https://www.stereophile.com/reference/1095cable
https://www.stereophile.com/asweseeit/84
https://www.stereophile.com/content/wha ... wire-makes
Doporučuji přečíst tyhle 3 články ze Stereophile.
Je tam dost matematiky, takže to shrnu:
1/ Ideální průměr žíly reprokabelů je cca 0,8 mm (tj 0,5 mm2). Kabely s většími průměry mají špatný fázový a časový průběh obzvlášť na nízkých frekvencích.
2/ Důležitá je nízká impedance kabelu, vyšší kapacita ani odpor ve zvuku nehrají roli. (I když kapacita by měla být taky raději nižší, vysokou kapacitu nezvládají nestabilnější zesilovače a deformují zvuk)
Co z těchto dvou bodů vyplývá?
Aby se dosáhlo dostatečného celkového průřezu, je ideální kabel vícežilový. Pro dostatečný průřez pro domácí audio by tedy měl pro reproduktory stačit kabel 2 x 4 žíly o ideálním průřezu 0,5 nebo 0,6 mm2. Nízkou impedanci lze dosáhnout zkroucením, nejlépe do tzv. křížové čtyřky (star-quad), která je navíc velice odolná vůči vnějšímu rušení. Ve výsledku tedy dvě párové čtyřky, lehce zkroucené, by měly být ideál.
(špatné podle článků není ani umístění na plocho vedle sebe alá Nordost, tam je ovšem kapacita(nce) vyšší, naopak použít koaxiál se nedoporučuje)
Jinými slovy - pokud chceš mít špičkový reproduktorový kabel, tak opravdu nejlevnější varianta je zkroutit dva
Kimber KWIK 16, se kterým rozbiješ na salát kdejakou tlustou dvojlinku a možná by zato stál i slepý test proti nejdražším plochým Nordostům.
That's All Folks.
------------------------------------------------------------------------------------
P.S. Na Highend fóru se nedávno řešil nějaký super tlustý kabel, jméno si už nepamatuju. Uživatelé uváděli, že je potřeba až 1000 hodin na zahoření
------- ano, chvíli to trvá, než si člověk na takové "kurvítko" zvykne...