Kovové hroty nebo gel ?

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Kovové hroty nebo gel ?

Příspěvek od Aleska »

Rád se brouzdám po www stránkách a hledám co si jako DIY postavit. Na rozdíl od mnoha toužím po otevřených bednách (Open Baffle) typu Jamo R 909. Kdo hledá - najde, na stránkách http://sho.mystarband.net/ jsem našel svůj "sen", otevřené třípásmové reprobedny, doplněné subwooferem.
Pominu-li fakt, že jejich vývoj trval 5 let a že je to skutečně krásná práce, pak na těchto stránkách je velice zajímavá pasáž týkající se vlastních rezonancí této reprosoustavy, vlivu na zvuk a způsob odstranění.

Protože ale závěry jsou v rozporu s obvyklým názorem, že reprobedny patří na hroty a mnoho z nás anglicky nevládne, použil jsem překladu Google, aby si tento článek mohl přečíst každý a v diskusi se k němu vyjádřit.

http://209.85.135.104/translate_c?hl=cs ... aUH2yKW3lA

Netvrdím, že závěry jsou dogma, ale jsou zajímavé a stojí za to je vyzkoušet v praxi.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kovové hroty nebo gel ?

Příspěvek od dadaft »

říká se, že na dlažbě nebo kamenné podlaze jsou měkké podložky lepší než hroty. já mám zkušenost s pryžovými Oehlbach Air Absorb, a nejsou tak strašné jako jejich jméno:) je možné, že to nesouvisí jen s typem podlahy. použití pod note commona bylo vyhovující. předtím a nyní volím jehlany špicí nahoru pod bedny - tak jsem to dával i pod regálovky. hroty ne pod stojany, ale až přímo pod bedny
.
momentálně mi to vychází:
bedny: koberec - dřevo - 4x jehlany - bedny
rack: koberec - kámen - štíhlé hroty - stojan - štíhlé hroty - kámen - pryž (OAA) - kámen - cd-přehrávač - zesák

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Tlumení vibrací je fyzika a ne pro100r pro voodoo rady vycucané z nějakého sendviče co dům dal ... principiální rozdíl mezi tlumením vibrací pomocí hrotů a pomocí pružného materiálu by měl pochopit každý kdo vychodil devítiletku, klíčová slova jsou: hmotnost a laděná soustava

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

nechci Aleškovi zasviňovat vlákno, takže jediná poznámka:

tak pravil merhaut.
že jsem se z jeho příspěvku dozvěděl absolutní hovno? co na tom. starého psa novým kouskům nenaučíš. lepší už to nebude. měl jsem holt v jasnozřivém osvícení, že jednou budu hifista, na devítiletce pečlivě přemýšlet o laděné soustavě (naladěné nebo vyladěné nebo sladěné nebo jen prostě laděné?). moje chyba. navíc to stejně byla jen osmiletka...

jestli sis nevšiml, tak
1/ Aleska vyzývá k diskusi kohokoliv
2/ nikomu nic nevnucuju, jen říkám, jak to mám já

merhaut

Příspěvek od merhaut »

říká se: chytrému napověz ... a kde nic není, tam ani čert nebere ...

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

mehraut

Pane Merhaunt mám k vás úctu a respekt za vaše přínosy v oblasti hudby. Kdyby nebyl Zlín tak daleko tak se za vámi přijedu i podívat na ty vaše přednášky dost mě to zajímá. Ale nedokáži pochopit proč se v některých situacích musíte takto chovat z mého úhlu pohledu mi to přijde tak že v reálném životě se chováte asi normálně ale zde na foru se chováte jako ...... .
Přeji hezký den
Zdraví Michal

[EDIT by Rowing] Musel jsem jedno slovíčko vypustit. *taktone*

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Mike píše:ale zde na foru se chováte jako ......
*palec* Michale velmi elegantní. *palec*

Pane Merhaut.

Jste charismatická "mánička" s špičkovýma nahrávkama v každé kapse.
To byl můj první dojem na setkání testů kabelů starého fóra.

Na webu přebíráte styl P. Dudka.
Ale nepodkládáte ho jeho dobrým srdcem, které je připraveno pomoci každému potřebnému. Na mě to působí školometsky a povýšeně.

Sbalte 1.1-čky a soňáka (krásná fotka) a ukažte dadaftovi pro100r.
Přeju krásný den.
Aleš.

Mih
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mih »

Tlumení vibrací není podle mne téma pro amatérské ladění. Dříve jsem pracoval ve vývojovém závodě, který vyvíjel a vyráběl zařízení pracující s vibracemi. Na tlumení, lépe řečeno zamezení přenosu vibrací mimo zařízení, pracoval tým fundovaných techniků. Měli k dispozici špičkové měřící zařízení a možnosti o kterých se amatérům nezdá. A přesto s tím měli starostí až nad hlavu.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Mih píše:Tlumení vibrací není podle mne téma pro amatérské ladění.
Já to také tak nemyslel, že by se každý měl vrhnout na měření a ladění svých beden, vyzval jsem pouze k diskusi.
Ale stálo by za to, vyzkoušet gelové antivibrační "puky" právě v podobných případech, kdy je degradace signálu vlivem vlastních rezonancí slyšitelná a neodstranitelná běžnými prostředky.
V mnoha jiných případech to pomohlo (viz. diskuse o voodo), tak proč ne u reproduktorů ?

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Mih vám to pánové řekl jasně po lopatě, já jsem víceméně to samé naznačil odkazem na fyziku ze základky a tím nepřímo vyzval k přemýšlení. Některé zde asi přemýšlení bolí. Laděné tlumení vibrací není téma pro nějaké amatérské skládanky a fušerské pro100duché experimenty.

Já nemůžu za to, že se zde každého druhého technického tématu zmocní nicka dadaft a hodí do placu naprostou zhovadilost (v posledních dnech směrové kabely, a tady jakýsi gumašutr sendvič)!

Já k tomu prostě mlčet nebudu, a pokud s tím má někdo problém, jeho věc.

A kecy o ....... bych si vyprosil.

[EDIT by Rowing] Reakce již není aktuální, vzhledem k úpravě daného příspěvku. Byla ovšem na místě.

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Kovové hroty nebo gel ?

Příspěvek od Svensound »

Fyzika? Jistě že ANO, proto Hroty nebrat!

http://www.sonicdesign.se/sdfeet.html

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Děkuji svensoundu za příspěvek a pro ty jazyka anglického neznalé, je zde opět překlad pomocí Googlu:

http://translate.google.cz/translate?hl ... _qdr%3Dall

Protože každá mince má svůj rub a líc (a zde jde o reklamní článek), dáme ještě slovo internetovému portálu TNT-Audiu, opět v překladu Google:

http://209.85.135.104/translate_c?hl=cs ... vVZru2TsDA

Není zde popisováno žádné měření, jde jen a jen o subjektivní test. Závěrem tohoto testu lze říci, že zlepšení je, ale na úkor horší makrodynamiky a zobrazování. Doporučují je pod ostatní audio aparaturu, kde svoje místo skutečně mají, nejde o voodoo.

Máme tedy již dva zahraniční a jeden místní pohled na otázku "Kovové hroty nebo gel ?", kdo se dále ozve od nás ?

Svensound
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Svensound »

jo, prostě to není žádná prča! Ty švédové tam měřili. Horní obrázek ..... nožky od SonicDesign a dolní obr. ......... hroty. Italové poslouchali. Babo raď!!

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

svensound píše:jo, prostě to není žádná prča! Ty švédové tam měřili. Horní obrázek ..... nožky od SonicDesign a dolní obr. ......... hroty. Italové poslouchali. Babo raď!!
Máš pravdu, právě proto se pídím po praktických zkušenostech...

merhaut

Příspěvek od merhaut »

To údajné ovlivnění "italské" makrodynamiky je čirý nesmysl, to není potřeba zkoušet :-)

Odpovědět