STŘÍBRO NEBO MĚĎ?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: STŘÍBRO NEBO MĚĎ?

Příspěvek od kychtax » 31 led 2017 17:21

Nn. Signal jeden drat. Zeme druhy drat. Stineni pripajeno k dratu zeme na jedne strane.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 31 led 2017 17:30

Zem je pro signal taky potreba :) Ale rozumíme si. Díky.

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 31 led 2017 18:20

Takže klasický symetrický koax zapojen směrově. Ještě bys mohl uvézt na jaké straně je to stínění připojené, nepanuje totiž mezi výrobci jednoznačná shoda, jestli připojovat na začátku- u zdroje, nebo na konci.

Jinak k předešlým dotazům stručně, protože si při vývoji hraju s různými variantami, tak můžu napsat, že na výsledek má jasný vliv nejen materiál vodiče měď, postříbřená měď, stříbro, stříbro s příměsí zlata a různé čistoty oněch kovů, ale i průřez vodiče, počet vodičů a jestli je solid core nebo lanko. Dále hraje značnou úlohu dielektrikum, nejlépe vzduch-teflon, teflon, bavlna. V neposlední řadě geometrie kabelu a konektory. Stínění není krom vedení pro PHONO nikterak kritické a proto ho také mnoho zavedených výrobců nepoužívá, dokonce někteří tvrdí, že ověřili, že stínění naopak přineslo zhoršení.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 31 led 2017 19:17

NA jak je na tom izolace na trafodrátu? Kam by se kvalitou dala zařadit. Třeba vzhledem k PTFE, PE a PVC

tmwatch
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tmwatch » 31 led 2017 20:57

NA píše:Takže klasický symetrický koax zapojen směrově. Ještě bys mohl uvézt na jaké straně je to stínění připojené, nepanuje totiž mezi výrobci jednoznačná shoda, jestli připojovat na začátku- u zdroje, nebo na konci.
Mezi techniky (např. PMA) však ano. Stínění je nutné připojit na obou stranách, jinak to moc nestíní.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 31 led 2017 22:01

Jak to u RCA udělat, pokud nechci stínění použít jako signálovou zem? Jedině vyvést extra a připojit na skříně přístrojů?

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 31 led 2017 22:23

To tmwatch
zopakuju co jsem k tomu již napsal:
"Stínění není krom vedení pro PHONO nikterak kritické a proto ho také mnoho zavedených výrobců nepoužívá, dokonce někteří tvrdí, že ověřili, že stínění naopak přineslo zhoršení."

Osobně nejsem vůbec pro použití klasické coax konstrukce kde je zpětný vodič tvořen stínícím opletem, který je z principu lankem (jsem za vedení signálu přes solid core vodiče) a ještě je to opletení obklopeno venkovní izolací kabelu, který je málokdy z jakostního materiálu, tedy teflonu. Zvukově je klasické coax provedení kabelu snad nejméně vhodné pro linkový audio kabel. Ještě jsem tedy takové aby bylo zvzukově nadprůměrné nepotkal. Názory PMA na toto znám a nic to na mé zkušenosti nemění.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 31 led 2017 22:54

Úlohou tienenia je robiť to, čo má v názve-tieniť vnútorný "živý" vodič proti rušeniam zvonku. Tienenie má predstavovať vlastne "predĺženie" krabíc spájaných prístrojov, kde nulovou referenciou (pri nesymetrickom prenose) pre nesymetrický signál je práve potenciál toho opletu. Nakoniec, nemusí to byť oplet, može to byť aj "solid" oplet, trubka alebo vlnovec.. Len je to trochu nepohodlné... ;)
To, čo navrhuje Jarda 69, teda
Jak to u RCA udělat, pokud nechci stínění použít jako signálovou zem? Jedině vyvést extra a připojit na skříně přístrojů?
je vlastne (pseudo)symetrický prenos cez tri vodiče, kde dva vnútorné (signálové) sú tienené tou "predĺženou" krabicou.
Použitie všelijakých spletaných káblikov je len čarovaním s mierou rušenia, ktorou "vylepšujeme" zvuk, aby bol "nadpriemerný".

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 01 úno 2017 12:52

Jeste mi prosim poradte nejake rukavicky pro manipulaci s obnazenym kovem. Aby nestaly moc a dalo se s nimi rozumne pracovat, tj. jemne na dobry cit v ruce, pajeni a zaroven s nimi nic neumatlam... mate nekdo tip? Diky..

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 01 úno 2017 15:17

Já jsem používal takové ty průhledné "chirurgické" s klouzkem nebo látkové, trochu jako tyhle
http://www.lansky-brno.cz/pracovni-ruka ... -vel8.html
http://www.zetra.cz/2154-pracovni-rukav ... y-v-dlani/

šeďour
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od šeďour » 01 úno 2017 15:25

Použij běžně dostupný "vyšetřovačky", což jsou gumový chirurgický rukavice v nesterilním provedení.Daj se koupit ve kdejaký drogerii.Jen musíš zvolit vhodnou velikost, aby ti neplandali konce prstů.V krabici jich je asi sto párů, po pár použitích se zahazujou, páč se stejně roztrhaj.

Ale jsou výborný na utahování konektorů, třeba plastový/kovový tělo XLR konektorů Neutrik.Bez rukavic to hrozně prokluzuje v rukách, s rukavicema to jde dotáhnout na krev.

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 09 úno 2017 22:53

Tak pokusně jsem smotal a spajel Stříbrno-zlatý drátek Mundorf sgw105/PTFE v interconnect.
Zajímavé je, že když jsem nechal na signál 0,5mm průměr, nehrálo to dobře basy. Jakoby je to rozmazávalo a neprolezlo všechno co mělo.
Čekal jsem že to bude malým průměrem.. Tak jsem signál zdvojil a smotal dva drátky do šroubovice, celkem tedy 0,5+0,5mm.
Výsledek je mnohem lepší, že už teď bych s tím mohl žít.. Zítra mi ještě přijde hromada teflonu, opletu atd. to dodělám a uvidíme co to s tím ještě udělá. Určitě ten Mundorf nezklamal, naopak *palec*
Teď jdu na cigaretku, ať se ten drátek mezitím trochu rozehraje a zahoří ;)

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 09 úno 2017 23:20

Sežeň nějaké tenčí a smotej jich třeba 7. Podle popisu jsou izolované, že? Případně, pokud máš a není ti to líto, tak klidně i z toho 0.5mm

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 09 úno 2017 23:43

Ještě mi příjde tenhle twist
Mundorf 305SGW twist 3 x 0.5mm
a chci to tam pustit všemi třemi drátky.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 10 úno 2017 09:30

Profibus asi zkoušet nebudeš? Signál+zem a stínění jenom na jednom konci.
http://g01.a.alicdn.com/kf/HTB1IKdcKFXX ... 2-Core.jpg

Odpovědět