Klasická hudba

Různé hudební žánry
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Klasická hudba

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Olivier MESSIAEN _ Turangalila-symphonie
Tonkünstler Orchester, Yutaka Sado; Roger Muraro
2018 Tonkünstler Orchester

Mé první vážné setkání s Olivierem Messiaenem................... ano, má jisté sklony k pompéznosti a grandióznosti, ale není to tak zlé a nijak přehnané...............
Jinak velmi zajímavá a různorodá hudba, kde zaslechneme Šostakoviče a jiné modernisty, bez bázně rozehraný celý orchestr, zajímavě použité nástroje................. není divu, že se za Messiaenem jako za pedagogem stahovali takoví talenti jako Boulez nebo Stockhausen...

Je to klavírní koncert, ale ne ten typ, kdy je klavír zcela určující a orchestr jen občas jeho hru podkresluje, naopak, přes významné klavirní pasáže je jen součást celku.

Nahrávka živá nejen ve smyslu "live", solidní poslechový zážitek. *thumbs up*

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

Sound the Trumpet - sleeve.jpg
Vrchol ženské emancipace, výborná muzika a krásná a vynikající trumpetistka.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Olivier Messiaen
CD1 _ Petites esquites, Etudes de rythmes, Canteyodjaya, Rondeau, Fantasie burlesque, Prelude pour piano
CD2 _ 8 Préludes, La Fauvette des Jardins
Roger Muraro
2001 DECCA

Messiaen na mě neudělal napoprvé vůbec zlý dojem a když jsem zjistil, že byl výtečný klavírista a dlouholetý varhaník, sáhl jsem logicky po nějaké jeho čistě klavírní tvorbě.

První cdčko spíš avantgardní, nejlepší je asi Burleskní fantazie a Prelude pro klavír, hodně zábavné je Rondo, kde vyloženě klasicistní základ vtipně a nenásilně doplňují avantgardní vsuvky...
Slušné.

Druhé CD je impresionistické a prostě nádherné. Od začátku do konce. Všem vřele doporučuji. 100%

Decca se vytáhla a zvuk klavíru bude jistě patřit mezi ty nejlepší ve vaší sbírce. *hura*

Obrázek

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Nicholas SACKMAN _ Scorpio; Time-Piece; Cross hands; Koi; Trombone Sonata; Sextet
Maththew Dickinson, Mervyn Cooke, Fine Arts Brass Ensemble, Costas Fotopoulos etc.
2013 Metier

Vynikající moderní komorní hudba.
O Sackmanovi se říká, že umí vložit mocné fantazie do nezapomenutelných forem............ no, zní to bombasticky, ale fakt je, že tohle album v sobě má sílu.
Už úvodní Scorpio pro bicí a klavír je prostě výrazné a vtáhne vás.
Skvělá je i plechařina Time-Piece a závěrečný Sextet, kdy můžete vejít mezi hudebníky, každého obcházet ze všech stran, na každého si sáhnout. Ale hlavně hudebně.
Zvuk nástrojů naprosto luxusní, třeba pozoun v Trombone Sonata, ten zní bez diskuse jako živý.
A čistě klavírní Cross hands je naprosto lahůdková a putovala do playlistu mých nejuznávanějších klavírních skladeb.
*bravo* *bravo* *bravo* 100% *bravo* *bravo* *bravo*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Alfred SCHNITTKE _ Piano Music
Boris Berman
1998 Chandos

Co si budem povídat ...................... lepší je poslouchat.

*bravo* *bravo* *bravo* 100% *bravo* *bravo* *bravo*

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

šostakovič.jpg
Šostakovič je už těžká muzika ke které jsem se musel proposlouchat. Když jsem tuhle symfonii poslouchal poprvé napadlo mě, že si Šostakovič občas dělá legraci a snažil jsem si představit jak tohle konzultuje se Stalinem. No a obešlo se to bez gulagu. Tehdejší ruský - sovětský poměry musely být doslova šílený. Kdesi jsem četl, že David Oistrach měl už sbaleneno a čekal kdy na něj přijde řada. Z jeho domu zmizeli všichni muži kromě jakéhosi chlapíka v přízemí a taky Oistracha. Jednou v noci zavrzaly domovní dveře a odnesl to ten z přízemí. Absurdní - on mohl skončit v gulagu jen proto, že místní velitel buď plnil normy nebo chtěl v lágru založit divadlo. Bulgakov tenhle svět skvěle paroduje v mistrovi a markétce. Mistr Woolland se svojí svitou v Moskvě 30. let - geniální nápad.

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

Pre vsetkych z BA, co to myslia z hudbou vazne ->

Popis podujatia
ANNE-SOPHIE MUTTER, husle
Komorný orchester Viedeň-Berlín
Wolfgang Amadeus Mozart:
Koncert pre husle a orchester č. 2 D dur, KV 211
Koncert pre husle a orchester č. 3 G dur, KV 216 Štrasburg
Symfónia č. 1 Es dur, KV 16
Koncert pre husle a orchester č. 5 A dur, KV 219 Turecký

Su este nejake listky.

Ak by bola Anne Sophie-Mutter filmovou herečkou, do Bratislavy by zavítala hollywoodska hviezda najžiarivejšieho formátu. Žiačka a chránenkyňa veľkého Herberta von Karajana je dnes jednou z najväčších žijúcich legiend nielen mozartovskej interpretácie, ale aj klasickej hudby vôbec.

V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ponúkne spolu s prominentným orchestrom zloženým z hráčov Viedenských a Berlínskych filharmonikov crème de la crème Mozartovej komornej tvorby, v ktorých sa zaskvejú najmä koncerty pre husle a orchester s podnadpismi Turecký a Štrasburg. Oba zaujmú predovšetkým bohatými záverečnými vetami plnými prekvapivých tematických zvratov, ale i pomalými frázami dýchajúcimi očarujúcou čistotou, hĺbkou a výrazom na pozadí pôsobivého, všetkými farbami hrajúceho orchestra.
Naposledy upravil(a) Fidji99 dne 06 kvě 2019 10:14, celkem upraveno 1 x.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

zingali:

Ano, Šostakovič je těžký, osobně k němu stále teprve pronikám, než že bych ho znal...

Neslyšel jsem zatím všechny symfonie, z těch co znám mám nejraději Čtvrtou.
Ta se mi líbí pod taktovkou Esa-Pekka Salonenena s filharmoniky z L.A., nahráno v té slavné a architektonicky výrazné koncerní síni, co zaplatil Disney................ něco jsem poslouchal od mého oblíbence Yannicka Nézet-Seguina (Mendelssohna a Dvořáka od něj miluju), který Šostyho nahrával s Rotterdamským orchestrem........................ ale nedávno na hififorum.sk o Šostakovičovi proběhla diskuse, kde jsou vyzdvihované starší nahrávky s Kirilem Kondrašinem................. pustil jsem si jednu --- a úplně mě to strhlo a teď v tom bezhlavě jedu !!!!!!!! Konečně začínám Šostakovičovi rozumět, konečně to dostává smysl, vnitřní řád, energii, která tě zavalí jako oceán........... konečně ta hudba žije !!!!!!!!
(asi bych měl víc číst a míň poslouchat, tohle je asi všeobecně známo, ale jsem jaký jsem a k některým věcem holt dojdu oklikou)
Kondrašinův Šostakovič je rychlý, divoký, strhující a ŽIVOUCÍ. Ohromující.
Vřele doporučuji.

Dobrý je i jiný Rus, který Šostakoviče hluboce prožívá -- Valerij Gergiev.
Tady bych doporučil německý dokumentární film Šostakovič geniální
https://www.csfd.cz/film/455046-sostako ... i/prehled/
který před pár dny běžel na ČT Art a ještě bude na zpětném přehrávání.............. je to vlastně takové Gergievovo vyprávění o Šostakovičových symfoniích prokládané úryvky, které sám diriguje, doplněné o komentáře samotného Šostyho a jeho syna.
Velmi zajímavý dokument.

A do budoucna se chystám zkusit dostupného Peterenka s Liverpoolskými symfoniky na oblíbeném Naxosu.......... ale nejdřív ten Kondrašin, jsou to sice starší nahrávky, ale je to bezpochyby základ a brána z šostakovičově hudbě.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a pokud jde o Stalina - doufám, že se ten zmetek smaží v pekle.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

first things first
Nadia SIROTA (with Judd Greenstein, Clarice Jensen, Chiara String Quartet)
2009 New Amsterdam

Nadia Sirota je významná americká violistka, která jednak nahrává oceňovaná sólová alba, jednak je součástí výborného komorního orchestru Alarm Will Sound (už tady o něm byla zmínka), jednak občas skládá písničky a hraje třeba s Arcade Fire.

first things first je její první "sólová" deska (úplně sama hraje jen ve dvou skladbách), člověk si může vychutnat zvuk violy.

Vynikající je první a poslední skladba. *thumbs up*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

James DILLON _ The Book of Elements (volumes i - V)
Noriko Kawai
2012 NMC Recordings

Jmenuje se to Book of Elements, a je to elementární moderní klavír. :D

Naprosto fantastické svobodné hraní, docela mě to nadchlo. Skvělý zvuk. Velmi vřele doporučuji.

*2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup* 100% *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*

zingali
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zingali »

dadaft - ta hudba je těžká taky postránce harmonické, rytmické- střídají se za sebou různé takty skoro mateník. Ani se nesnažím tomu rozumět, jen cítím že se mi to líbí. Třeba 1. věta ze 7.(Leningradské) - jak zahraje flétna to téma, pak se přidá pikola, hoboj, fagot, pak žestě s dusítkama - v pozadí malý bubínek...jak je to celé vystavěné, jak to vygraduje. Mně to zní jako stroj smrti, hudba skutečně ďábelská, předvídající, možná už popisující strašlivou katastrofu. Myslím že se prostřednictvím BBC tahle symfonie z Leningradu vysílala živě. Někdy si říkám - tohle si měli Němci poslechnout aby věděli co je čeká.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Michael COLGRASS _ Percussion Music 1951-1957
Towson University Percussion Ensemble, Patrick Roulet, Michelle Humpreys, Mark Craig, Scott Robinson, Roger Braun, Anthony DiSanza, Greg Herron; Megan Yanik (viola)
2012 Equilibrium

Michael Colgrass je známý a významný americký perkusionista, skladatel a pedagog, který začínal bubnovat po jazzových klubech v Chicagu (třeba s Gillespie), pak ovšem doplnil hudební vzdělání a stal se součástí významných orchestrů v USA a Evropě.
Většinou perkusní desky moc neposlouchám -- přece jen mi samy o sobě nepříjdou dosti nosné.
Tohle je výjimka, protože ta hudba je opravdu zajímavá.
Navíc jde o referenční nahrávku, kde je slyšet charakter každé membrány, každého způsobu úderu (palička, dlaň, prsty apod), a jsou použité špičkové nástroje s výraznými zvukovými a alikvótními charakteristikami, včetně historických.
Celé je to navíc na konci doprovozeno zajímavými komentáři samotného Michaela Colgrasse o jednotlivých skladbách i obecněji o perkusích - barokních, u Mozarta, u Beethovena atd. Vedené srozumitelnou měkkou americkou angličtinou.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Michael COLGRASS _ Composer´s Collection
North Texas Wind Symphony, Migliaro Corporon
2011 GIA WindWorks

Jaká může být hudba skladatele, který začínal jako jazzový bubeník?
Překvapivě dobrá.
Colgrass s oblibou kombinuje ryze protichůdné motivy -- veselí/smutek, táhlost/rytmičnost apod. -- a rád do svých děl vkládá kratší, vysoce kontrastní motivy (třeba v Letter from Mozart na chvíli zazní typicky česká "kutálka", tahle skladba na tomto výběru ale není, v oceňovaném Deja Vu třeba miniaturní jazzové vyhrávky), celkově to má takový zvláštní tah na branku.

Výborná moderna, tažená hlavně dechy a perkusemi.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

CURRENTS (Snider, Herion, Dancigers, Srinivasan, Mazzoli, Burke)
Michael Mizrahi
2016 New Amsterdam

Další výběr mladých klavírních autorů.
Zajímavé, že jejich hudba je mnohem melodičtější a klasičtější, než brutálních modernistů typu Aperghis, Ferneyhough, O.Neuwirth, Redgate, J.Clarke apod., kteří se v podstatě nedají poslouchat...

Zvuk klavíru naprosto odlišný než třeba ten u Dillonova The Book of Elements výš.
Krátké struny vyšších tónů nemají ten kovový zvuk plný alikvót, jsou mnohem tupější, takříkajíc víc dřevěné než kovové, u dlouhých strun to není tak hrozné, ale i tam patrné. Zvuku chybí brilance a jas.
Na druhou stranu si na to člověk za chvíli zvykne.
Rozhodně jde i o jiné značky klavírů...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Obrázek

Camden REEVES _ Lucifer´s Dynamo and others works for solo piano
Richard Casey
2007 Campion

Moc se teď nedařilo, Anthony Burgess, Edward Cowie, Anthony Gilbert a pár dalších neposlouchatelných autorů znělo mou poslechovkou.
Ale tak to holt chodí, když člověk hledá a naposlouchává.

Konečně zase něco dobrého, co můžu s upřímností doporučit -hudba Camdena Reevese je dynamická a znělá, pořád se v ní něco děje. *thumbs up*
Zvuk klavíru výborný, ambience prostoru tak tak, mám raději i menší, ale není to přehnané...
----------------------------------------------------------------

Tak, klavírních věcí mám na naposlouchávání z posední doby dostatek, je čas zase na něco většího, je čas symfonií...

Odpovědět