Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasická hudba

Příspěvek od dadaft »

koho byste řekli, kdybyste měli říct jednoho skladatele orchestrálního formátu, který je nejblíž vašemu srdci?
námitka typu, že nejde říct jen jednoho, se nepřipouští.
řekl bych Beethoven.
pustil jsem si ho zase po čase, po období Berlioze a Čajkovského, prokládaným stálicemi typu Prokofjeva - - -
Symphony No. 8 in F major, Op. 93
- - - a Beethoven je prostě titán: mám i oblíbenější symfonie, které napsal, než Osmou, ale i kdyby napsal jenom ji, tak to stačí.
hned první věta Allegro vivace e con brio je zkrátka nářez bez ohledu na cokoliv.
plul jsem nekonečnou temnotou univerza, vyzdvihl mě k jícnům vulkánů a s albatrosy odvál na moře...
jen tak.

okamžitá podotázka :P : kdy jste se propracovali ke klasické hudbě?

řekl bych Beethoven.

konkrétně dnes to bylo:

Obrázek
Composer(s):
Beethoven, Ludwig van
Symphony No. 8 in F major, Op. 93

Conductor(s):
Karajan, Herbert von

Orchestra(s):
Philharmonia Orchestra

Label: Naxos Classical Archives

(teda myslím, že je to ono, nemám originál a ani nevím nic víc než že je to staré a s Karajanem - prostě dlouhá blabla atd.)
-----------------------------------------------
... a zase ten Karajan ...
*bravo*

ta nahrávka v tichých pasážích dost syčí a nemá ani takový lesk a břink, jako některé jiné vypiplané - ale tohle všechno prostě Karajan s orchestrem pošlou v mžiku do rubriky"nezajímavé podružnosti".
aspoň pro mě...

moc dobré.
*thumbs up*

jacq
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jacq »

ja jsem vzdy nejradsi poslouchal vivaldiho. ma nejdrazsi polovicka tihne k mozartovi (a toho take posloucham velmi rad). prvni LP s vaznou hudbou bylo Bolero od Ravela. presto musim rict :
B. Smetana
podotazka (tedy pododpoved): prvni trida, nabor do ZUS, obor housle, nasledne hudebni nauka a perfektni pani ucitelka, ktera nas klasickou hudbu ucila poslouchat.

ale jsem hudebni barbar, nepamatuju si nazvy ani vehlasne interprety. celkem bez problemu posloucham i "prusery", jak pisete, od supraphonu. nejspis az nekdy uslysim ty kvalitni, zmenim nazor :)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

takže v téhle (přiznávám, ne moc chytré) minianketě zatím máme:

dadaft (milovník ruských romantiků, Berlioze, Bartóka a dalších): Beethoven
jacq (Vivaldi, Mozart atd.): Smetana

:D

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Tak Ti, dadafte, taky trochu přispěju.
Nejoblíbenějším skladatelem je Gustav Mahler. Ale je ještě mnoho jiných, které jsem neslyšel, takže se to postupem času může změnit (ale pochybuju o tom).
Klasika mě zajímala už dávno. Hlavně varhany a v podstatě přes ně jsem se dostal i k orchestrální hudbě (cca před deseti lety, díky jednomu panu varhaníkovi - už jsem to tady někde psal).

sekal

Příspěvek od sekal »

Dadaft :

Odpovědět na Tvoji otázku není vůbec jednoduché, poněvadž to, co zrovna poslouchám, je otázkou momentálního rozpoložení a - jak správně podotknul Davidus - s postupem věku se to může měnit (a někdy také mění).. Nicméně mou stálicí je asi A. Dvořák, od něhož jsem schopen poslouchat prakticky všechno. Moc rád mám také Čajkovského a období hud. romantismu vůbec...

Poslechu vážné hudby jsem se začal intenzivně, tedy i vč. návštěv koncertů, věnovat někdy v 90. roce.. Nějaké "záblesky" však byly již předtím....:)

CharlieCh
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CharlieCh »

Já jsem v podstatě nikdy předtím vážnou hudbu neposlouchal. Ale nedávno jsem se dostal k několika PL, která snad nikdy nebyla hraná, mezi nimi byla i níže uvedená deska. A je to fakt skvělá nahrávka, kterou se zatajeným dechem a "husí kůží" poslouchám.
Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

CharlieCh píše:Já jsem v podstatě nikdy předtím vážnou hudbu neposlouchal. Ale nedávno jsem se dostal k několika PL, která snad nikdy nebyla hraná, mezi nimi byla i níže uvedená deska. A je to fakt skvělá nahrávka, kterou se zatajeným dechem a "husí kůží" poslouchám.
ano, klasická hudba nabízí mnoho.

můj nejnovější "objev":

Obrázek
Vladimir Ashkenazy

slyšel jsem nahrávku jeho Schumanna a byl naprosto okouzlen.
další horký kandidát do mé dirigentské špičky. ten typ dirigenta, který se podobá ideálnímu kabelu 8-) - jakoby prostě nebyl. hudba orchestru pod jeho vedením je čistá esence. poslouchal jsem Schumanna - nic víc, nic míň. je to málo? záleží jak se to vezme...
(pěkně se mně to tam houfuje: člen nsdap, k němu ruský žid... :lol: )

krátka recenze třeba http://www.muzikus.cz/klasicka-hudba-ja ... uben~2003/

a protože Askhenazy dirigoval i v Praze: znáte někdo? co jste slyšeli? jaké to bylo? jaký repertoár mu nejvíc sedí?

sekal

Příspěvek od sekal »

dadaft píše:..slyšel jsem nahrávku jeho Schumanna a byl naprosto okouzlen..
O co se konkrétně jednalo ?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

teď si mě dostal: to kdybych věděl.
před pár dny jsem pustil tuner a hrálo to tam - nakonci hlásila moderátorka, že jsme si vyslechli něco (nevím co) od Schumanna a že orchestr řídil Ashkenazy - vsadil bych na to krk, ale v programu ČRo za minulých 14 dnů tomu nic neodpovídá.

ale vysílali:
Sergej Vasiljevič Rachmaninov: Symfonické tance op. 45.
Non allegro
Andante con moto. Tempo di valse
Lento assai. Allegro vivace
Hraje Concertgebouw Orkest Amsterdam, řídí Vladimir Ashkenazy. (34 min)

tak teď nevím, že bych se přeslechl a byl to Rachmaninov? moc se mi to nezdá.
no, zítra v pět to opakují, jestli si vzpomenu tak zjistím, jestli je to ono.

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Zdravím všechny.
Rád bych si (konečně) pořídil nahrávku Musorgského Obrázků z výstavy. Můžete mi, prosím, nahodit nějaké dobré tipy? Ideálně takové, co se dají sehnat na LP, ale "přežiju" i CD. Děkuji.

kite19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kite19 »

Dospel som do štádia, keď sa začínam zaujímať o klasiku *palec* , zároveň musím povedať, že som v tom totálny analfabet :D
rád by som zakúpil nejaké nosiče na začiatok a ako začiatočník veľmi ocením každú radu na nákup niečoho pekného čo ma neodradí od ďalšieho nákupu.
Uvedomujem si, že požiadavka na takéto rady je pre znalca vážnej hudby smiešna, ale napriek tomu sa zaujímam o niečo pekné interpretované špičkovým interpretom.
Niečo takéto:
[youtube]Vp-dOnni5E0[/youtube]
alebo
[youtube]XewcFcLc8H0[/youtube]
alebo
[youtube]LU_QR_FTt3E[/youtube]

V podstate si uvedomujem, že zatiaľ nie som pripravený spoznávať celé klasické diela, ale nejaké naozaj prijateľné pre začiatočníka s virtuóznym interpretom si veľmi rád vypočujem. Najlepšie by boli odporúčania so zameraním na husle a klavír.
Tak poprosím o odporúčania na kvalitné nahrávky.
Ďakujem.

Davidus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Davidus »

Na začátek s klasikou bych zkusil třeba Mussorgsky/Ravel: Obrázky z výstavy (zajímavá je i původní čistě klavírní verze), vydání bych doporučil toto, nebo třeba Rimsky-Korsakoff: Scheherezade či Gershwin: An American In Paris / Rhapsody In Blue. Poslední dvě odkazované věci mám a ty nové vydání jsou excelentní po všech stránkách.

kite19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kite19 »

Ďakujem za konkrétne návrhy, určite si zaobstarám.
Dúfam, že na tomto fóre počúva klasiku viac ľudí, iba ak by som sa mýlil, Efičáku k tobě mluvím :lol:

Odpovědět