Pro Ject Debut Esprit - výkres desky

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
JirkaM
Kontaktovat uživatele:

Pro Ject Debut Esprit - výkres desky

Příspěvek od JirkaM »

Koupil jsem si z druhé ruky gramo Pro Ject Carbon Esprit s 2M RED, ve výborném stavu (ano - je to slyšitelný skok proti minulému NC470)... Ale už když jsem si ho kupoval, nejásal jsem na černým pianovým lesklým lakem. Uvažuji o vyrobení jiné desky (ach, ten design...asi nějaké vrstvené dřevo... bambus?), na níž bych vše ze stávajícího gramce "přemontoval".
Ovšem nechci se do demontáže pouštět dříve, než budu mít jistotu, že mám dobře vyrobenou novou základnu (nejen touhu po ní). Čili stávající desku si nepřeměřím.
Nemáte někdo výrobní výkres této desky? Nebo nevíte, kde ho sehnat? Do Litovle jsem zatím nepsal.
(CNC opracování mám dosažitelné)
Dík.

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro Ject Debut Esprit - výkres desky

Příspěvek od Vyblíz »

A co ten lak prostě jenom sundat dolu? Já jsem tohle dělal dokonce i na dýze, která má pár desetin milimetru a povedlo se to.
Copywright / Reprobazar / Videoprezentace

JirkaM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaM »

Technicky to cesta je - ale jen k přelakování na jinou barvu (pod černým lakem není dřevo, ale MDF deska ... prý...). To není moje představa.
Naposledy upravil(a) JirkaM dne 27 srp 2018 17:29, celkem upraveno 1 x.

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vyblíz »

tak to dej libovolnému truhláři, ti ti za pár stovek, či jednotek tisíc předýhuje.

ma1ko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od ma1ko »

Představa, že zajdeš k nějakému " libovolnému " truhláři a on bude umět dýhovat je v dnešní době mimo realitu.

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vyblíz »

Tak snad existují i telefony ne? Já jsem se tedy ještě nesetkal s truhlářem, co by dýhovat neuměl. to je jako kdyby kuchař neuměl udělat menu o 6 chodech.Samozřejmě jsou truhláři, kteří umějí dýhovat lépe a kteří hůře. Ale, že by dýhovat neuměl vůbec, co sem neslyšel.

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vyblíz »

Osobně nemám s těmihle specializovanými firmami nejlepší zkušenosti, zpravidla to stojí 2x tolik co u normálního truhláře.

JirkaM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaM »

Děkuji - dýhovaný vzhled (plochy versus hrany) není mým záměrem (a zvládnul bych to sám :))

Vyblíz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vyblíz »

Jako, že ty poznáš rozdíl mezi dýhou a masivem? To seš tedy opravdu fajnšmekr. Pokud to ale chceš dělat z masivu, vybírej nějaké hodně tvrdé dřevo (dub/buk) a současně počítej s tím, že by nemělo být z jednoho kusu, ale slisované ze špalíčků, jako to dělá třeba Xavian. Pokud to uděláš z nějakého jednoho kusu javoru, akorát si vyrobíš stroj na parazitní rezonance. Proto se ostatně používá překližka/MDF, aby to šasi nerezonovalo.

JirkaM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaM »

Jako že poznám - jsem v tom oboru přes 30 let.
Sendvič - ano, vím, vrstvený "multiprkýnkový". Viz první příspěvek... např. bambus... je dost tvrdý?
Ještě jsem uvažoval o proložení mezivrstvou (možná dvěmi) - buď hliníkové nebo HPL pláty ....ovšem výpočet rezonanční frekvence dělat nebudu.
Výroby základního polotovaru složitá není - ale bojím se chyby v přeměřování konstrukčních otvorů...a nechci se v tom hrabat, než budu mít na co přestrojit...

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Jirko,

já bych v tom neviděl takovou vědu - je to jednoduchý manuál. Jediné místo, kde jde o přesnou míru, je montážní vzdálenost raménka (osa raménka a osa ložiska talíře). Ke každému raménku Pro-ject je montážní šablona, ty tam máš myslím karbonové raménko 8,6", osa-osa 200 mm, . Na šabloně jsou i rozteče a průměry pro montážní otvory základny raménka (lze snadno navrhnout a zkontrolovat podle Tvého kusu). Pro následné nastavení přenosky tam je i hodnota přesahu (18,5 mm), zbytek doladíš podle Rowingovi šablony.

Ostatní je jednoduché, motor pohání gumička, tady na nějaké desetině mm nezáleží. Zbytek vidíš, když sundáš talíř a subtalíř. Základ je dvakrát měřit a rovně (kolmo) vrtat, ale jsi z oboru, tak to znáš (stojanovku snad doma také máš). Tím sendvičem dural/dřevo si to trochu zkomplikuješ, ale i to jde. Pokud Ti jde jen design, lze po obvodu základny vyfrézovat drážku a vlepit např. leštěný hliníkový pásek (lištu) , tak jsem to kdysi řešil já, foto viz:
https://avmania.e15.cz/z-vasich-domovu- ... to-co-vidi

Osobně, když už bych se s tím dělal, bych si pohrál s jiným umístěním motoru tak, aby nebyl uchycen přímo na základnu gramofonu, ale to už je na Tobě, zda řešíš jen design, nebo i funkci (přenos hluku od motoru).

PS: Dost pochybuji, že Ti výrobce dá výrobní výkresy *sunglases* ...

JirkaM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JirkaM »

Křečku, Křečku...:)
- od vás jsem nestihnul koupit ty komponenty na DIY gramo? (raménko, motor, talíř, ložisko?:)) - pro ně by bývala základna asi jednodušší, bylo to o chlup...
- a tak máme akrylátový talíř, ten se mi líbí - byť není tak těžký... já nějak nejsem na ty lesky, ani na talíři ani na laku...(ano - poslouchám i to, co vidím - díky za odkaz, v lecčem se poznávám...)
- montážní šablona na raménko - musím vyhrabat krabici, jestli něco takového obsahuje
- Alu-mezivrstvu jsem uvažoval spíš z konstrukčních důvudů, prostě další oddělení vrstev - pouhé estetické linky není třeba, spíše naopak...
- kdybych si myslel, že dostanu výkres od výrobce, psal bych dotaz sem?
- štamprlátka narovnám vedle - jako hladinový hlídač vibrací, budu je postupně ladit popíjením v mezích zákona
- ad umístění motoru: stávající uchycení "neslyším", nebudu měnit...

Křeček
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Křeček »

Ano, to su ja - všechny komponenty si hned druhý den odvezl osobně jeden rychlejší jihočeský kolega.

Akryltalíř je OK, je lehčí, takže nepotřebuje tak bytelné ložisko, navíc jeho materiál je akusticky mrtvější, než hliníkový.
Já Al použil vyloženě z estetických důvodů (více lesku = více pleťových středů, více kg = více Adidas).

Ad nožky-skleničky - to je pokračování české konstrukční školy (viz gramo Tesla 470, které měla raménko tlumené pádélkem v oleji).
Já na to šel od podlahy (tlumení kročejového hluku) a u prototypu použil nožky tlumené slivovicí.
Ve finále jsem to ale nepoužil.
Výhody
- upíjením obsahu se dal krásně ladit rezonanční kmitočet základy
- pokud si člověk s tím ladění opravdu pohrál, přestaly být slyšet technické nedokonalosti aparatury/nahrávky a zbyla jen HUDBA
Nevýhody:
- aby bylo tlumení opravdu frekvenčně vyrovnané, bylo třeba ladit současně všechny 4 nožky (se všemi důsledky, z toho plynoucími...)
- po nějaké době má Paní začala být z mých experimentů jaksi rozladěná

PS: Pošli mail, pošlu šablonu (sken v PDF).

Odpovědět