STŘÍBRO NEBO MĚĎ?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

STŘÍBRO NEBO MĚĎ?

Příspěvek od NIN » 28 úno 2013 17:32

Rád bych slyšel názor více lidí, jestli opravdu vždy platí, že stříbrný kabel (ať signálový či reproduktorový) způsobí ostřejší (chladnější) zvukový projev a měď nikoli.
Rád bych viděl u svých Tannoy třeba legendární Kimber KCAG, ale kamarád mi stříbro nedoporučuje, protože mám kovový výškáč. Nepište prosím "zkoušet a zkoušet". To je jasné. Spíš mi jde o vaše už praktické postřehy a názory. Spousty kabelů používá oba materiály. Teoreticky by tedy měly být zvukově neutrální. Jak to tedy slyšíte?

Odar

Re: STŘÍBRO NEBO MĚĎ?

Příspěvek od Odar » 28 úno 2013 17:54

Striebro: PS Audio xStream Transcendent (cerveny)
Med: PS Audio xStream Reference (modry)
http://img829.imageshack.us/img829/4067/p1020820y.jpg

Pripojenie 1: DAC ---> med ---> preamp ---> striebro ---> koncak
- mierne viac basov, bas viac "nafuknuty", menej informacii, detailov

Pripojenie 2: DAC ---> striebro ---> preamp ---> med ---> koncak
- viac detailov, informacii, bas suchsi, udernejsi, ale subjektivne je ho menej

Preferujem Pripojenie 2. Ide o nuancie v napocuvanych veciach - niekto by urcite povedal, ze rozdiel nepocuje.

lubin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lubin » 28 úno 2013 18:08

Je to velice individuální....musíš vyzkoušet na konkrétní sestavě u sebe....jistě neplatí obecně, že stříbro zní ostře....zkus třeba delikátní jemné stříbrné HGA. :)

aretax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od aretax » 28 úno 2013 18:22

NIN píše:Rád bych slyšel názor více lidí, jestli opravdu vždy platí, že stříbrný kabel (ať signálový či reproduktorový) způsobí ostřejší (chladnější) zvukový projev a měď nikoli.
Rád bych viděl u svých Tannoy třeba legendární Kimber KCAG, ale kamarád mi stříbro nedoporučuje, protože mám kovový výškáč. Nepište prosím "zkoušet a zkoušet". To je jasné. Spíš mi jde o vaše už praktické postřehy a názory. Spousty kabelů používá oba materiály. Teoreticky by tedy měly být zvukově neutrální. Jak to tedy slyšíte?
Praktické postrehy sú: skúšať a skúšať, aj keď to nechceš počuť. Perpetuum mobile zatiaľ neexistuje a niekomu "sadne" meď, inému striebro. V zásade bývajú strieborné káble zvukovo vyššie položené, ako medené. Ale nie je to všeobecné pravidlo.

DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRVOŠTĚP » 28 úno 2013 18:43

Ono to vlastně vše začalo mou otázkou-Z jakého důvodu chceš dát monobloky blíže k bednám? Tak jsem NIN navrhl aby zde dal dotaz.Ale asi zapoměl z jakého důvodu jsem se ptal,viz jeho vlákno.Tak hošani do toho *bravo* *bravo* *bravo*

NIN
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NIN » 28 úno 2013 19:50

No. Sice mne víc zajímá ten kabelový materiál, ale jestli myslíš délka repro kabelu vs. signálového, tak to můžem spojit. Tedy zopakuji, že monobloky chci dát těsně k repro jednak, že se mi to líbí resp. si myslím, že to tak má i být, protože mám zažitou informaci (z dávných dob), že je lepší kratší repro kabel na úkor delšího signálového, jelikož je náchylnější na přenos zvuku (v podobných cenových relacích obou kabelů) než naopak.

timcs
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od timcs » 01 bře 2013 12:20

A čo tak Audio Note AN-V, AN-Vx. Na rozdiel od HGA DNA je ich prednes kľudnejší, zamatovejší ale nie na úkor detailov a presnosti. HGA DNA hralo oproti uvedeným káblom až agresívne a chladne. Aj Harmonic Tech TruthLink Silver (kombinácia meď+striebro) ich prehralo u mňa, ktorý stál niekedy asi 2/3 ceny HGA DNA. Mal som u seba aj Crystal Standard, avšak v mojej zostave už boli príliš neutrálne s menej deailami. Nakoniec som si vybral AN-V, VX sice bol lepší ale tá cena,je už dosť drahý kábel pre mňa. Ako už to tu bolo x-krát spomínané je to subjektívna záležitosť, do každej zostavy sadne niečo iné. Treba si vyskúšať viac káblov a neponáhľať sa.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL » 01 bře 2013 14:57

Stříbro "má" dynamičtější zvuk než měď. Může to zvýraznit určitou ostrost, ale také odstranit zkreslení. Ale stříbro není příčina, jen nerozmazává jako měď... Zkrátka vyžaduje kvalitní přístroje. U dobrého stříbra se rozšíří přenesené pásmo jak do výšek, tak do basů (u špatného jen do výšek).

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík » 05 bře 2013 07:21

Mé zkušenosti odpovídají popisu z prvního příspěvku, ale slyšel jsem i stříbrné kabely, které výšky nezhoršují, pouze přinesly rovnoměrné vyšší rozlišení a odstranily zkreslení. Záleží i na konkrétní sestavě.

Co jiné materiály? U mě se jako ideální mezi DAC a předzes (sluchátkáč) ukázal kabel z čistého palladia, který přinesl ve všech pásmech víc než čistá měď i čisté stříbro, navíc bez jakýchkoli nežádoucích účinků.

petrL
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od petrL » 05 bře 2013 10:11

To zní zajímavě. Kdo vyrábí kabely z paladia a jak vyjdou cenově ve srovnání se stříbrem?

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík » 05 bře 2013 12:37

Já jsem po diskusi se známými a pročtení několika recenzí koupil na zkoušku paladiové kabely s názvem Reference od tohoto výrobce: http://www.myaudiocables.com/page2/page2.html
Tj. jeho nejvyšší model. Už jsem od nich kdysi pořídil stříbrný kabel s RCA koncovami, který dosud patří mezi mé oblíbence. U paladiového Reference jsem si nechal udělat symetrickou variantu s XLR a byl jsem překvapený, že paladiový kabel hraje zdaleka nejpřirozeněji (opravdu nepřeháním) oproti mým dalším XLR kabelům (mám např. měděný Qyaide PA-02 XLR - a stříbrný myaudiocables Silver QUAD+ XLR). Mám i několik dalších XLR měděných kabelů spotřebního typu "professional microphone"... Ten paladiový mi mezi DACem a předzesem zní ze všech kabelů opravdu nejvyrovnaněji, v mé sestavě dává ve všech pásmech rovnoměrný dostatek detailů, aniž by někde něco čnělo či zanikalo. Na jiných místech sestavy jsem ho nezkoušel, pouze mezi DACem a předzesem. Vyšlo to cca do 15 000 včetně pošty a cla/dph. Musím ale uvést, že s dražšími propojovacími kabely krom výše zmíněných zkušenosti nemám, moje zkušenost s kabely je tedy asi dost omezená.

Paladiové kabely jinak ještě vyrábí firma Silversmith: http://www.silversmithaudio.com/silversmith.htm

Ramones
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Ramones » 05 bře 2013 18:22

;) ...kupujte, chlapci

radek77
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radek77 » 05 bře 2013 18:34

Teoretický dotaz - jsou zmiňované rozdíly v poslechu Cu/Silver podložené také nějakým měřením, nebo mají nějakou oporu ve fyzice? Vcelku bych i rozuměl že každý materiál má jinou vodivost, ale ta se na tak krátkých vzdálenostech asi moc neprojeví. Pak jsou tu vlivy jako rušení a vzájemná vazba mezi vodiči, ale to by zas mělo být společné pro oba materiály.

lubin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lubin » 05 bře 2013 21:21

Podle mých zkušeností jsou větší zvukové rozdíly spíše v geometrii kabelů nebo obecně technologii výroby, než-li Cu/Ag.

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík » 06 bře 2013 08:41

lubin píše:Podle mých zkušeností jsou větší zvukové rozdíly spíše v geometrii kabelů nebo obecně technologii výroby, než-li Cu/Ag.
To jsem zapomněl výše uvést. Srovnávám samozřejmě kabely od různých výrobců, s různou geometrií a různým stíněním, takže proměnných je víc než pouhý materiál drátu.

Možná by stálo za to vyrobit stejným způsobem kabely s identickými konektory a stejným stíněním, které by se lišily pouze materiálem použitých drátů. A pak porovnat.

Odpovědět