Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasická hudba

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Salzburg Biennale - Festival for New Music 2009
2013 NEOS

Musím říct, že label NEOS Music je dalším velice, velice zajímavým objevem.

Už kousek výše jsem u kvartetů Yorka HÖLLERa od NEOSu psal o živém, přítomném zvuku.
Poslechl jsem dalších pár věcí a vypadá to na špičkovou práci vždy.

Jako důkaz si dovolím nabídnout první skladbu z festivalu nové hudby v Salzburgu z roku 2009.
Je to skladba Beata Furrera nazvaná Spur pro smyčcový kvartet (Stadler Quartett) a klavír (Hsin-Huei Huang).
Klavír stojí vzadu mírně vlevo. je poblíž zadní stěny nahrávací místnosti. Projevuje se to zřetelnou ambiencí v jeho zvuku - stačí si poslechnout a bude jasné, co myslím. Klavír je navíc velice dobře lokalizovaný, žádné lítání po klávesách zleva doprava , jak bývají klavíry též nahrávané. Kdepak. Tady je to velký nástroj zřetelně stojící několik metrů daleko.
Před ním jsou rozmístěné smyčce - jejich zvuk je nesmírně čistý a přirozený. Je jasně slyšet, že jsou mnohem dál od stěn než klavír. Jsou naprosto stabilní ve své lokalizaci, reálně velké a oddělené. Je detailně slyšet každý dotek hráče a nástroje...............
Není žádná poslechovka ani bedny. Je to přenos do nahrávacího prostoru s živými hudebníky a jejich nástroji.
Hifistickou třešničkou na dortu je zřetelně slyšitelné otočení stránky s notovým zápisem vpravo vpředu v čase 7:43, které tomu dodá punc totální realističnosti.
Absolutní reference pokud jde o nahrávku. *palec*

Hudebně jde o mix moderních autorů, nejpřístupnější asi bude pro svátečnější posluchače vážné hudby Steve Reich.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

dadaft píše:
10 zář 2017 18:50
.Obrázek

Felix Mendelssohn - Symphonies 1-5
Chamber Orchestra of Europe, RIAS Kammerchor, Yannick Nézet-Séguin, Deutsche Grammophon 2017
--------------------------------------------------
Tak tak.
Zmožen a utrmácen vším tím avantgardním a posmoderním vrzáním a třískáním bez špetky citu pro náladu a melodii,
sáhl jsem po Mendelssohnově Čvrté, známé jako "Italská".
Jedna z nejkrásnějších symfonií, které kdy spatřily světlo světa.
Radost a Duch Svatý z ní prýští silou, které se nedá nepodlehnout.

Tak jsem hned dal i jeho pátou, "Reformation".
Krásná věc. Druhá věta je blízko dokonalosti...

A stále neukojen, ale spokojen s dirigenstvím Yanicka Nézet-Seguina, sáhl jsem po jiném Titánovi Hudby a Géniovi, po jiném Velkém Melodikovi:

Obrázek

Antonín DVOŘÁK - Symphony No.6 | Symphony No.7 | Othello Overture
London Philharmonic Orchestra, Yanick Nézet-Seguin
2017 LPO

Šestá i Sedmá jsou přenádherné...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Dmitrij SHOSTAKOVICH - Piano Quintet | String Quartet No.3
Belcea Quartet, Piotr Anderszewski
2018 Alpha Classics

Poslední dobou docela dost poslouchám kvarteta, kvinteta apod., hlavně smyčcová. Má to zkrátka něco do sebe, rukopis jednotlivých skladatelů je kompaktností formy jakoby více zvýrazněn.
Navíc tyhle nahrávky mívají dobrou kvalitu a dokáží být díky malému počtu nástrojů hifisticky efektní, kdy je každý z nich skvěle definováný.
To je i případ této nahrávky.

Pokud jde o hudbu, Šostakovič mě nezklamal, je překvapivý a různorodý............. poslední páté věty obou dílek jsou parádní.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

SHOSTAKOVICH - Complete String Quartets
Brodsky Quartet from the Muziekgebouw Amsterdam
2017 CHANDOS

Ve streamovacích časech s přístupem k obrovskému množství nahrávek jsem si říkal -- tak který z Rusů to nakonec bude?
Kdo se stane mou ruskou No.1?
Čajkovský? Musorgský? Prokofjev? Rachmaninov? Stravinský? .......... ??? .............. - no, nakonec je to Šostakovič. :D
Jeho hudba je nesmírně zvláštní, jak symfonická, tak komorní. Ani nejsem schopen říct, čím mě tak oslovuje...

Poslední dobou se mi pár nahrávek od CHANDOSu trochu nezdálo, ale tohle je opět špičková práce.
Všech 15 Šostakovičových smyčcových kvartetů v kvalitním hráčském provedení a s dobrým zvukem.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

DVOŘÁK - Slovanské tance Opp.45, 72
Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek
2016 DECCA

Dokonalost sama.
Mistr Bělohlávek zamával kouzelnou hůlkou a Česká filharmonie předvedla strhující výkon.

Už dlouho mě v nočním klidu něco tak nenadchlo,,,,,,,,,,,,,,,,,

*bravo* *bravo* *bravo* *bravo* *bravo* ! ! ! ! ! 100% ! ! ! ! ! *bravo* *bravo* *bravo* *bravo* *bravo*

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Jo jo, tyhle věci dirigoval zpaměti...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

petrL :)

Na zadním přebalu toho CDčka od DECCy píšou, že to právě svěřili Bělohlávkovi jako velikému znalci Dvořáka a ČF jako orchestru, pro který je Dvořák z pochopitelných důvodů velice důležitý.
A akustiku nově zrekonstruovaného Rudolfina označují za "glorious", což je tedy hodně pochvalné adjektivum.
Osobně mi nepřipadá, že se akustika nějak vylepšila proti době před rekonstrukcí (2013-14).
Ta akustika je zkrátka výborná předtím i teď.

Další nádherná věc od spojení Bělohlávek + ČF + Rudolfinum:

Obrázek

DVOŘÁK, SUK, JANÁČEK - Houslové koncerty
Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Josef Špaček
2015 SUPRAPHON

Skvěklý výběr, všechny tři koncerty jsou nádherné.
Vynikající výkon Josefa Špačka.

Supraphonská nahrávka snad ještě o chloupek lepší než ta od Deccy (ale možná jen víc fandím české firmě).

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL »

Akustika Rudolfina taky záleží na tom, jak je obsazené, a to s Bělohlávkem asi bylo hodně. A hlavně má přiměřený objem, žádná moderní megalomanie, odlehčené materiály apod.. Ale dost mě překvapilo, že tam pustili tak pokleslý žánr jako Český lev, nebo jak se ta TV cena jmenuje, to patří spíš do Lucerny... Vždyť i prezident musel diskutovat v podstatě jenom na chodbě Rudolfina.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Ernst von DOHNÁNYI - Orchestral Works
BBC Philharmonic, Matthias Bamert
2017 CHANDOS

Ernő Dohnányi prostě psal krásnou hudbu.
To není málo.
Z 5CD kompletu doporučuji třeba Suitu (Op.19), Symfonické minuty (Op.36) nebo houslový (Op.43) či harfový koncert (Op.45) --- prostě pohlazení na duši.

Zvuk Chandosu jako obvykle míň průzračný, zato sytý a kompaktní.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Roberto GERHARD ---- Symphony No.4 "New York"; Pandora Suite
BBC Symphony Orchestra, Matthias Bamert
2013 CHANDOS

Roberto Gerhard, další pro mě nové jméno, které určitě dostane šanci.
Čtvrtá symfonie "New York" je opravdu úžasný a poctivý kus avantgardy, Pandora je mnohem klasičtější.

Nahrávka fantastická a tak trochu ne chandosovská --- oni mívají spíš nasycený zvuk orchestru, míň detailu, míň barvy, zato koncentrovanější energie.
Tohle má ovšem čistotu, rozlišení, "luft" mezi nástroji, parádní barvu. Mohutnost orchestru jak do šířky, tak hlavně do hloubky je naprosto ohromující.
Bravo !!! *bravo*

Spojení Chandos + orchestr BBC + Bamert se mi jeví jako velmi zajímavé.

akim5

Příspěvek od akim5 »

Co mám já za zkušenost, tak nahrávky BBC Symphony Orchestra na Chandosu znějí většinou tak, jak píšeš, tedy že je v nich luft a rozlíšení. Je to také prostorem, ve kterém tento orchestr pro Chandos nahrává, tedy ve Watford Colosseum.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Witold LUTOSŁAWSKI --- Vocal and Orchestral Works
BBC Symphony Orchestra, Edward Gardner / + hosté
2018 CHANDOS

Jestli hledáte kompletního Lutoslawského, tak už jste našli.
5 diskový soubor toho zásadního.

Nádherná hudba (třeba 1. symfonie je prostě úžasná, stejně tak Cello Concerto nebo Variace či klavírní koncert), skvělý orchestr, skvělý dirigent, všichni ve formě.

Pokud jde o zvuk, opět úžasně čistý a plný "luftu", skvěle rozprostřený mezi bednama (ani zdrclý doprostřed, ani roztržený mezi bedny), všechny nástroje jsou skvěle slyšet a mají věrnou barvu,,,,,,,,,, kdybych nevěděl, řekl bych Naxos (v mém vidění nejvyšší kvalita).
Bude to jak říká akim5, orchestry BBC mají s Chandosem prostě špičkový zvuk, takový trošku ne-chandosovský.

*2thumbsup* 100% *2thumbsup*

P.S. Ochutnávám teď i jiné nahrávky BBCSO + Chandos a prostě tohle má opravdu šmrnc, zřejmě tyhle nahrávky zařadím mezi své nejoblíbenější jako jsou nahrávky Singapurského SO, BMOP, Albany SO a pár dalších srdcovek,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Ferruccio BUSONI - Orchestral Works
BBC Philharmonics, Neeme Järvi
2017 CHANDOS

Ferruccio Dante Michelangiolo Benvenuto Busoni byl géniální dítě, v osmi schopné hrát Mozartovy klavirní koncerty.
O jeho dospělé hudbě se dá říct jediné --- je to krásná hudba. Milá. Bez trýznivých forte a emocí. Taková, která vás vezme na křídla fantasie.
Debussy jinak.
Nejkrásnější je Clarinet Concertino, ale nejen ono.
-----------------------------------------------------

Obrázek

George ANTHEIL - Symphony No.4 "1942"; Symphony No.5 "Joyous"; Over The Plans
BBC Philharmonics, John Storgårds
2017 CHANDOS

Čtvrtá je nádherná, Pátá v podstatě dokonalá.

Mé první setkání s Antheilem dopadlo na výbornou, už to sjíždím popáté a tenhle skladatel mě bude zajímat.

Pokud jde o zvuk --- současné spojení orchestrů BBC s Chandosem je výborné. Zvuk jako lusk. Třeba dynamická pasáž na začátku závěrečné věty Antheilovy Čtvrté je prostě strhující, melodika věty předchozí podmanivá,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
I John Storgårds mne bude zajímat.

Vřele doporučuji.
*palec*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Claudio AMBROSINI - Plurimo
různí
2017 Stradivarius

Kosmická hudba stockhausenovského typu.

Místy velice působivé.

*thumbs up*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

George ANTHEIL - Sonatas for Violin and Piano
Mark Fewer, John Novacek
2011 Azica Records

Věděl jsem, že Antheil mě bude zajímat.

On si tak rád vypůjčí známý motiv, a přetvoří ho ve zcela svébytnou antheilovinu. :lol:

Skvělý zvuk klavíru, housle lahůdkové.

Užil jsem si to a budu se občas vracet.

*2thumbsup* 100% *2thumbsup*

Odpovědět