průřez reprokabelů vs. zesilovač

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
boxer

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od boxer »

Já bych mohl doplnit přesnou odpověď.

Průřez kabelu ... pro zesilovač o výkonu X wattů, když reprobedny mají impedanci Y ohmů a potřebě kabelu o délce Z metrů ..
musí být přesně XYZ mm2.

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1915
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od PMA »

Nevím, zda má význam chlapcům vysvětlovat, že u high end sestavy nejde rozhodně jen o průřez reprokabelu.

Každý jen mírně technicky vzdělaný trouba si může z max. výkonu zesilovače a impedance repro zjistit max. proud kabelem a k němu vybrat minimální průřez kabelu podle povolené proudové hustoty (je funkcí průřezu kabelu).

Jenže o tom to není. Zvuk ovlivňuje konstrukce kabelu (dvojlinka, koaxiál), počty vodičů v licně, vzdálenost vodičů dvojlinky, atd. atd.

Nepřekročení povolené proudové hustoty je jen nejelementárnější krok při výběru repro kabelu.
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od fox »

Kašlete už na Hellboye. Je to diskuze o hovně. PMA má pravdu. A všichni to dobře víme.
Hellboy píše jen proto, aby řeč nestála a aby byl pořád na očích.
Sem tam se k němu přidá Dadaft.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6640
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od dadaft »

inu, tož se přidám.
hsa píše:Prurez vodice v mm2 je linearne umerny vykonu ve W, pro zatez 8 ohmu staci vynasobit Watty hodnotou 0,017 (a vyjdou hodnoty z toho prvniho prispevku).
dadaft píše:můžu se zeptat, jaks na ty koeficienty přišel?
po čase něco, co mně fakt pomohlo. mám zesilovač s malým výkonem. zkoušel jsem různé kabely, ale furt to zůstávalo za očekáváním a tušením - na středech dost zkreslené a basy nijaké. čím hrubší reprokabel, tím hůř. ale bez těch tvých vzorců bych se asi nikdy neodvážil jít pod 1,5mm2 - to přece nemůže hrát!............. a tak dále
Renown píše:Dadafte, je neuvěřitelné jak ty se umíš pro něco nadchnout. To co napsal hsa je samopzřejmě hodně zjednodušené a vůbec to nebere do úvahy délku toho kabelu.
možná bych měl trochu vysvětlit, co si představuju pod "nadšením". určitě ne, že si něco přečtu, nějak si to vyložím, zkusím ten svůj výklad jednou aplikovat, a pak začnu rozesílat děkovné dopisy a srdečná blahopřání...
ve skutečnosti jsem nakoupil solid core (tj. dráty), o průměrech 0,4; 0,5; 0,6; 0,65; 0,75; 0,85; 1,0 a 1,2 mm a vyrobil z nich signální a reprokabely. konstrukce buď prostě kroucený pár nebo párová čtyřka. signální kabel cca 20cm jsem udělal 2x0,4; 2x0,5; 2x0,6; 2x0,75; 2x1,0; 2x2x0,4; 2x2x0,5; 2x2x0,65; 2x2x0,75 a reprokabel cca 2m 2x0,4; 2x0,5; 2x0,65; 2x0,75; 2x0,85; 2x1,0; 2x1,2; 2x2x0,4; 2x2x0,65; 2x2x0,75; 2x2x0,85 a 2x2x1,0. no a vyzkoušel (téměř) všechny kombinace - když jsem viděl, že nějakým směrem cesta nevede, samozřejmě jsem dál nešel.
ukázalo se, že je pro oba kabely lepší párová čtyřka než prostě zkroucené vodiče.
ekvalizace nevhodným kabelem může být opravdu velká.
v podstatě jde říct, že existuje ideální průřez signálního a reproduktorového kabelu (při dané délce a materiálu, pro dané zařízení), které společně tvoří nejlepší výsledek. čím víc se jeden nebo druhý nebo oba průřezy odchylují od toho nejlepšího možného, tím je zvuk horší. drobnou odchylku jednoho z kabelů od nejlepšího průřezu lze celkem v klidu kompenzovat druhým. větší odchylku ne. pouze majitelé předozadního prostoru odchylky kompenzovat nemohou a musí mít průřezy správně - těch tu ovšem moc není, takže to odpadá.

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Hellboy »

Nemám technické vzdělání a nestydím se za to. Mám vzdělání a vědomosti ze zcela jiných oborů a nemíním na tom kvůli jednorázovému nákupu kabelu nic měnit. V hifi studiích která jsem navštívil všichni melou na toto téma jakési řeči o tom, že čím větší průměr, tím lepší basy. Na internetu jsem na toto téma nenašel nic konkrétního. Jelikož nemám zájem dělat experimenty jako Dadaft, tak jsem se zeptal. Žádný učený z nebe nespadl. Po celou dobu tady nebyl na tuto jednoduchou otázku nikdo ochoten (nebo schopen) rozumně odpovědět. Podle jednoho je průměr kabelu důležitý, podle jiného je to jedno, bla bla bla... Pokud je to podle vás taková kravina, tak stačilo napsat, že pro výkon zesilovače XXX a čtyřohmové bedny stačí kabel o průměru YYY. To se jako obvykle nestalo. Místo toho opět ubohá arogance, honění si trika, urážení, chytání za slovo a všeobecné mlžení. *bravo* *bravo* Můžete na sebe být pyšní. Doufám, že až nebudete něčemu rozumět vy a budete potřebovat s něčím poradit, nějáký dobrák se k vám bude chovat podobně hovadsky jako vy.

Renown
Příspěvky: 2320
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Renown »

to hellboy :

ty sice nemáš technické vzdělání, ale klidně jsi tu poslal, v jiných technických tématech, do prdele kohokoliv kdo jej má a děláš to zase. Ty kladeš nesmyslnou otázku a když ti nápíšu, že je nesmyslná a že na základě toho jak jsi ji formuloval se na ni nedá odpovědět, tak opět urážíš. Nediv se, že tady na tebe většina reaguje tak jak reaguje.

Předpokládám, že máš vzdělání v oboru mezilidských vztahů a komunikace .....


to Dadaft :
pouze majitelé předozadního prostoru odchylky kompenzovat nemohou a musí mít průřezy správně - těch tu ovšem moc není, takže to odpadá.
Dadafte, vzpamatuj se !

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6640
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od dadaft »

proč? řekl jsem něco špatně? aha, ty myslíš, jako že když si někdo šoupne bedny metr od čelní zdi nebo tak, že má předozadní prostor? pro mě za mě...
ve skutečnosti má leda tak obrázek předozadního prostoru, fotku, na které může vidět, že je např. něco dál než něco jiného, ale přesto je to placaté až běda.
když máš bedny v místnosti na šířku, tj. "u kratší zdi", umístíš poslechové místo doprostřed její šířky cca 1m od zadní zdi (za tebou) a to bude jeden z vrcholů rovnoramenného trojúhelníku posluchač-bedny. ty další dva vrcholy budou cca 1m od bočních zdí nebo víc (tedy o to blíž k posluchači), záleží na módech místnosti (za bednama je zkrátka víc místa než za posluchačem) - maximální velikost toho trojúhelníku, tj. bedny necelý metr od bočních zdí, je hranice zobrazení skutečného předozadního prostoru v nahrávce. pokud ty bedny posuneš dál, tedy ještě blíž k čelní zdi (za bednama), tento prostor nenávratně ztrácíš.
mysli si o tom co chceš, je to jedno. já jen aby sis neztěžoval, že jsem ti to neřekl... :))

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6640
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od dadaft »

dadaft píše:a to bude jeden z vrcholů rovnoramenného trojúhelníku posluchač-bedny
samozřejmě správně je rovnostranného trojúhelníku! jinak by to ztratilo smysl. protože to a nic jiného je stereo - rovnostranný trojúhelník a bedny přímo na posluchače.

Uživatelský avatar
Svensound
Příspěvky: 543
Registrován: 17 dub 2008 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Svensound »

Zkušenost PMA jasně koresponduje s doporučením výrobce Jenvinga ze SUPRA Cables.
Pavel došel praxí zhruba k tomu, že většině lidí stačí k připojení středně výkonového zesilovače drát 2x2,5mm

ANO a ani Švéd z toho velkou vědu nedělá..................

Zde:
Dvojlinka 2x1.6 mm²
Application examples: Tweeters in bi-wiring, low power systems or shorter lengths of medium power systems.

Dvojlinka 2x2.5 mm²
Application examples: Medium power systems, or shorter lengths in high power systems. Available in both Ice Blue and Anthracite Grey.

Dvojlinka 2x4.0 mm²
Application examples: High power systems, or longer lengths in low/medium power systems.

Dvojlinka 2x6.0 mm²
Application example: High power systems, even longer lengths.

Kroucené kabely 2x2.5 mm².
Application examples: Hi-Fi or stage use in medium or shorter lengths in high power systems.

Kroucený 4x2.5 mm² / bi-wire /.
Application examples: Bi-wiring, pair channel cable for medium power systems or single channel connected for high power systems.For Hi-Fi or stage use.

Kroucený 4x4.0 mm² / bi-wire /.
Application examples: Bi-wiring, pair channel cable or single channel connected for high power systems. For Hi-Fi or stage use.

Silnější kabely prostě nedělá. Pokud mohu citovat Jenvinga, tak beru i toto:
Při výrobě nepracujeme s "dlouhými krystaly" či monokrystalickou mědí. Podle mého názoru náklady na tento vývoj a výrobu neodpovídají přírůstku kvality, jehož je možno dosáhnout. Teoreticky je takový vodič lepší, ovšem dokázat to v praxi je nesnadné.
Konstrukce je klíčová záležitost, materiál až druhořadá. Možná, že škodím svému obchodu, ale otevřeně říkám, že přespříliš složitá geometrie a supermateriály jsou spíše reklamní záležitosti než nezbytná potřeba. Předkládají li vám prodejce takový kabel, požádejte o vysvětlení, zda je reálným přínosem například použití mědi LCOFC 9N (Long Crystal Oxygen Free čistoty 99,9999999%) či vychytralá pletenina ze šestnácti žil různého průřezu. Možná, že nějaký malý vliv existuje, ale stojí to za ty peníze, které si za takové kabely říkají?

boxer

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od boxer »

Ad výrok Jenvinga.

Od té doby,co jsem si to před lety přečetl,jsem věděl,že je to "můj" muž. Protože to tak já cítím a beru. Od té doby mám Supru a nenechám na ni dopustit.

(Už jen proto,jak Milanovi na okně visí 3 ks oholených kabelů. Stříbro,měď ,Supra. A jak vypadají za určitou dobu oxydace. To bylo pro mne poslední postrčení.)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hellboy.

Kecy. PMA,Renown a další ti bez dalšího napsali,že na běžnou délku a výkony stačí průměr 2,5mm kabel.Že důležitější je geometrie,dielektrikum a hlavně co nejkvalitnější spojení s konektorem a vlastní konektor. Někde doma mám snad tabulku,jak se mění při stejné délce,geometrii a jiném průřezu kabelů jeho parametry.Ale stejně to nic neřekne o vlastním zvukovém přínosu.
Pokud chceš průměry pitvat,hledej na Googlu.
Pokud si myslíš,že když dáš kabel o průměru 5cm,budeš mít basy až na půdu,tak bez ohledu na odpor ti snad dojde,že to není úplně to pravý ořechový.A telefonní kablík k tomu taky snad nedáš.

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Hellboy »

Svensound: Děkuji.

Uživatelský avatar
Plusminus
Příspěvky: 45
Registrován: 08 úno 2010 11:18
Kontaktovat uživatele:

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Plusminus »

TO : Svensound, také děkuji.
±

Uživatelský avatar
Asket
Příspěvky: 267
Registrován: 03 kvě 2010 00:13
Kontaktovat uživatele:

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Asket »

s cenou a konstrukci soulasim....

Nechci mc vypichovat, ale clovek se ma trochu drzet pri zemi a zvazit zda fakt je cena za kabel tolik vynosna, aby udelala treba malou vychylku....
Osobne si myslim, ze zalezi take na zesiku a repru posleze kable....

Muj nazor j ze 6mm je dostatecny pro hrani a zda nekdo udela kabel jako ja jej pletl a ocekava rapidni skok.. no nevim.
Tezko ale posuzovat danou stupnici, je to fakt treba zkusit a pak rozhodnout to ci ono....

Bylo by treba aby si kazdy udelal test... ale myslim si ze prechod z 6mm na 8mm ci 10mm uz neni tak markantni jako kdyz prejdete z 2.5 na 6mm nebo 4mm pac tam to je znat... a samozrejmne konstrukce dela take svoje... Jen si myslim, ze by se meli trochu zkrotit a nelitali za desetinovym zlepseni tak jako u formule... tudiz zmeny ktere maji vyznam cena/prinos zmeny... jense nastava problem s pujcenim a odzkousenim mnoha typu kabelaze....
Ale dale si myslim ze na prurezu take zalezi, ale havne co je to za prurez.... pac svarovaci kabel bude mit dle me horsi vady nez jiny... pak zalezi na konstrukci, poctu- typu kable.....
ale rozdil mezi stribrenymi a ciste medenymi - bude minimalni rozdil, zda-li zjistitelny.... pac tu jsem take neco testoval a dotycny si myslel stale ze kable degeneruji a pritom to jelo v pohode.... proste zaujatost a nevedomost....
Dle me dotycny musi mit fakt dobry sluch aby poznal rozdil tlustym a tlustejsim kablem ,ezi tlustymi... protoze na slepem testu mnozi vyhoreli

Miky-Liberec
Příspěvky: 18
Registrován: 28 srp 2009 19:37
Kontaktovat uživatele:

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Miky-Liberec »

Po zkušenostech s laborováním s kabelama si dovoluji říci, že správný výběr kabelu je stejně důležitou složkou jako ostatní komponenty CD, zes... Rozdíly ve zvuku jsou rapidní, třeba u mne (reprokabel) přechod z mědi na čisté stříbro od HGA, že bych ho přirovnal až k výměně zesilovače. Signálové kabely XLR taktéž přechod z mědi na čisté stříbro Oyaide velký posun. Má zkušenost je, že správná volba kabelů má větší přínos než když jsem pořídil pračku sítě PS Audio PPP.
Toť jsou mé zkušenosti PS: nepodceňujte kabely

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: průřez reprokabelů vs. zesilovač

Příspěvek od Hellboy »

U mě byl přechod z mědi, na postříbřenou kroucenou měď taky jak výměna zesilovače. Až do doby, než jsem zjistil, že stačí u kabelu omatlat prstama konce když je zapojujete, nebo přiděláváte banánky a zvuk je zpátky jak u dvojlinky. Až mě překvapilo jak málo to stačí omatlat, aby se zvuk brutálně změnil. A nejedná se o žádné moje subjektivní dojmy, mám to změřené přes Audyssey MultEQ pomocí mikrofonu. Rozdíl jsem ale slyšel pouhým uchem a proto jsem začal přeměřovat. Bylo to tak zásadní, že jsem myslel, že mi odchází zesík. Kabely s koncem na který jsem sahal mají brutální pokles především na výškách. Když jsem konce seřízl a zapojil je bez omatlání, všechno hrálo zas jak má. Řekl bych že rozdíl mezi měděnou dvojlinkou bez banánků, se kterou většina začíná a při strkání do zesilovače ji zamotává prsty aby tam lépe vlezla a drahým kabelem, který se dodává už s banánky bude u velké většiny uživatelů způsoben tímto. A ano, je to amatérská chyba. A ukažte mi kde někdo někde píše, že se to může stát.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host