Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasická hudba

Příspěvek od dadaft »

jisk - jj :D
---------------------------------------------

Obrázek

Music of Jonathan Harvey
New York New Music Ensemble
2015 Albany Records

Věci od Albany Records, to je zaručená zvuková kvalita.
Moderna.
Líbí se mi obzvlášť druhá část (Trio, Be(com)ing), kde je dominantní famózně znějící klavír.
*thumbs up*

(Testerům bych doporučil Circus Light, který nekompromisně prověří barvu a ne-agresivitu systému.)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Jonathan HARVEY - Wheel Of Emptiness
Ictus, Georges Octors
2009 Cypres

Wayne Peterson, Henri Dutilleux, Krzysztof Penderecki, Karlheinz Stockhausen, George Tsontakis, Michel Van Der Aa, Roberto Gerhard, Witold Lutoslawski, George Antheil nebo třeba Harrison Birtwistle,,,,,,,,,,,,,,, to jsou mí oblíbení moderní skladatelé.

K nim se bezpochyby přidá i Jonathan Harvey.

Titulní Wheel Of Emptiness je opravdu famózní záležitost pro celý ansámbl, neuvěřitelně prostorový zvuk, a hudba,,,,,,,,,,,,, asi ne pro každého, ale síla...
A to je teprve začátek.
Druhá Tombeau de Messiah pro dva klavíry mě zarazila do poslechového křesílka, třetí Ricercare una Melodia 1 je pro dřevěné dechy, následná Advaya pro smyčce,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, mnohdy nebudete chápat, co se děje a jak některé zvuky vůbec vznikají,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Prostě sekec mazec, dá-li se tak mluvit o soudobé vážné hudbě. :lol:

Wheel Of Emptiness je trochu hlasitěji nahrané album, než je u téhle hudby zvykem. Naštěstí bez důsledků slyšitelné komprimace.

Doporučuji. *thumbs up*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Roman HAUBENSTOCK-RAMATI - String Trio, Konstellationen, Pluriel, Multiple IV, Morendo
Klangforum Wien
2016 Kairos

Slušná moderna.

Proto to ale nepíšu --- Klangforum je vídeňský komorní orchestr hrající a nahrávající ve slavné koncertní síni Konzerthaus.

A akustika téhle síně je prostě úžasná. stačí si pustit úvodní String Trio a jste přímo TAM.
Barva nástrojů nemá chybu.

O Klagenforum ještě ode mě půjde řeč,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

*2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup* 100% zvuk *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Sándor BALASSA - Journeys in Bihar County, Civis Town of Debrecen, ...
Hungarian Radio Symphony Orchestra, Ádám Medveczky
2014 Hungaroton

Prostě krásná hudba.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Dnes dva super kousky:

Obrázek

Five Spanish Quartets (de Pablo, Mira, Ramos, Marco, Halffter)
Arditti String Quartet
2017 Audivis

Moderna.
Klasické složení 2x housle, viola, čelo.
Nástroje jsou fantasticky zřetelné, žádný medový zvuk s aurou tichých vzdechů něžných panen,,,,,,,,,,,,,,,,,, smyčce se třou o struny se syrovou naléhavostí, drnkání prsty zní zcela realisticky,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, souhra a timing hráčů je fenomenální,,,,,,,,,,,,,,,,,,, nejvíc se mi líbí dvojka a trojka, nicméně všech pět skladeb má svou sílu.

*2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup* 100% *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Obrázek

Luis DE PABLO - Fiesta I, Vielleicht, Fiesta II
Grupo de Percusion Y Cuerdas de La, Joven Orquestra Nacional de Espaňa, Jose Luis Temes
2014 Verso

No jo, to už tak bývá, že perkusní orchestr má spoustu různých perkusí.
A spojení se smyčci je zajímavé.

Moderna od baskického skladatele Luise de Pabla (viz album výš).
Skvělý zvuk.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Cristóbal HALFFTER - Música para piano(s)
Alberto Rosado (Juan Carlos Garvayo)
2012 Verso

Další fantastická nahrávka klavíru.
Je to jako by stál kousek ode mě...........
Hi-res digitál došel až k velmi, velmi věrnému zvuku (a dobře to hraje i zkomprimované) a moderní pop a rock je přitom nahrávaný tak otřesně, že žádné hi-res nemá smysl.
Zaplať Bůh, že se to klasické hudby, jazzu a některých jiných nahrávek moc netýká.

Pokud jde o hudbu, taktéž špica. Parádní moderní klavír od skvělého skladatele.

*2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup* 100% *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*
pro milovníky klavírní hudby

jisk
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od jisk »

"teda pane dadaft, vy nás ale zásobujete", řečeno slovy doc Chocholouška

parádní typy, zvláště pak
Roman HAUBENSTOCK-RAMATI a Cristóbal HALFFTER (pianistu Alberta Rosado budu muset prozkoumat blíže)
a vše i zvukově perfektní

3. skladba na Roman HAUBENSTOCK-RAMATI nadchla dokonce i našeho psa (myšleno naprosto vážně) - to bylo poprvé, co jsem ho viděl, že soutředěně se zájmem poslouchá, asi ty zvuky horn+hoboj mu připomínaly zvuky přírody

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

:D

Obrázek

Helmut OEHRING - Ter Schiphorst
Ictus Ensemble
1999 Cypres

Tak dnes tedy něco opravdu, ale opravdu šíleného.
Před lety vznikl a zase brzy zanikl žánr elektronické počítačové hudby zvaný psychedelic trance, zkráceně psytrance.
První dvě třetiny alba Ter Schiphorst tvoří baletní hudba, kterou bych se odvážil nazvat psybaletem. :lol:
Ale vážně -- velmi působivý průnik moderní komorní hudby a experimentální elektroniky.

Další dvě více klasické skladby, které album doplňují, mají taky sílu. Třeba Foxfire Eins je pro sólovou akustickou kytaru a je to fakt jiné....

Zajímavý poslechový zážitek.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

regulus píše:
25 črc 2018 02:09
Obrázek

Johannes Kalitzke - Story Teller, Figuren am Horizont (2018)
Kairos 0015038KAI
Paráda. *thumbs up* :)
Obzvlášť Story Teller se mi moc líbí.
A berlínský symfoňák zní fantasticky.

Rakouský label KAIROS, stejně jako třeba německý NEOS nebo americký BMOP, to je nahrávací špička v kategorii "contemporary classic".
Moc se mi líbí, že umí dokonale pracovat s přídavnými mikrofony, takže jsou všechny nástroje orchestru skvěle slyšet aniž by se rozpadla organizace orchestru a pocit šířky a hloubky.

Trochu začínám uvažovat o vlákně, ve kterém by se představovaly labely pro klasiku, ale ne jenom tak, navíc by bylo vybráno jejich nejlepších spojení s orchestry ---- třeba Chandos a BBC SO, BIS a Singaspurský SO, Naxos a orchestr v Lille, Kairos a Klangforum z Vídně atd., prostě to nej.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Bernd Richard DEUTSCH - Mad Dog; 2. Streichquartett; Dr. Futurity
Klangforum Wien, Enno Poppe
2015 KAIROS

Absolutně top zvuk.
Spojení Klangforum + Konzerthaus + Kairos je bez debaty první liga.
Smyčcový kvartet č.2, to je naprostá lahůdka jak hudebně, tak nahrávkou, jeden z nejlepších moderních kvartetů, co jsem měl zatím možnost slyšet... *hura*

Přesto budu asi mít s tímto magickým spojením K+K+K trochu problém.
Jejich nahrávky jsou sice zvukově naprosto dokonalé, ale hudebně a autorsky je to za hranou, co ještěc zvládnu poslouchat. Třeba Bernhard Lang nebo Georg Friedrich Haas, to je na mě celkové moc, tu hudbu už nezvládám, Petera Eötvöse jen místy, třeba začátek Čínské opery se mi líbí, ale ve třetí větě už trpím...
A i z tady tohohle Deutsche se mi opravdu líbí jen ten smyčcový kvartet (zato moc), zbytek už zas tak moc ne,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Trochu se to podobá švýcarskému jazzovému labelu Intakt Records -- taky skvělý zvuk ale na mě už je většina jejich nahrávek moc experimentálních...

Třeba Klangforum (a Kairos) jednou přidá i trochu míň avantgardní repertoár, protože jak říkám, zvukové je to extra classe.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

George Antheil - Piano Pieces (1919 - 1932)
Benedikt KOEHLEN
2011 Essential Media Group

jisk --- dovolím si upozornit na jiného vynikajícího klavíristu - Benedikta Koehlena

Stránku nebo dvě zpátky jsem tady psal o Antheilově klavirní desce od labelu WERGO, kterou odehrál Guy Livingston.
Rozplýval se nad hudbu (jsou to skutečně Antheilovy vrcholné věci pro klavír), pochválil klavíristu a dost řešil zvuk.

Antheil od Benedikta Koehlena je jiný - bohužel složení alba odpovídá názvu, tedy pieces = kousky, jsou zde jednominutové hříčky okamžité inspirace, kousky psané na zakázku a tak. Z vrcholných děl mají nahrávka od Wergo a EMG jen jedinou společnou věc, sonátu Sauvage.

A tady se naplno ukáže brutální rozdíl mezi Guy Livingstonem a Benediktem Koehlenem a také mezi zvukem Wergo a zvukem EMG.
Koehlen má dokonalý smysl pro rytmus, vzájemný poměr hlasitostí, dynamiku............... stačí poslechnout a porovnat.
(Wergo navíc nechutný zvuk-poddekáč)
-----------------------------------------------------------------------------------------

A další špicová práce Benedikta Koehlena je toto:

Obrázek

K. A. Hartmann - Das Klavierwerk
Benedikt KOEHLEN
2010 Telos Music

Napoprvé si to pusť třeba od Jazz Tocata und Fuge dál,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Divil bych se, kdybys nebyl nadšený.

Hraje fakt úžasně ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*

jisk
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od jisk »

dadaft: díky
nějak nezachytávám tvoje tempo :-)
musím to všechno párkrát ještě projet, je to požitek, jen tento týden není ten správný klid

Poslední dvě doporučená alba od Koehlena parádní a i zvukově. Na Tidalu je od něj 7 alb, jen jsem zkusil zvuk. Tyhle dvě doporučený alba mají jasně nejlepší zvuk (excelentní), pak ještě jedno s průměrným zvukem a další klasická "poddekovka".

V tomhle vedru taky moc nejde sedět v místnosti v blízkosti lampovýho zesilovače, musím dělat průvan, abych tam vydžel a to jde pak šelest z ulice a to není ono pro poklidný poslech.

Už mám pěknou kupičku lístečků s tipama, tak se k tomu budu ještě vracet, mám rád to poslouchat vícekrát, v týhle muzice se dá vždycky objevovat s každým poslechem něco novýho.

regulus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od regulus »

Obrázek

Rainer Bischof - Portrait (1998) | Koch Schwann 3-1073-2
Wiener Concert-Verein, Robert Aitken flute & conductor

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

.
.
Tak jsem se trochu porozhlédl po hififorum.sk, na které mě v rámci jiné diskuze navedl člen merhaut, a o kterém jsem neměl tušení, že existuje,
a je tam slušné vlákno o klasice
http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.ph ... &start=240
*thumbs up*
Takové vlákno o té klasice nejklasičtější.
A starších nahrávkách, někdy vinylech.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

----------------------------------------------------------

Obrázek

Oscar BIANCHI - Matra
Ictus, Neue Vocalsolisten, Georges-Élie Octors
2014 Cypres

Pravda je že jsou desítky autorů moderní hudby, které prostě nevydržím poslouchat. Jsou příliš mechanističtí, není to už hudba, ale aplikovaná matematika............. spousta se utápí v hlubokomyslných občasných drnknutích, do čehož občas mrští forte kakofonii,,,,,,,,,,,,,,,,,, přitom rozehrát orchestr neumějí,,,,,,,,,,,,,,,,

Ale

je i moderna, která má sílu.

Doporučuji nejprve poctivě vyslechnout Matra II a Matra IV, až potom soudit.

Zvukově to ani náhodou nepůsobí jako orchestr se sborem.
A ani nechce.
Je to čistě zvukařův "obraz", všechno je intenzivně natlačené hned za bedny,,,,,,,,,,,,,, nedá se to popsat, chce to slyšet. Dosti působivé.

Doporučuji. *palec*

Odpovědět