USB 2.0 kábel medzi DAC a počítač atd a jeho vplyv na zvuk.

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: USB 2.0 kábel medzi DAC a počítač atd a jeho vplyv na zvuk.

Příspěvek od FS »

Ona je taky otazka, co obsahuje vysledek Latency checkeru - celkova latence systemu, latence mezi pameti a procesorem, latence mezi sberniceme atd. Ten obrazek od FS bude asi jen latence CPU, celkova latence to urcite nebude, kdyz samotna RAM bude mit min 15.
@tomatsu: Pokud víš, jak na archlinuxu změřit "celkovou latenci", tak klidně vyzkouším :) Nicméně, mám trochu obavu, že pojem celková latence nemá konkrétní obsah.
cyclictest je testem na schopnost jádra předat řízení dalšímu procesu (aspoň tak to chápu já). Samozřejmě, pokud má ten konkrétní proces přenést přes USB port nějaká data, tak to bude výrazněji omezeno samotnou schopností HW ta data protlačit přes rozhraní. To, že k tomu procesor najde čas je jen nutnou podmínkou, nikoli dostačující. Ohledně RAM bych řekl, že samotný cyclictest dává výsledky při svém běhu, což inherentně předpokládá zapojení RAM do vyhodnocení.Pro přehrávání audia by spíše bylo relevantní odsledovat nějak stabilitu datového toku do DAC v závislosti na jiných aktivitách PC. Ví někdo jak na to?

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Nebuďte zase příliš zaměření na nějaké latence. Windows 7 má jinou správu procesů a systémové paměti v RAM než Windows 10. Hlavní je nemít extrémní výkyvy zatížení. Ten přehrávač, o který vám hlavně jde, je taky proces s dopadem na výkon. Jestli tam je více procesů s nižší prioritou, zvuk nepoškodí.

tomatsu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tomatsu »

No prave ta "celkova latence" je divna hodnota - jina latence bude mezi poslanim signalu treba na g. kartu - poslanim signalu na usb vystup, jina na vystupu zvuk karty atd . Tech cest je spusta a kazda "soucastka" v PC si prida svoji latenci.
Ty linuxovy vysledky vypadaji na latenci mezi procesorem a jeho sbernici. Dnesni pameti ( beru DDR4 ) maji latenci v prumeru 15. Ale traba jak zmerit latenci od zacatku, treba na vystupu USB me nejak nenapada jak zmerit. Mozna by to slo prez program Process Monitor a kouknout na casy jednotlivych procesu, ale to bohuzel nevim jiste - tady varim trochu z vody :oops:
Ja to beru tak, ze nej je mit PC urcene jen na prehravani hudby - cistej system ( nej mi vychazely W4 64bit prof bez vsech aktualizaci + zadny servis pack. Nabeh systemu od zapnuti za 6s a vypnuti za 2s. Sestava I5/8GB DD4/SSD SATA 240 Samsung )

jbajci
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od jbajci »

Při startu se mě počítač zeptá, zda chci nabootovat do win 7 nebo win 10. Když vím, že budu jenom poslouchat nabootuju do win 7, čistá instalace, žádný aktualizace, žádnej antivir, zbytečný procesy zakázaný. Když mám v plánu aj nějaký internet, video, či cokoliv jiného nabootuju win10. Tak jsem to měl dřív. Teď mám linux ( moode, volumio).

THresil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od THresil »

Zeptám se i zde, tak jako v sousedním tématu, tak mě prosím nekamenujte, že tento příspěvek tu je 2x... :-)

"Zdravím všechny příznivce kvalitní hudby...
Trošku to tu oživím otázkou...
Dá se obecně doporučit, jestli je "lepší" zapojit USB výstup/DAC/předzesilovač, nebo koncák takto:?
1) USB port -> USB kabel 0,5 až 0,75 m -> DAC ->CINCH, nebo XLR 1 až 3 m ->předzesilovač/koncák
2) USB port -> USB kabel 1 až 3 m -> DAC ->CINCH, nebo XLR 0,5 až 0,75 m ->předzesilovač/koncák

Docela by mě to zajímalo, protože stojím před otázkou, jak vyřešit kabely a není to tak jednoduché, jak to na 1. pohled vypadá... :-D"

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

Dle mé zkušenosti měl USB kabel menší dopad na zvuk než signálové kabely (ale třímetrové jsem neměl), takže bych zkusil variantu 2).
Pokud se ti podaří vyzkoušet obě varianty, dej vědět, co bylo lepší :)

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

FS píše:
18 bře 2019 13:03
Ona je taky otazka, co obsahuje vysledek Latency checkeru - celkova latence systemu, latence mezi pameti a procesorem, latence mezi sberniceme atd. Ten obrazek od FS bude asi jen latence CPU, celkova latence to urcite nebude, kdyz samotna RAM bude mit min 15.
@tomatsu: Pokud víš, jak na archlinuxu změřit "celkovou latenci", tak klidně vyzkouším :) Nicméně, mám trochu obavu, že pojem celková latence nemá konkrétní obsah.
cyclictest je testem na schopnost jádra předat řízení dalšímu procesu (aspoň tak to chápu já). Samozřejmě, pokud má ten konkrétní proces přenést přes USB port nějaká data, tak to bude výrazněji omezeno samotnou schopností HW ta data protlačit přes rozhraní. To, že k tomu procesor najde čas je jen nutnou podmínkou, nikoli dostačující. Ohledně RAM bych řekl, že samotný cyclictest dává výsledky při svém běhu, což inherentně předpokládá zapojení RAM do vyhodnocení.Pro přehrávání audia by spíše bylo relevantní odsledovat nějak stabilitu datového toku do DAC v závislosti na jiných aktivitách PC. Ví někdo jak na to?
2-FS nevím přesně komu jsi odpovídal ale dotyčný to asi zcela nepochopil.

No nevím ,ale mám za to že programy latency checker atd. jsou software nástroje měřící prodlevy jen samotného O.S. tyto programy nemají přece z principu šanci (nástroj-čím) měřit výstupy z PC. Další (nejen možné) nýbrž reálné prodlevy signálu na sběrnicích "uspávání" USB portů atd. jsou snad logicky až následné tj.další v pořadí (i když za ně obvykle může opět Win. systém od Microsoftu) a není zase tak zásadní který zda 7,8,10, principielně jsou stejné a podobně čas.nestabilně se i chovají.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

FS píše:
17 bře 2019 01:25
pompo píše:
16 bře 2019 17:49
Ještě dodatek
Problém je že dnes už je (i pro mě) nepoměrně snadnější na to instal. ten linux ,než postupně zakazovat a omezovat vše co je v těch W.10.
Souhlas. Celkem nevidím důvod proč do dedikovaného audio PC instalovat (za peníze) Windows se spoustou zbytečných procesů a pak (za další peníze) platit za nástroj, který je omezí.
Ano velmi správná anal. situace *thumbs up*
vysvětlení :arrow: důvod je prostý za hloupost ,lenost a stádoefekt se platí.
Příklad pohodlnost a zvyk na okenní systém vede k placenému W10. Snaha o nejl. player vede k zakoupení HQ player ,k tomu aby oba tyto programy pracovaly optimálně vede nutnost dokoupit ještě Fidelizer PRO. Výsledek :arrow: - cca 10 000Kč.

PS. ale co je tato cena v porovnání s astronom. cenami různých kabelů :lol:

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Stále dokola, stále mimo téma. K tématu opět: https://www.audiosciencereview.com/foru ... ence.1887/. Důležitá je délka.
Pokud potřebujete PC jen na zprostředkování hudby, nepotřebujete PC.
PC využitelné na vše potřebuje i všestranný systém a jeho aktualizací, kvalitní HW včetně kvalitního zdroje (zajímal se o to někdo kabelo pocitářský?),
Téma na jiné téma.

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

No mě by zase zajímalo, když jsme se tedy už dostali od kabelů k latencím: Kdo, kdo měl poslední dobou problém s přehráváním hudby kvůli latencím, na jakém PC to bylo?? A zda si je jistý, že to bylo latencemi a jen latencemi? Problém s přehráváním hudby kvůli latencím jsem měl možná na nějakém hodně starém PC možná před 10 lety? Jinak to byly pak spíš problémy rázu rušení (zdroj atd.).

Teď mi po letech odešlo hlavní pracovní PC, takže jsem musel po delší době stavět výkonné PC, jehož přídavnou, byť velmi důležitou funkcí je přehrávání hudby přes USB (PC je jeden ze zdrojů mého hlavního DACu). Načetl jsem tedy aktuální recenze zdrojů atd. Původně jsem uvažoval o nějaké kombinaci lineárních HDplexů (2x 400W, nebo 400+200), ale nutnost okamžitého řešení mě přinutila koupit narychlo normální PC zdroj, který šel sehnat do pár dní... Na základě recenzí jsem vybral Corsair AX000: Zaujalo mě, že např. tomshardware měří zdroje docela důkladně z víc hledisek, mj. i EMI: https://www.tomshardware.com/reviews/co ... 966-4.html

Nevím, jestli jsem vybral nejlepší, okamžitě dostupný zdroj do PC, které bude důležitým USB zdrojem hudby, dle recenzí jsem to vyhodnotil jako OK, snad to tak i bude. HD Plexy či jiný lineár jsou pořád v úvaze, až se vše trochu usadí a vyhodnotím, jak mi to reálně hraje.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

tomatsu píše:
18 bře 2019 20:03
No prave ta "celkova latence" je divna hodnota - jina latence bude mezi poslanim signalu treba na g. kartu - poslanim signalu na usb vystup, jina na vystupu zvuk karty atd . Tech cest je spusta a kazda "soucastka" v PC si prida svoji latenci.
Ty linuxovy vysledky vypadaji na latenci mezi procesorem a jeho sbernici. Dnesni pameti ( beru DDR4 ) maji latenci v prumeru 15. Ale traba jak zmerit latenci od zacatku, treba na vystupu USB me nejak nenapada jak zmerit. Mozna by to slo prez program Process Monitor a kouknout na casy jednotlivych procesu, ale to bohuzel nevim jiste - tady varim trochu z vody :oops:
Ja to beru tak, ze nej je mit PC urcene jen na prehravani hudby - cistej system ( nej mi vychazely W4 64bit prof bez vsech aktualizaci + zadny servis pack. Nabeh systemu od zapnuti za 6s a vypnuti za 2s. Sestava I5/8GB DD4/SSD SATA 240 Samsung )
Jak bylo řečeno měří se latence samotného systému - latence hardware : pamětí,sběrnic,atd jsou v poměru s tímto zanedbatelné ,ale především jsou v principu trvalé - neměnné. Problém zvaný Windows je v tom jak je ten systém postavený a co dělá.Zjednodušeně byl ten syst. navržen aby co nejrychleji reagoval na momentálně dané povely uživatelem (od klávesnice a myši) ,z tohoto a dalších důvodů kdykoli přeruší danou probíhající činnost-službu,proces aby vyřídil co nerychleji tu nově zadanou (to vše na základě tzv priorit). Z tohoto důvodu tzv. častých syst. přerušení dochází k počtu vnitřních konfliktů ,chyb a skokových latencí takových hodnot kterých se žadný linux (ne tak s real-time jádrem) nedopouští./ Toto dělá problém /- Win. je v podstatě nevypočitatelný/nespolehlivý "klidová" latence může být relativně nízká a nastavení softw. zv.karty nebo playeru to lze tak nějak srovnat přizpůsobit (do jisté míry) ,ale ne to co nastane náhodně skokově a v násobcích běžných hodnot. Aby člověk pochopil co to opravdu provadí musel by to delší dobu vyloženě hlídat. Není vyjímkou že i na relativně "tvrdě ořezaném" Win. dělají velké problémy nové aktualizace nebo zhusta ovladače graf. envidia. Ale je pěkné - když je člověk neochvějně přesvědčený že mu to hraje tak SUPER ,že už to lépe nejde a na základě 5.min měření ví jistě že má latenci i bez nějakého ladění minimální.

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

pompo píše:
16 bře 2019 16:01
jbajci píše:
16 bře 2019 12:55
Test jsem provedl na svém starém PC, který jsem si sám stavěl vyloženě na audio. Je vidět, že graf nemá žádné velké rozdíly mezi minimem a maximem hodnot. Když jsem zkusil včera fidelizer na obyčejném pracovním pc, kde latence skokově chodily do červených hodnot, tak tam fidelizer nic nevyřešil. Na tom obyčejným PC, pak byl každý skok do červených čísel jasně slyšitelný, ale pozor tím slyšitelný myslím to, že ve zvuku se objevily pazvuky, lupance apod. Jak výše píše pompo- ovlivňuje kvalitu přehrávání, nikoli zvuku jako takového. Na mnou odladěných Win7 nemělo použití Fidelizeru žádný vliv na latency, no na zvuk samozřejmě také ne.
ano SPÁVNĚ ovlivňuje kvalitu přehrávání, nikoli zvuku jako takového.

Poblém je ,že TA kvalita přehrávání- TY LUPANCE A PAZVUKY jsou někde ve středu celé škály atefaktů které tím vznikají.
Čistě MŮJ osobní názor toho co jsem na tomto problému vypozoroval-vyposlouchal bych popsal tak že: konečný (asi nejhorší) stav-je zcela přerušená reprodukce ,než k tomuto dojde je obvykle možné slyšet droup out-y (krátičké výpadky) něco jak bývalo na poškoz.mg.páskách, tomu zase předchází lupance a jiný bordel který do(signálu nepatří) o těch tu byla řeč.
Další předstupeň už se ale stěží dá identifikovat jako lupanec nebo něco podobného jde o celkové zdrsnění ,nebo jakoby strojovost zvuku kde může být cítit něco jako zlé načasování a někdy skoro až změna ritmu. Asi nejjemnější (nejmenší ale i nejčastější) defekty kterými se toto projevuje / ty které si s tím obvykle už nikdo nespojí/ jsou registrovatelné obvykle jako: ztráta jemných dozvuků (obvzkle slyš.na vyšších kmit.) ,v hudbě často zcela odpadne "vzdušnost" ,zanikne nebo se potlačí chvění zvuku (klasivek), "zamazává" se intonace hlasu atd... Každý a na všem to asi nerozpozná nebo si to prostě hned na rychlo nevšimne ,ale duch hudby tím jde při delším nebo soustř. poslechu nezvratně do prd_le.

Když tady teda někdo napíše že to prostě hraje zvukově blbě - díky O.S. nemám s tím zase až tak problém ,podle mě to spolu souvisí. A výsledkem je mimo jiné to že: krabička NUC na linuxu hraje opravdu s přehledem lépe a čistěji než nejvýkonnější neupravené PC s Win. Desííítkama. Lidi se pak obvykle dělí na ty co nad tím jen mudrují a ty ostatní co si to vyzkouší. Závěr že to není tou krabičkou s nejojebanějším hardware ,ale jasně tím doladěným jednoduchým syst. je nasnadě. Doufám že nebude mnoho negat.reakcí ,slovíčkaření nebo jiné nesmyslné třenice. Byl to jen můj názor, můžete si klidně zastávat jiný, pokud by někdo brblal ,že je to jen pocit a chtěl nějaký důkaz ,tak to bohužel nemohu sloužit - Zaslepené rychlé testy ,ani jiné A,B,C,D,E,X testy nedělám DOKONCE ani neměřím, co dělám je ,že dlouhodobě poslouchám hudbu což je podle mě účel i cíl.

Jinak sorry za *offtopic*
tématu USB 2.0 kábel medzi DAC a počítač se to přímo netýká ,snad "jen" tím že to má větší zvuk.dopad než nějaký usb kabel.
Ano, tyto projevy jsem pozoroval na svém zařízení, docela mi pomohlo vyměnit utp kabeláž na cat 7+ nový Mikrotik router + LAN izolátor. Je to podstatně lepší, ale ještě právě nejvyšší výšky a někdy ztráta dozvuků. Proto si pohrávám s myšlenkou na Melco N1A, co to bude umět.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

svartenatt píše:
21 bře 2019 19:41
Stále dokola, stále mimo téma. K tématu opět: https://www.audiosciencereview.com/foru ... ence.1887/. Důležitá je délka.
Pokud potřebujete PC jen na zprostředkování hudby, nepotřebujete PC.
PC využitelné na vše potřebuje i všestranný systém a jeho aktualizací, kvalitní HW včetně kvalitního zdroje (zajímal se o to někdo kabelo pocitářský?),
Téma na jiné téma.
ano sorry za *offtopic* USB kabel asi jen rozumné délky-co víc :?:

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

2- Fidas
Melco N1A - zajímavá (uf ale na mě trochu drahá) věc o které jsem ani nevěděl že existuje.

pompo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pompo »

hřebík píše:
21 bře 2019 20:14
No mě by zase zajímalo, když jsme se tedy už dostali od kabelů k latencím: Kdo, kdo měl poslední dobou problém s přehráváním hudby kvůli latencím, na jakém PC to bylo?? A zda si je jistý, že to bylo latencemi a jen latencemi? Problém s přehráváním hudby kvůli latencím jsem měl možná na nějakém hodně starém PC možná před 10 lety? Jinak to byly pak spíš problémy rázu rušení (zdroj atd.).

Teď mi po letech odešlo hlavní pracovní PC, takže jsem musel po delší době stavět výkonné PC, jehož přídavnou, byť velmi důležitou funkcí je přehrávání hudby přes USB (PC je jeden ze zdrojů mého hlavního DACu). Načetl jsem tedy aktuální recenze zdrojů atd. Původně jsem uvažoval o nějaké kombinaci lineárních HDplexů (2x 400W, nebo 400+200), ale nutnost okamžitého řešení mě přinutila koupit narychlo normální PC zdroj, který šel sehnat do pár dní... Na základě recenzí jsem vybral Corsair AX000: Zaujalo mě, že např. tomshardware měří zdroje docela důkladně z víc hledisek, mj. i EMI: https://www.tomshardware.com/reviews/co ... 966-4.html

Nevím, jestli jsem vybral nejlepší, okamžitě dostupný zdroj do PC, které bude důležitým USB zdrojem hudby, dle recenzí jsem to vyhodnotil jako OK, snad to tak i bude. HD Plexy či jiný lineár jsou pořád v úvaze, až se vše trochu usadí a vyhodnotím, jak mi to reálně hraje.
Správná stopa *thumbs up*
druhým ,nebo možná spíš prvním v pořadí je zarušení a nejde jen o to vnitřní v P.C. Spínaný zdroj dokáže skrze zásuvku a rozvod 230V. rušit i ostatní přístroje. Dobře odrušený zdroj základ ,lineární zdroj samo ještě lepší .

Odpovědět