zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Signálové, reproduktorové i napájecí kabely
Odpovědět
lachim
Kontaktovat uživatele:

zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Příspěvek od lachim » 15 říj 2016 08:54

nasledujici zkusenost je zcela neprenosna. nevim o nikom, kdo by neco takoveho zkousel.
u prodejcu znacky nordost vyvolal pokus se stinenim reprokabelu nordost temer huronsky posmech.
sam nejsem ochoten pokus opakovat. "zabalit" kabel valhalla je prace na x hodin.
pisi to sem proto, ze dodelani stineni na repro kabel je nakladove velmi levne. sice pracne, ale...
majitel multi-tisicove sestavy muze zasadne zlepsit zvuk za "smesne" stovky kc.
je to lehce vratny pokus. nedojde k zadnemu poskozeni draheho komponentu, jakym napr. kimber 3035, nordost frey atd, muze byt.

takze:
u jedne debaty na Analogove akademii s lidmi, kteri rozumi oboru elektro/hifi "ze vnitr" me skutecni vyrobci hifi privedli na myslenku dodelat na repro kabel Nordost Valhalla stineni a to i pripojit, aby melo efekt.
2,5m kus je sakra antena!. takze vymyslet ultra DIY poctive stineny a toto pripojit na k tomu urceny "kolik" zesilovace.
vedli jsem pred x lety na AA zajimavou debatu o smyslu kabelu versus jejich cena atd... stineni repro kabelu povazovali onehda unisono za velkou slabinu jejich "smyslu".

muj velmi sikovny, ochotny a vsem pokusum otevreny kamarad pytel tudiz koupil medeny, slaboucky, podkobercovy, 5 cm siroky repro kabel, ostatni material na vyrobu a spolecne jsme x hodin vyrabeli stineni.
zastinili napred jen 1 ks reprokabelu a sli to "testnout".
1 kabel bez stineni a 2. se stinenim. zapojeno na repro avalon indra.

kazda bedna hrala zcela jinou hudbu. ten rozdil byl tak veliky, ze jeste dnes nad tim kroutim hlavou.
(prosim vsechny teoreticke znalce o neutoceni a upusteni od vykriku o me hlouposti atd.)
nedelali jsem zadne slepe testy,mereni.
vse jsme poslouchali na vazne hudbe a z placek sacd.
rozdil ohromny. leva bedna ( stineni) hrala jakoby pomaleji. uplne v klidu, kazdy takt nejak oddelene.
ten zazitek byl neskutecne zajimavy. takze jsme jeste kapku velepsili techniku vyroby DIY stineni a zabalili oba kusy.
HURA. to byl rozdil ve zvuku slovy nepopsatelny. navic by vyvolal dasli negativni emoce.
:roll:
dodnes jsem nepochopil, proc vlastne sam vyrobce (za tu ukrutnou cenu) repro kabel nestini.
dle vyjadreni 2 prodejcu, se kterymi jsem o mem pokusu mluvil, je stineni kabelu nordost naprosta blbost a zvuk naopak zhorsuje.
ale ja to zkusil a takto slysel.

pozdeji jsem mel k dispozici jeden par bez a jeden se stinenim. takze jsem mohl opakovane zkouset rozdil.
pokud toto bude cist majitel repro kabelu nordost, kimber, kazdeho bez stineni... doporocuji pokus zopakovat, udelat stineni a toto nejak pripojit technicky spravne
(sam jsem vzdy odkazan na radu technicky vzdelanych)

a samozrejme nam sem napsat svou praktickou, realnou, osobne slysenou zkusenost se zvukem repeo kabelu bez/ se stinenim!!
:)

bohus
Kontaktovat uživatele:

Re: zkusenost se stinenim repro kabelu Valhalla_stinit ano/ne?

Příspěvek od bohus » 15 říj 2016 09:12

Lachim :
Zkusím, proč né, ty své "nelhaly-vždylhaly ,obrnit.
uvidíme, uslyšíme. Sám jse zastáncem kabelových změn na rozdíl od skeptiků.
Pan kolega "MIIREK" dostane práci, pokud ji přijme.
Ale repro i a signálové.

svartenatt
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od svartenatt » 15 říj 2016 10:37

Dvě věci.
Ideální kabel podle mého průzkumu je Supra ply/s. Parametry lepší než leckterý Kraut (R 5,1 Ω/km, L 0,20 µH/m), aktivní stínění s drátkem z opletení pro připojení ke kostře zesilovače. 429 Kč metr.

Už je jisté, že vytváříš cílené provokace, což by si neměl moderátor dovolit. Sám jsem moderátorem PCT fóra a takové by již administrátoři potrestali. Ale jak je vidět, tady je vše možné.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 15 říj 2016 11:07

Ďaleko viac ako tienenie má pre potlačenie vf rušenia význam ukončenie reprokábla na svorkách reproboxu sériovou kombináciou R+C, napr. 10R+10n. Ale nie na 10cm káblikoch, prívody musia byť čo najkratšie (ideálne zvnútra boxu priamo na svorky). A kábel (vodič vnútri kábla) po dlžke skrútený, alebo ideálne reprokoaxiál.

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas » 15 říj 2016 11:23

Domnívám se, že dodatečným stíněním reprokabelu se vytvoří kapacita mezi signálovými vodiči a stíněním. I ta může mít vliv na podání zvuku. Pro snížení kapacity by se kabel musel obalit nejprve izolantem a pak teprve stíněním....
Pro dokonalé odstínění by pak bylo vhodné možná použít i stíněnou kabeláž v reprobedně.
Odborníci, opravte mě prosím :D

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 15 říj 2016 11:31

Signálový je v reprokábli (v zmysle napätia proti zemi) obvykle len jeden vodič, druhý je na zem konca (ak to nie je mostík). Tá kapacita "signálového" vodiča proti tieneniu bude pri obvyklých dĺžkach možno 200pF-1n, čo je zanedbateľné. Otázka je, kam sa to tienenie zapojí (inak nemá zmysel..). A všetky tienenia potlačia len kapacitne naviazané rušenia, neurobia nič s indukovanou zložkou. Tam pomôže len minimalizácia plochy "závitu" vytvoreného vodičmi reprokábla. Z tohto hľadiska sú ploché káble dosť nešťastné riešenie.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 15 říj 2016 12:19

Možná se nakonec k tomu Dudkovu "HELIAXu" propracujou a Valhallu zahodí :)
(já mám podobný i na RCA)

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim » 15 říj 2016 15:32

Jarda69
Koax kabely jsem "hral" nekdy v roce 1995 - 2000. S pytlem jsme nekdy pred 15 roky zkouseli jak supra, tak i heliax.
Mezi delenec technics a repro ze svazarmu to byl bajecny upgrade. Pokud bych si stavel stereo na poslech u ohne na chate,
pak sahnu do bedny plne "historie" a supra nebo nejaky coax s radosti vytahnu.
:)

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 15 říj 2016 16:36

Já se nehádám, jenom jsem komentoval tvoje zjištění ohledně stínění. Že máte správně nakročeno *thumbs up*
Možná je čas ho vyhrabat ze sklepa a znovu otestovat. Případně zlacenou verzi, jestli je ještě k mání. Ta vydrží.
Mně to trvalo skoro dva měsíce, než jsem vyzkoušel různé pletenky, kroucenky a podobné, nakonec jsem skončil u koaxu se 100% stíněním.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA » 15 říj 2016 17:09

Pokud vím, tak stínění plochého reprokabelu (Valhalla?) se příznivě projevilo u můstkového Šrolla už před cca 5-ti lety. Vůbec mě to nepřekvapuje, stínění reprokabelu u můstkového zesilovače se stíněním připojeným na analogovou zem (tj. na žádný z aktivních výstupních signálů) musí výrazně snížit rušení, nachytané do reprovodičů a vedené zpět do výstupu zesilovače.

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 15 říj 2016 17:56

Ano, sešly se tu dvě mimořádnosti, jednak design Vallhally - vyloženě pěkná anténa a ještě použití můstkového zapojení koncových zesilovačů (dvojitý Sroll)
Při použití kabelu který se naopak svou konstrukcí snaží o imunitu k nachytávání z okolí a připojení k běžnému konci bude výsledek dodatečného stínění pravděpodobně dost jiný.

Pytel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pytel » 15 říj 2016 18:20

Byl jsem požádán o foto : http://img24.cz/images/84521102305535774542.jpg http://img24.cz/images/69090157806861059352.jpg http://img24.cz/images/65262569502258326666.jpg

Ano je to cca. 5. roků co jsme to dělali, tuším byl při testu i Pavel Macura. Když jsme udělali jednu Valhallu a zapojil, zvuk se tak diametrálně změnil oproti origo, -- co si pamatuji -- zvuk si sedl trochu níž, už to nebylo tak až někdy moc presentní --- po asi 3 letech když jsem měl doma Valhallu 2 , vzpomenu si na zastíněnnouV1, ten zvuk skoro totožný. Nebudu se rozepisovat o konstrukci V1 a V2, asi by to nikoho nezajímalo, ale rozdíl ve zvuku je markantní.

Ta V2 má zvuk usedlejší a příjemnější oproti V1 origo.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 15 říj 2016 19:21

PMA=P.Macura, jestli se něco nezměnilo :)

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim » 16 říj 2016 09:27

NA
mohl jsem vyzkouset stinenou proti nestinene i na jinem setupu a rozdil byl, za me a majitele sestavy, snad jeste vetsi.
treba to na bw800d1 + halcro jeste vice vyniklo. netusim.

Odpovědět