AlienCZ

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Uživatelský avatar
AlienCZ
Příspěvky: 266
Registrován: 24 dub 2008 11:27
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AlienCZ

Příspěvek od AlienCZ »

Práce s tím byla no:

Obrázek

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3990
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AlienCZ

Příspěvek od PítrsPraha »

Jo ták :-). Takže jsi vlastně jen poslouchal co all-in-one jednotka udělá se zvukem nástěnných repro, pokud jsi jí řekl, že je jsi připojil nějaký subwoofer. Pro poznání, jak to funguje, asi zajímavý cvičení.
Základní přehled o tom, jak se bude sub chovat akusticky ve tvé místnosti, dá třeba REW. Ale podporuje jen standardní místnosti. Se složitějšíma tvarama, šikmým stropem, rlznýma materiálama na zdech atd. si neporadí.

Pokud budeš chtít od subů co nejlepší intagraci s hlavníma repro a místností, radši moc nepočítej, že je budeš moct dát tak, kam ti budou nejlíp vycházet prostorově. Může to tak "náhodou" vyjít, ale spíš ne. Mně sub (když jsem ho používal) nejlíp vyšel asi 40 cm nad zemí a uprostřed hlavního průchodu obývákem :-). Takže byly kompromisy v umístěnía potažmo zvuku. Dirac samozřejmě pomůže, ale všemocný z podstay a logiky věci není.

Rozvody je do betonu či cihel nejlepší dělat drážkovací frézou a pokud nejsou kotouče po své životnosti, jde to dobře i do poctivýho betonu. S vysavačem je to navíc čistá práce. Dělal jsem si to kdysi ve svém bytě a drážky do betonu pro komplet elektroinstalaci do bytu 3+1 jsem měl hotový za jeden den. A to se v podlaze jely dvě paralelně vedle sebe kvůli množství drátů. Půjčovné pár kaček za den za pětadvacetitisícový nástroj.

Výškáče na fotce působí opticky výš než nejspíš reálně jsou, takže cajk ;) .

Uživatelský avatar
AlienCZ
Příspěvky: 266
Registrován: 24 dub 2008 11:27
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AlienCZ

Příspěvek od AlienCZ »

PitrPraha:
Ano, přesně, chtěl jsem vědět jak budou hrát hlavní bedny, když se přesunou kmitočty do SW.
Obvodové zdivo je cihla, takže pohoda, do podlahy už nic dávat nebudu, mám v ní topení, tenhle kompromis už budu muset akceptovat a nechám volné pole RoomPerfect korekci. Ať ukáže co umí :-)

Čistě teoreticky by šel využít strop, mám na něm nějakých 20cm volno a potom sádrokarton. Ale to už by bylo hodně velký hifi :-)

Místnost má 36m2, je to taková "rohovka".
Místnost.jpg

Uživatelský avatar
AlienCZ
Příspěvky: 266
Registrován: 24 dub 2008 11:27
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AlienCZ

Příspěvek od AlienCZ »

Ještě jsem chtěl doplnit info k nastavení.

TDAI umí při konfiguraci vybrat komponenty Lyngdrof. Takže mu ukážu, že má připojené FR-1, pak mu ukážu jeho subwoofery, nastavím odstupy a spustím automatickou korekci pro měření. V rámci RoomPerfect měření a pobíhání se stojanem s mikrofonem po místnosti systém sám nastaví optimální dělící kmitočet mezi hlavní bednou a subwooferem.

BOMBA :-)

Dark side of the moon
Příspěvky: 459
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AlienCZ

Příspěvek od Dark side of the moon »

Tak to je jasné, že plné verze DRC (RoomPerfect, Audyssey, Dirac) zacházi s hlavními bednami a subwooferem inteligentně a posílá do beden jen frekvence nad dělícím kmitočtem a do subu jen frekvence pod dělícím kmitočtem. To je jedna z věcí, která zásadním způsobem usnadnila a optimalizovala zařazení subwooferu do sestavy.
To, že DRC navrhne hodnotu dělícího kmitočtu (ať už na základě měření nebo interní databáze) je taky standard, přesto se vyplatí trochu experimentovat, jak jsem psal, já mám dělící frekvenci nastavenou na 90 Hz, Audyssey navrhovalo 60 Hz. Posunutím frekvence směrem nahoru zcela mimo pásmo ovlivněné bassreflexem došlo v tomto konkrétním případě ke zpřesnění basů.
Pokud jsi měl při zkušebním poslechu bez subwooferu nastavenou dělící frekvenci na 800 Hz tak je jasné, že zvuk pouze z hlavních beden nestál za nic.

Umístění subwooferu se u mě ukázalo jako bezproblémové, posouval jsem sub podél čelní stěny od jednoho rohu k druhému (tedy do poloh jak mimo hlavní bedny, tak mezi ně). Až na jedno místo se hodnoty hlasitosti a frekvenčního průběhu pohybovaly v pásmu +- 3dB s čímž si DRC snadno poradí.

Jak jsem psal už jinde, pro mě jsou DRC a obecně digitální korekce jedním z největších přínosů pro kvalitní poslech, zejména v případě standardních obytných místností, kde není možné z mnoha různých důvodů aplikovat nekompromisní akustické úpravy.
I na základě vlastních zkušenosti věřím, že ti to hraje (a vypadá) výborně *thumbs up*

Uživatelský avatar
AlienCZ
Příspěvky: 266
Registrován: 24 dub 2008 11:27
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: AlienCZ

Příspěvek od AlienCZ »

Tak teď si ale jménem AlienCZ přihřeju polívčičku :-)
Jak projíždím své archivy testem na DR, tak jsem potěšen některými zjištěními:

The Alien Trilogy [Original Scores] Cliff Eidelman (DR14)
https://www.supraphonline.cz/album/2301 ... nal-scores


Aliens: The Deluxe Edition [Original Motion Picture Soundtrack] James Horner (DR14)
https://www.supraphonline.cz/album/2297 ... soundtrack


Alien 3 (soundtrack) Elliot Goldenthal (DR13)
https://en.wikipedia.org/wiki/Alien_3_(soundtrack)

Pěkné hodnoty DR :-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host