Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasická hudba

Příspěvek od FS »

@jirka64: Děkuji za tip. Objednal jsem si Wagnera.. svého prvního, tak snad se tím prokoušu :D

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder »

Diky za doporuceni, objednal jsem na zkousku 4 kousky, tak uvidime...

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Super tip, taky mám na ceste 4ks, poštovné srandovní *thumbs up*

EDIT k 17/7: Neskutečné, minulý týden ve středu objednáno, dnes je zásilka doma, už se na ni těším :-)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

.
.
Felix Mendelssohn - které nahrávky jeho čtvrté symfonie, řečené "Italská", Op. 90 ???

Čtvrtá Mendelssohnova "Italská" symfonie je notoricky známá. Samozřejmě proto, že je naprosto úžasná.
Osobně mám Felixe v top5 skladatelů, poslouchám ho často, symfonie, smyčcové symfonie *thumbs up* , chorály a hudbu pro klavír(y), tak by bylo hřích při tom obrovském výběru různých nahrávek, který teď mám, nepohledat ty s nejlepším provedením a zvukem.

Vybíral jsem z této nabídky:

* Symphonies Nos.3 "Scottish" and Nos. 4 "Italian"; Overture "The Hebrides"
Berliner Philharmoniker, Herbert von Karajan, Deutsche Grammophon 1997

* Symphonies Nos. 3, 4 and 5 etc
Orchestra Of The 18th Century, Franz Bruggen, Decca 2016

* Symphonies Nos. 4 "Italian" original and revised versions and 5 "Reformation"
Wiener Philharmoniker, John Eliot Gardiner, Deutsche Grammophon 1998

* Symphony No 4 "Italian"; A Midsummer Night´s Dream
Berliner Philharmoniker, James Levine, Deutsche Grammophon 1999

* Symphonies Nos. 3-5; The Hebrides
Wiener Philharmoniker, Christoph von Dohnányi, Decca 1999

* Symphony Nos 3 and 4
Berliner Philharmoniker, Klaus Tennstedt, EMI Classic 1999

* Symphonies No 3 and 4; "The Hebrides" Overture
London Philharmonic Orchestra, Bernard Haitink, Universal 2000

* Symphonies Nos. 1-5
Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Vladimir Askhenazy, Decca 2002

* Symphonies 1-5 (Live)
Chamber Orchestra of Europe, RIAS Kammerchor, Yannick Nézet-Séguin, Deutsche Grammophon 2017

* Symphonies Nos. 1 and 4
Stuttgart Radio Symphony Orchestra, Sir Roger Norrington, SWR Classic 2005

* * Symphonies Nos.3 "Scottish" and Nos. 4 "Italian"
Prague Philharmonia, Jiří Bělohlávek, Supraphon 2006

* Symphonies Nos. 4 "Italian" and Nos. 5 "Reformation"
Berliner Philharmoniker, Lorin Maazel, Deutsche Grammophon 2009

* Les Symphonies
New Phiharmonia Orchestra, Wolfgang Sawallisch, Universal 2009

* Symphonies 3-5
New Phiharmonia Orchestra, Riccardo Mutti, EMI Record 2011

* Symphonies Nos.3 and 4 ("Scottish" and "Italian")
Philharmonia Orchestra, Tamás Vásáry, Musical Concepts 2011

* Symphonies Nos. 4 and 5
Hungarian State Orchestra, Iván Fischer, Hungaroton 2014

* Symphony No. 4 "Italian" and No. 3 "Scottish"
Japan Century Symphony Orchestra, Ryusuke Numajiri, Octavia Records 2013

Netherlands Symphony Orchestra, Jan Willem de Vriend, Challenge Classic 2014

Tonkunstlerorchester, Andrés Orosco-Estrada, Oehms Classics 2015

Bavarian Radio Symphony Orchestra, Sir Colin Davis, Orfeo 2016

* Symphony No. 1, Symphony No. 4
London Symphony Orchestra, John Eliot Gardiner, London Symphony Orchestra 2016

----------------------------------------------------------------------------------

Spousta těch nahrávek je velmi dobrá, chybu určitě člověk neudělá s Českou filharmoníí a Jiřím Bělohlávkem, líbí se mi i japončíci pod vedením Ryusuke Numajiriho, Sir Roger Norrington, už to jméno je zárukou kvality,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a za referenci by se dal považovat londýnský orchestr pod taktovkou Johna Eliota Gardinera.

Ale za (své osobní) vítěze, které budu poslouchat, vyhlašuji:

--------------------------------- pokud jde čistě o čtvrtou Mendelssohnovu symfonii
Obrázek

Felix Mendelssohn - Symphony No. 4 and Symphony No. 5

Hungarian State Orchestra, Iván Fischer, Hungaroton 2014

---------------------------------------------- a vynikající soubor všech jeho symfoníí
Obrázek

Felix Mendelssohn - Symphonies 1-5
Chamber Orchestra of Europe, RIAS Kammerchor, Yannick Nézet-Séguin, Deutsche Grammophon 2017

.
--------------------------------------------------
Maďarský státní orchestr se zároveň stává novým ramenem mé hudební cesty,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Jak propadl?
O obou říkám, že jsou taky výborní.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Dvořák - Novosvětská (Op.95) - Dallas Symphony Orchestra - Jaap Van Zweden - DSO Live 2015

Nejvyšší čas ke své referenční nahrávce Novosvětské, kterou je chicagský SO s Fritzem Reinerem v čele, připojit nějakou další. Nějakou současnou nahrávku, protože ten Reiner je z konce padesátých let a hlavně šumem je to znát.

A volba padá na Dallas a Van Zwedena.

Zvukově je orchestr nasnímán jakoby trošilinku víc z hlediště a s mírně větším podílem dozvuku sálu, než ten Reiner s ChSO, který je skoro až jakoby z pozice dirigenta, kde jasně převažuje přímý zvuk nástrojů a vliv ("zvuk") sálu je minimální.
Ale tím nechci říct, že je to špatně.
Ty nahrávky jsou zkrátka trochu jiné, velice pravděpodobně pořízené jinou nahrávací technikou.

A Dallas Symphony Orchesta zní prostě skvěle - nahrávka má dynamiku, stabilní rozložení nástrojů a co do barvy hodně věrný zvuk. Třeba závěrečná věta, Allegro con fuoco, zní bez debat úžasně.
--------------------------------------------------------------------------------

Pokud jde o výkon dirigentů, tak osobně preferuji Fritze Reinera. Pro mě je Reiner nadčasový velikán, který má tu vzácnou vlastnost, že diriguje tak, jako by vůbec nedirigoval. Jakoby vůbec nebyl. Jakoby byl orchestr přímo napájen z božských harmonických sfér a hrál "sám od sebe".

Nejlépe je to asi slyšet na melodických pasážích, tam se podle mě pomyslně poměřují dirigentské hůlky.
Vezměme veleslavnou pasáž z věty třetí, Molto Vivace, čas řekněme 5:40 až 6:20.
Reiner je zde neuvěřitelně plynulý a houpavý. Jak se postupně přidávají další a další nástroje k té nádherné melodii, je to tak harmonické a krásné, až člověku vyhrknou slzy do očí. Dokonalá vyváženost.
Van Zweden to cítí jinak, housle a violy hrají mnohem "sekaněji" než u Reinera. Taktéž poměr hlasitostí jednotlivých nástrojových sekcí je v této pasáži u těch dvou jiný. U Reinera hrajou smyčce vzhledem k celému orchestru hlasitěji, než u Van Zwedena.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Nicméně nehledejme nesmysly ----------- skvělá věc. *palec*
-----------------------------------------------------------------------------

P.S. Třeba ve Spotify je ten Reiner k nalezení v albu The Chicago Golden Years (1954-1957), disk 2
https://open.spotify.com/album/0jmhfRjoSJe7j09FMKLZ37

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Mahler - Symphony No.7 - Düsseldorfer Symphoniker - Adam Fischer - Deutschlandradio/Avi-Service for music 2015

Mahler mě pořád míjel, zkoušel jsem první, druhou, pátou, ale nikdy jsem dlouho nevydržel.
Ale toto je průlom. Šťastná sedmička.
Nádherná hudba a 100% referenční nahrávka.
Úžasná...
*hura*

((( Maďaři trochu zklamali, teď se vrhnu na Dusseldorfské filharmoniky, to jak je orchestr čitelný, s jakou samozřejmostí a hmatatelností je rozložen před posluchačem, jak dobře zní jednotlivé nástroje................. moc moc líbí
*thumbs up* )))

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Šostakovič - Prologue to Orango; Symphony No.4 - Los Angeles Philharmonic - Esa-Pekka Salonen - Deutsche Grammophon 2012

Jo, to je jiný nářez, než ti mí romantici. :lol: Šostakovič už k orchestru přistupuje jinak, používá ho jinak, myslí o něm jinak.
Ale je to mazec, obzvlášť první věta mě sejmula.

Je to nahrávané v koncertní síni Walta Disneye v LA, každý asi zná:

Obrázek

kde se natáčí symfonická hudba k hollywoodským trhákům.

Tak jsem se k téhle nahrávce vlastně dostal - jak tak teď poslouchám spousty věcí, všiml jsem si, že u nahrávek symfonií mám raději ty bez výrazného vlivu koncertního sálu. Logická úvaha pak napovídala, že tam, kde se natáčí pro film, moc dozvuků definující sál chtít nebudou............. no, ať tak anebo tak, zvuk opravdu zní jako přímý, skvělé je, že housle mají jako nástrojová sekce správnou váhu, viz. třeba okolo 6 minuty závěrečné věty...
Zvuk je fakt skvělý, jen ve vyvrcholení, kdy do toho tympánisti dlouhé sekundy perou s kadencí AK-47, se můj systémeček zahltí..................

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

.
.
Řeším teď problém, jak se v celém tom velkém světě symfonií, orchestrů, koncertních síních a v jejich nahrávkách orientovat.

A uši mi říkají, že jeden ze základních orientačních bodů jsou dirigenti.

Obrázek

Tenhle pán se jmenuje Iván Fischer a je to dirigent.
Velký melodik.
Hudba pod jeho taktovkou je božsky spojitá, líbezná a harmonická, orchestr působí jako jeden živý organismus.

Nádherné jsou jím dirigované Mendelssohnovy symfonie 4 a 5, jak jsem psal výše.
Nádherné jsou jeho nahrávky, které pořizuje pro Digital Classics od Philips, třeba:

Obrázek
(Opravdu srdečně doporučuji, takové propojení či provázání klavíru a orchestru se jen tak neslyší.) *thumbs up*

-----------------------------------------------------

A pak je tady jeho bratr Adam.
O jeho Mahlerově Sedmé jsem také psal.
Pro mě nástupce veleslavného Fritze Reinera. (Fischerovi jsou stejně jako on z Budapešti).

Obrázek

----------------------------------------
Tak tak.
Ivana a Adama Fischery přiřazuji k Reinerovi na svůj pomyslný dirigentský Olymp.
Uvidíme, kdo je časem doplní.... :D

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Michael Tippett - Symphony No.3, Preludium - Bournemouth Symphony Orchestra, Faye Robinson - Richard Hickox - 2013 Chandos

Moderna.
Obzvlášť první (instrumentální) polovina je úžasná...............

Mám teď celkem dost příjemných poslechových zážitků, ale tohle je ještě jiné než rock nebo jazz --- něco extra.
(a pravá síla wide-sterea)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Schmidt - Symphony No.3, Hindemith - Concerto for Orchestra --- Chicago Symphony Orchestra - Neeme Järvi --- 2013 Chandos

Ve srovnání se Schubertovou Devátou, kterou jsem dnes také poslechl a která je přes světlé okamžiky nuda, je Franz Schmidt obrovské a příjemné překvapení pro mě. *thumbs up*
Smyčcové orgie, které se proměňují a klokotají jako horská bystřina................ žádné dynamické erupce, přesto se neustále něco děje --- k výslednému dojmu určitě přispívá i ChSO a lehká melodická ruka Neeme Järviho.................. prostě pro mé ucho krásná pozdní romantika. *palec*

(Hindemitha jsem zatím nestihl)
----------------------------------------------------------------------------------------

P.S. Stejně jako Tippett výše, je i tenhle Schmidt nahrávka od Chandosu. Ale došel jsem k nim úplně jinou cestou...
Musím říct, že se mi Chandos a tahle jejich edice se slavnými obrazy a decentním bílým nápisem DIGITAL na přebalu začíná velmi zamlouvat = skvělé nahrávky, Schmidta je prostě čistá radost poslouchat..................

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Nedalo mi to, poslech jsem i toho Paula Hindemitha a je to ještě lepší než Schmidt, opravdu vynikající orchestrální hudba --- Hindemith psal spíš opery, ale Op.38 Concerto for Orchestra je vážně špička.
Bravo Hindemith !!! *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*
Bravo ChSO a Järvi !!! *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*
Bravo Chandos DIGITAL !!! *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

já jsem dnes viděl Le nozze di Figaro na 4K Blu-ray, z 4K UHD přehrávače do OLED 4K LG televizoru. Původně jenom jako test HDMI kabelu Audioquest Diamond, ale přesto úúúúžasný zážitek *thumbs up*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

A Festival of Fučík -- Royal Scottish National Orchestra - Neeme Järvi -- 2015 Chandos

Musím říct, že moje momentální poslechová cesta, tj. Järvi + Chandos, přináší samá příjemná překvapení.
Že tady byl nejen Julius Fučík - komunista, ale i Julius Fučík - skladatel jsem tušil (byl to strýc prvního), ale co vlastně skládal, to tedy ne.
Valčíky a pochody. *thumbs up*
A jaké.
Vsadím se, že minimálně Vjezd gladiátorů zná opravdu každý................... ale jsou tam i další krásné kousky.........................

(streaming je naprosto super, nechápu, jak bez něj mohl fungovat svět)

Odpovědět