Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
efičák
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasická hudba

Příspěvek od efičák » 06 led 2009 12:04

korys píše:Také dnes velice příjemný zážitek:
Giovanni Pierluigi da Palestrinna
A pak že hudba začíná Barokem?! Efičáku,co Ty na to? :)
Nejlépe vrcholné baroko s tím pozlátkem a opulentními andílky, plnými tvary můz a bakchanálií, plnými stoly pochutin a nápojů, a rozkvětem vzdělanosti, též.

No, věřím, že kdybych si to byl nahrál, udělám si vlastní názor. Takto nemohu sloužit, prosím. Především je milé, že jsi byl potěšen ty a zpravil jsi mě o tom. *thumbs up*
Většinou je korýš introvert, chránící si tělo vápenatou sedimentací.
To zelená žába obtěžuje okolí vodních nádrží nechutným kvákáním a skřehotáním.

http://www.conceptlab.com/frog/hertz-frog-highres.jpg

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 06 led 2009 13:01

korys píše:Celkový zvuk orchestru v sálu se mi velice líbil, jak byl sejmut a podán.Tato interpretace se mi zamlouvala, rychlé, rozlišené, dynamické s hezkým dozvukem sálu.Myslím,že celkově technicky velmi povedená záležitost *palec* .
no já nemyslel, jestli to je dobrá nahrávka nebo ne. je to dobrá nahrávka.
mě spíš zajímalo to pojetí. se slovem "slovanský" se mi podvědomě spojují slova emoce, hluboká širá duše a tak. to si v praxi asi zcela mylně představuju jako velkolepé romantické víření smyčců alá Vltava.
podání ze Španělského sálu mi přišlo jako orchestr doprovázející nástup posádky bitevního křižníku...

japonci zase zjistili, že Dvořák vypouštěný do éteru megamarketů zvyšuje chuť k nákupům. milujou ho. a myslí si, že všichni češi poslouchají vážnou hudbu. :mrgreen:

tak nic.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft » 20 led 2009 13:26

beethoven je bůh, karajan archanděl a berlínští filharmonikové andělé páně.
konečně. konečně!
dlouho mi trvalo, než jsem sebral odvahu. co když to zase bude nahovno?
včera třetí, dnes čtvrtá. symfonie. áách. a pěkně nahlas.
pop? rock?? jazz??? proč se cpát skrojky, když je prostřena královská hostina? znáte to, jak na začátku 2 věty čtvrté je takovéto známé pa dam pam pam... a na to hluboké ratatata. a dál... která pop star může nabídnout něco takového? a kdo dneska dokáže napsat skutečně velké finále?

nyní se ovšem otevírá otázka nahrávek. ten beethoven je nahávka z 80. let. je takový hodně hutný a atletický bych řekl. důraz je na smyčcích. ale dechům něco v nahrávce schází. pak tu máme best of rachmaninov, DDD, naxos. naprostá katastrofa. celý vršek je uřízlý. zvuk nástrojů je hovadský. úplně mimo. deka. a teď mahler. č.1, le titan, DDD, les diamants du classique. kromě toho, že je to opravdu nádherná hudba, tak tohle už zní docela dobře.

já vím, že tady byl odkaz na nějaký žebříček nahrávek klasiky, ale stejně bych chtěl poprosit někoho odvážného, kdo by se nebál mi přímo tady doporučit a dát odkazy na konkrétní dobré nahrávky (pokud možno od českých distributorů) symfonické hudby. nemusí to být něco líbivého do začátku. žádné komorní vychytávky prosím. i na ty přijde řada, ale zatím ne. umím se soustředit a vnímat celou bytostí. pokud možno zásadní díla těch, co dokáží rozehrát velký orchestr a pracovat se všemi hudebními prostředky - melodií, tempem, kontrastem, variacemi, strukturou atd. (jsem laik prosím) a v nastudování těch, kteří mají vnitřní řád, sílu, která dokáže strhnout...

děkuji.

tombas
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tombas » 23 led 2009 20:46

já bych se připojil k dadaftovi, taky jsem už zoufalý z té podprůměrné kvality většiny CD s klasickou hudbou.
Přivítám každý tip na opravdu kvalitní, neřkuli špičkovou nahrávku klasické hudby.
Naxos mám taky doma a nedá se to poslouchat, pak mám ještě několik dalších průměrných a asi jen Vivaldi - Le Quattro Stagioni s houslovým sólistou Fabiem Biondim od francouzského vydavatelství Opus 111 je výborná nahrávka.
Cenou ovšem tento vydavatel patří k těm drahým :( .

DaF
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DaF » 23 led 2009 22:31

Tož když jsme u toho Beethovena a jeho symfonií, tak bych si dovolil doporučit dle mého názoru nejlepší provedení od Nikolaus Harnoncourt & The Chamber Orchestre of Europe - [Teldec 2292 46452-2]. Dále pak lze doporučit určitě provedení od Karajana, co vyšlo u Deutsche Gramophon, ale to je takové klasické pojetí. Na Harnoncourta jsem zatížen, protože je to podle mě skvěle nahrané a takové živé a jsou tam použity některé dobové nástroje, které dodávají nahrávce drive a syrovější nádech.

Vzhledem k tomu, že jsem trochu ujetý na Beethovenovy symfonie, tak bych si dovolil zmínit klavírní verzi, která taky není špatná: Beethoven - Liszt Symphonies. Cyprien Katsaris piano.

Pokud se budeme bavit o Beethovenových klavírních sonátách, tak pak je jedna z nej interpretací od Fischer Annie - Complete Beethoven Sonatas.

Tož tolik asi, ale musím upozornit, že jsem jenom informovaný laik, co se týče vážné hudby.

DaF
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DaF » 23 led 2009 22:33

netrefa - smazat prosím tento druhý příspěvek. Dík

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf » 24 led 2009 10:47

DaF píše:Tož když jsme u toho Beethovena a jeho symfonií, tak bych si dovolil doporučit dle mého názoru nejlepší provedení od Nikolaus Harnoncourt & The Chamber Orchestre of Europe - [Teldec 2292 46452-2]. Dále pak lze doporučit určitě provedení od Karajana, co vyšlo u Deutsche Gramophon, ale to je takové klasické pojetí. Na Harnoncourta jsem zatížen, protože je to podle mě skvěle nahrané a takové živé a jsou tam použity některé dobové nástroje, které dodávají nahrávce drive a syrovější nádech.

Vzhledem k tomu, že jsem trochu ujetý na Beethovenovy symfonie, tak bych si dovolil zmínit klavírní verzi, která taky není špatná: Beethoven - Liszt Symphonies. Cyprien Katsaris piano.

Pokud se budeme bavit o Beethovenových klavírních sonátách, tak pak je jedna z nej interpretací od Fischer Annie - Complete Beethoven Sonatas.

Tož tolik asi, ale musím upozornit, že jsem jenom informovaný laik, co se týče vážné hudby.
Nechci prudit. Nejsem žádný znalec, ani kompletů Beethovenových symfonií, ani klasické hudby, ale asi by bylo dobré říct, že Karajan nahrál komplet Beethovenových symfonií za svůj život aspoň čtyřikrát, z toho třikrát pro DGG.

V půlce padesátých let nahrál komplet pro EMI. Podruhé to bylo na začátku šedesátých let pro DGG. Potřetí koncem sedmdesátých let opět pro DGG. A počtvrté v první půlce osmdesátých let, zase pro DGG.

Když se tedy doporučuje Karajnův komplet pro DGG, je třeba říct který. Mohlo by dojít k nedorozumění. Sám z nich mám rád ten z šedesátých let, ale ten ze sedmdesátých mělo dost lidí taky rádo. A někomu by se třeba líbil i ten poslední . kdoví? Doporučení si moc dávat netroufám.

Ohledně Harnoncourta raději už prudit nebudu.

etudiant
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od etudiant » 24 led 2009 22:41

To je těžké radit, několik lidí, několik tipů.
Osobně mám rád Gardinerovo provedení. Navíc se v oblíbeném obchodě dostalo souborné provedení všech symfonií během minulého roku na méně než poloviční cenu a dá se pořídit za 1097 Kč !!!

Jedná se o nahrávky z devadesátých let minulého století. Slušná technická kvalita a provedení na dobové nástroje.

Obrázek

http://audio3.cz/goods.asp?gid=760534

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf » 25 led 2009 09:45

Ve vláknu o Parsifalovi se objevily odkazy na webové stránky, kde je řada fundovaných recenzí, přehledů kvalitních vydání hlavních skladeb slavných skladatelů apod. Každý si může vybrat s ohledem na sůvj vkus podle krátké srozumitelné recenze.

http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... =19&t=1874

classicstoday, ClassicsTodayFrance, bbc music magazine, gramophone, music-web ad. nabízejí opravdu dostatečný přehled, na základě kterého si může každý udělat vlastní názor. Mnohem lepší než slepé pokusy cizích lidí radit cizím lidem přes fórum. Proto bych se (za sebe) držel menších a konkrétnějších témat než "poraďte mi něco z klasiky".

Na menším srozumitelném příkladu: "poraďte mi něco z rocku" - Elvise? Nirvanu? King Crimson? MOtorhead? Franka Zappu? Art Bears? Smiths? Joy Division? Messhugah? Eagles? - víte, jak málo pravděpodobné je, že se trefíte, u někoho, kdo se takhle ptá, takže neví o té hudbě nic (řekněme, že zatím poslouchal jen dixielandový revival)?

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf » 25 led 2009 14:37

Ale třeba tohle vypadá jako hezká příležitost, pokud chcete cd. Asi by se hodilo dokoupit ještě něco, aby to nekazilo poštovné.

http://www.amazon.co.uk/Bach-Goldberg-V ... 68&sr=1-65

mesires
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mesires » 27 led 2009 23:24

humpf: ano, ano. Ta cena je skutecne bezkonkurencni a provedeni super. Doporucuji v klidu vecer pres sluchatka a mate to i s "doprovodem" (potom, ze to musi byt pouze o jednom nastroji) :D

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf » 28 led 2009 08:17

Jak se dívám, cenu už zvedli ze tří liber na čtyři.

A mesires má pravdu, MIstr byl nejen geniálním pianistou, ale také nadaným pěvcem. Tento svůj druhý talent neuměl prosadit a jen si tiše pobrukoval při hraní na piáno. Dřív nebo později snad jeho pravé fanoušky potěší vydání, na kterém bude konečně klavír jen doprovodem mistrova zpěvu. Rekonstrukce pěveckého partu ke Goldbergovým variacím jistě vyjde také tiskem v notách a dočkáme se řady koncertních provedení. *sunglases*

etudiant
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od etudiant » 28 led 2009 12:53

Mesires, Humpf

Toto vydání variací jsem slyšel minulý týden v recenzi na ČRO3, Vltava.
Líbilo se natolik, že jsem si ho hned objednal. Klavichord má svá specifika a jistě si najde své příznivce i odpůrce.
Zajímal by mě Váš názor na toto provedení a případně i na přednes J. Tůmy.

J.S.BACH: DOBŘE TEMPEROVANÝ KLAVICHORD, BWV 846-893
Jaroslav Tůma

Obrázek

http://arta.cz/index.php?p=f10165cz&site=default

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf » 28 led 2009 13:09

Nu, já jsem moc rád, že u nás někoho jako je Tůma máme.

Jen pro jistotu, aby se to nepletlo, kromě Dobře temperovaného opravdu nahrál i Goldbergovky:

http://arta.cz/index.php?p=f10136cz&site=default

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf » 28 led 2009 13:23

A pokud byste chtěli Dobře temperovaný na klavír, tak kromě Goulda se nabízí moc pěkný kompletek od Angely Hewitt:

http://www.mdt.co.uk/MDTSite/product//CDS44291-4.htm

Gould:

http://www.mdt.co.uk/MDTSite/product//5179702.htm

Odpovědět