dadaft

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: dadaft

Příspěvek od PMA »

Se 4 bednami jsem si hrál kolem roku 1975, není to nezajímavé, doporučuji v zadním páru poladit poměr rozdílové složky.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

sice netuším, co to poladění poměru rozdílové složky je, ale k čemu to bude dobré?
já bych to teď viděl tak, že ideál jsou identické bedny - a to i přesto, že ten zadní v podstatě není slyšet. a každá bedna musí stát správně k té druhé v páru, pár k druhému páru, a to všechno vzhledem k poslechovce. když začnu měnit (ladit) jednu vlastnost jedné vazby, jdu směrem od cíle...
navíc už mám nalazeno, takže dík, možná jindy.

humpf
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od humpf »

Dadafte, v půlce sedmdesátých let si lidi, kteří to uměli, občas zkoušeli vyrobit umělou kvadrofonii, tj. pustit si stereofonní nahrávku do čyř beden a vyrobit tam nějaký přeslech - občas mám dojem, že tvoje pro100ry jsou něco podobného. Nejlevnější řešení bylo hodit dozadu dvě krabice od rozhlasu po drátě + pár kouzel. :shock: Technice rozumím jako Zulukafr kosmetice, takže ti to nevysvětlím - jen tak hádám, co asi orákulum naznačovalo.

T-M
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od T-M »

S kvadrofonií experimentoval již jakýsi prof. Orfenik. ..... závěry jeho studií dodnes leží v C.a K. archívu ve Vídni.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Ano, toto je síla:
....Jak postupujete Vy, když nejste spokojeni jak Vám to hraje? Koupím něco lepšího a to minimálně o třídu než jsem měl před tím. A když to nefunguje, tak už to neřeším. to by se jeden zbláznil a točil se v kruhu. Ostatní je ztráta času...
To je skoro vyznání lásky obchodníkům ! :lol:

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Díky za odkaz Dadafte, až bude chvilka, podívám se na to.

S těmi čtyřmi bednami jsem si v 70.letech taky hrál, ta kvadrofonie se docilovala tak, že do jedné zadní bedny šel silgnál myslím L-R a do té druhé R-L, nebo někde šel l+R, už nevím. A byly pro to i nahrávky, něco tehdy vyšlo v Supraphonu, já mám osobně stereo-kvadrofonní remix Dark Side of the Moon, i na stereo je to zajímavé, takové jiné než je člověk zvyklý.
Kdybych se nudil, tak bych to někdy zase zkusil, bedny mám teď doma 4 a zesilovače 3 :)
A to tě Dadafte potěší, kabely k repro mám momentáleně Solid Core, ale smalt to není ježto je pro mne momentálně nedostupný. ;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Ano, pár nahrávek vyšlo v Supraphonu (LP), ještě v dobách největšího rozkvětu Hifi klubu ve Smečkách. Dělali jsme tehdy 4 stejné bedny a scháněli 2 stejné zesilovače. Takže 4 bedny v poslechovce není Dadaftův vynález, ba ani jedna z jeho "slepých uliček". Je to "slepá ulička" docela běžného vývoje, v té době o Cd, nebo DK, ba dokonce audiu v DTS neměl nikdo ani potuchy. Takže to co řeší, již před ním řešili jiní = tj. vyjádření prostoru ve zvuku. Zadej si quadrofonii do Googlu a navede tě to na Wikipedii, tam je i oddělení pseudoquadrofonie. Já dokonce část z toho použil před třemi lety, kdy jsem chtěl do auta střední, zadní reprák = a hraje to dobře. Dnes je vícekanálový zvuk jen a jen otázkou byznysu, jde jen a jen o peníze zákazníků, takže ne stereo, ale DK a to je jen a jen kšeft.

merhaut

Příspěvek od merhaut »

Hrušky jablka

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Merhaute,
za podobné dvojslovní duševní zvratky jsi na Slovanetu skoro dostal banána, proč s tím začínáš i tady ? Nemáš-li k tématu co říci, neříkej to prosím tady, od toho máš své vlastní fórum na tvém Cdklubu, do kterého ti nikdo nepíše.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

pochopil jsem, co PMA myslel. taky znám všechny ty zaniklé matricové systémy. českoslovenký film dokonce jednu dobu používal L , R, mezi nimi L+R (mono kanál) a vzadu jeden efektový a výsledky byly co jsem četl slušné...

ale to s tím nemá nic společného!!!
mluvím o stereo:
sedněte si doprostřed větší místnosti a hodně potichu si na blízko na dvě malé bedny něco pusťte. je to úžasné. vkročíte do jiného světa, světa bez hranic, bez zdí, do království hudby v říši fantazie.
a teď si to pusťte víc nahlas s bednama v koutech poslechovky. jestli slyšíte totéž pak vám gratuluju a tiše závidím.
já ne.

dál se vše odvíjí od tohohle: kouzlo near-fieldu je v tom, že je plně přenosné. v prostoru i čase. můžu slyšet ÚPLNĚ to samé, co slyšeli lidi ve studiu. rozdíly způsobené kvalitou přístrojů jsou v podstatě zanedbatelé, jsou v řádu od tisícin do několika procent.

asi jako desetiletý jsem byl sám doma. z půdy jsem přinesl zaprášený kufříkový gramofon. naši už tehdy měli tehdejší hit monokazeťák. když se mastily žolíky tak na něm ABBA hrála fakt dost dobře.
rozložil jsem gramofón uprostřed obýáku na zemi. k bednám jsem si lehl. měli jsme jen pár desek. Matušku, Plavce, nějaké koledy a Čajkovského klavírní koncert b-moll.
za těch deset let, co jsem žil, jsem nikdy nebyl na koncertě. možná se školou párkrát v kině a jednou dvakrát v divadle.
myslím, že spousta z vás pochopí, co mi tenkrát Čajkovský a starý gramofón ukázali.
a myslím, že by se děti měli vzít i na nějaké koncerty a že by to mělo být ve školních osnovách, protože rodiče jsou jen lidi a ne jasnovidci nebo všeználci.

takže. zkoušel jsem všechno možné i nemožné. a v podstatě jsem se neustále (přes peripetie) víc a víc blížil k nearfieldu. poslechovka se zvětšovala, bedny zmenšovaly. ale jak jsem byl tak rozjetý a měl k dispozici velký prostor, dostal jsem se s bednama nejen doprostřed, ale hluboko za půlku místnosti. a tam jsem našel něco ohromujícího. aspoň teda mě. místo, kde to hrálo dobře jako nearfield BEZ OHLEDU NA HLASITOST. to je období, kdy jsem vymazal své původní vlákno. tehdy se podle mnohých začalo stupňovat mé šílenství. asi to tak vypadalo, ale já jsem věřte nevěřte vážně v pohodě. nejsem žádný génius, ale myslím si, že poznám, že je něco jiné i když všichni tvrdí, že je to stejné.

musím končit, takže stručně (navíc už jsem to říkal):
blízkost zdí deformuje zvuk celkově. pochopte konečně, co říká velký bobo: umístění beden v blízkosti zdí se nedoporučuje!!!! (to není vtip - že mi není symptický s odborností nesouvisí). žádné tlumení tady nepomůže.
já chápu, že někteří nemají jinou možnost. ale to přece není důvod mě upálit. ne?

nemám žádné (pseudo)kvadro. zkuste si to představit: jste na jedné straně větší podlouhlé místnosti. kus před váma jsou bedny a až potom je střed místnosti. a kus za ním jsou bedny postavené směrem od vás. vidíte to???
když vypnu ten zadní pár beden, tak se na ideálním poslechovém místě nezmění NIC.
původně mi služil pouze k ověření, že mám ten hlavní pár ustavený správně, protože to je ono kouzlo: když posloucháte z druhé strany, slyšíte totéž, jen zrcadlově obráceně L a R. to ale zároveň znamená (zkuste prosím na chvíli použít mozek), že systém zobrazuje prostorové informace správně!
když vypnu ten zadní pár beden, tak na ideálním poslechovém místě to hraje pořád stejně. ale jenom tam.
když je ten druhý pár zapnutý, hraje to pod stolem, za záclonou, v květináči, v kuchyni, na hajzlu, na balkóně...

těžko se to vysvětluje.

to mé téměř mesiášské provolání bylo samozřejmě v žertu. ale je tu otevřená jedna možnost: kdyby umělcům někdo dokázal zaručit, že každý uslyší jejich práci tak, jak ji slyší oni (ve studiu, samozřejmě), nemyslíte, že by to mnohé změnilo???

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

Dadafte já vlastně nevím co od hifi očekáváš nebo chceš aby ti nabídlo. Jesti to má bej 3D nebo quadro nebo nearfiled. Máš jedinou výhodu v tom že máš velkou místnost. A taky v tom že hraješ potichu. Moje mítnost třeba nedokázala před úpravou to co ted píšeš. Po úpravě se to hodně zlepšilo ale pořád je zde omezení místnosti o velikosti 17m2. Zajímá mě co vymyslíš za měsíc :-)

zero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zero »

mike:
kupuj si uzavřený bedny, žádnej bassreflex, a rázem máš ze 70 - 80% vyřešenu akustiku místnosti. I když ti znalci budou tvrdit, že to je pitomost.

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Třeba Note Commona byly uzavřené bedny.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

zero píše:mike:
kupuj si uzavřený bedny, žádnej bassreflex, a rázem máš ze 70 - 80% vyřešenu akustiku místnosti. I když ti znalci budou tvrdit, že to je pitomost.
To je hóóóóóóóóódně odvážný tvrzení. Vycházíš z vlastní zkušenosti, nebo jsi to pouze někde slyšel a papouškuješ ? Já ty N.Commona u Dadafta slyšel a měl je ještě před přestavbou v malé poslechovce. Takže prosím Dadafta o vyjádření, zda bedny bez basreflexu vyřeší ze 70 - 80% akustiku místnosti. *sunglases* Ona není totiž místnost jako místnost a jsou mezi nimi velké rozdíly, takže každou poslechovku je potřeba řešit sólo. To máš jako se ženskýma: Všechno jsou to ženské, ale každá jiná...

Odpovědět