Mellotron - hudební parostroj

Různé hudební žánry
Odpovědět
merhaut

Mellotron - hudební parostroj

Příspěvek od merhaut »

Mellotron mám rád, jistě nejsem sám, takže všechny tipy na desky s ním a pokecy o něm - sem :-)

merhaut

Genesis - Selling England By The Pound (1973)

Příspěvek od merhaut »

Genesis - Selling England By The Pound (1973)

Obrázek

Těžko jednoznačně určit, které z gabrielovských alb je tím současně nejlepším od Genesis. Vždycky když si poslechnu Selling říkám si ano, tohle. Jenže to samé se mi stává u Foxtrotu u Lamb u Nursery :-)

Kdysi jsem dělal popisnou rozborku do profilu, tak ji sem jen lehce pozměněnou pastnu.

Spontánní přístup k nahrávání, jenž do kapely přinesl Phil Collins, nakonec zvítězil i v případě nahrávání Selling England By The Pound. Společné improvizované přehrávání fragmentů skladeb přinášelo ty správné tvůrčí impulsy pro jejich dokončení. Dřívější pečlivé vypilovávání a neustálé předělávání skupinu zdržovalo a invenčně vyčerpávalo. Phil Collins svůj muzikantský přetlak ventiloval v prázdninovém relaxačním hraní se skupinami svých školních přátel Zox a Radar Boys, kde hrál i původní kytarista Yes, Peter Banks. Závěrečná fáze nahrávání alba nastala v srpnu, ve studiu firmy Island, opět za účasti osvědčeného zvukaře, nyní i spoluproducenta Johna Burnse. Brzký termín vydání alba, říjen 1973 byl, vzhledem k průběhu jeho vzniku, všeobecným milým překvapením.

Osamocený Gabrielův hlas, piáno, na scénu vtančí Dancing With The Moonlight, klasicky vystavěný song, umocněný mellotronovými chóry i předivem akustických kytar. Singlová I Know What I Like, koho by dnes napadlo vyslat do světa rádií takovouto perlorodku. Firth Of Fith to je především jak nektar opojné, medově sladké Hackettovo sólu, které již dávno vstoupilo do dějin. Nenápadným, ovšem pro budoucí ranou postgabrielovskou éru Genesis až prorocky znějícím příspěvkem je něžná písnička More Fool Me, zazpívaná Phillem Collinsem. Rozkošatělá The Battle Of Epping Forest vypráví o krvavé válce gangů v londýnské čtvrti East End. Umně a hravě vyplétaný akustický podklad instrumentální After The Ordeal obohatí v druhé polovině další zpěvavé kytarové sólo Stevea Hacketta. Druhým vrcholem Selling je pro mne jedenáctiminutová, poklidnými melodickými vlnami nesená a nápaditou instrumentální improvizací gradující Cinema Show, přecházející plynule v post scriptum Aisle Of Plenty, s opakovaným úvodním motivem celého alba.

Selling England By The Pound sázelo především na muzikantskou, kompoziční i aranžérskou vyspělost. Genesis se po nebývalém vývoji v letech 1970-72 jakoby ustálili ve stylu a soundu, vybrušovali detaily a pohrávali si s kombinacemi zvuků nástrojů. Kdo neustále překvapoval, byl Peter Gabriel svými spletitými, často až surrealistickými texty, předurčenými k různým výkladům. V GB Nr.3.

merhaut

Barclay James Harvest - Live Tapes (1978)

Příspěvek od merhaut »

Barclay James Harvest - Live Tapes (1978)

Obrázek

Live Tapes, to je muzika jak medovník, kdo rád sladké si smlsne, ale je to jen zákusek, snadno se ho přejíte. Ale když je ta správná konstelace, rád si tohle dvojalbum pustím.

Nekonečné líbezné plástve mellotronů, zpívajících kytar, melancholických vokálů, vše decentně nahalené do mlžného oparu, vznášejícího se nad scénou. Barclay James Harvest budou spoustě lidí znít jako jedna píseň, je fakt, že jen velký fanoušek se těmi jemnými odstíny jedné sady barev a nálad proposlouchá beze ztráty orientace.

Co mě fascinuje, je "až studiová" jistota kapely, včetně zpěvů, pokud nebylo nic doupravováno, tak klobouk dolů. U táhlých písní totiž jakýkoliv posun, zakolísání, pozná i laik, nehudebník.

Živák jen pro někoho, ostatně jako celí BJH.

merhaut

Fantasy - Paint A Picture (1973)

Příspěvek od merhaut »

Obrázek

Fantasy jsem zamlada neznal, do Gottwaldova je nikdo nedovezl, a pochybuju, že je měl i někdo v Praze, to by se o nich Vlček aspoň zmínil v Rock 2000, tak jako o spoustě podobně neznámých.

Protože jsem s nimi nevyrůstal, zůstanou Fantasy střípkem v pestré mozaice starých kapel, které jsem "badatelsky" objevoval ex post.

S debutovým Lp jsem se už popisně vypořádal v profilu:

První album Paint A Picture (1973) je perfektní ukázkou raného symfonického art-prog rocku, kombinovaného se ztepilým kytarovým soundem: rozkošatělé, lyrické i našlápnuté kompozice, sytá melodika, bohaté vokální harmonie, básnivý zpěv, plástve mellotronů a hammondů, neukvapená kytara, ... Všechny skladby složili sami členové Fantasy. Místní poeta Trevor Webster pak napsal texty k Icy River a Silent Mime.

Hymnická titulní kompozice navozuje náladu starých dobrých Moody Blues, respektive Barclay James Harvest, následuje temperamentní "dvojdílná" Circus s precizními "guitar & organ" sóly a duety. Skladba The Award je, jak již bylo zmíněno, věnována tragicky zemřelému kytaristovi Bobovi Vannovi. Až pochodově úderná Politely Insane je ozvláštněna podporou dechů. Intimní Widow s hostujícím cellem uzavírá první stranu alba. Velebná Icy River ve svém stupňovaném finále doslova rezonuje zvučnou kytarovou hrou Petera Jamese. Uriášovské chóry zdobí baladickou Thank Christ, po níž následuje dramaticky proměnlivá Youg Man's Fortune a kontrastně poklidná, harmonická Gnome Song. Album uzavírá snivá Silent Mine, podmalovaná hebkými tóny hammondů v pozadí.

Kdo má rád Moody Blues, Barclay James Harvest, Ramses a další měkounké rockové symfoniky, Fantasy ocení ...

merhaut

Cathedral - Stained Glass Stories (1978)

Příspěvek od merhaut »

Obrázek

Stained Glass Stories se slyšitelně pohybuje na ploše vytyčené alby Relayer - Lamb Lies - Tubular.

Od Yes si Cathedral vypůjčili rytmiku, zejména basmen Fred Callan se do role Chrise doslova položil, a některé klávesové rejstříky, od Genesis vedle mellotronů i kousek Gabriela, a Oldfield dodal pár svých kytar.

Klasická anglická artrocková škola je zkrátka znát z každého úhozu.

Na úvod Introspect se Cathedral yessovsky rozkuráží tak, že některé instrumentální pasáže by klidně zapadly do Gates Of Delirium, a nikdo by si ničeho ani nevšiml - svým způsobem dokonalá práce. V druhé polovině kompozice se přesuneme k Genesis, instrumentálně je ta nápodoba opět naprosto věrohodná, mellotronové chóry jak od Bankse samotného. Je docela zábavné poslouchat různě kombinované yes-genesis prolínačky, Paul Seal je ovšem v roli Petera Gabriela trochu přiškrcený, dýchavičný.

V podobném dejavu oparu se nese a vznáší celé album. Pro úplnost, Oldfielda jsem zaslechl mj. někde v Days and Changes, kde se ale za mikrofonem objevil duch Geoffa Manna z Twelfth Night. Jo, takový malý hudební kvíz je to :-)

Inspirovaný sound mi v provedení Cathedral vůbec nevadí, asi je to tím, že mládenci sypou melodické motivy doslova z rukávu, celek působí elegantně, uvolněně, žádná křeč, ani švy, jak tomu často u následníků, levobočků i imitátorů bývává ...

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Mellotron - hudební parostroj

Příspěvek od Zappadaddy »

Souhlas se vším co bylo zhora uvedeno.Cathedral patří mezi mé oblíbence,Anglagard je uvedli,že jimi byli silně ovlivněni a skutečně je to v některých pasážích silně znát.Cathedral do hudebního amalgamu Yes a Genesis zavedli vlastní inovační prvky.Byli fakt výborní.Skupina England byla další obdobná kapela,která dokázala úspěšně prodloužit éru progu koncem 70 let. *thumbs up* Bohužel jejich existence byla narušena opadáváním zájmu o progresivní rock v druhé polovině 70 let.
Obrázek

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Mellotron - hudební parostroj

Příspěvek od Zappadaddy »

Tady je ten skvělý nástroj : Obrázek

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1634
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Mellotron - hudební parostroj

Příspěvek od Zappadaddy »

A skvělé stránky týkajících se pouze mellotronu : http://www.planetmellotron.com/toptens.htm
Je tam i anketa o nejoblíbenější mellotron skladbu a tady je výsledek ankety :
1. The current winners, on an outrageous 20, are Yes, with 'And You and I'
2. Next, on 17, are King Crimson, with 'Epitaph'
3. On 16, are Genesis, with 'Watcher of the Skies' (studio and live takes, plus an honourable mention for Steve Hackett's sampletastic version)
4. Next, on 15, are Genesis again, with 'The Fountain of Salmacis'
5. On 13, it's King Crimson, with the immortal 'The Court of the Crimson King' and 'In the Wake of Poseidon', Genesis, with 'Dancing With the Moonlit Knight' (one entry adding 'Aisle of Plenty') and Yes again, with 'Heart of the Sunrise'
6. Even more King Crimson on 11, with 'Starless' and the inevitable Beatles - 'Strawberry Fields Forever' (well, it wouldn't be 'Revolution 9', would it?)
7. On 9, Genesis with 'The Cinema Show' (live and studio)
8. On 8, David Bowie's 'Space Oddity' and The Moody Blues with 'Nights in White Satin'
9. On 7, it's Genesis with 'Silent Sorrow in Empty Boats' and 'Entangled', the Strawbs with 'New World' and Yes, with 'Gates of Delirium' (or parts thereof - pretty good for a track that probably doesn't even contain any 'Tron...)
10. On 6, it's Genesis with 'Firth of Fifth' and 'Supper's Ready' (or parts thereof), Gentle Giant with 'Three Friends' and The Moody Blues with 'Legend of a Mind' (live and studio) and 'Out and in'
11. On 5 it's Genesis again, with 'Blood on the Rooftops', King Crimson's 'Sailor's Tale' and 'The Devil's Triangle', England's superb 'Three Piece Suite', the Strawbs with 'Hero and Heroine', Radiohead's 'Exit Music (for a Film)' and Yes, with 'Close to the Edge'
12. Alphabetically on 4 there's Black Sabbath's 'Changes', Focus with the gorgeous 'Le Clochard', Genesis yet again, with 'Mad Man Moon', 'Fly on a Windshield' and/or 'Broadway Melody of 1974' and 'Can-Utility & the Coastliners', Steve Hackett, with 'Shadow of the Hierophant', King Crimson with 'Cirkus' and 'Trio', Limelight with 'Man of Colours', The Moody Blues with 'Forever Afternoon (Tuesday?)' and 'Have You Heard' (including entries adding 'The Voyage'), Pink Floyd with 'Sysyphus', PFM with 'River of Life/Appena un Po', The Rolling Stones, '2000 Light Years From Home', Simon Dupree's beautiful 'Kites' and Yes, with 'The Revealing Science of God'
13. Also alphabetically on 3, there's Änglagård:'s 'Kung Bore' (plus one 'no specific track'), Genesis, with 'Seven Stones' and 'Eleventh Earl of Mar', Gracious!, with 'Heaven' and 'Super Nova', Steve Hackett, with 'Spectral Mornings', The Moody Blues with 'Dawn: Dawn is a Feeling', 'Beyond', 'My Song' and 'The Voyage' on its own, Museo Rosenbach, 'Zarathustra', Orchestral Manoeuvres in the Dark, 'Joan of Arc (Maid of Orleans)', The Pretty Things' 'SF Sorrow is Born', The Rolling Stones, 'We Love You', Tangerine Dream, 'Phaedra' and 'Rubycon (Part 2/complete)', Traffic, 'Hole in My Shoe' and Rick Wakeman, 'Catherine Howard'
14. Also also alphabetically on 2... (deep breath): Aerosmith's 'Dream on', Anekdoten, with 'Ricochet' and 'Sad Rain', Barclay James Harvest (at last!) with 'Early Morning', 'She Said', 'Mocking Bird' and 'After the Day', The Beatles' 'Flying', The Bee Gees, 'Every Christian Lion Hearted Man Will Show You', Arthur Brown's Kingdom Come's 'Superficial Roadblocks', Caravan's 'Golf Girl', Cardiacs' 'The Whole World Window', Cathedral [US]'s 'The Search', Celeste's 'Principe di un Giorno' and 'Favole Antiche', Julie Driscoll, Brian Auger & the Trinity, 'This Wheel's on Fire', Family with 'The Voyage', Edgar Froese's 'Epsilon in Malaysian Pale', Greenslade, 'Bedside Manners Are Extra', Jethro Tull's 'Cross-Eyed Mary', King Crimson, with 'Islands' and 'Lizard', Manfred Mann's 'Ha! Ha! Said the Clown', The Moody Blues with 'Candle of Life', 'Watching and Waiting', 'Question' and 'Gypsy' (live and studio), Pallas, 'The Ripper', PFM, 'Il Banchetto', Pulsar's 'Strands of the Future', Roxy Music's 'Ladytron' (various versions), Rush, 'Tears', Sebastian Hardie with 'Four Moments' (or parts thereof), Spring's 'The Golden Fleece', the Strawbs, 'The Life Auction' and 'Autumn', Van der Graaf Generator, 'A Plague of Lighthouse Keepers', Wobbler's 'Hinterland' album (first whole album listed here...), Yes, with 'Awaken' and finally, The Zombies with 'Hung Up on a Dream' and 'Care of Cell 44'. Phew

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Mellotron - hudební parostroj

Příspěvek od lechos »

nůže oživíme vlákno trochu...
mellotron zní z I. desky Angel (Casablanca records 1975) na které hraje samotnej
Greg Giuffria (později House of lords a sólové projety, stejnojmenná kapela, LP Silk and steel například) kapela A. se stala terčem parodie a posměchu starého šprýmaře Zappy (punky's whips)
http://fastimages.eu/images/angelfdf.jpg

Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 772
Registrován: 03 pro 2008 11:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Mellotron - hudební parostroj

Příspěvek od jirie »

Díky za oživení. Je dobré vědět co je to nej ....

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host