dadaft

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: dadaft

Příspěvek od dadaft »

Pitrs -- tak jsem to zvládl se svým hloupým telefonem.
Jak říkám, jsou to malé monitory se čtvercovou základnou 28 x 28 cm, výška 35 cm, zvuk je taky monitorový. Mnohem lepší by byly trojpásma s 10 cm střeďákem (vyzkoušeno). Přesto to hraje slušně, jak co do prostoru nahrávky, tak co do lehkosti hraní - místnost hodně stratila svůj vliv a poslouchá se to tak nějak samo, lehce, bez audiofilské nervózy...

Obrázek

(ty bedny jsou samozřejmě dvě)

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

Ta fotka vypadá hezky!

Na těch dvou odvrácených stranách repráku tedy nic není, nebo tam budeš přidávat další, že by to vypadalo ze všech stran stejně, tj. repro všude? Terminály pak třeba dolů a pak by byla taky otázka: Tetra-wire či tetra-mp? Jak to máš vlastně teď? Bi-amp/bi-wire? Nebo svedené do společného páru reproterminálů, tj. mono-amp, mono-wire? Předpokládám tedy asi tu poslední variantu: Hádám z obrázku správně?

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

dadaft:
Děkuju za fotku. Bedýnka rozhodně vypadá poctivě vyrobená. Řešily se nějak parametry středobasů vůči objemu nové ozvučnice? Hrají oba středobasy do stejného objemu nebo každý do svého?

Těším se na poslech, ozvu se rozumně dopředu, jakmile budu vědět, kdy na Moravu pojedu.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Hřebík - Není mi moc jasné, proč bych tam přidával další repráky na odvrácenou stranu, nejde o žádný cirkus.
Zapojení je bi-wire, tj. na svorkách zesáku spojené, akorát že to nejde paralelně do jedné bedny zvlášť pro výšky a zvlášť pro basy, ale z levého výstupu do levé přední a pravé zadní bedny, z pravého naopak. A je to wide stereo technika, konkrétně ta, které se říká polar exploration, akorát že to není namíchané v mixéru ve studiu, ale reálně prostorově upořádanými měniči v poslechovém prostoru.
Je to wide-stereo.

Pitrs - Bedýnky jsou 2cm tlusté, hraje to do jednoho objemu, ten je trochu větší než původní, víc jsem přitlumil, není to moc znát, ale samozřejmě žádný high-end. Nicméně ten wide efekt znát je. Oproti pořádným 3.p je to ovšem tak 25%.

Pokud jde o ten zlepšený předo-zadní prostor, o kterém se všichni zmiňujeme (já, Linkwitz, Polk), nejde ani tak o jeho celkovou hloubku, ale o to, co se v nahrávce děje blízko - metr, dva, tři, čtyři metry od posluchače. Linkwitz mi psal, že vlastně to, co bylo prozatím v rovině beden, se mu předozadně rozvrstvilo a vystoupilo před jeho hlavní pár. Já sedím od spojnice beden metr dvacet, takže před bedny nic neleze, ale zase se to vrství kousek za bednama. Hlavně u nahrávek na tzv. spaced-pair, nejlíp komorní orchestry, vokální nahrávky sborů a tak. U studiových nahrávek rocku nebo jazzu samozřejmě žádný předozadní rozvrstvený prostor není, tam je něco buď blízko, nebo daleko (a ta dálka se dělá dozvukem a ořezem na výškách). Linkwitz to prostě u svých Watsonů SEL popsal dokonale...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Včera jsem strávil několik příjemných hodin poslechem a povídáním s Pítrsem, zde několik fotek, které udělal -- dadaftův wide-stereo systémek.

Obrázek
Typicky monitorové postavení beden, široký (wide) poslechový úhel +90° je ovšem neběžný.

Obrázek
Pro-Ject Debut Carbon DC (+ Ortofon 2M Red), Topping D10, NAD C 368. To je celé. (PC mimo záběr)

Obrázek

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Dadaft mě včera přivítal u sebe doma, v příjemné prosvětlené zvukové laboratoři, kde probíhá intenzivní výzkum na téma wide stereo :) .

Poklábosili jsme o všem možném, poslechli spousty muziky snad všech žánrů a já jsem pečlivě napínal uši, abych přišel na kloub tomu, proč dadaftovi koncepce wide sterea tolik učarovala. Přiznávám, že zpočátku se značným skepticismem. Pověstné první tři takty mi ale razantně daly najevo, že dadaft asi úplně nekecá :).

Bedýnky NHT, které dadaftovi posloužily jako zdroj reproduktorů a výhybek pro jeho na míru vyrobené wide stereo varianty, jsem měl na svojí sestavě chvíli doma. Měl jsem tedy představu, co plus mínus čekat. Co se týká zvukových atributů daných reálnými vlastnostmi měničů jako jsou rozlišení, jemnost a znělost zvuku, dynamika atd., tam se překvapení nekonalo.

Co ale musím jednoznačně uznat a dát dadaftovi za velkou pravdu, je že levopravý a v omezené míře dokonce i předozadní prostor to hraje naprosto, ale naprosto fantasticky, bereme-li v potaz pořizovací náklady beden. Zcela bez studu a špetky přehánění si dovolím tvrdit, že za tuhle míru přehlednosti, separace a definice v prostoru by mohly závidět i výborné bedny v kategorii 100 tis. Kč.

Velkou výhodou je, že dadaft má bedny krásně ve volném prostoru. K nejbližší stěně je to dobrý metr a půl, možná víc. Na zemi má celoplošný koberec. K hlavě tedy jde velké množství přímého zvuku. To určitě prostorovosti zvuku pomáhá velmi. Je to podle mého názoru i jeden z důvodů, proč dadaft rád říká, že tenhle systém není náchylný na akustiku místnosti (za který jsem mu i já nakládal...). Druhým podstatným důvodem je fakt, že dadaft poslouchá převážně na nižší hlasitosti a zvuk tak nemá dostatek energie, aby se poodrážel a napáchal škody na užitečném signálu. Když jsem knoflíkem na NADu pootočil na úroveň, kde začíná hlasitost pro můj poslech, hostitel hlásil, že tedy toto už je na něj až moc :).

Jakmile jsem po třech hodinách hučení po dálnici dorazil domů, hned jsem zalezl do poslechovky a sjel několik věcí, které jsme poslouchali u něj. Samozřejmě to není didakticky přesné porovnání, ale ten stereo efekt je u dadafta tak výrazný a jiný, že mi v uších zůstane otištěný na dlouho. V porovnání s klasickým stereem na desetinásobně dražších bednách a v celkem ucházející akustice je to wide stereo opravdu trochu na efekt. Je výraznější, přehlednější, lépe definované, ale pokud bych měl hledat nějaké mínus, není tak reálné a přirozené. To ale vůbec neznamená, že působí nějak rušivě nebo přehnaně. Naopak, je moc příjemný se ve zvuku procházet zleva doprava a užívat si ten přehled.
O co je širší v levopravém směru, o to je plytší v tom předozadním. Ale znovu, vzhledem k ceně sestavy je to bez přehánění fantastický výsledek a a ani za x násobek ceny jsem nikdy neslyšel takhle dobře podaný obraz muziky. Na kompozice typu dobře nahraný lidský hlas + kytara je to extrémně návykový setup. Pro mě rozhodně překvapivě se zvuk nesesypal ani při Metallice. To levopravé rozlišení a přehlednost zůstaly...

Navíc je to úplně geniální pro dadaftův způsob poslechu relativně potichu. Tam to funguje perfektně. Když jsem tomu trochu přikouřil, zvuk se začal slévat a už to nebylo úplně ono. Ale to je jedno, nahlas se v téhle poslechovce prostě neposlouchá.

Díky za pozvání, příjemný pokec a rozhodně za rozšíření o moc zajímavou zkušenost se zajímavým systémem. Jestli se ti povede dát dohromady to samé akorát z uzavřených třípásem s lepšími měniči, chci být první, kdo to uslyší :)!

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

Takže, něco jako sluchátkové vnímání hudby v prostoru? Zkoušel jsi poslech i na spojnici těchto beden, uprostřed?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Ano, hloubku tyhle malé mršky nechtějí moc dát, nicméně ony to umí, jen by to musely být pořádné bedny - jsou to prostě ultralevné škopky za 4tis/ks, a i když jsem čaroděj, nejsem bůh...
Navíc ty měniče mají špatnou směrovou charakteristiku.
Když jsem ten systém chvíli měl z 30 litrových uzavřených trojpásmovek 0.75" + 4" + 8", byl zvuk doslova gigantický - i v předozadním směru.
S NHTčkama jsem tak na 20% možností, co wide-stereo dokáže nabídnout, to vím.

Nicméně jsem rád, že se i tak líbilo, musím říct, že Petr je nejen pohodový člověk, ale též dobře slyší. :P

Dvakrát jsi se u poslechu zmínil o návykovosti toho zvuku -- opět trefa. Dávám pomalu dohromady peníze a pak si nechám postavit od nějakého českého konstruktéra, který bude ochoten do toho jít, skutečně nekompromisní trojpásmovou variantu. Vím, co je třeba. Pak se ukáže...
("normální" bedny už mě fakt nezajímají)

Ještě jednou díky za příjemnou návštěvu.
-----------------------------------------------------------------------------

Ramones -- uprostřed mezi bednama ti to hraje dokonale mono přímo uvnitř hlavy, pocitově tedy všude. Je to skutečný centrální mono-bod.

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

To rad slysim, ze je kolega pohodovy clovek 👍
Mohl se stavit i u mne. Bedny mame z jednoho koncernu.

hřebík
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hřebík »

dadaft: Mou poznámku výš prosím neber jako rýpnutí, to mě jen volně napadlo, když už osazuješ dvě strany, proč to nějak nezkusit na všechny 4, ale možná nesmysl...

Fotky i report z návštěvy skvělé, držím palce s dalšími kroky při budování nekompromisu v nastoleném směru. Díky i Pítrsovy za čas a postřehy.

A ještě jedna volná asociace, která mi už běží hlavou delší dobu: Ty pravé úhly máš všude, repro, nákresy i obrázek nad nickem - tam už to máš v podstatě naznačené :)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

hřebík -- zkusím tedy odpovědět, i když jsem praktik, ne teoretik.
Uvědom si, že když provozuješ stereo přes bedny, tak na rozdíl od sluchátkového poslechu, mícháš zvuk obou kanálů pro každé ucho. Např. levé ucho slyší přímý zvuk levé bedny, zpožděný a frekvenčně ořezaný zvuk pravé bedny, ještě víc zpožděné první a částečně druhé odrazy zvuku obou beden a také dozvuk, což je směska toho všeho, která - jak napovídá název - doznívá ještě chvíli potom, co ukončíš signál.
Tohle všechno, a hlavně odrazy místnosti, způsobuje, že klasické stereo přes bedny zní jak zní. V podstatě v každé místnosti jinak, navíc i trochu ploše a scvrkle.
Pokusy něco s tím udělat jsou dobře známé - různé planární, otevřené a bi-polární konstrukce, které mají dodat větší "hmatatelnost" jednotlivým nástrojům, rozšířit a prohloubit stereo-panorama atd. Všechny jsou založeny na tom, že k původnímu zdroji zvuku přidáš ještě další - třeba v případě otevřených beden hraje dozadu (180°), v opačné polaritě. Bi-poláry hrají dozadu se stejnou polaritou a s časovým posunem (vzhledem k hlavnímu páru) Atd.
Lidé tak nějak vždycky cítili, že přimícháním dalšího zdroje, by se mohly zmiňovaná separace, lokalizace, tělo nástrojů, panorama, rozložení atd. vylepšit. Nicméně bi-poláry a další nikdy normální bedny nepřeválcovaly, jsou takoví, co je poslouchají, ale většině zní nepřirozeně.
Většinou se to bere tak, že je to chybná cesta. Že se jen vyrábí "pseudoprostor".

Ale mohlo byto být tím, že se ve všech zmíněných případech "míchá" špatně?

Já jsem na to, že by obě bedny měly být dvojkanálové a úhel ne 180°, ale 90°, přišel po tisících hodinách experimentování, v podstatě náhodou. Až později jsem pochopil, co říká a jak fungují Blumleinovy součtové a rozdílové signály - že součtový signál není L+L nebo R+R, ale L+R. A vlastně to ani celé nechápu, jen vím, že to funguje.
Že dvoukanálové pravoúhlé bedny vykouzlí dokonalou lokalizaci a separaci jako nic, s prstem v nose, a to dokonce v akusticky zcela nevyhovujícím prostoru s obrovskou nesymetrií a nízkým stropem, kde žádné "normální" bedny prostě nehrajou... jak se mohl přesvědčit Pítrs.

A teď k tvé otázce -- jestli je tedy základní logikou těch systémů nějak zlepšit kontrolu toho "míchání" L a P kanálu, je nanejvýš pravděpodobné, že toho lze dosáhnou promyšleným přidáním jen jednoho prvku navíc, tj. jednoho páru. Kdys měl přidat ještě další dva, se svými odlišnými polaritami a zpožděními, asi by z toho vzešel jenom neukočírovatelný chaos...
(na druhou stranu -- koho by napadlo, že obě bedny by měly hrát oba kanály???)
Asi by t chtělo vyzkoušet, ale moc tomu nevěřím -- spíš bys jenom oživil boční stěny místnosti a to by nebylo dobré.
Víc k tomu asi nejsem schopen říct.
---------------------------

Mimochodem -- když Pítrs odjel, vybudilo mě to k nějakým úpravám a přebudoval jsem postavení beden. Konečně to začalo hrát jako plnohodnotný wide-stereo systém. Sice od poslechu laciný, hlavně pokud jde o kvalitu beden, ale jinak už to má všechno, jak má mít. Myslím, že by se to Pítrsovi líbilo ještě mnohem víc...
Konečně jsem pochopil, jak musí být tyhle bedny ustaveny v prostoru. To ustavení, které jsem vydával za jediné platné, je ve skutečnosti velmi speciální pro určitý typ místnosti velikosti mé ložnice. Ve větších to musí stát jinak. Ale naštěstí to zůstalo pořád jednoduché...
Myslím, že teď už vím všechno.
S tímhle systémem, jak to mám teď, v pohodě vydržím než našetřím na nové bedny. Protože prostě hraje.

Kdysi jsem si naivně myslel, že seženu konstruktéra, manažera, právníka a investora a společně to doladíme a rozjedeme, jako to rozjel Polk v USA. Jenže tady vážně není Amerika, nikdo nikomu nic nevěří. Kromě hlupáků se na mě tehdy sesypali i lidé, kteří by snad mohli mít ponětí, že by to mohlo fungovat. Na čele s Velkým Bobem mě prohlásili za magora. Tak to tady chodí...

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron »

Ty jsi vždycky věděl všechno, a za pár týdnů bylo všechno jinak. To bádání se táhne na roky, ale aspoň se nenudíš :-)

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

Vážně by mě zajímalo, jak to u tebe zní, dadafte. Když si člověk vyfiltruje ty tvoje superlativy, čte se to vždycky příjemně a rozhodně to ve mně vyvolává zvědavost.

Jen mi nejde do hlavy, že pokud je tenhle systém taková pecka, že se toho někdo z velkých hráčů nechytí. Není přece problém udělat to, co máš ty a prodávat to jako naprosto převratnou záležitost. Tady by přeci nejeden purista musel z předsudků ustoupit, ne?

Neber to jako kritiku. To téma mě zajímá, líbí se mi, že se nestydíš jít s kůží na trh, nicméně tím, že pořád nacházíš lepší, než poslední nejlepší řešení a ještě dodáš, že vlastně víš i to, proč k tomu znejlepšení došlo, důvěryhodnosti tématu moc nepomáháš.
Nadral reprosoustavy

progsociety
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od progsociety »

dadaft píše:
20 dub 2017 16:18
Yamaha BD-A1060 + NAD C338[/b]

Obecně se dá říct, že nehraje tak dobře jako CD960 + V7000, ale hraje dost dobře, aby u mě vydržela léta. *palec*
(a je třeba říct, že na rozdíl od předchozí sestavy v ní není ani jeden skutečně high-endový komponent)

Slabiny ----- Při velmi složitých a dynamických pasážích velkého orchestru se zvuk zahltí a na maličký okamžik zhroutí. Ale nestává se to často. A dále některé nahrávky nehrají úplně dobře, hlavně míň kvalitní.

Klady ------ Vynikající separace, masivnost a stabilita zdánlivých zdrojů zvuku ve stereo-scéně. A výrazná melodičnost a rytmičnost, velice příjemný poslech.
(v tom se shoduje s předchozí sestavou a jak jsem zjistil, obě dvě věci jsou pro mé ucho velmi důležité).
Chápem, že BD-A1060 je zvlášť určená pre kino, ale ako zvláda hi-res súbory? Neskúšal si na nej prehrávať SACD? Ide mi skôr o stereo XLR vystupy, či tam nie sú len tak do počtu.

ZdenekJR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ZdenekJR »

Měl bych také pár dotazů na yamahu bd-1060:
- jaký je komfort ovládání bez TV/monitoru (volba písničky, hledání v adresářích)?
- umí gapless flac, pokud je přehráván z CD/DVD?
- pokud jsou přehrávány digitální formáty (z CD/DVD/USB), jdou "ven" pouze line out nebo i digitálními výstupy?

předem velmi děkuji za případné odpovědi, moc by mi to pomohlo (o přístroji delší dobu uvažuji, ale nemám televizi, tak se bojím zda půjde vůbec ovládat)

Odpovědět