Super tweeter

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

BVa, tak jsem výškáče zadělal molitanem a výsledek byl strašný. Ubylo výšek a prostor se smrskl. Nic pro mě. *taktone*
Oldear, zvukař mnohokrát zkazí hudbu k nepoznání. Pustím CD a korekce není potřeba a potom jiné CD a korekce naplno. Jako starší člověk už asi špatně slyším vyšší kmitočty. Byl jsem na přeměření sluchu a mám to na 14 000 Hz s odřenýma ušima. A to si myslím ,že hodně dobrý. *hura* Píšeš ,že super tweeter a subwoofer je nečisté řešení. A co je to kvalitní reprobedny. Slyšel jsem hodně drahých beden několik, a ty výšky mi tam chyběly. Hifi je to snad pořád, jen Hig- end má někdo. :lol: Výšek víc neslyším, ale je to příjemnější a prostornější.

jarda-hifista
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jarda-hifista »

Dobrý den! Super tweeter je skvělá věc, která podle mého soudu slouží pouze k jedné věci a to - rozšíření frekvenční charakteristiky do cca 30kHz a to proto,
že nové rozlišení hi-res formátů tam může dosahovat. Není jeho úkolem duplikovat práci výškového reproduktoru, navázání super tweeteru by mělo odpovídat rozsahu výškového reproduktoru v bedně a tam, kde mu dochází dech, pomoci - třeba někde kolem 16-18kHz např.

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

Tak jsem odpojil super tweeter a hned jsem ho vrátil. Je to návykový. Fakt opravdu prostor a detaily ,nádhera. *palec*

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Takže subwoofer a super výškáč a je z toho lavor cháry.
Tak to chce i omladina. Možná by bylo dobré z 3 pásmové reprosoustavy vyřadit středový reproduktor.

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 »

daliborr píše:
31 črc 2020 11:02
BVa, tak jsem výškáče zadělal molitanem a výsledek byl strašný. Ubylo výšek a prostor se smrskl. Nic pro mě. *taktone*
Oldear, zvukař mnohokrát zkazí hudbu k nepoznání. Pustím CD a korekce není potřeba a potom jiné CD a korekce naplno. Jako starší člověk už asi špatně slyším vyšší kmitočty. Byl jsem na přeměření sluchu a mám to na 14 000 Hz s odřenýma ušima. A to si myslím ,že hodně dobrý. *hura* Píšeš ,že super tweeter a subwoofer je nečisté řešení. A co je to kvalitní reprobedny. Slyšel jsem hodně drahých beden několik, a ty výšky mi tam chyběly. Hifi je to snad pořád, jen Hig- end má někdo. :lol: Výšek víc neslyším, ale je to příjemnější a prostornější.
By mě zajímalo, kam na to přeměřování sluchu všichni chodíte? Já mám ušaře defacto kamaráda, který jako profík používá jedny z nejlepších audiometrů, tedy skutečné kalibrované el. generátory akustických frekvencí a jejich rozsah je zhruba někde mezi 125-8.000hz. Takové přístroje se používají všude ve zdravotnictví. Sám jsem byl nedávno dvakrát a na těch mašinkách nejde vůbec o žádné vysoké tóny (nic nad 8khz vydávat stejně neumí), ale hlavně o decibely v patologickém pásmu vnímání řeči, tedy někde od 1-4khz. Různé ruchy na pozadí, šepot, zvuky zvířat, cinkot, bublání apod. Pokud vám to někdo měří jen softwarem v PC, je vypovídací hodnota o ničem, to si můžeme měřit na youtube přes sluchátka. Výsledek pokaždé jiný. To nejdůležitější na tom je, že rozhodují decibely. Na plný bomby uslyší člověk ohledně těch výšek ledasco ( proto spousta hifistů hraje na krev, páč by v tišším módu slyšeli na obou koncích fr. pásma prd), ale pokud chce člověk vědět, jak je na tom skutečně, musí to zvládat v doporučených db hodnotách a tam může být problém.

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

Musí to zvládat v doporučených db hodnotách ,já nic nemusím. A žádný problém nemám. A na plný bomby uslyší člověk ohledně těch výšek ledasco, napsáno od tebe, tak určitě na plno neposlouchám. 2x20 v A třídě mi stačí tak 5 W. *2thumbsup*

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 »

Daliborr
Napíšu to jinak, většina lidí se raduje a holedbá, jak je na tom sluchově výborně i po padesátce, protože slyší nějakou upištěnou frekvenci přes 12khz. Prd. Většina z nás problém dávno má a ten je z úplně jinýho ranku. Skoro každý má přizvednutou hladinu volume u tv oproti věku kolem 30.-35. roku. Proč asi? Protože čék už od sebe blbě separuje jednotlivé zvuky, třeba dialog od hudebního nebo ruchového pozadí a navíc se většinou nejedná o výšky, nýbrž o hlubší mužské hlasy. Prostě mi to přijde srandovní, zaslechl jsem 17khz signál, tak mám uchostroj jak zvon a ty nejlepší předpoklady bejt správným hifistou. Kravina na entou. Je tu i spousta 60+ posluchačů a ti můžou mít problém třeba i s devíti, deseti khz. A schválně, slyší kvůli tomu jenom polovic oblíbených skladeb, to asi těžko, všechna ta alba si vychutnávají zrovna tak, jako když jim bylo dvacet a nic ve zvuku jim určitě nechybí. Takže ty schopnosti a zdravý sluch na základě vnímaného sinus signálu jsou jenom nic neznamenající blbost.

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

Bazi 36, máš pravdu,ale vnímání frekvencí je trochu jinak. *2thumbsup*

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Měření sluchu:
Jak už tu zaznělo, pouhá hodnota maximální slyšené frekvence není dostatečně vypovídající. Rozhodující je, o kolik dB je nutné zvýšit hlasitost oproti střednímu pásmu, aby byla slyšitelná. To je to, co ušaři měří.
Trápit se s postupujícím věkem "rovnou" vyzařovací charakteristikou nemá smysl, využití korekcí na eliminaci ztráty sluchových schopností je správně, není žádný důvod korekce nepoužívat. Zvláště v současné době, kdy se korekce dají provádět v digitální doméně, tedy bez vedlejších negativních vlivů na kvalitu zvuku.

"Super tweeter a subwoofer je nečisté řešení."
Takto zjednodušeně bych s tím nesouhlasil. Vždy záleží na konkrétním řešení a sladění všech reproduktorů tak, aby vyzařovaly rovnoměrně (stejně hlasitě a se stejnou fází) celé pásmo. V principu je jedno, jestli jsou reproduktory v jedné bedně nebo v samostatných komorách, oddělených akusticky nebo i fyzicky. Fyzicky oddělené kabinety pro jednotlivé (některé nebo všechny) reproduktory jsou vlastně tím teoreticky nejlepším řešením.

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Hlavně nezapomeňte, že určitý tón na dané frekvenci může mít i nějaké ty harmonické, takže něco slyšíte, ale nejde o to, co máte slyšet.

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

svartenatt určitý tón na dané frekvenci může mít i nějaké ty harmonické. A koho to zajímá, nebudu bádat, ale pokud mi zní moje bedna podle mých požadavků ,tak potom špička. Ucho ty tvoje harmonické neslyší. Dnes mám puštěný Jazz a je to nádhera.

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

A korekce stále vypnutý. *palec* Nemám důvod odstranit Super tweeter, mám ho moc rád,jemně dolaďuje vyšší kmitočty ,ale neprzní hudbu jak někdo rád píše. Děkuji všem co mají hodně drahé reprobedny,že nemusejí používat Super tweeter. Zatím jsem neslyšel drahou bednu, která by zahrála výšky pro mě špičkové. *taktone*

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

daliborr
No, Ty už si to tady popsal, jak je to s Tebou a výškami. Já těch výšek, tedy v tom pásmu, který jsem ještě jako " OLDEAR " schopen slyšet mám dostatek. U nových nahrávek i u těch dobře udělaných mám více tendenci ty výšky ubírat. To je však každého osobní preference a určitě neslyšíme všichny stejně.

S tím testování sluchu - kam až...., je to trochu složitější. Už jsem to tady někde psal. I já jako OLDEAR samozřejmě už ty vysoké kmitočty neslyším, pokud si pustím samotný kmitočet např. 17 kHz, 16 kHz a i 15 kHz. Věk nezastavíš.
Ale, pokud si pustím soubor kmitočtů 17, 16, 15 kHz najednou ( což je vlastně reprodukce hudby ), tak je bezproblému slyším. Samozřejmě za mlada to bylo lepší a výš, ale s tím nic nenaděláme.

Hlavně poslouchejte hudbu a relaxujte.

BTW: daliborr - drahé bedny, mohl bych Ti to předvést, ale jak se vyjadřuješ, tak Tvoje nároky na reprodukci výšek jsou zřejmě přehnané, tak asi bys spokojen nebyl. Navíc přijímám jen Hifi návštěvy z okruhu prověřených Hifikámošů z okolí.

daliborr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od daliborr »

Oldear, ano byl jsem u hifistů, a u nich to hrálo hodně dobře. A To všem to hrálo jinak, ale perfektně. *2thumbsup*

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Ale, pokud si pustím soubor kmitočtů 17, 16, 15 kHz najednou ( což je vlastně reprodukce hudby ), tak je bezproblému slyším.
Hovorí sa tom intermodulačné kreslenie.. Súčtové a rozdielové kmitočty základných kmitočtov a ich násobkov(17-15=2kHz, 17-16=1kHz, 16-15=1kHz, 2x17-2x16=2kHz, 2x17-2x15=4kHz, 2x15-17=13kHz, 2x16-17=15kHz...),skrátka všetko so všetkým. Skreslenie hlavne reproduktorov a v horšom prípade elektroniky... Ako na obrázku, malo by tam byť len 15kHz a 17kHz. A pri reproduktoroch to bude aj na úrovni -40dB a vyššie..
IMD.jpg
BVaudio, výroba a predaj

Odpovědět