Zahoření kabelů

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
123456789
Příspěvky: 167
Registrován: 18 lis 2018 23:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od 123456789 »

Dasta píše:
30 lis 2018 17:25
Co myslíte kluci, nebylo by už lepší se na to vykašlat a radši si něco pěkného poslechnout?
Poslouchám už hodinu Flojdy a zapojuji u toho zásuvky :)

sekal
Příspěvky: 1480
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od sekal »

Oldear:
Především bych si vyprosil, abys mě nazýval volem. Pokud jsi zvyklý takhle titulovat lidi ve svém okolí, tak prosím, ale na mě to nezkoušej.

K meritu věci - ty tady požaduješ po lidech nějaké poslech. srovnání, ale nedodáš k tomu použitelný zvuk. materiál. Tak co vlastně chceš? Z té ukázky, tak jak je koncipována, nelze objektivně usoudit vůbec nic. Snažil jsem se ti to vysvětlit už dvakrát, ale ty to stále nechápeš.

A nevím, proč bych měl já něco dohledávat ohledně pojistek. Mě pojistky vůbec nezajímají, to je tvoje parketa. Ty jsi tady s tím vyrukoval a teď nevíš, jak z toho ven. Já jsem sem mimochodem korektně provedený poslech. test (pro ilustraci) dodal. Je v jednom z mých předcházejících příspěvků.

P.S. A přestaň mě tady laskavě mentorovat stran toho, co tady mám zveřejněno a co ne. Je to zcela moje soukromá věc. Já po nikom nevyžaduji (a nikdy jsem nevyžadoval), aby mně tady sděloval cokoli ze svého soukromí a totéž očekávám od protistrany. Zveřejnění čehokoliv o své osobě je zcela dobrovolné a nikdy bych si nedovolil kvůli tomu tady někoho peskovat. To, že ty to naopak děláš o tobě dost vypovídá. Já k tomu, abych se tady s někým bavil, nepotřebuji vědět, jakou má dotyčný např. audio sestavu. Je to pro mě zcela podružné.

merhaut

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od merhaut »

Psal mi dnes jeden sráč:

"Vážený pane,
proč se musíš pořád chovat jako kretén, Tobě musel v životě někdo hodně ublížit. Nedivím se, že jsi jinde v okolí již BANován. Najdi si prosím smysl života a najdi také odvahu zajít za specialistou. Bohužel se to bude zhoršovat. Na Moravu nepojedu, ale nikdy člověk neví a pokud přece, chtěl bychTě večer potkat v tmavé uličce. Věř, že by to bylo vyřízeno jedna,dvě. Najdi si babu a už nemasturbuj.
Škoda, že takové exoty ta zeměkoule neshodí.
Přeji Ti brzské vyléčení a návrat do normálního klidného a smysluplného života. Asi je zbytečné Tě žádat, abys na mně na foru nereagovat, protože toho Ty nejsi schopen, bohužel.
Jednou k tomu dojde. Oldear"

Tak jsem statečnému anonýmkovi odpověděl, že jeho mailem pobavím manželku a na tréninku i kluky z SKKO Zlín. Zapomněl jsem uvést, že i zdejší osazenstvo:-)

P.S. Tak to dopadá, když někomu zahoří kabel:-)

Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 1582
Registrován: 08 úno 2011 13:06
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od PavelDosko »

to je hrozny ... ze jsi z Moravy

Uživatelský avatar
davidhighend
Příspěvky: 775
Registrován: 17 dub 2008 21:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od davidhighend »

Kdo že má navštívit toho lékaře Oldeare.

hřebík
Příspěvky: 804
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od hřebík »

123456789 píše:
29 lis 2018 23:59
hřebík píše:
29 lis 2018 16:50
Když už se tu o kabelech diskutuje obecně a narazilo se na dotahování kontaktů v el. zásuvkách, zeptám se, zda existuje důvod dělat něco podobného i s jinými typy kontaktů / konektorů. Před lety jsem prožil módu čištění konektorů - prodávaly se i různé speciální hifivodičky na čištění kontaktů audiozařízení (obvykle izopropylalkohol) a doporučovalo se jednou za čas kabely odpojit od přístrojů, vyčistit všechny konektory a pak zapojit zpět. Osobně to nedělám, některé XLR, RCA i reprokokabely mám připojené i roky a nemám vůbec dojem, že bych něco musel rozpojovat, nedejhifi čistit.... Jeden můj známý kdysi lakonicky prohlásil, že konektory se samočistí v okamžiku zapojení (třeba RCA při nasunutí)...

Zajímá mě tedy, zda technici podobně jako u el. zásuvek doporučují konektory XLR, RCA, repro, USB... jednou za čas dotahovat / dostrkávat, nebo dokonce zcela odpojit a připojit zpět... A existuje rozumný důvod, proč dlouhodobě/tvale zapojené konektory RCA, XLR, repro, USB... po čase rozpojit a vyčistit?
Jestliže máš v zásuvkách vodiče připojené pod šroubky, tak postupem času se stoprocentně zvětší přechodové odpory. Zjistit to ale můžeš jedině tak, že si provedeš nějakým revitesterem měření, napíšeš si hodnoty těch smyček a třeba za rok to zopakuješ (stejným revitesterem). Když tam bude na běžném zásuvkovém okruhu (cca 15m od poslední zásuvky na jistič a dejme tomu 6-10 zásuvek v serii) rozdíl na smyčce z poslední zásuvky na jistič cca +0,1Ohm, tak to necháš být. Když tam bude něco víc, řekněme do +0,3 Ohm, tak by jsi měl začít přemýšlet o tom dotažení spojů. Když to bude o 0,5 Ohm horší než minule, měl by jsi s tím šroubovákem vyrazit hned.
Konektory RCA,XLR.....reproduktorové, můžeš jednou za rok vytáhnout a prohlédnou pečlivě povrch kontaktů, zaměřit se na oxidaci vlivem vlhkosti. V bytě tomu většinou nic jiného nebude. Když jsou kontaktní plochy bezvadné, není důvod to čistit, protože i ten izopropyl, čistý líh.... může zasáknout do míst kam nemá přijít. Některé konektory mají připojení vodičů krimpováním a dotažením pod červíky. Tohle je dobré třeba v prvním roce párkrát bez nějakého velkého násilí dotáhnout, protože ten krimpovaný spoj si postupně sedá do protikusu (dutinky s červíky). Dost nebezpečné je přímé připojení kabelu (licny) do protikusu pod šroubek. Tyhle spoje bývají na oxidaci nejnáchylnější, navíc si tenhle spoj dlouho sedá. To zjistíš, že třeba na čtyřikrát v průběhu půl roku jde pořád poměrně výrazně dotahovat. Dost se to dřív používalo u přímého připojení reproduktorového kabelu na reproduktorový terminál. Dnes se víc používají banánky, vidličky.....
Když budeš konektory zbytečně často vytahovat tak ta zlacená vrstva má jenom nějakou tloušťku a určitě ne přehnaně velkou.
Díky moc. Jen mě zajímalo, co na to technici. Některé kabely mám zapojené i roky (třeba k repru) a nikdy mě nenapadlo je rozpojovat jen z důvodu preventivního čištění. Jen se občas vynoří někdo s nějakým doporučením a v člověku to hlodá, jestli by na tom nemohlo přeci jen něco být...

Nejlepší by tedy z dlouhodobého hlediska asi byly konektory s ochranou proti vlhkosti, které by po zaklapnutí byly ideálně vodo/vzduchotěsné, nebo nějaké dodatečné opatření, které takhle spoje utěsní?

Roky jsem používal RCA kabel se stříbrnými konektory a překvapivě zčernala jen ta úplně vnější část, která byla na vzduchu. Zbytek byl po rozpojení po letech stále krásně stříbrný. Jinak mám převážně pozlacené, porhodiované a už ani nevím jaké další konektory. Přímé připojení repra používám jen na chatě v létě a tam to každý rok znovu zapojuju/rozpojuju v rámci zazimování, protože odvážím zesilovač atd.

svartenatt
Příspěvky: 827
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od svartenatt »

Když se z koníčku stává obsese, tak nečekejte racionální konání, natož zdravou lidskou psychiku.

Fórum se díky pocitářům dostalo do slepé uličky.

123456789
Příspěvky: 167
Registrován: 18 lis 2018 23:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od 123456789 »

hřebík píše:
30 lis 2018 22:58
....Nejlepší by tedy z dlouhodobého hlediska asi byly konektory s ochranou proti vlhkosti, které by po zaklapnutí byly ideálně vodo/vzduchotěsné, nebo nějaké dodatečné opatření, které takhle spoje utěsní?.....
To bych tak ultimativně neviděl.
Úplně stačí udržovat vhkost v bytě na nějaké rozumné hranici. To superekoeuro šetření typu trojitá skla v oknech, všechno ubedněné, aby byl jen minimální přísun energie na vytápění nebude ideální. Výsledkem je pak vysoká vhkost, v extrému plísně v rozích vestavných skříní, za nábytkem ...., tam kde se to obtížně kontroluje. No a to se samozřejmě podepíše na téhle ekektronice, kontaktech..., minimálně stejně jako huliči nikotinu.
Takže za nějakou rozumnou hranici bych viděl tu vlhkost cca na 55%.
Ještě k tomu stříbru. Tomu bych se pokud možno vyhnul, právě z toho důvodu, že je to dost citlivé na oxidaci s vhkostí. Teď vyrábím reproduktorové kabely, kde jsou jednotlivé vodiče průřezu 0,35 stříbřené. V místě kde je třeba je napojit na konektory je dobré to nějak ošetřit. Jak to prakticky provést, aby to bylo hermeticky zavřené i z čela průřezu kabelu (a celé to nevypadalo hnusně), není úplně jednoduché.

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 2568
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od kychtax »

To neni obsese, ale o chovani nekterych "individualit". A oni ti chlapi maji navrch. Protoze na ne nikdo nekrikne. A pak se nam tu vysmívaji, ze pane Jaromir.. :twisted:
Hrebiku, fajn je rhodium. Lepsi jak zlato, neoxiduje. Pritom pokoveni vydrzi i hrube zachazeni. Zvukove taky ok. V Asii je velmi oblibene prave Rhodiovani.

Dasta
Příspěvky: 975
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od Dasta »

Svartenatt,
fórum se do slepé uličky dostalo nevhodným chováním některých jedinců, neschopných vést diskusi v mezích norem slušnosti a tolerance.
Příslušnost k pocitářům, nebo skeptikům v tomto nehraje žádnou roli.

123456789
Příspěvky: 167
Registrován: 18 lis 2018 23:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od 123456789 »

Rhodium je na tyhle účely jako povrchová vrstva lepší než zlato. Jednak z důvodu vyšší mechanické odolnosti a taky proto, že je neutrální jako elektrický přechod vůči ostatním běžně používaným kovům na konektory.
Problém je, že protikusy na přístrojích většinou rhodiované nejsou, jsou zlacené (v lepším případě) a potom je na zvážení, (když bude ty kontakty nějaký horlivý hifista čistit přehnaně často), jestli se smířít s ojebanýma zlacenýma RCA na kabelech (kde to začne být vidět, ale v nejhorším ty konektory půjdou vyměnit), nebo rhodium dojebe ty konektory na zesilovači (kde to bude vidět hodně blbě), pocitář to čištění včas nezastaví a tohle půjde vyměnit super blbě.

hřebík
Příspěvky: 804
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od hřebík »

jo a přesně toho poškození konektorů bych se bál i při jakýchkoli testech (třeba kabelů či zahoření) s častějším přepojování kabelů. Sám jsem takhle kdysi při domácích experimentech a pokusech o porovnání s častým přepojováním kabelů některé pozlacené konektory odřel. Stačí těsnější spojení dvou konektorů, pár vypojení a zapojení a zlato jde docela snadno dolů... Takže kabely nechávám raději dlouhodobě zapojené, pokud fakt nemusím přepojit.

Uživatelský avatar
kychtax
Příspěvky: 2568
Registrován: 12 led 2015 11:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od kychtax »

U sroubovacich klestinovych je to jedno, ne. Rhodiovych nasazovanych tlakem, bez klestiny..zadny takovy rca konektor jsem nedelal..vsechny co jsem delal jsou utahovaci. Stejne tak bananky..u vidlicek je to imho jedno. Myslim, ze delate z rhodia komara/velblouda. Kterym konektorem jsi oddelal ten rca terminal? Vis typ, prosim? Zajima me to.

svartenatt
Příspěvky: 827
Registrován: 13 čer 2016 04:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od svartenatt »

Pro mě asi tak. Bez BVa, PMA, Sekala, Odara a Merhauta a teď i 123456789 je toto nezajímavé fórum. Pokud jsem na někoho racionálního zapomněl, tak se omlouvám.

Dasta
Příspěvky: 975
Registrován: 15 led 2017 15:18
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Zahoření kabelů

Příspěvek od Dasta »

Mně zase mrzí, že už sem nechodí lachim. Renown, pytel a zabiny007, Sonofstar, Terahera, Valderon,už hodně málo.
Tihle kluci v podstatě táhli celé fórum, vzpomeňte jen s čím vším se dokázali podělit, ať na fotkách, nebo v osobních vláknech, reportáží z hifi návštěv... Jsem poctěn, že jsou to moji přátelé.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host