DIY, stavba gramofonu

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
efičák
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od efičák » 27 úno 2012 20:16

Můj levný DIY gramofon na dílech SEV Litovel hostí dvanáctipalcové rameno s dynamickým přítlakem na chvějku EAT 12".
Původně karbonové EVO12cc uvolnilo místo celokovovému rameni z japonska.
Je radost pocítit přesnost výroby a zalícování dílů.
Takový pětikolíkový phono kabel zajede do konektorů se zvukem meče a přesně zpracované cinch konektory lícují na RCA jak z partesu.
Pohoda podomácku dělaného gramce dává svobodu volby doplňků a v budoucnu není nic lehčího případně změnit design ve variantách klavírní- matný lak či luxusní dýha.

Obrázek

Majlanky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Majlanky » 27 úno 2012 21:30

No takhle, me zajimalo, zda myslenka presunout ulozeni taliru a motorku z drevene casti na kamennou desku, je dobra cesta nebo zda je to jen presouvani problemu... Dratky v podstate nejsou drahe ale zajimalo by mne, jeslti to ma smysl, jeslti by nestacilo neco mene... Chtel bych se dostat na uroven levnejsich Pro-jectu pri, pro mne, hezcim vzhledu a radosti z prace... Takze bych chtel probrat varianti uprav, jelikoz jsou me znalosti pouze nactene...

Mikca
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikca » 04 kvě 2012 19:10

TAB píše:Renowne děkuji za podstatné informace. Gramofony které plánuješ jsou zajímavé. Nevím kolik typových motorků Litovel vyrábí ale mě přijde, že ten můj z RPM je normálně ze ZPA s průměrem 1,8mm. Pochybuji, že by někde používal 4mm hřídel. To už je hodně velký průměr.

Asi bych se přikláněl neod. magnety umístit kolem osy. Nevím jak bych je umístil do ložiska. Jak silné ty magnety by měli být a jak silným materiálem je odstínit?

To raménko ze dřeva je moc hezké.Já bych se raménko bál vyrobit. Nebojíš se, že to dřevo bude pracovat? Udělat 3mm díru v délce 25cm to je taky mazec :lol:
Mělo by se jednat o hodně silné magnety. Magnety ze vzácných hornin jako je neodymium jsou podstatně silnější než klasicky známé feritové. Co jsou ty třeba na ledničce. Tady můžete vidět, jak silné jsou neodymové magnety

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB » 04 kvě 2012 20:46

Děkujeme. Al to samozřejmě víme :) Šlo mě spíš jakou konkrétní hodnotu zvolit při určité hmotnosti talíře...

Martin76
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin76 » 11 srp 2012 03:41

Omlouvám se, edit..

Luki
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Luki » 28 lis 2012 21:35

Diky TAB-u, perfektni a velmi poucne video. *thumbs up*
(Rad se divam na "How-it´s- made" ale tento dil jsem bohuzel nevidel).

Luki

fallu
Kontaktovat uživatele:

Motorek

Příspěvek od fallu » 26 bře 2013 18:58

čau, při stavbě svého gramofonu bych chtěl použít tento motorek M303 2VA 24V 300ot/min, je pravděpodobně z NC 450, myslíte že je bez problému použitelný, nebo mám raději koupit SMR 300-100?
a druhá otázka - jak je to se zapojením - na motorek se nějak zapojují kondenzátory, že? Sem totální lajk, může mi s tím někdo poradit?
a třetí otázka - použít staré trafo (asi z NC 450), nebo raději koupit nové. Dík za odpověď
Obrázek

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown » 26 bře 2013 19:29

Žlutý a bily vodič spojit a připojit na 24V. Mezi červený a modry vodič zapojit rozběhovy kondenzátor kapacita cca 6,8uF
Když se pak druhy pól napájecího napětí připojí na jednu stranu kondu motor se bude točit jedním směrem když se připojí na opačnou stranu kondu, tak se motor bude točit opačne.

Je to dobrý motor pro gramofon

fallu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fallu » 27 bře 2013 07:35

Dík za odpověď, a to původní trafo e taky použtelný? Dík

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown » 27 bře 2013 08:59

trafo by v gramofonu být nemělo kvůli vibracím které generuje.
Lépe je to napájet z externího zdroje.

fallu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fallu » 27 bře 2013 10:02

říkal jsem si, že ho dám do zvláštní krabičky bokem. Nebo myslíš že je lepší použít klasickej adaptér na 24V? a kolik by pak měl mít miliampér? Díky

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown » 27 bře 2013 10:08

určitě to dej do extra krabičky, bude to vypadat více highendově.
Motor má odběr asi 80mA

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sagitarius » 28 bře 2013 20:41

No nevím, jestli bude to trafo, pokud je opravdu z NC450, stačit. Ten motor totiž určitě z NC450 není, v něm je použit nikoliv synchronní motor, jao je ten tvůj, ale krokový, a to SMR 300/100-RI 24 a je řízen elektronicky. To původní trafo má nižší napětí, což u krokovýho motoru nevadí, podle toho jak ho řídíš. Ten tvůj M303 je synchronní, a záleží, jak těžký máš talíř. Lehkýmu to nižší napětí vadit nebude, u těžšího může motor místo rozběhu jen cukat.
Externí adaptér rozhodně použít nemůžeš, protože ty mají stejnosměrný výstup. Ten synchronní motor potřebuje střídavé napětí!!! a jeho rychlost otáčení je určena kmitočtem napájecího napětí, stejně jako u toho krokového motoru.
Mimochodem, pro 24V verzi toho motoru a napájení 50Hz je předepsán pro správný posun fáze do vinutí kondenzátor 4uF. Takže bych použil spíš 4u7, než 6u8.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown » 29 bře 2013 14:27

Rozběhový kond pro AC 16V motor jaký používá Project byl zprvu 8,2 mikrofaradu (foliový) a později 10uF (elektrolyt). U motorů na 230V je 47nF. Z toho jsem odhadl tu velikost pro 24V. Asi bude správnější ten 4,7uF jak píše sagitarius, už především proto, že asi použiješ elektrolyt a 6,8uF pravděpodobně ani neexistuje. Takže 4,7uF. Elektrolyt lze použít, ten proud je tam velmi nízký.
Externí adaptér rozhodně použít nemůžeš, protože ty mají stejnosměrný výstup.
Samozřejmě existují adaptéry se střídavým výstupním napětím, prostě je uvnitř trafo, jak to má celá starší produkce Project (a nejenom Project)

Odpovědět