TAKOVÁ ODECNÁ ÚVAHA KE KABELŮM

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
fotolaik
Kontaktovat uživatele:

Re: TAKOVÁ ODECNÁ ÚVAHA KE KABELŮM

Příspěvek od fotolaik » 26 led 2012 08:57

to boxer : velmi dobře vystihnuto .. *palec*

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zappadaddy » 26 led 2012 10:09

Sekale.Jěště před pár lety bych si při představě,že někdo dá za hifi víc jak 100 tisíc,zaťukal na čelo a označil bych ho za blázna,a dnes vlastním sestavu za podstatně více peněz.Co není může být!!!Takže bych se mírnil ve výrocích NIKDY BYCH NEDAL.....apod.!
Také bych se chtěl přiznat,že závidím jaké mají mnozí kolegové sestavy v jejich letech. :oops: V noci jsem si totiž uvědomil, že jsem jěště před 12 lety neměl sestavu,která by se mohla ani náhodou pyšnit názvem HIFI (a to hlavně díky existenčním starostem ,které jsem za velkou louží do té doby měl,a o kterých se vám ani nezdá,ale naštěstí se ke mně smůla otočila zády a já konečně mohl začít npostupně naplňovat své sny ) ,takže většina z vás má našlápnuto velmi dobře,a nyní jde jen o to, abyste nezačali bloudit v tom kruhu při vylepšování zvuku. *thumbs up*
A Sekalova konspirační teorie o nenápadném vytváření názorové unifikace ,že dražší hifi je (vždy) lepší mne dost zaskočila,to nebylo nikdy na programu dne,ale může být(viz. předposlední věta v příspěvku)!!!!! *headbang* Spíše se zde stále častěji vytváří mýtus,majitelé dražších sestav jsou nafoukaní idioti,kteří nevědí co je ta správná hodnota,za kterou by se měla pořizovat hifi sestava,a neznají realitu obyčejného člověka v dnešní ekonomické situaci. *headbang* Také se mi zdá,že zde mnozí laborují z myšlenkou,že podobný-dobrý zvuk se dá pořídit za zlomkovou cenu těch drahých sestav!No nevím,neodsuzuji jí,ale dokud mi v praxi někdo nepředvede takový aparát se stejnými parametry jako ta několikanásobně dražší,bude tato myšlenka pro mne utopickou vizí.S kabely je to složitější,některé firmy opravdu vyrobí krásně vypadající kabel,který silně nadhodnotí,ale finální výsledek ani zdaleka neodpovídá ceně,a pak nastávají časté situace kdy daleko levnější,lépe konstruovaný kabel je ve výsledku lepším než ten podstatně dražší,ale to už je známá praxe.

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver » 26 led 2012 10:37

Také se mi zdá,že zde mnozí laborují z myšlenkou,že podobný-dobrý zvuk se dá pořídit za zlomkovou cenu těch drahých sestav!
To mi pripomenulo predvádzaciu akciu nemenovanej firmy počas výstavy HIGN END Slovakia (neviem už ktorý rok). Predvádzala sa super drahá a dobre hrajúca zostava (tuším 3,5 mil. SK). Vo vedľajšej miestnosti sa vcelku nepovšimnute predvádzala iná od iného výrobcu za zlomok predošlej sumy. Možno patrím k tým málo, čo majú psychoakustické vnímanie "zdeformované" vedomím vynaložených prostriedkov, ale tá druhá ma oslovila viac. A to nehovorím o ďalšej v inej lokalite, za ešte menej peňazí, ktorú by som si bez mihnutia oka kúpil, keby som žiadnu zostavu nemal.

Zappadaddy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zappadaddy » 26 led 2012 10:59

Guliver.Ano přál bych si kdybych mohl tu větu vzít zpět,už jen z důvodu různého vkusu každého posluchače nemá moje tvrzení šanci na úspěch .I já měl takové pocity z některých sestav na výstavě,ale to bylo třeba dáno nevhodnými kombinacemi komponenty s repro a též akustikou každé místnosti.Zvuk na výstavách by neměl být rozhodujícím činitelem v hodnocení co je lepší.Dám ti příklad,Tannoy Kingdom Royal vynikající repro připojeny k DIY zesilovači,na výstavě zvuk žádná sláva,po zapojení na Srolla dle některých zúčastněných to byl prý nejlepší zvuk výstavy,nebo kolega,který právě přijel po poslechu mých Tannoy Canterbury s tím,že je chce ode mne koupit jak z nich byl nadšený ,po výstavě ale prohlásil Tannoy Canterbury připojené na Arcamy byla tragédie a v životě bych si je po této prezentaci nekoupil!Dost odlišné názory,kdy při správné kombinaci místnost-komponenty-kabely-repro byl posluchač nadšen a v druhém případě byl výsledek právě opačný. *sunglases*

Asket
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Asket » 27 led 2012 07:39

Jinak ja jsem se svou hifi spokojen... ikdyz uvazuji o zmene cd prehravace na neco novejsiho -br/dvd ale levneho... kvuli plackam
dalsi otazka kabelaze... no prostridal jsem je dost at znackove nebo neznackove... smejte se jak chcete, ale delane kable hraji lepe nez znackove za drahy peniz.. Sice jsem nemel Krauty, lae zase tolik za kabelaz bych nedal, ale verim, ze hraji moc dobre - uz jen z konstrukce, pac konstrukce u kabelaze dela hodne.
Tomasz70 to vystihl opravdu dobre i ostatni take...
K cenam za hifi... asi pod 20k bych opravdu nesel a pak kolik kdo da navic je na kazdem... ale mel by uvazit zda to ma rozumnu cenu vyvalit za nuance tolik set tisic az mega... jestli to je zdrave je na povazenou kazdeho jedince... protoze ne kazdy se narodil se zlatou cihlou u zadku... Opravdu jde o zdrave uvazeni rodinneho rozpoctu zda na neco ma ci ne.
Tudiz zacatky kazdeho z nas byli vselijake.... uz jen ja kdyz jsem si koupil prvni elektroniku - walkman v 15letech byl doma ohen na strese !!! Ale tata mohl prochlastat vyplatu a ja nic nemohl...v 18 si koupil vezicku od tlumclunu to fakt uz nestalo za to doma... a tim se omlouvam kazdemu hifistovi kdo byl tehda u me, ze to fakt tahalo za usi...(opravdu ja na nic lepsiho nemel :D ) po letech skuceni a skrbleni jsem se zmohl na neco co nekdy vyhralo v testu...

Pak je mistnost - akustika a ziti rodiny... ti svobodnejsi jsou stastnejsi, pac jim do mistnosti nikdo neremca.
Vsem preji radost z toho co mame ceho jsme si vybojovali...
kazda zmena cehokoliv se vzdy zvukove projevi !!! ted je otazkou zda ku dobru ci k horsimu. Pritom mistnost udela velky rozdil v hudbe i na levne masine o nekolik trid nez vymenou nejake masinky....

jinak nezapominejte porovnavat muzete vzdy... treba na highendu 10-11.3.2012 praha nebo mezi lidma..

boxer

Příspěvek od boxer » 20 črc 2012 21:31

Myslím, že toto, níže postnuto, by byla škoda nevidět. Určitě to ty správné highendisty přivede na pravou víru.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na všetkých fórach je dosť diskutovaná téma o predražení káblov. Nakoľko sa pohybujem v obchde dosť dlhý čas, tak si to nemyslím. Tvrdenia, že káble sú podvod a pod. podľa mňa nie sú na mieste. Je pravda, že obyčajný medený kábel stojí rádovo pár € meter a že sa jedná prakticky o rovnakú meď. Napriek tomu, ako som už tvrdil, predsa sa nejedná o rovnakú meď. Nie každá meď o čistote napr. 99,98% je rovnaká. Všeobecne o kovoch platí, že rôzne technológie ich spracovania výrazne menia ich fyzikálne vlastnosti, medzi ktoré u medi, striebra a zlata patrí aj vodivosť. Konkrétne medené káble možu mať veľmi rôzne fyzikálne vlastnosti, teda aj vodivosť a z toho vyplývajúci zvukový efekt z nasledovných dôvodov:
- čistota kovu a použité prímesy (napr.u medi je to striebro a zlato)
- technológia spracovania a následnej tepelnej a chemickej úpravy medi - napr. kryogénne spracovanie, ktoré výrazne mení štruktúru kovu, podobne
aj iné tepelné spracovania
Konkrétne, čo sa týka káblov, tak k vyššie uvedeným dôvodom pribudnú nasledovné:
- priemer a počet vlákien (vieme, že elekrický náboj sa šíry po obvode vodiča)
- charakter a druh dielektrika
- izolácia
- utlmenie vibrácií vodičov.
Súhrn týchto podmienok nám dáva nekonečné množstvo variácií, ktoré potom majú výrazný vplyv aj na zvuk. Preto majú jednotlivé káble rozdielne zvukové ponímanie.
Čo sa týka obchodnej stránky - pri dnešnej obrovskej konkurencie je cieľom výrobcov a aj predajcov ceny nie navyšovať, ale stláčať dole. Možno mi to potvrdia peedajcovia na tomto fóre. Cena káblov nie je daná materiálom, ale ich vývojom a technológiou spracovania. A tie technológie sú naozaj sakramentsky drahé. Zamyslime sa nad tým, koľko mil.km sa ročne predá obyčajného káblu a koľko metrov sa preda high end káblov. Ale vývoj a technológiu je potrebné zaplatiť, tak isto aj zisk výrobcu a predajcov, nie sú totiž Mikuláši. A zisk na drahých kábloch je naozaj minimálny. Čo myslíte, koľko káblov za 2000 € predajca ročne predá? Opýtajte sa ich. Možno 3 - 4 za rok. Predajca zarobí na tom, že predá množstvo lacných káblov. Ten drahý je iba "bonbónik".
Viem, že táto téma asi narobí na fóre rozruch. Preto podotýkam, ža na reakcie našich "géniov" nebudem odpovedať ani s nimi diskutovať.

DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRVOŠTĚP » 20 črc 2012 22:30

Boxere ,teď jsi udělal chybu!!! Oni na to čekali. :shock: :shock: :shock:

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska » 21 črc 2012 05:47

Já si myslím, že Boxer chybu neudělal – on jen publikoval postnuté, viz. Predražené káble?
Čo sa týka obchodnej stránky - pri dnešnej obrovskej konkurencie je cieľom výrobcov a aj predajcov ceny nie navyšovať, ale stláčať dole.
Ještě že toto fórum nečte Kalousek, to by z něj vypadla další opilecká perla jako tehdy, kdy před supermarketem zíral na plné nákupní košíky našich nezaměstnaných. Dnes jako prduch dělám skladníka a tak na vlastní oči vidím, jak se roztáčí spirála cenové inflace. Dodávka z konce měsíce je běžně o 2-5% dražší než z počátku. nebo žiji v jiném státě ?

Celý ten postnutý příspěvek je sice napsaný (jak věřím) naprosto upřímně, bohužel za ním cítím marketingovou masáž. Jakýkoliv výzkum je nesmírně drahá záležitost, kde po celou dobu výzkumu není znám výsledek, který je v nedohlednu. Takže nějaký technologický vývoj spešl kabelů pro audio (nota bene highend hifisty) je pouze sen - výrobce maximálně soustředí maximum dostupných informací od výrobců kabelové metráže, nakonec stejně sáhne po nejlacinějším, postará se o dizajn a marketing a na výstupu je černá anakonda ze které trčí na obou koncích stříbrné dráty zakončené vydličkami, lopatami či banánky s povrchem rhodia (v lacinějším provedení zlato) a máme hned kabel za 2.000 €, posunující zvuk do nebeských výšin. To, že poté na něm přehráváme mizerně nahraný metal je naprosto vedlejší.

Odar

Příspěvek od Odar » 21 črc 2012 10:55

V tom prispevku nie je jedina konkretna informacia, len vseobecne zvasty z letakov. Napriek tomu sa aretax tvari, akoby vystudoval materialove inzinierstvo.

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi » 21 črc 2012 12:53

Odare napíš svoju osobnu skusenosť na káble.Ci si počul rozdiel alebo nie.A velký alebo malý. Rozved to podrobnejšie , prosím. Radi si to prečítaju aj ostatný. Ono je to dosť o tom ? je človek ochotný investovať do káblov.Najprv máš niaky lacný za 30 eur potom vyskušaš drahší 50 ,100 euro potom,300 alebo 500 potom 1000, potom 2000 euro a ..... ak tam počuješ pre teba zvukový rozdiel a časom ho aj AKCEPTUJES že si ochotný TOLKO za kábel aj REALNE DAT tak si v tom kolotoči.Niekdo sa zastaví hned na začiatku a niekdo inde a niekdo sa stále kolotočuje-až sa jemu alebo tí čo sa stale nanho dívaju kam sa kruti-časom aj im z toho zatočí hlava.Niekedy kvalita a cena rastie v násobkoch ale potom to treba skušať aby tam bolo počuť TEN ROZDIEL aj na tak násobne drahých mašinách atd.Už som to tu písal ale znova to tu uvediem-

:Kable povazujem za najviac predrazenu sucast hifi aparatury.: Takisto Suhlasím s týmto názorom.A moja skusenosť je taká-AK su ostatné komponenty v retazci ASPON na stredne-kvalitatívnej urovni tak Kombinacia Roznych káblov-(ideálne min.5 roznych typov-HLAVNE PREPOJOVACICH a viac KS,ale musíš to mať doma v KLUDE-skušať a mať to DLHSIE-týžden,dva,tri,Ideálne ich mať SVOJE-ked vymeníš KOMPONENT-tak si to doladíš-preto ich mať viac alebo niekde ich POZICAT na Dlhšiu DOBU-ale tie drahé je horšie si požičať-tak zase len KUPIT-a potom KED už máš DEFINITIVU z VELKOU statou predať-už sa to tu o tom písalo)podotýkam ale kvalitných, žiadne RG....,Vám dokáže tak ovlivniť ZVUK celého aparátu,že podla mna je to potom Viac Počuť ako výmena niakeho komponentu.Ale všetko je RELATIVNE-a každý to počuje inak,a su aj takí čo to nechcu počuť-(napríklad-ak niekdo vyrobí zosilnovač za 2000 EUR a ozaj sa na nom namaká a zapojíš tam káble za 2000 euro/kus-tak mu to nejde do hlavy-že také peniaze-za kusok useknutého kablu ,kde su na koncoch 4. konektori.)Ved to podvod atd.Ano je to BYZNIS-pomali každé HIFI Studio u NAS-v CR a SR-si PLETIE vlastné káble.A kolko firiem je čo LEN Káble Vyrába,alebo dokonca kupi niečo-PREBALI-ich- dá NOVE OPLETY,koncovky 5x a viac si PRIHODI na cene a Zarába. Ono je pri Kábloch viac variabilné AKO pri KOMPONENTOCH,CDp,Predzosik,Koncák-hlavne ešte viac MOZNYMI Materialmi(Med,Striebro,Postriebrená med,Pozlátené ..atd a neviem aké rozne materiali,HRUBKY,rozne kombinácie,PLETENIE,rozne dalšie Vrchne dielektriká,akože" VZDUCHOVE",PVC,GUMA,TEFLON,Antistatické povrchy,konštrukcie),-takže potom vznikne aj viac možností-roznych kombinacii-a podla mna je to Týmto aj vysvetlené-prečo Každý Kábel Ináč Mení ZVUK. (Ved aj LUDIA sme každý ORIGINAL-tak sa netreba čudovať že...čo rozny ...kábel...to ...iný ..ZVUK). A to platí aj na Sietové šnuri.A to samozrejme rozne materiali su aj u REPROSUSTAV.A potom FILTRACIA siete,a samozrejme Strašne!!! OVLIVNUJE ZVUK AKUSTIKA.Pozrite si rozne káble na http://www.pearcable.com/sub_competition.htm

Odar

Příspěvek od Odar » 21 črc 2012 13:11

Kable, ktore pouzivam mam v podpise. Myslim, ze su lepsie, ako tie, ktore som pouzival predtym (pocitovo podla usi). Nic viac, nic menej. Viac kvetnato zial o zvuku pisat neviem.

Ak by bola moznost absolvovat slepy test, nebranim sa mu (aj v pripade, ze by som si nabil hubu - nemam problem si to priznat). Opisovat ale reklamne kecy z letakov a prezentovat ich ako inzinier, ktory sa cely zivot venuje vyvoju materialov je naozaj ubohe. Jedine o co dotycnemu ide, je o rozputanie zbytocneho flame war. Zial, dotycnemu to vela ludi zere *headbang*

BTW kopirovat kus toho iste textu 100 X do 100 prispevkov naozaj nemusis ;) Uz sme si to precitali.

palipol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od palipol » 21 črc 2012 13:38

Prepojenie prístrojov a reprosústav je dôležité, ale významovo ho nemožno povýšiť nad prístroj samotný. Kábel sprostredkuje signál a môže ho viac či menej modifikovať, žiadne vylepšenie a iné zázraky sa tu nedejú. Môže, či nemusí sa trafiť do zvukových preferencií majiteľa. A tu je veľký priestor pre experimenty - ako výrobcu, tak i zákazníka. Niekto to má rád, tak prečo mu to neumožniť a trochu na tom nezarobiť. Ak sa to ešte vymaká aj estetikou, máme to nielen funkčné, ale aj pútavé - k tomu ešte nálepky, visačky, zamatom vystlané kufríky...Osobne som začal pochybovať pri slepom teste - kde som síce registroval zvukové rozdiely, ale nebol som schopný posúdiť, čo je správne a skončilo to na tom, čo sa mi najviac páčilo. Kupodivu to nebol ten najviac sofistikovaný a samozrejme najdrahší kábel v teste. Takže opäť psychoakustika a tú nemožno vydávať za definitívu - kúp si to, čo sa Ti páči a na čo máš, ale nerob z toho všeobecne platné závery.

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi » 21 črc 2012 13:51

Odare Dik.Moc si to síce nerozviedol-tie pocity.Skoda.Ved o tom su tieto fora.POCITY-ved o tom je CELA muzika-a POCUVANIE.Hádky nechcem ani ja,ale diskusiu -nech kdo chce kludne vyjadrí ten svoj pocit-ale bez toho aby urážal iných a oni jeho.To je myslené všeobecne.Aj by určite niektorí iný ludia niečo napísali-ale ked to vidia že ich hned niekdo zadupe-tak ani nič nepíšu. Vnucovaním niekomu druhemu svojho názoru aby si ho presvedčil že len ty máš pravdu sa dosiahne práve opačny efekt a vyvoláva to zbytočné hadky.A to máš pravdu, ked to technicky neviem zdvovodniť-do čisto technickej debaty je zbytočne sa zapájať.Ale vždy je tu niečo medzi NEBOM a ZEMOU.Vieš ako sa taký technici vedia povadiť medzi sebou-ked každý má len tu SVOJU PRAVDU. Aj technika ide stále do predu-aj meracie prístroje,aj niektore pravdy-a dané konštanty-maju svoje trhliny.VIEM že NIC NEVIEM -zatial sme len zrnko vo vesmíre.A síce TECHNIKA išla a ide do predu ALE MYSLENIE LUDI a HLAVNE tie VZTAHY tuším ide DOZADU.Všetko sa tu začína transformovať LEN na PENIAZE....ak ich nemáš tak si nič len...ho Ale takto to nechcem dopísať,a zkopíroval som to 3tí X -všetci to určite nečítali,nech sa poučia a rozšíria si svoj záber aj na iné káble-ved je to TAKOVÁ ODECNÁ ÚVAHA KE KABELŮM.

bohus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bohus » 21 črc 2012 13:56

Nechci tady řešit spory, ale napíšu jednu příhodu z před cca 3-4 měsíců.
Chodí ke mě cca dva krát za rok kolega muzikant (profi v symfonickém orchestru) na plk o muzice a u toho kecání samozřejmě nějakou tu muzičku posloucháme.
Řekl jsem si, že vyzkouším jednu změnu. Než přišel, vyměnil jsem signálové i repro kabely Nordost Vallhala za kabely, které jsem měl před Vallhalou (velmi kvalitní DIY od Mirka "Pytel" v hodnotě cca 50 tis. Kč). Kolega přišel, poslouchali jsme a pohodička. Pak jsem jej odlákal k jinému tématu s tím, aby to mé ženě vysvětlil, neb tomu nerozumím a během těch pár minut jsem propojení kabeláží opět vyměnil za Vallhalu. Vrátil se a první co řekl, že to hraje nějak divně, jestli se mi něco v mašinkách nepokazilo. A pak začal pouštět jedno své CD za druhým a jen kroutil hlavou.
Po dalších cca dvou hodinách mi sdělil, že "to divné" je vlastně perfektní. Nic nepřebývá, nic nechybí a to abnormální množství informací jej zpočátku vylekalo. Jednoduše jen kroutil hlavou a na závěr řekl "nevím a ni mě nezajímá co jsi s čím provedl, ale změna k lepšímu je fantastická". Tečka.

Prospero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prospero » 21 črc 2012 14:09

*thumbs up* K tomu mne napada pouze reklamni slogan jednoho (nejmenovaneho) vyrobce kabelu: "X....je jen kabel a Stradivari jsou jen housle." :D

Odpovědět