Booker

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 162
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od Booker »

MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Ahoj Booker,
Nechtěl jsem plevelit vlákno člena Zdenek 57 a jeho téma Dac v Lumin T3, tak reaguji ve Tvém osobním vláknu.
Tvé názory jsou poměrně striktní a jak je vidět, stojíš si za svým.
Nedalo mi to však a mrknul jsem se na Tvůj osobní profil, abych si udělal představu o tvých HI-FI zkušenostech a pochopil Tvé postoje a názory, zejména k vlivu kabeláže.
Na začátek musím říct, že co se týče USB kabelu, tak nemám osobní názor, protože jsem ho na své sestavě zatím nijak neřešil - prostě jeden pořídil (bazarový AQ - carbon) a ten mám doposud zapojený.

Jak vidíš tak poslední update je po nákup reprosoustavy.

U tebe by mě však zajímalo, co tě k těmto opravdu striktním názorům vede?
Ahoj,

Na cestu k objektivnímu pojetí audia mě nedávno přivedl výběr nových komponentů do svého řetězce. První byla reprosoustava, následovaná DAC/PREAMP. Netvrdím, že to byla rozumná koupě, vzhledem k předchozím reprosoustavám a DAC/PREAMP. Je více než pravděpodobné, že bych nepoznal rozdíl mezi RME a NuForce ve slepém testu. V souboji S400 vs XN125 II možná ano.

S tím samozřejmě přišel přesun od spotřeby subjektivního infotainmentu k recenzím založených na datech. Tím zároveň postupně získával základní znalosti principů, na kterých ty používané přístroje fungují. Připomínám opravdu základní.

To co mě začalo zapojovat do diskuze jsou komentáře těch co slyší všechny možné úpravy a výměny komponentů až součástek na úrovni jističů a pojistek v komponentech. Četl jsem komentáře takových co jsou schopni slyšet rozdíl ve zvuku potom co změnili ovládací aplikaci streamu na tabletech/mobilech, i přes to, že aplikacemi neprostupují žádná audio data (zobrazení metadat se snad nepočítá). A i když to nejsou moje peníze, mrzí mě, že podobní NORDOSTU profitují na lidech, kteří naletěli subjektivním recenzím a radám na internetu, tady osobním zkušenostem, těch kteří už naletěli.

To všechno mě postupně formovalo. Ještě v roce 2020 jsem si myslel, že také slyším rozdíly, viz. některé mé příspěvky na tomto diskuzním fóru. Takže o rozlišení sestav nebo akustice to nebude.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Máš s tím opravdu tak veliké zkušenosti, nebo jsi přesvědčený, že co naměříš to platí a ostatní argumenty Tě nezajímají - myšleno vlastní poslech?
Nevím jaké zkušenosti myslíš. Nikdy jsem se nepohyboval v elektro oborech ani v IT (i když se považuji za geeka), takže odbornými znalostmi nedisponuji. Ano jsem přesvědčený, že co naměříš platí a to, že někdo slyší jinak ten a ten komponent nebo kabel nemůže být argument, ale jen názor bez objektivního důkazu. Asi by si nechtěl bydlet v domě postaveným od oka, jezdit vozem smontovaným ze součástek, které se neměří? Jen samotné měření je vědní obor. Co je potom poslouchání a subjektivní hodnocení barvitým slovním spojením? Ano, je to beletrie opepřená vlastní zkušeností autora.

Já vidím největší problém v lidech, použít lidské ucho a člověka jako samostatný měřící systém nelze. Existují metody, které dokáží, že měřící systém je vhodný pro zamýšlené užití. Možná to není zrovna super příklad, ale vezmi si jak se dívá FMEA (nástroj na řízení možných rizik) při návrhu výrobních procesů na atributivní vizuální kontrolu člověkem, uváděná pravděpodobnost je mizivá - třetí od konce stupnice. V podstatě je to buď a nebo. A přesto se taková kontrolní metoda musí ověřit s lidmi, kteří tuto kontrolu provádějí.

V takovém případě by společnost NORDOST měla takové lidi už ve vývoji prototypů nebo výstupní kontrole jejich produktů. Nevěřím, že mají.

Zkušenost na základě vlastního poslechu? Veškeré vybavení od svých dvaceti let jsem kupoval na blind a nestěžoval jsem si ani po návratu z audio výstavy. Kecám, po výstavě jsem si koupil S400 od Madse Buchardta. Objednal, rozmyslel si to, napsal mu, že objednávku ruším. Ukecal mě - nabídl mi, že mu je můžu poslat zpět na jeho náklady v případě, že si to do měsíce rozmyslím. Nechal jsem si je. Stejně jsem koupil kdysi XN125 II od Roberta Barletty. V obou případech spokojený.

Vezmi si českého tvůrce obsahu DB. Je evidentní, že zrovna DB slyšel spoustu sestav. Podívej se do komentářů, kde se ho čtenáři ptají - je lepší tohle než tamto? A pokud ten komponent v minulosti slyšel, tak nějak odpoví, zřekne se odpovědnosti, ve smyslu, že záleží na dalších okolnostech atd. A podobných dobráku jsou plná fóra po celém internetu. Pointa je, že já si nepamatuji jak byl syn včera oblečen když jsem ho poslal do školy. Natož abych si vybavil zvuk systému nebo přístroje, který jsem slyšel včera, před týdnem, měsícem, rokem. To opravdu ne.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Pokud jsem to pochopil správně, tak ani nebereš různé kvality součástek a jejich vliv na zvuk _(Kvalitní součástka je každá, která splňuje své dané technické specifikace.Otázkou je. Jaké součástky použijí designeři v návrhu a později výrobci při realizaci? - tvá reakce ve vláknu NAD C325BEE)_ - opravdu opět věříš daným parametrům, které jsou jediným kritériem pro výsledný zvuk?
Ne, tak jak píšeš, jsem to nemínil. Součástka má danou specifikaci designerem součástky, resp. designer na ní klade nároky. Pokud jsou všechny specifické znaky splněny v rámci předepsaných tolerancí je součástka kvalitní, pokud nejsou splněny je to zmetek a měla by být opravena nebo sešrotována. Nic víc jsem tím nemyslel.

Nevidím důvod nevěřit daným parametrům pokud jsou ověřeny a splněny a také splňují mé požadavky. Jaké mohou být požadavky na USB kabel posluchače, který si vybírá v nabídce butikových kabelů, snad jen cena, případně OFC 101%. Čím vyšší cena tím lepší? Asi ano, všichni to přece slyší a není zde strop.

Na nejmenovaném fóru, jeden nejmenovaný posluchač srovnával deset napájecích kabelů a seřadil je v pořadí tak jak se mu líbili změny po jejich výměnách. Pro všechny kabely jsem si našel ceny, nebylo velkým překvapením, že jsem se nemusel namáhat s novým pořadím dle ceny kabelu. Náhoda? Ne.

To co zní z reproduktorů je výsledný zvuk ovlivnění akustikou místnosti. Než zvuk zazní z reproduktorů, může dojít k degradaci signálu kvůli zvýšené úrovní šumu, zkreslení, nevyrovnanou frekvenční odezvou přístrojů. Kolísaní rychlost při přehrávání LP nebo magnetického pásku neřeším, je rok 2024 (fandové prominou a zdrží se komentářů). Neřešme ani jitter, ze stejného důvodu. Pokud tedy designer navrhne přístroj a v rámci návrhu zvolí takové součástky, které zajistí, že výsledné hodnoty uvedených parametrů jsou mimo pásmo slyšitelnosti, máme transparentnost na úrovni komponentů, tak není co řešit nebo je?
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Pokud jsi se ptal, jaké fyzikální zákony platí pro HI-FI (Tvůj dotaz na Fidji99), tak je to za mě zejména akustika, která je pro odhalení rozdílů mezi komponenty, kabely atd. dosti důležitá.
Nevím, co těmi jinými fyzikálními zákony Fidjji99 myslel, mě přišlo, že myslí nějaký nonsense. Protože dál pokračoval slovy "záhadné fenomény", které nejdou objasnit současnými vědeckými poznatky. Pokud to nejde vysvětlit současnou vědou. Jak výrobci butik kabelů přišli k technologiím, které přináší takové úžasné výsledky? Cestování v čase, mimozemské technologie? Aplikací principu Occamovy břitvy, můžeme tyto teorie klidně shodit ze stolu.

Pokud měl Fidjji99 na mysli akustiku, tak jasně. Ale, akustika je faktor ovlivňující jen zvuk v poslechové místnosti, pak by nemělo činit problémy si akustiku po domácku změřit. Veškeré nástroje pro tato měření jsou dostupná. A tím si ověřit svá tvrzení o změnách po změnách v systému.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Další velmi důležité je odhmotnění ozvučnic reprosoustav. V tomto případě se snad shodneme, že pokud ozvučnice reprosoustavy trpí parazitní rezonancí, tak je výsledný zvuk řekněme rozdílný a není na 100%, čímž nevyužiješ její potenciál. To je má osobní zkušenost přímo s repro Xavian Virtuosa. Bez akustiky a uvedeného odhmotnění repro od podlahy, kde se parazitní rezonance ozvučnice přenášela do podlahy, která mi naprosto rozmázla basy a nedokázal jsem rozlišit rozdíly ve zvuku. Virtuosa s basákem dole má dle mého názoru slabinu právě v rezonanci ozvučnice - žil jsem s touto reprosoustavou 8 let a jsem přesvědčený, že výše uvedeným neduhem trpí více reprosoustav - proto ten fenomén odhmotnění - izolace vibrací.
Neshodneme. Pokud někdo pokazil návrh a výrobu reprosoustavy tak je reprosoustava zmetek a pokud to prodává tak je také zmetek. Bedna má být perfektně v klidu. A u ostatních součástí řetězce je odhmotnění resp. mechanická izolace mýtus vytvořený jako řešení uměle vytvořeného problému, stejně jako u reprosoustav. A zase jsou tady tací, co to slyší, samozřejmě hned potom co tam instalovali nejnovější izolační řešení. Gramofon neřeším, význam u přístrojů tohoto druhu bude, ale provoz takových přístrojů považuji to za krásné sebemrskačství.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Nejsem si úplně jistý, ale pokud jsi neposunul svoji akustiku - usuzuji z Tvého posledního fota - příspěvek 04-2020, tak se ani moc nedivím, že rozdíly nevnímáš. Měl jsem to před rokem a půl úplně stejně - nevyřešená akustika a rozdíly vpodstatě neslyšitelné.
Neřešme moji akustiku, i já jsem byl scholen slyšet rozdíly. Stále je stejná jako na fotografii. Před sestavou je koberec se silným a vysokým vlasem, na protější straně velká měkká sedačka. Obdélníková místnost, reprosoustava vyzařuje do delší strany místnosti. Sestava je symetricky umístěna asi 20cm od zdi. Nalevo/napravo je to asi 2.5 metru ke kratším stranám. V každém případě, souhlasím, že akustika poslechové místnosti patří mezi základní kameny domácího poslechu. Ale, ne každý si může dovolit nějaké zásadní úpravy. Ať tím důvodem jsou ostatní členové rodiny, rozpočet nebo prostě vizuální aspekt.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Akustika a správné umístění a ustavení repro, je dle mého názoru pro objektivní posouzení rozdílu ve zvuku klíčové. Také jsem párkrát četl Tvé posměšné názory na kluky, kteří tento rozdíl slyší (ve smyslu že slyší více jako ostatní) - zde jsem přesvědčený, že právě výše uvedená dobrá akustika a umístění/odhmotněné repro dělá ten rozdíl - slyší více rozdílů/méně rozdílů - ikdyž za mě i kvalita ostatních komponent, ale to je další téma.
A já jsem přesvědčen, že pokud dojde na straně řetězce ke změně a je slyšet, mělo by dojít i ke změně výsledků po měření akustiky, ne? Pokud je změna na úrovni kabelu pro přenos data slyšet, proč se neprojeví na měření poslechovky?
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Osobně největší nebezpečí v rozdílech např. u kabelů a tzv. slepých, ale i jiných testů vnímám v tzv. WOW efektu, kdy se člověk rozhodne zbrkle, v podstatě na základě hodinového poslechu a později mu na zvuku něco začne vadit - to je pak průšvih a na to jsou zkušení hifisti a také smysl fóra.
Co to je WOW efekt? Osobně jsem žádný slepý test neabsolvoval, ale žádný WOW efekt bych nečekal. Spíš bych byl konsternovaný z hledání rozdílů, které bych nenacházel.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Výše uvedenou akustiku tedy vnímáš jak? Myslíš, že to může být ten rozdíl, kdy pokud máš např. zesílený/mód na basech a potlačené výšky (absorbce určitých frekvencí) + odrazy od holých stěn, tak Ti právě to klíčové rozlišení zvuku ubere a rozdíl pak nemusíš oproti ostatním hifistům s dobrou akustikou vnímat?
Akustiku jsem neřešil, žádná místnost není dokonalá a v tomto směru nehodlám experimentovat, možná i z důvodu, které jsem již uvedl. Proto jsem si jen změřil frekvenční odezvu a použil vygenerované filtry z REW. Rozdíl po zapnutí/vypnutí slyším. A preferuji zvuk s EQ.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Prosím argument, že to (ne)slyšíš i na sluchátkách je nyní mimo můj dotaz. Ptám se na zkušenosti poslechu s reprosoustavami, protože právě u reprosoustav s upravenou akustikou a vyřešenou rezonancí reprosoustav ten rozdíl mezi kabely velmi čitelně vnímám a chci pochopit, proč jiný zapálený hifista tyto rozdíly nevnímá.
To ti nepovím. Pokud bych se měl zúčastnit slepého testu s mými sluchátky nebo reprosoustavou zapojených do mých různých zařízení co mám, obávám se, že bych pohořel. Vidím jich kolem sebe šest. Od adaptéru k iPhonu po RME ADI 2 DAC FS.

Ale, pamatuji si, že jsem pár rozdílů slyšel. Jednou u svého zesilovače. Pokud šel signál přes předzesilovač, bylo to jiné než zapojení napřímo do výkonové části. Zapojení na přímo se mi líbilo více. Ale, tady si nejsem jistý, jestli to bylo potom nebo předtím, než jsem viděl výsledky zesilovače pro každou sekci zvlášť. Dále to bylo, když jsem dal pod reprosoustavu přísavky. To mi spadla čelist. Potom jsem, ale vypnul na RME loudness, které jsem tam nechal z večerního poslechu a bylo po srandě. Pak ještě někdy v minulosti zmiňované rozdíly mezi aplikacemi a snad reclocker s CCA - OMG.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
A rozhodně nejsem zlatoušec nebo něco podobného - je to sice klišé, ale i manželka, která nemá HI-FI jako koníček, tak rozdíly při přehození kabelu slyší a dokonce na výsledný zvuk má ještě striktnější názory jako já - jakoby slyšela ještě víc ![:shock:](images_www.hifiroom.cz/smilies/icon_eek.gif "Šokovaný") .
Klišé to je.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Takže tak no, nějak mi to nedalo a trochu jsem se rozepsal.
Doufám, že dotaz není nijak necitlivě sepsaný, protože opravdu bych rád slyšel Tvůj názor na výše uvedené - hodně mě to zajímá a nebaví mě ty věčné dohady, kterými to vždy končí.
Snad jsem ti podal dostačující reakci a dává ti smysl. Subjektivnost je skutečným aspektem zkušenosti, ale nemá vůbec nic společného se shromažďováním důkazů.
MANA píše:
11 úno 2024 13:33
Může to být i akustikou - slyším rozdíl/neslyším rozdíl???
Díky za odpověď
MaNa
Nevím jak spodky, ale vršky mám max do 14KHz, vysoko položený tinitus, který mi v mých 45 letech nezpůsobuje další problémy. Teď si představ kolegy o patnáct let starší, jak popisují změny v USB kabelech, pojistkách a dalších blbostech.
pokud posluchač skutečně uvěří iluzi, tak se stává skutečností

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 162
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od Booker »

fox píše:
11 úno 2024 20:46
Nic ve zlém, ale myslím si, že tvoje názory jsou ovlivněné podmínkami tvého domácího poslechu.
MANA to velmi hezky vystihl.
Děkuji za komentář. Po přečtení tvého komentáře už mi to nehraje tak, jak to hrálo předtím, než jsem si komentář přečetl. Ale, jinak v beru to v pohodě. Já to vidím zase tak, že tvoje názory jsou ovlivněné podmínkami toho jak zkoušíš a vyhodnocuješ zvuk tvého řetězce.
pokud posluchač skutečně uvěří iluzi, tak se stává skutečností

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 227
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od mrba »

Booker, príspevok z 23:42 ma priviedol k podrobnejšiemu preskúmaniu Tvojich príspevkov na fórach. Niekde píšeš, že vyskúšaš Dirac. Stalo sa to už? Počul si nejaký rozdiel? U mňa to bolo jedno z mála, kde som rozdiel k lepšiemu počul aj ja, tak som zvedavý ako to bolo/bude u Teba.

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 162
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od Booker »

Nestalo. DIRAC měl být součástí zesilovačů, které se tenkrát dostali do užšího výběru. Patřilo tam něco od NADu a ARCACMu. Ale, k realizaci nedošlo. Asi před rokem a půl jsem pořídil UMIK-1, postupoval podle tohoto videa a od té doby jsem na to nesáhl. Jak jsem psal výše změnu po přenutí EQ ON/OFF slyším, ale neodvážím se to popsat. Možná bych to přirovnal ke změně, kterou slyším na AirPods Pro pokud zapnu EQ dle Harmana pro IEM.
pokud posluchač skutečně uvěří iluzi, tak se stává skutečností

Maxpower
Příspěvky: 149
Registrován: 05 srp 2022 13:27
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od Maxpower »

Booker Díky za hezké shrnutí.

Uživatelský avatar
Ramones
Příspěvky: 1550
Registrován: 19 zář 2009 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Booker

Příspěvek od Ramones »

Knihovniku, dekuji, zes to napsal i za mne. Souhlasim a podepisuji v plnem rozsahu
👍

Uživatelský avatar
Lad2000
Příspěvky: 762
Registrován: 10 dub 2011 17:59
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od Lad2000 »

Smekám a souhlasím *thumbs up*

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 965
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od RedBaron »

U mě mělo tohle největší vliv na spokojenost se zvukem, udělal jsem to nachlup stejně už v roce už v roce 2020 a od té doby jsem s plnotučným ale dobře ošetřeným zvukem beden kde nic netrčí ani nechybí naprosto spokojen, od té doby nic nešteluju a fakt jen poslouchám. Sem chodím často sbírat tipy na alba která zařazuji do sbírky na NAS a občas si zakroutím hlavou nad řešiteli věcí které nemají vliv na zvuk ;-)

MANA
Příspěvky: 20
Registrován: 11 srp 2023 13:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Booker

Příspěvek od MANA »

Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Na cestu k objektivnímu pojetí audia mě nedávno přivedl výběr nových komponentů do svého řetězce. První byla reprosoustava, následovaná DAC/PREAMP. Netvrdím, že to byla rozumná koupě, vzhledem k předchozím reprosoustavám a DAC/PREAMP. Je více než pravděpodobné, že bych nepoznal rozdíl mezi RME a NuForce ve slepém testu. V souboji S400 vs XN125 II možná ano.

S tím samozřejmě přišel přesun od spotřeby subjektivního infotainmentu k recenzím založených na datech. Tím zároveň postupně získával základní znalosti principů, na kterých ty používané přístroje fungují. Připomínám opravdu základní.

To co mě začalo zapojovat do diskuze jsou komentáře těch co slyší všechny možné úpravy a výměny komponentů až součástek na úrovni jističů a pojistek v komponentech. Četl jsem komentáře takových co jsou schopni slyšet rozdíl ve zvuku potom co změnili ovládací aplikaci streamu na tabletech/mobilech, i přes to, že aplikacemi neprostupují žádná audio data (zobrazení metadat se snad nepočítá). A i když to nejsou moje peníze, mrzí mě, že podobní NORDOSTU profitují na lidech, kteří naletěli subjektivním recenzím a radám na internetu, tady osobním zkušenostem, těch kteří už naletěli.

To všechno mě postupně formovalo. Ještě v roce 2020 jsem si myslel, že také slyším rozdíly, viz. některé mé příspěvky na tomto diskuzním fóru. Takže o rozlišení sestav nebo akustice to nebude.
Ahoj Booker,

Nejprve díky za odpověď/reakci na můj dotaz. Jsem trochu rozhozený z toho, jak někteří kluci reagují na někoho, koho zajímá názor hifisty, který má jiný pohled na věc a chce na to zavést rozumnou debatu. Naprosto respektuji Tvůj názor, ikdyž né ve všem souhlasím, protože mám rozdílnou zkušenost.
Věkově jsme poměrně blízko sebe - mi je 48 let. Tomuto koníčku se věnuji od 20 let a v podstatě mě za celou dobu nepustil, spíše naopak. Razantně jsem do toho šlápl cca před pěti lety s tím, že to gradovalo v loňském roce, kde jsem realizoval akustiku místnosti (v rámci možností - dokonalé to také není) a pořídil nové repro STRANKA GT2.
S touto sestavou jsem nyní naprosto spokojený. Nikdy jsem neměl ambice pořídit si reprosoustavy této cenové kategorie, nicméně zvukově mě natolik oslovily, že jsem vysypal prasátko a pořídil si je.
Nejvíce mě oslovila transparentnost, realita a čistota podání nástrojů u GT2. Takto to vnímám a moc se mi to líbí.
Zde se však začneme s názorem rozcházet, protože jako jednen z vlivů na kvalitu/charakter zvuku, vnímám např. kabeláž. Je poměrně zajímavé, že osobně nevnímám moc veliký rozdíl např. při změně digitálních filtrů v ROON Nucleus. Osobní zkušenost nemám ani se změnou ovládací aplikace streamu na tabletech/mobilech, USB kabelů, switchů a dalších zařízení v digitální cestě. Zda mají vliv na zvuk nevím, protože jsem to nezkusil. Jsem povahově nastavený tak, že dokud to nevyzkouším na své sestavě u sebe doma po nějakou delší dobu, tak to nemohu nijak hodnotit. Na druhou stranu mám osobní zkušenost s reprokabely, napájecími kabely a signálovými kabely, kde ty rozdíly na své současné sestavě slyším jasně. Dokonce velice intenzivně (opravdu) vnímám i rozdíly mezi pojistkami na přívodu (a to píšu ikdyž nade mnou bude asi hodně kluků kroutit hlavou). Když mi to kamarád zavolal, tak jsem k tomu byl velice skeptický. Pojistky jsem si zapůjčil a ozkoušel. Ty rozdíly byly tak výrazné, že jsem nakonec zakoupil standardní jistič (na doporučení hifisty) a s tím funguji doposud. Zvukově mi to sedí, vše je vyrovnané a tím jsem zkušenost s pojistkami ukončil. V tomto případě se ani nemohlo jednat o nějaké psychologické vlivy typu co je dražší, to funguje líp. Jistič je za pár korun a pro mé uši je vyhovující.
V podstatě Ti závidím, že máš tak jasný názor na věc a vypadá to, že tě nic nerozhodí - to mě opravdu fascinuje. Na druhou stranu nerozumím tomu, proč ty kluky, kteří tyto rozdíly slyší a popisují, odsuzuješ. Opravdu Tě nemusí mrzet, že by Ti kluci na něco naletěli, pokud vyberou dobře a s rozvahou, tak věř, že jsou spokojení a nepotřebují ničí soucit. Takto to vnímám já, ten z druhé strany, kterého hifi a poslech nesmírně baví a má radost, jakou sestavu se mu podařilo sestavit.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Nevím jaké zkušenosti myslíš. Nikdy jsem se nepohyboval v elektro oborech ani v IT (i když se považuji za geeka), takže odbornými znalostmi nedisponuji. Ano jsem přesvědčený, že co naměříš platí a to, že někdo slyší jinak ten a ten komponent nebo kabel nemůže být argument, ale jen názor bez objektivního důkazu. Asi by si nechtěl bydlet v domě postaveným od oka, jezdit vozem smontovaným ze součástek, které se neměří? Jen samotné měření je vědní obor. Co je potom poslouchání a subjektivní hodnocení barvitým slovním spojením? Ano, je to beletrie opepřená vlastní zkušeností autora.

Já vidím největší problém v lidech, použít lidské ucho a člověka jako samostatný měřící systém nelze. Existují metody, které dokáží, že měřící systém je vhodný pro zamýšlené užití. Možná to není zrovna super příklad, ale vezmi si jak se dívá FMEA (nástroj na řízení možných rizik) při návrhu výrobních procesů na atributivní vizuální kontrolu člověkem, uváděná pravděpodobnost je mizivá - třetí od konce stupnice. V podstatě je to buď a nebo. A přesto se taková kontrolní metoda musí ověřit s lidmi, kteří tuto kontrolu provádějí.

V takovém případě by společnost NORDOST měla takové lidi už ve vývoji prototypů nebo výstupní kontrole jejich produktů. Nevěřím, že mají.

Zkušenost na základě vlastního poslechu? Veškeré vybavení od svých dvaceti let jsem kupoval na blind a nestěžoval jsem si ani po návratu z audio výstavy. Kecám, po výstavě jsem si koupil S400 od Madse Buchardta. Objednal, rozmyslel si to, napsal mu, že objednávku ruším. Ukecal mě - nabídl mi, že mu je můžu poslat zpět na jeho náklady v případě, že si to do měsíce rozmyslím. Nechal jsem si je. Stejně jsem koupil kdysi XN125 II od Roberta Barletty. V obou případech spokojený.

Vezmi si českého tvůrce obsahu DB. Je evidentní, že zrovna DB slyšel spoustu sestav. Podívej se do komentářů, kde se ho čtenáři ptají - je lepší tohle než tamto? A pokud ten komponent v minulosti slyšel, tak nějak odpoví, zřekne se odpovědnosti, ve smyslu, že záleží na dalších okolnostech atd. A podobných dobráku jsou plná fóra po celém internetu. Pointa je, že já si nepamatuji jak byl syn včera oblečen když jsem ho poslal do školy. Natož abych si vybavil zvuk systému nebo přístroje, který jsem slyšel včera, před týdnem, měsícem, rokem. To opravdu ne.
Zkušenostmi jsem myslel opravdu tvé osobní zkušenosti na různých sestavách u tebe doma. Osobně jsem měl za těch cca 28 let 5 různých reprosoustav, 4 zesilovače, 2 CD přehrávače a 2 gramofony. Rozdíly mezi komponenty jsem vnímal v podstatě od mé třetí sestavy, což byly reprosoustavy Monitor Audio silver 6 a zesilovač Cambridge Audio azur 651a /gramofon PJ Debut Carbon a CD Philips CDR880. V té době jsem vybíral zesilovač mezi značkami Marantz, Denon ,CA a zvukové rozdíly byly mezi nimi výrazné.
Bohužel, ale nejsem znalý v oboru elektro a nemám žádnou zkušenost se stavbou elektroniky/přístrojů, snažím se něco načíst a pochytit, ale jsem naprostý amatér a nemohu/netroufnu si s nikým na tohle téma diskutovat. Jediné do čeho jsem se pustil je měření akustiky programem REW/UMIK-1. Ale i zde zatím začínám - mám to doma cca týden :-).
Tvé reprosoustavy jsem vůbec neznal a v podstatě jsem je zachytil až na základě tvého sdílení na fóru. S repro řady XN mám zkušenosti - 8 let Virtuosy + kamarád XN 270 evo. Ikdyž jsem Virtuosy vyměnil za GT2 na základě slyšitelného rozdílu ve zvuku ve prospěch GT2, na Virtuosy nedám dopustit.
Tvému argumentu u DB rozumím. Dle mého názoru je to však nesrovnatelné se členy fóra. S některými recenzemi DB nesouhlasím a mám zcela jiný názor, u některých nevím, nemám osobní zkušenost a s některými souhlasím. Pokud si někdo na základě takto uvedené recenze něco zakoupí, tak je to jeho věc a jeho rozhodnutí. Pokud bude spokojený, tak o to líp.
Osobně si však nejvíc pročítám příspěvky a názory na fórech s tím, že komerční recenze jsem v podstatě úplně přestal sledovat. Mám vybrané členy (z různých názorových táborů), které pozorně pročítám a zajímá mě jejich názor. No a je tu ještě jedna výhoda, se spoustou z nich se můžeš kontaktovat a dohodnout si třeba poslech u nich a někteří jsou dokonce i ochotni daný přístroj (pokud by tě nějaký přímo zajímal) dovést k tobě domů. To je přece veliký rozdíl fórum oproti komerční recenzi. Proto to tady také čte poměrně velká spousta nadšenců. Osobně také nemám paměť na to, že bych si každý zvuk pamatoval. Mám nějaké střípky v hlavě, kdy mě něco opravdu zaujalo a tento zvuk se mi v hlavě drží - např. živé podání činelů mých GT2 jsem slyšel v hlavě a tento tón si pamatuji. Celkový charakter však nee - to máme stejné. Opět někteří kluci tvrdí, že to slyší - pamatují si to, ale nevím, nemohu posoudit.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Ne, tak jak píšeš, jsem to nemínil. Součástka má danou specifikaci designerem součástky, resp. designer na ní klade nároky. Pokud jsou všechny specifické znaky splněny v rámci předepsaných tolerancí je součástka kvalitní, pokud nejsou splněny je to zmetek a měla by být opravena nebo sešrotována. Nic víc jsem tím nemyslel.

Nevidím důvod nevěřit daným parametrům pokud jsou ověřeny a splněny a také splňují mé požadavky. Jaké mohou být požadavky na USB kabel posluchače, který si vybírá v nabídce butikových kabelů, snad jen cena, případně OFC 101%. Čím vyšší cena tím lepší? Asi ano, všichni to přece slyší a není zde strop.

Na nejmenovaném fóru, jeden nejmenovaný posluchač srovnával deset napájecích kabelů a seřadil je v pořadí tak jak se mu líbili změny po jejich výměnách. Pro všechny kabely jsem si našel ceny, nebylo velkým překvapením, že jsem se nemusel namáhat s novým pořadím dle ceny kabelu. Náhoda? Ne.

To co zní z reproduktorů je výsledný zvuk ovlivnění akustikou místnosti. Než zvuk zazní z reproduktorů, může dojít k degradaci signálu kvůli zvýšené úrovní šumu, zkreslení, nevyrovnanou frekvenční odezvou přístrojů. Kolísaní rychlost při přehrávání LP nebo magnetického pásku neřeším, je rok 2024 (fandové prominou a zdrží se komentářů). Neřešme ani jitter, ze stejného důvodu. Pokud tedy designer navrhne přístroj a v rámci návrhu zvolí takové součástky, které zajistí, že výsledné hodnoty uvedených parametrů jsou mimo pásmo slyšitelnosti, máme transparentnost na úrovni komponentů, tak není co řešit nebo je?
OK, teď jsem Tvému sdělení o kvalitě součástek porozuměl 8-)
Názor na butikový USB kabel máš asi na mysli drahý kabel. Nevím jak to kdo má, ale pro mě není cena to nejdůležitější, důležitý je zvukový přínos. Osobně mám bazarový AQ Carbon USB kabel a neřeším to. Naopak do reprokabelu, signálových a napájecích kabelů jsem investoval. A nemusíš mě prosím litovat. Jsem opravdu spokojený, že je mám, protože mi v mé sestavě dávají smysl, z pohledu výsledného zvuku.
Pokud někdo srovnával napájecí kabely a vyšlo mu to dle ceny, tak u mě to tak není. Mám v sestavě napájecí kabely, které jsou pro mé ucho a na mé sestavě zvukově lepší ve srovnání s jiným kabelem, který je dražší. Tento kabel jsem však dostal za velmi výhodnou cenu k zakoupenému komponentu a tím pádem ho neřeším. Pokud bych si ho měl koupit samostatně, tak si ho pro svou sestavu nevyberu.

To co přímo zní z reproduktorů, je možné ovlivnit např. odhmotněním ozvučnice. Zde nemůžeš brát pouze názor, že výrobce vyrobil zmetek a ten nemá být uvedený na trh. V tomto případě je nutné také brát možnosti z pohledu cílení na výslednou cenu produktu na trhu. Spousta výrobků / reprosoustav je vyráběna s cílem na konkrétní prodejní cenu/kategorii a tím také s určitými výrobními kompromisy, aby se na tuto cenu výrobce dostal, tak např. tyto reprosoustavy vyrobí v základní ceně/modelu umístěné pouze na hrotech a sám výrobce potom doporučuje pro lepší výsledek provést tzv. odhmotnění ozvučnice. Hodně chválené je např. pódium od Townshendu. Osobně mám tuto zkušenost s Virtuosou, kde hroty vs. ceraball je veliký rozdíl v podání basů. Opět moje zkušenost a zkušenosti lidí na fóru, kteří rozdíl popisují jasně a často se shodují. A Virtuosa určitě není zmetek. To není dostatečný důkaz?
Než zvuk zazní tzn. charakter komponentů je možné také ovlivnit. Jsou firmy, které dělají modifikace a opět s pozitivním ohlasem uživatelů - hifistů na fórech. Opět je to na každém, jakou cestou se vydá. Zda bude přístupný update svých komponentů a zlepší/změní charakter zvuku pro něj k lepšímu a nebo to nechají tak a jsou také plně spokojení. Je to subjektivní věc a každého rozhodnutí.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Nevím, co těmi jinými fyzikálními zákony Fidjji99 myslel, mě přišlo, že myslí nějaký nonsense. Protože dál pokračoval slovy "záhadné fenomény", které nejdou objasnit současnými vědeckými poznatky. Pokud to nejde vysvětlit současnou vědou. Jak výrobci butik kabelů přišli k technologiím, které přináší takové úžasné výsledky? Cestování v čase, mimozemské technologie? Aplikací principu Occamovy břitvy, můžeme tyto teorie klidně shodit ze stolu.

Pokud měl Fidjji99 na mysli akustiku, tak jasně. Ale, akustika je faktor ovlivňující jen zvuk v poslechové místnosti, pak by nemělo činit problémy si akustiku po domácku změřit. Veškeré nástroje pro tato měření jsou dostupná. A tím si ověřit svá tvrzení o změnách po změnách v systému.
Třeba se Ti k tomu Fidji99 vyjádří. Osobně nejsem na takové úrovni, abych viděl do kuchyně výrobců kabelů. Pokud bych znal jejich knowhow, tak si je vyrobím sám :-). Rozhodně v tom však není cestování v čase, mimozemské technologie atd. - to je přece nesmysl.
Jak jsem již psal výše, nyní se o akustiku a její měření začínám zajímat. Jsem úplný začátečník, ale jednoho názoru u těch, co již nějaké měření mají za sebou, jsem si všiml a je poměrně zajímavý. Tvrdí, že pokud změníš nějaký článek v řetězci, který zcela zřetelně změní zvuk a přitom nezměníš akustiku, tak tuto změnu nenaměříš - ve výsledku se to neprojeví. Dokonce když mi profík dělal akustiku u mě, tak basy dokázal ovlivnit/nastavit velice dobře, ale střední pásmo a výšky jsme ladili na základě poslechových zkušeností a tím jsme vždy provedli úpravu/zásah do akustiky - odebrání knížek, přidání tlumení atd. V tomto případě mám tedy osobní zkušenost, že v domácích podmínkách nejsi schopný zvukový charakter tvého řetězce přesně změřit, běžně dostupnými, zaplatitelnými technologiemi o kterých se na naší úrovni bavíme.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Neshodneme. Pokud někdo pokazil návrh a výrobu reprosoustavy tak je reprosoustava zmetek a pokud to prodává tak je také zmetek. Bedna má být perfektně v klidu. A u ostatních součástí řetězce je odhmotnění resp. mechanická izolace mýtus vytvořený jako řešení uměle vytvořeného problému, stejně jako u reprosoustav. A zase jsou tady tací, co to slyší, samozřejmě hned potom co tam instalovali nejnovější izolační řešení. Gramofon neřeším, význam u přístrojů tohoto druhu bude, ale provoz takových přístrojů považuji to za krásné sebemrskačství.
Už jsem to napsal výše, ale v tomto případě jsem přesvědčený, že nemáš pravdu. Zde to není o zmetku, ale o výrobních možnostech daného produktu k dané ceně. Tím vznikají kompromisy a spousta uživatelů si následně po zakoupení tento výrobek modifikují - právě třeba v podobě odhmotnění např. pódia Townshend. Měniče reprosoustav jsou výrazným zdrojem vibrací a jejich řešení/potlačení přináší výsledky. U Virtuosy při vyšší hlasitosti mi jedna nožička Ceraball přímo slyšitelně vibrovala - když jsem za ni chytil, tak chvění/parazitní zvuk zmizel. Až tak se přenášely vibrace do ozvučnice. Proto kluci s touto reprosoustavou mají pozitivní zkušenost s odhmotněním - opět moje zkušenost a názor a nezávisle na mě to sdílejí i jiní hifisti.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Neřešme moji akustiku, i já jsem byl scholen slyšet rozdíly. Stále je stejná jako na fotografii. Před sestavou je koberec se silným a vysokým vlasem, na protější straně velká měkká sedačka. Obdélníková místnost, reprosoustava vyzařuje do delší strany místnosti. Sestava je symetricky umístěna asi 20cm od zdi. Nalevo/napravo je to asi 2.5 metru ke kratším stranám. V každém případě, souhlasím, že akustika poslechové místnosti patří mezi základní kameny domácího poslechu. Ale, ne každý si může dovolit nějaké zásadní úpravy. Ať tím důvodem jsou ostatní členové rodiny, rozpočet nebo prostě vizuální aspekt.
Jasan, rozumím a neřeším ji. Je to každého věc a každý nemá možnost mít samostatnou poslechovku. I moje akustika není na 100%. Spojení obýváku s KK + prosklená plocha po pravé straně si vybírá svoji daň. Udělal jsem pro to maximum a s tím jsem spokojený.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

A já jsem přesvědčen, že pokud dojde na straně řetězce ke změně a je slyšet, mělo by dojít i ke změně výsledků po měření akustiky, ne? Pokud je změna na úrovni kabelu pro přenos data slyšet, proč se neprojeví na měření poslechovky?
No a to údajně tak úplně není. Proto jsem se do toho pustil sám, abych to více pochopil, ikdyž na nic nepřijdu :-).
Proč se ta změna na měření neprojeví? Odpovím částečným dotazem - Protože zvuk je složité mechanické vlnění (použil jsem dle Wiki), které nelze na 100% změřit, zachytit přístrojem/mikrofonem? Pokud by to totiž bylo možné změřit na 100%, tak všichni jen měříme a takto živě nediskutujeme o rozdílech ve zvuku.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Co to je WOW efekt? Osobně jsem žádný slepý test neabsolvoval, ale žádný WOW efekt bych nečekal. Spíš bych byl konsternovaný z hledání rozdílů, které bych nenacházel.
WOW efekt je vyhodnocení rozdílů na základě jednoho krátkého testu, kdy tě na zvuku něco velice zaujme. Následně to posloucháš delší dobu s více nahrávkami a zjistíš, že to první pozitivní vyhodnocení nebylo správné. Zvuk je např. natolik prezentní na výškách a vyšších středech, až tě při dlouhodobém poslechu unavuje. Vrátíš to zpět před změnou a tento pocit únavy zmizí. Vše je opět v pořádku. Proto je na vyhodnocení změny ve zvuku nutný čas, který vše ukáže - pro mě je to takto klíčové a nikdy se pro nic nerozhodnu na základě jednoho testu/poslechu.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

To ti nepovím. Pokud bych se měl zúčastnit slepého testu s mými sluchátky nebo reprosoustavou zapojených do mých různých zařízení co mám, obávám se, že bych pohořel. Vidím jich kolem sebe šest. Od adaptéru k iPhonu po RME ADI 2 DAC FS.

Ale, pamatuji si, že jsem pár rozdílů slyšel. Jednou u svého zesilovače. Pokud šel signál přes předzesilovač, bylo to jiné než zapojení napřímo do výkonové části. Zapojení na přímo se mi líbilo více. Ale, tady si nejsem jistý, jestli to bylo potom nebo předtím, než jsem viděl výsledky zesilovače pro každou sekci zvlášť. Dále to bylo, když jsem dal pod reprosoustavu přísavky. To mi spadla čelist. Potom jsem, ale vypnul na RME loudness, které jsem tam nechal z večerního poslechu a bylo po srandě. Pak ještě někdy v minulosti zmiňované rozdíly mezi aplikacemi a snad reclocker s CCA - OMG.
Jak jsem psal výše, krátké testy pro mě maximálně odhalí nějaký rozdíl. Zda je správný či nikoliv si netroufnu ihned hodnotit. Prostě na to osobně potřebuji čas. Pokud se stane, že někdy se mi to líbí a přijdu ráno (kdy jsem na zvuk citlivější) a zvuk je mi v něčem nepříjemný, tak to je špatně. Nikdy jsem se nezúčastnil žádných slepých testů a to co zde popisuji výše, je vše na mé sestavě po dlouhodobém poslechu. Tak to mám nejraději a troufnu si napsat tento názor.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Klišé to je.
Ano, je to klišé, ale pro mě také utvrzení v tom, že zvuk na mé sestavě se opravdu mění. Neudělalo by mé manželce větší radost, pokud by se zvuk nezměnil :-).
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Snad jsem ti podal dostačující reakci a dává ti smysl. Subjektivnost je skutečným aspektem zkušenosti, ale nemá vůbec nic společného se shromažďováním důkazů.
Moc díky za tvé odpovědi/reakce. Nyní Tvůj názor více chápu a jsem rád, že jsi mi to dokázal věcně popsat. Snad i moje dnešní reakce Ti něco více vysvětlí, proč to tak osobně vnímám. Nemám potřebu si nic vymýšlet. V průměru poslouchám cca 2 hodiny denně vždy navečer a HI-FI / poslech hudby mě hrozně baví, jako spoustu dalších mnoho nadšenců v tomto skvělém koníčku. V podstatě jsem úplně přestal sledovat TV.
Booker píše:
14 úno 2024 23:42

Nevím jak spodky, ale vršky mám max do 14KHz, vysoko položený tinitus, který mi v mých 45 letech nezpůsobuje další problémy. Teď si představ kolegy o patnáct let starší, jak popisují změny v USB kabelech, pojistkách a dalších blbostech.

Kolegy podle stáří nijak neřeším. Pokud mi však tvrdí, že rozdíl v kabelu slyší, tak nemám důvod jim nevěřit.

A jsem na konci :-).

Je to náročné, ale jsem rád, že jsem to s tebou vše probral.

Měj se fajn a užívej hudby :-)

MaNa

Uživatelský avatar
Booker
Příspěvky: 162
Registrován: 28 bře 2010 15:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od Booker »

Hodně chválené je např. pódium od Townshendu. Osobně mám tuto zkušenost s Virtuosou, kde hroty vs. ceraball je veliký rozdíl v podání basů. Opět moje zkušenost a zkušenosti lidí na fóru, kteří rozdíl popisují jasně a často se shodují. A Virtuosa určitě není zmetek. To není dostatečný důkaz?
Ahoj, žádný důkaz nevidím. Uvedená situace popisuje spíš příklad konfirmačního zkreslení a efektu experimentátora.

Získám informaci o produktu Townshend, který má schopnost pohltit vibrace způsobené ozvučnicí reproduktoru. V informaci navíc zazní, jakým způsobem se změna projevuje. Pak instaluji Townshend, slyším změny (bez toho, že fyzicky k něčemu došlo). Pak se jdu podělit s komunitou a zjistím, že to ostatní slyší také. Zároveň dochází k opovržení informací, které nezapadají do mozaiky vytvořených názorů.

Já to vidím jako snazší vysvětlení. Než věřit, že změna je slyšet, i když o tom nelze poskytnout žádný objektivní důkaz. A naopak existuje důkaz, že podobné řešení nemá žádný efekt, který je ignorován.

Škoda, že nelze provést magnetickou rezonanci mozku, během procesu vybalení, výměny kabelu a následného poslechu. Vysvětlení, proč to lidé slyší, bylo, mohlo být snadnější. Obecně je snadnější lidi napálit, než je přesvědčit, že je někdo napálil. Chce to prostě najít způsob, jak se na věc dívat i jinak, s důkazy. Bohužel na tohle si musí každý přijít sám. Je mi jasné, že to asi nebude na základě mých příspěvku.
pokud posluchač skutečně uvěří iluzi, tak se stává skutečností

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2228
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od fox »

Ti je ale tvůj problém. Připadá mi, že odsuzuješ všechno, na co tvoje peněženka nestačí.

Uživatelský avatar
Strejdin
Příspěvky: 477
Registrován: 21 zář 2016 14:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Booker

Příspěvek od Strejdin »

A nebo jenom Booker nemá manželku , co z kuchyně pozná výměnu pojistky v Hi-Fi aparátu 🤔

zdenek57
Příspěvky: 168
Registrován: 13 dub 2014 08:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Booker

Příspěvek od zdenek57 »

z 20 :46
Tak si představují příspěvek od umělé inteligence.

MANA
Příspěvky: 20
Registrován: 11 srp 2023 13:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Booker

Příspěvek od MANA »

Booker píše:
16 úno 2024 20:46
Hodně chválené je např. pódium od Townshendu. Osobně mám tuto zkušenost s Virtuosou, kde hroty vs. ceraball je veliký rozdíl v podání basů. Opět moje zkušenost a zkušenosti lidí na fóru, kteří rozdíl popisují jasně a často se shodují. A Virtuosa určitě není zmetek. To není dostatečný důkaz?
Ahoj, žádný důkaz nevidím. Uvedená situace popisuje spíš příklad konfirmačního zkreslení a efektu experimentátora.

Získám informaci o produktu Townshend, který má schopnost pohltit vibrace způsobené ozvučnicí reproduktoru. V informaci navíc zazní, jakým způsobem se změna projevuje. Pak instaluji Townshend, slyším změny (bez toho, že fyzicky k něčemu došlo). Pak se jdu podělit s komunitou a zjistím, že to ostatní slyší také. Zároveň dochází k opovržení informací, které nezapadají do mozaiky vytvořených názorů.

Já to vidím jako snazší vysvětlení. Než věřit, že změna je slyšet, i když o tom nelze poskytnout žádný objektivní důkaz. A naopak existuje důkaz, že podobné řešení nemá žádný efekt, který je ignorován.

Škoda, že nelze provést magnetickou rezonanci mozku, během procesu vybalení, výměny kabelu a následného poslechu. Vysvětlení, proč to lidé slyší, bylo, mohlo být snadnější. Obecně je snadnější lidi napálit, než je přesvědčit, že je někdo napálil. Chce to prostě najít způsob, jak se na věc dívat i jinak, s důkazy. Bohužel na tohle si musí každý přijít sám. Je mi jasné, že to asi nebude na základě mých příspěvku.
Ahoj, jasan, pokud to máš nastavené tak, jak popisuješ výše, tak tomu rozumím a věřím, že musí být těžké přijmout skutečnost, že např. odhmotnění reprosoustavy může mít pozitivní vliv na zvuk. Jak jsem již popisoval - osobně jsem to vyzkoušel, rozdíl v tomto případě k lepšímu slyšel/vyhodnotil a tím bylo za mě vyřešeno.
To by ses u mě docela divil, jak by dopadlo měření nějakých pocitů dle tvé výše uvedené myšlenky. Ke každému rozdílu jsem dosti skeptický a potřebuji vždy delší čas, abych si to vyhodnotil. Největší obavu mám z toho, že slyšitelnou změnu po delším čase vyhodnotím jako zpátečnickou a proto vždy potřebuji čas, abych si to srovnal a korektně vyhodnotil zda jde o přínos/bez přínosu/je to horší. A nejvíc jsem skeptický ke komponentům, které někdo vychvaluje v komerčních recenzích - to mě v mém věku již opravdu nebere. Zajímá mě pouze moje zkušenost u mě doma. Potom nepotřebuji přemýšlet o důkazech.
Nicméně mozek bych si zkoumat díky tomu opravdu nenechal.
Pokud člověk nemá zkušenosti ve smyslu nesčetných hodin poslechu své sestavy, tak máš pravdu, že se může nechat jednoduše napálit.
Zjevně na to máme oba zcela rozdílný názor, ale jsme schopni věcné diskuze, což je za mě dobře.
Měj se fajn
MaNa

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Booker

Příspěvek od hřebík »

Booker píše:
16 úno 2024 20:46
Hodně chválené je např. pódium od Townshendu. Osobně mám tuto zkušenost s Virtuosou, kde hroty vs. ceraball je veliký rozdíl v podání basů. Opět moje zkušenost a zkušenosti lidí na fóru, kteří rozdíl popisují jasně a často se shodují. A Virtuosa určitě není zmetek. To není dostatečný důkaz?
Ahoj, žádný důkaz nevidím. Uvedená situace popisuje spíš příklad konfirmačního zkreslení a efektu experimentátora.

Získám informaci o produktu Townshend, který má schopnost pohltit vibrace způsobené ozvučnicí reproduktoru. V informaci navíc zazní, jakým způsobem se změna projevuje. Pak instaluji Townshend, slyším změny (bez toho, že fyzicky k něčemu došlo). Pak se jdu podělit s komunitou a zjistím, že to ostatní slyší také. Zároveň dochází k opovržení informací, které nezapadají do mozaiky vytvořených názorů.

Já to vidím jako snazší vysvětlení. Než věřit, že změna je slyšet, i když o tom nelze poskytnout žádný objektivní důkaz. A naopak existuje důkaz, že podobné řešení nemá žádný efekt, který je ignorován.

Škoda, že nelze provést magnetickou rezonanci mozku, během procesu vybalení, výměny kabelu a následného poslechu. Vysvětlení, proč to lidé slyší, bylo, mohlo být snadnější. Obecně je snadnější lidi napálit, než je přesvědčit, že je někdo napálil. Chce to prostě najít způsob, jak se na věc dívat i jinak, s důkazy. Bohužel na tohle si musí každý přijít sám. Je mi jasné, že to asi nebude na základě mých příspěvku.
Předchozí stránka i diskuse s odlišnýmy názory se dobře čtou, příjemná výměna názorů, byť jiné cesty a postoje...

Rád bych se nestranně zeptat, bez záměru jakkoli rýpat, jen mě to zajímá:
Kde najdu objektivní důkaz, že produkt Townshend nemá žádný efekt na zvuk?

A další otázka, nejsem právník ale napadlo mě to u podobných diskusí mnohokrát:
Proč už někdo nezažaloval firmy, které vyrábějí kabely za desítky a stovky tisíc, například za klamání spotřebitele či něco podobného?

Když si čtu například následující (nevím jestli aktuální) zákon, tak se to trochu nabízí, pokud by bylo vše technicky naprosto jasné a soud by technické argumenty jako důkaz uznal: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-634#cast2

Z odkazovaného zákona cituji:

Nekalá obchodní praktika
(1) Obchodní praktika je nekalá, je-li v rozporu s požadavky odborné péče a podstatně narušuje nebo je způsobilá podstatně narušit ekonomické chování spotřebitele, kterému je určena, nebo který je jejímu působení vystaven, ve vztahu k výrobku nebo službě. Je-li obchodní praktika zaměřena na určitou skupinu spotřebitelů, posuzuje se podle průměrného člena této skupiny.

(2) Obchodní praktika, která může podstatně narušit ekonomické chování určité jednoznačně vymezitelné skupiny spotřebitelů, kteří jsou z důvodu duševní nebo fyzické slabosti, věku nebo důvěřivosti zvlášť zranitelní takovou praktikou nebo výrobkem nebo službou, a to způsobem, který prodávající může rozumně očekávat, se hodnotí z hlediska průměrného člena této skupiny; tím nejsou dotčeny běžné a oprávněné reklamní praktiky zveličených prohlášení nebo prohlášení, která nejsou míněna doslovně.

(3) Nekalou obchodní praktikou se rozumí zejména klamavé konání podle § 5 nebo klamavé opomenutí podle § 5a a agresivní obchodní praktika podle § 5b. Obchodní praktiky, které se považují za nekalé za všech okolností, jsou uvedeny v příloze č. 1 a 2 tohoto zákona.

(4) Užívání nekalé obchodní praktiky před rozhodnutím ohledně koupě, v průběhu rozhodování a po učinění rozhodnutí se zakazuje.

A ještě odkazovaný paragraf:
§ 5: Klamavé konání
(1) Obchodní praktika se považuje za klamavou, pokud obsahuje věcně nesprávnou informaci a je tedy nepravdivá, což vede nebo může vést spotřebitele k rozhodnutí ohledně koupě, které by jinak neučinil.

atd. Je to mnohem delší.

Nevím jestli je to aktuální znění toho zákona, ale žaloval bys výrobce kabelů za stovky tisíc za něco takového a vyhrál bys u soudu? Zkusil to někdo? Ptám je jen hypoteticky, napadlo mě to ale mnohokrát. A třeba by zde bylo možné uplatnit i jiné zákony, kdyby se někdo do podobných sporů pustit chtěl?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 2 hosti