Myty predrazenych kablov?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Re: Myty predrazenych kablov?

Příspěvek od TRANSIWATT » 01 črc 2015 21:49

Na co, fyziku snad měli všichni na škole, ne ?

bubuxin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bubuxin » 01 črc 2015 22:39

Ešte si zabudol spomenúť skin efekt. Potom má význam použiť lanko s tenučkými postriebrenými drôtikmi. Signál bude "tiecť" len povrchovou vrstvou zo striebra. Druhá dôležitá výhoda použitia striebra je že do takého kábla sa nedostane žiadny upír.
TRANSIWATT: Na tom obrázku vidím pri 0,26 značku priemeru, potom by 100 ks drôtikov s priemerom 0,26 mm dávalo výsledný prierez 5,3 mm2.

TRANSIWATT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TRANSIWATT » 02 črc 2015 05:13

to Bubuxin.
citace: ""Ešte si zabudol spomenúť skin efekt. Potom má význam použiť lanko s tenučkými postriebrenými drôtikmi. Signál bude "tiecť" len povrchovou vrstvou zo striebra. "" Tak pokud by tomu tak bylo, bylo by to mooc špatně, hřál by se a zvětšil by se odpor. Jedná se o NAPAJECI kabel ,který musí přenést proudovou zátěž celým průřezem naštěstí se tak děje ,takže chceme skinefekt minimalizovat.
Bubuxine, ono je to všechno úplně jinak!
Já už o skinefektu psal.
1/ Skinefekt se uplatnuje u frekvencí nad 100 kHz, při nižších kmitočtech a hlavně akustických , nebo u kmitočtu sítě je zanedbatelný, jde to spočítat.
2/ Jedná se o napájecí kabel který může přenášet do zařízeni různé rušivé kmitočty řádově až do Mhz. Teda paradoxně skinefekt nám právěže omezí průnik těchto rušivých kmitočtů do zařízení a pro napájecí proud o kmitočtu 5O Hz se neuplatní.
3/ Ve vysokofrekvenční technice se používají tzv. vysokofrekvenční lanka pro eliminaci skinefektu. Ovšem takové vf lanko obsahuje 20 až 50 velmi tenkých vzájemně izolovaných vláken, které jsou vodivě spojeny jen na koncích. (kdo někdy vinul cívky z vf lanka, ví jak blbě se odstranuje smaltová izolace u těch tenkých vlákenek)
Pokud spleteme lanko z neizolovaných vláken a jelikož jsou jednotlivá vlákna v celé trase navzájem vodivě spojena, z hlediska skinefektu se takové lanko chová stejně jako by to byl hrubý drát o stejném průřezu. Pro eliminaci skinefektu je to neúčinné a to bez ohledu na to, jestli jsou vlákna z holé mědi anebo čímkoli pokovena (stříbrem, zlatem,cínem...)
Pokud někdo tvrdí něco jiného , tak je to čirá šarlatánská alchymie anebo záměrně zavádí laickou klientelu /častý to jev/.

To, že se napájecí a signálové kabely dělají z licny /tenkých vláken/ a ne z tlustýho drátu je jen a jen proto , aby byly ohebné . čím tenčí vlákna se použijí, tím je ohebnější a odolnější vůči opakovaným ohebům.

Pro zájemce je třeba na vikipedii o skinefektu a jeho výpočtu hodně článků. Rovněž tak o provedení vf lanka. Případně si rozeberte nějakou cívečku ze staršího rádia.
Fyziku neo....beš! :D

někoho utáhnou na nudli, někoho na kabelu

Pozn. Pokud je u toho horního obrázku kabelu uveden průměr vlákna , tak se opravuji, považoval jsem to za průřez.

han
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od han » 03 črc 2015 15:06

Varování hifistům - NEKUPUJTE PŘEDRAŽENÉ KABELY !!!

Vlastnil jsem velmi drahý reprokabel jedné značky uvedené níže v domění, že to je poslední kamínek do mé poměrně drahé sestavy. Byl jsem spokojen do doby, kdy jsem poznal, že minimálně stejně dobrý, neli lepší zvuk je možné dosáhnout za menší peníz. Kabel jsem prodal do Rakouska a jak jsem se dozvěděl později,i tento majitel prodal.
Jak to funguje: dokonalá mediální masáž, perfektní vzhled, nezkušenost hifistova a samozřejmě psychoakustika (přece tak drahý kabel nemůže hrát špatně , když se o něm všude tak dobře píše). V neposlední řadě je to i motivace prodejců, protože marže produktů za statisíce je větší. Chvála Bohu se mi povedlo z tohoto bludného kruhu vysavače rodinného rozpočtu vystoupit, protože ve hře bylo ještě přikoupení dalších kabelů (síťových a propojovacích) aby systém na 100% ukázal svoje kvality. Když jenom spočítáte částky jenom za kabely, tak jste na hodnotě luxusního automobilu. Ty ceny jsou NEMRAVNÉ a to už je smysluplnější dát peníze na charitu. Bohužel celý highend se posouvá do astronomických výšin a u kabelů je to nejmarkantnější ale jsou výrobci, kteří se drží "při zemi" a kvalita je vynikající. Dnes už mám vyřešeno ale nebýt té zkušenosti, tak červíček by asi stále vrtal.

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB » 03 črc 2015 15:38

Tieto vykriky do tmy fakt milujem, prispevok skoro ako od Lechosa...fakt nechapem čo je komu do toho koľko kto dá za kabely a za aké....*headbang* *headbang* *headbang*

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 03 črc 2015 15:52

HAN...tak určitě. Ale ne každý umí/chce najít ten správný kabel za levno, případně neumí/nechce něco bastlit.
Pak je kategorie lidí, kteří mají hodně peněz a udělají si nákupem radost.
Když budu mít B&W za 300k+ a bude se mi líbit "tlustá hadice" za 100k, která bude i dobře hrát, tak nebudu šaškovat s nějakým RG ;)

davidm535i
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davidm535i » 03 črc 2015 16:18

Jarda69 píše:budu mít B&W za 300k+ a bude se mi líbit "tlustá hadice" za 100k, která bude i dobře hrát, tak nebudu šaškovat s nějakým RG ;)
A prd, bude hrat uplne stejne jako dvoulinka za 25kc, akorat muzu pozovat pred jinymi hifisty neznalky, ze jsem vyhodil 100tk.

8-)

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 03 črc 2015 16:23

Ale jistě. Stejně tak můžeš pózovat s Rolexama, které jsou méně přesné než Casio za 2000.- Ale to je opravdu každého věc.

Původně jsem sem šel hodit toto, třeba se to někomu bude hodit
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0&thold=-1

davidm535i
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davidm535i » 03 črc 2015 16:32

Jarda69 píše:Ale jistě. Stejně tak můžeš pózovat s Rolexama, které jsou méně přesné než Casio za 2000.- Ale to je opravdu každého věc.

Rolexy nebo jine hodinky si kupuju proto, ze mam na to ukazat, ze na to mam, vetsinou uz stoji Porsche v garazi.

Predrazeny kabely si kolikrat kupujou za posledni penize blazni, co uveri, ze jim to spasi jejich prumerne hifi zarizeni, kolikrat na ukor vseho jineho.
A v tom vidim tu zoufalost :lol:

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB » 03 črc 2015 16:40

davidm535i píše:
Jarda69 píše:budu mít B&W za 300k+ a bude se mi líbit "tlustá hadice" za 100k, která bude i dobře hrát, tak nebudu šaškovat s nějakým RG ;)
A prd, bude hrat uplne stejne jako dvoulinka za 25kc, akorat muzu pozovat pred jinymi hifisty neznalky, ze jsem vyhodil 100tk.

Dufam ze ty ideš prikladom a cena tvojej kabeláže bola komplet 25Kč... *headbang*
Fakt melieš hovadiny, ale to bude asi tým teplom ....

Ps: vidim ze si ten prispevok poriadne prepisal...

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 03 črc 2015 17:44

Predrazeny kabely si kolikrat kupujou za posledni penize blazni, co uveri, ze jim to spasi jejich prumerne hifi zarizeni

To určitě nikdo nerozporuje. Já to píšu od začátku, že se pomocí kabelů dohání problémy v komponentech. Proto si myslím, že obyč koax je v takovém případně
nejprůchodnější řešení. V případě propojovacích kabelů, třeba i buffer nebo alespoň přizpůsobit impedanci vstupu.
Na druhou stranu, se slušným kabelem nedá moc pokazit. Je škoda, nutit kvalitnímu zesilovači nějaké zbytečné rušení.

drfish
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od drfish » 03 črc 2015 18:02

Rozdíl mezi dvoulinkou za 25 kč a kabelem za 5000 slyší i moje žena, a to je hifi zcela nedotčená, to je opravdu slepý test. Otázkou je, který z těch kabelů by si nakonec vybrala, ale to už je úplně jiná vesnice....

han
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od han » 03 črc 2015 18:24

Jarda69 píše:HAN...tak určitě. Ale ne každý umí/chce najít ten správný kabel za levno, případně neumí/nechce něco bastlit.
Pak je kategorie lidí, kteří mají hodně peněz a udělají si nákupem radost.
Když budu mít B&W za 300k+ a bude se mi líbit "tlustá hadice" za 100k, která bude i dobře hrát, tak nebudu šaškovat s nějakým RG ;)

Ono se někdy ani nemusí moc hledat, někteří prodejci nabízí fungující kombinace za přijatelné peníze, například Xavian nebo Van Medevoort.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 03 črc 2015 18:42

Mně to nemusíš psát, ani mě nemusíš citovat. Napiš to těm, co nechtějí nebo nemůžou.

davidm535i
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davidm535i » 03 črc 2015 22:55

drfish píše:Rozdíl mezi dvoulinkou za 25 kč a kabelem za 5000 slyší i moje žena, a to je hifi zcela nedotčená, to je opravdu slepý test. Otázkou je, který z těch kabelů by si nakonec vybrala, ale to už je úplně jiná vesnice....
Ja vim, pri zehleni v druhym pokoji, boze... *headbang*

Odpovědět