DIY, stavba gramofonu

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
Standa
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od Standa »

Trafo ze 450ky je nevhodné má na výstupu 12V s vyvedeným středem.

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sagitarius »

Tak ono tomu motoru možná těch 12V vadit nebude- pokud ho nebude moc zatěžovat. Chtělo by to zkusit, nic tím nepokazíš. Když se nebude chtít s nasazeným talířem roztočit, pak sehnat trafo 24V.

fallu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fallu »

Dát trafo do extra krabičky - vzhled je mi fuk, spíš jsem to trafo chtěl dát cca metr od gramofonu, a na jinou "podličku" - tak je to správně?
Na trafu je napsáno: TR236-2 220/24V-50Hz 2VA ČSN 35 1300 - dle příspěvků tedy není z 450ky (původ neznám, protože motorek i trafo jsem dostal společně s raménkem z P1101 od známého) a mělo by tedy vyhovovat.
Kondenzátor tedy koupím 4,7uF - jak moc je potřeba aby byla tato hodnota přesná? - jen tak pro informaci, na co to má vliv?
Děkuji všem za trpělivost a odpovědi.

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

S tím kondenzátorem jde o to, že jeho kapacitní reaktance vypočítaná dle frekvence a napětí musí být taková, aby posunula fázi sinusovky do toho vinutí, které napájí, o přesný úhel. Když bude kapacita jiná, než má být, dojde k posunu fáze o buď menší, nebo větší úhel, což se podle odchylky projevuje méně plynulým chodem [motor krokuje], případně u větších odchylek už se těžko roztáčí, nebo se nemusí vůbec roztočit, protože "neví" kterým směrem se má roztočit. Ale buď v klidu, 4, nebo 4.7uF je celkem v pohodě. Hlavně použij kvalitní svitkový kondenzátor na alespoň 100V.

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

Chlape, neblbni. V tom gramci máš 2W motoreček, na 24V a ne síťovej jednokoňák. Kam bys to v tom gramci cpal, vždyť je to malá popelnice. Na tyhle motorky se dává normální malej svitek, a ne "dospělej" rozběháč. :mrgreen:

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Když tu rozebíráte ty motorky, nebylo by lepší použít něco takovéhoto:
Obrázek
Mnohem preciznější provedení, kuličková ložiska, větší síla a hlavně, zpravidla mají 200 kroků na otáčku, tedy 5x jemnější chod, než ty běžné "kulaté krabičky" vylisované z plechu.
Samozřejmě buzení musí být sinusové pro rovnoměrný chod, tedy použít jako synchronní, nikoliv krokový motor.

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Já mám tyto motorky a naprostá spokojenost. Silný, tichý a trošku dražší cca 700Kč/ks.

Obrázek

Nebo pak i vyhovující jsou od Pro-jectu za pár korun jako náhradní díl...

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

Jo, taky tady mám 6 kousků SMR 300-300. Ty už utočí pořádnej talíř. Mimochodem Pro-Ject používá klasický SMR 300-100, a dají se koupit levněji u výrobce, než jako náhradní díl u Pro-Ject.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

to Panda :

kuličkové ložiska jsou hlučnější. Nějaký výzkum v oblasti hlučnosti ložisek provedl holandský Premotec, dnes součást Allied Motors (snad jsem to napsal dobře) Měli dokonce se své nabídce speciální motory se speciálními ložisky pro gramofony. Používá je třeba Clearaudio, Rega nebo Goldring. Ty motory jsou opravdu nejlepší co lze koupit. Oni používali 250 ot/min. Project používá 300 ot/min. Původní RPM-1 měla motor který měl 500 ot/min

to sagitarius :

Project si ty motory vyrábí sám, nenakupuje je nikde

to TAB :

motor gramofonu nemý být silný. Jak mi jednou řekl pan Fletcher, majitel Nottingham Analogue :"Motor má být pouze tak silný, aby překonal tření v ložisku udržel talíř ve správných otáčkách, Všechno navíc škodí svými vibracemi. Ideální by bylo, kdyby talíř pomáhal roztáčet uživatel rukou a motor by pak jenom udržel talíř roztočený. Jenomže to by se dnešním uživatelům asi nelíbilo".
Pak bych ještě poznamenal, že těmto motorům vadí jakákoliv DC složka a to i méně než 100mV u 16V motoru, mají pak "tvrdý chod" ideální je napájení z něčeho jako je Project Speed Box apod.. Tedy generátor sinusového napětí s velmi nízkým zkreslením.

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Renown píše:to Panda :
kuličková ložiska jsou hlučnější....
O tom nemůže být pochyb. Ale vycházím z předpokladu, že u krokového/synchronního motorku je hlavním zdrojem hluku a chvění ono přeskakování mezi pólovými nástavci, které ani při ideálním buzení sinusem bez DC není zanedbatelné.
A s 5x větším počtem kroků na otáčku se vše posunuje frekvenčně 5x výš - tedy pro stejné otáčky je budicí frekvence 250 Hz namísto 50 Hz. A to se - zjednodušeně řečeno - 5x snáze filtruje.
Nebo ještě jinak, motorek musí být tak jako tak pružně uložený, a kdyby nebylo onoho chvění od napájení a krokování, tak hluk samotných kuličkových ložisek se přes řemínek na talíř rozhodně nedostane.

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

Renown píše: Project si ty motory vyrábí sám, nenakupuje je nikde
Od kdy? Já se u známýho podíval do úplně novýho gramce od Pro-Ject a sídlil v něm motor SMR 300-100, a ty vyrábí RAB s.r.o. Že by Pro-Ject zneužíval označení cizích motorů?

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Vyrábí je odhadem deset let

fallu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od fallu »

to Sagitarius: Mohl bych tě poprosit abys mi poslal odkaz na konkrétní kondenzátor na GES? přece jen sem v tom lama :oops: .
Dík

sagitarius
Kontaktovat uživatele:

No, GES má ve svitcích vyšších kapacit dost mozernej výběr, takže tam asi se svitkem nepochodíš. Jedině co tam můžeš dát z jejich nabídky je bipolární elektrolyt [ne klasickej polarizovanej]: http://www.ges.cz/cz/rad-bip-4-7-100-rm ... 00536.html, ale doporučuju ho pokud možno časem vyměnit za svitek, třeba z GM, kde je běžně mají, nebo starý a kvalitní žlutý Tesly řady TC20*, které se vyrábí dodnes v ES Ostrava. Většinou je dostaneš v prodejnách s materiálem na stavbu reprobeden. Totiž ty elektrolyty, a hlavně dnešní čínská produkce, stojí totiž za ****. Rychle ztrácí vlastnosti, pokud ovšem vůbec nějaký mají už z výroby.

Odpovědět