Jordi Savall

Diskuse a fun kluby jednotlivých muzikantů, kapel atd. Jejich historie, koncerty a drby kolem.
etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Jordi Savall nás ale opravdu zásobuje. Není to ani týden, co jsem informoval o novince s titulem H. Purcella a nyní tu máme další kousek a to dokonce tři SACD v jednom. Novinka se již dá koupit i u nás na classic.cz a naleznete ji za skvostnou cenu i ve slevách (novinka a slevy?) na odkazu od kolegy mesira. Sám jsem již podlehl a mám objednáno prostřednictvím classic.cz . Ukázky z nového díla jsem tentokrát zatím nikde na webu nenalezl.


Obrázek


MAESTROS DEL SIGLO DE ORO
CRISTOBAL DE MORALES, FRANCISCO GUERRERO, TOMAS LUIS DE VICTORIA


La Capella Reial de Catalunya
HESPÈRION XX
Dirección: JORDI SAVALL


Reference AVSA9867

& . Recording Date and Place : 1991-1992 Collégiale de Cardona (Catalogne)
& . Available format : SACD Hybrid Multichannel Stereo
& . Booklet languages : français, english, castellano, català, Deutsch, italiano
& . Date of publication : 03/07/2009

   
CRISTOBAL DE MORALES

OFFICIUM DEFUNCTORUM       
MISSA PRO DEFUNCTIS, a 5    

FRANCISCO GUERRERO

SACRAE CANTIONES     

TOMAS LUIS DE VICTORIA

CANTICA BEATAE VIRGINIS http://www.alia-vox.com/

http://classic.cz

http://www.mdt.co.uk/MDTSite/product/Sp ... SA9867.htm

humpf
Příspěvky: 336
Registrován: 12 led 2009 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od humpf »

A jak vám znějí noví Savallové?

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Děkuji za optání. Zatím jsem stále ve fázi čekání. Doufám, že do konce týdne budu moci poreferovat.
Jinak ta akce avizovaná od mesira mě stále leží v hlavě. Dívám se průběžně na mdt.co.uk a určitě něco koupím. Je třeba udělat zásobu na zimu.

mesires
Příspěvky: 146
Registrován: 16 kvě 2008 22:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od mesires »

Lubik2 píše:Děkuji za optání. Zatím jsem stále ve fázi čekání. Doufám, že do konce týdne budu moci poreferovat.
Jinak ta akce avizovaná od mesira mě stále leží v hlavě. Dívám se průběžně na mdt.co.uk a určitě něco koupím. Je třeba udělat zásobu na zimu.
Lubik: veta "Je třeba udělat zásobu na zimu." me vazne dostala do dobre nalady *2thumbsup*
Ta akce je fakt dobra, za takove ceny (a postovne levnejsi nez z ceskeho eshopu) to stoji za to.

Nejsem fanousek stahovanych alb. Neco malo mam kopie k poslechnuti a zvazeni koupe (velmi male procento). Kdyz uz nejakou desku chci, tak si na ni nasetrim. Asi jsem divny v tom dnesnim globalizovanem, medialnim, nulojednicovem, neosobnim svete.

Ale ja mam proste urcite veci rad:
- poslech klasiky nazivo,
- poslech z cd nebo z LP (nejsem zaryty fanda LP, ale mam je radsi - i pro ten ritual, ktery cloveka naladi a pomuze mu se ztisit a tim padem potom lepe soustredit a poslouchat)
- pisu plnicim perem (mam jich nekolik a take nekolik ruznych inkoustu)
- mam rad masivni drevo

Asi jsem proste ujety staromilec, ktery moc nemusi plasty, nuly a jednicky, atd. (aby nedoslo k neporozumeni - s pocitacem pracuji kazdy den a jsem v tom celkem dobry, delam v ramci oddeleni IT "podporu" kdyz je treba rychle pomoc a nechce se rovnou volat IT (ajťáky), kteri sedi v druhe budove.

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Já jsem asi víc sběratel než hifista. Prostě se mně líbí, když mám original lp nebo cd s etiketou nakladatelství a před poslechem mohu ještě nasát nějaké informace o nahrávce či interpretech. S knihou je to stejně. Asi jsem i požitkář. Než začnu číst, obrátím novou knihu v ruce a přivoním k té tiskařské vůni, podívám se po vazbě a ořízce.

U cédéček pro mě platí dvojnásob, že prodává obal a zavedená firma. Pokud někde vidím tituly z produkce OPUS 111, Naive, Auvidis Astrée s výjevy z pláten starých mistrů na obalu, obvykle propadám a kupuji ... . A na mdt je nyní opravdu plno pěkných věcí.

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Obrázek


Jordi Savall představuje nový titul Istanbul. Zatím není uveden ani na jeho stránkách http://www.alia-vox.com . Informace k nahrávce jsem nalezl kupodivu v Austrálii a ukázky z nahrávek samozřejmě na obligátním Amazonu. Skladby jsou vybrány ze sbírky z roku 1710 a přenesou nás do Istanbulu té doby. Nejedná se ovšem o výběr pouze z tradiční turecké hudby, posluchač dostane pořádnou porci namíchanou ještě navíc z arménských a sefardských vlivů.

Určitě jako vždy dá výborná technická úroveň nahrávky vyniknout krásným barvám akustických nástrojů a mistrovství jednotlivých interpretů. (SACD hybrid) Výtečná grafická úroveň bude asi také samozřejmostí, prostě vyšla další skvělá věc - už jenom podle ukázek na Amazonu.

U nás je titul již k mání na http://www.classic.cz .


https://secure.wesleyclassics.com.au/li ... 673---1723

http://www.amazon.com/Istanbul/dp/B002R ... -1-catcorr

http://www.classic.cz/classic.php?katc=AVSA+9870


Mimochodem, při hledání titulu na oblíbeném serveru http://www.mdt.co.uk jsem narazil na cd se shodným názvem. Vypadá také velice zajímavě. Nedozírné a rozmanité jsou hudební oblasti. Jeden život nestačí. Nač potom marnit drahocenný čas malichernými dohady o technice ... .

http://www.mdt.co.uk/MDTSite/product//ACD22274.htm


===========================


Hesperion XXI / Jordi Savall

Istanbul: 1673 - 1723

This new release is mainly based on “The Book of Science of Music”, published in 1710 by the Moldavian prince Dimitrie Cantemir, after many years spent in Istanbul. This unique manuscript enables us to discover the jewels of the Turkish traditional music. Jordi Savall already included some of its pieces in his album Orient Occident (AVSA 9848), but he decided to explore it further in order to reveal the magic of the incredible city of Istanbul.

This city portrait wouldn’t have been complete without the fascinating Armenian and Sefarad repertoire that was also familiar in Istanbul during this time.

Once again, Jordi Savall reminds us about a Golden Age of cultural dialogue, brought back to life by Hespèrion XXI and outstanding Turkish and Armenian guest musicians. Jordi Savall has a somewhat incredible track record of CD sales in Australia and his profile continues to grow with every release. After Orient-Occident [Alia Vox’s most popular release] and Jerusalem, prepare yourself to cross borders.... Once again, this experience goes beyond music.

mesires
Příspěvky: 146
Registrován: 16 kvě 2008 22:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od mesires »

*thumbs up*

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Le royaume oublié /La tragedie Cathare


Obrázek


http://musique.fnac.com/a2768442/Le-roy ... &Nu=3&Fr=0Novinka J. Savalla, která ještě není uvedena ani na domovských stránkách Alia Voxu. Na stránkách FNAC je titul avizován na 7. 12. Určitě to bude další krásná věc v dárkovém provedení SACD + doprovodná kniha. Distributor je skoupý na informace k titulu a tak se můžeme dohadovat na základě názvu, že půjde o evropskou hudbu z období 11. až 13 století. Jenom pro dokreslení, v této době se objevuje ve Francii i jiných zemích křesťanské hnutí, které je v rozporu s oficiálním katolickým učením. V podtitulku uvedené Albigensian Crusade pak ukazuje úspěšné úsilí toto učení odstranit. Závažnost problému podtrhuje vypravení deseti tisíců ozbrojenců z Lyonu v roce 1209, aby zničilo toto hnutí. Pro případné zájemce o historické souvislosti jsou na konci příspěvku uvedené linky.

Při psaní jsem narazil i na další zajímavý titul s téměř shodným názvem z produkce nakladatelství Dorian. (Jedná se, jak sami z Dorianu píší, o sesterskou firmu Reference Recordings).

http://www.amazon.com/Montsegur-Tragedi ... B000001QBLHistorické souvislosti.

http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3 ... C3%BDpravy

http://cs.wikipedia.org/wiki/Albigen%C5%A1t%C3%AD

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Delší dobu jsem to tady zanedbával. Jordi Savall má podstatně svědomitější přístup a za tu dobu vydal několik nových titulů.

Ještě před třídiskovým kompletem LE ROYAUME OUBLIÉ, La Tragédie Cathare, The Albigensian Crusade vyšla DVD verze Sedm Slov Krista na Kříži.
Audio záznam vyšel ještě dříve ve verzi cd a sacd.

Obrázek

Jedná o novou nahrávku z roku 2006. Předchozí nahrávka byla ještě pro Naive a je na Amazonu datována k roku 1999, což je stejně nepřesná informace, protože Amazon udává datum vydání a nikoli pořízení záznamu. (Jenom odbočím, v tomto jsou asi nejdále z Deutsche Grammophon na jejichž stránkách se klikem na konkrétní skladbu dozvíme datum nahrávky i technické informace)Dalším titulem je reedice Braniborské koncerty J.S. Bacha. Původní záznam byl pro Naive z roku 1991.

Obrázek

Nové vydání by se mohlo stát výzvou pro hodně ceněné nahrávky třeba našeho souboru Musica Florea pro Supraphon nebo R. Alessandriniho pro Naive. Alessandriniho nahrávku hodnotilo loni buď německé stereo nebo audio pěti hvězdičkami za hudbu i zvuk a provedení našeho souboru Musica Florea naživo mě nadchlo tak, že jsem si cd později po koncertě koupil ... .Zatím posledním titulem je El Nuevo Mundo, Folías Criollas. Je to výlet, ovšem nikoli pana Broučka, ale družiny Jordi Savalla, tentokráte do říše hudby Nového Světa.

Obrázek

Ukázky naleznete na JPC.


Více informací o všech titulech naleznete jako vždy přímo na stránkách J. Savalla http://www.Alia-vox.com.

Guliver
Příspěvky: 460
Registrován: 10 čer 2009 08:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od Guliver »

Savalla som pred par rokmi objavil po vzhiadnuti filmu "Tous les matins du monde", uplne som zostal uneseny. Soundtrack visiel aj na SACD.
Obrázek
Rad mam aj Lex Voix Humaines
Obrázek
Pieces de violle de Mr Demachy
Obrázek
Sainte Colombe: Concerts a deux violes esgales
Obrázek

Guliver
Příspěvky: 460
Registrován: 10 čer 2009 08:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od Guliver »

Chcem poďakovať Lubošovi za tip na Orient - Occident, tak nejak som sa tomuto CD vyhýbal - sám ani nieviem prečo. Musím povedať že to bol z mojej strany veľký nerozum, toto CD je klenot! Prichádzam do štádia, že začínam Savalla zbožňovať!
Ďalšie je na rade Le royaume oublié /La tragedie Cathare!

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Ano, Orient je poslední dobou má nejoblíbenější od Savalla. A pokud ještě nemá někdo žádnou vyloženě oblíbenou nebo se Savallem začíná, může to zkusit rovnou od nejnovější nahrávky. Zatím jsem nikde nenašel ukázky, tak jenom upozornění na vydavatelskou stránku.
Obrázek

http://www.alia-vox.com/ 
ARCANGELO CORELLI (1653-1713)
Concerto Grosso, en Re Majeur Op. 6, núm. 4

GEORG PHILIPP TELEMANN (1681-1767)
Ouverture avec la Suite en Ré Majeur pour Viola da Gamba et Cordes  TWV 55:D6

GEORG PHILIPP TELEMANN
CONCERTO IN LA MINORE per Flauto Dolce, Viola di Gamba, Corde e Fondamento  TWV 52:a1

GEORG PHILIPP TELEMANN
OUVERTURE AVEC LA SUITE EN MI MINEUR, TAFELMUSIK à deux flûtes et cordes (première production)  TWV 55:e1

JEAN-PHILIPPE RAMEAU (1683-1764)
Les Indes Galantes. Suites des airs à Jouer (Symphonies)Tradice koncertů začala vznikat někdy ke konci vlády Ludvíka XIV, v době kdy se hudba těšila ve Francii veliké oblibě. Koncerty byly určeny pro dobu církevních svátků, na které bývaly opera i divadlo zavřeny. Původně byla náplní koncertů pouze hudba duchovní, později i světská. Na disku jsou typické skladby z prvního období, z doby vlády Ludvíka XV, tedy díla Corelliho, Telemana a Rameaua. Osobně si myslím, že po několika titulech s hudbou orientovanou z části mimo Evropu, může tento titul oslovit i posluchače, kteří se v poslední době Savallovi vyhýbali programově - právě díky jeho mimoevropským výletům.

Nahrávka je nová, z února letošního roku, vyšla 1.6. 2010 ve formátu SACD Hybrid Multichannel Stereo, dostupná je u nás i na zahraničních webech.

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

Ukázky z alba Le Concert Spirituel můžete nalézt zde.

Uživatelský avatar
Zappadaddy
Příspěvky: 1630
Registrován: 17 dub 2008 16:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od Zappadaddy »

Pamatuji si na skvělý zážitek při poslechu testovacího cd PMA,když u mne byl na testování vlivu jeho předzesu na můj zesilovač.Bylo to nějaké cd od Savalla,nevím jak se jmenovalo.Druhé setkání bylo dnes,když jsem brouzdal na americkém Audiogonu kde jsem sháněl nějaké tipy na klasickou hudbu,mezi jedním typem byl soundtrack k filmu Tous Les Matins Du Monde.Už jsem si ho objednal na dvd.Jelikož je toho od Savalla nějak moc,poradte, které tituly bych měl pořídit nejdříve.Důležitá je i kvalita nahrávky.Děkuji za drahocené rady.Pokud máte tipy i na další,opravdu vyjímečné tituly klasické hudby,sem s tím.

etudiant
Příspěvky: 132
Registrován: 04 črc 2008 13:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jordi Savall

Příspěvek od etudiant »

S tím Savallem je to docela těžké, on toho vydává hodně, jednak nové věci a potom také v reedici původní nahrávky pro Auvidis Astrée. Já jeho diskografii nekompletuji, ale jeden kolega už reagoval na poslední titul slovy: "Ten chlap se snad zbláznil, kdo to má pořád kupovat." Takže tím se dostávám k poslednímu titulu J. Savalla, je to již druhý disk inspirovaný starou keltskou hudbou.

Obrázek

Ukázky zde.

Jinak nahrávky Alia-Vox jsou obecně na velmi slušné úrovni, Savall vydává tzv. "starou hudbu" potom baroko až po "modernu" jako Mozart a Haydn a teď se pustil do Keltů.

Možná by nebylo od věci začít dvěma výběry a k výše zmíněnému filmu vyšel také soundtrack:

Harmonie Universelle

Harmonie Universelle II

Tous les Matins de Monde


Těžko radit s čím začít, osobní vkus je různý, já jsem začínal se Savallovými nahrávkami F.I. Bibera:

Missa Bruxellensis

Requiem

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host