JV

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

JV

Příspěvek od JV »

Ahojte. Keďže sa na tomto fóre už nejaký čas motám, tak som si povedal že by bolo zrejme slušné o sebe čosi napísať, nech viete s kým máte do činenia. Teda ak by to náhodou niekoho zaujímalo.

Hneď na začiatok by som uviedol že som skôr milovník hudby (počúvač) ako HiFista (technik). Čiže skôr ma zaujíma hudobný obsah ako technika čo ho sprostredkúva, čo ale neznamená my ma kvalitná aparatúra nevedela potešiť.

Z vývoja techniky – otec vela počúval klasiku na tesláckom gramofóne s integrovaným zosilňovačom (taký pekný strieborný s dreveným obložením) a reprákoch od tej istej firmy. Toto zariadenie som používal od mala – od púšťania rozprávok, po Dead Kennedys. :lol:
Takže dá sa povedať že som od mlada vinil friendly. Gramec, lepšie povedané niečo v jeho zosilňovacej časti, sa pokazil a v servise si s tým nevedeli rady. To bolo tuším niekedy na sklonku socíku. Popri tomto zariadení mali sestry kotúčak, tuším Tesla B4. K tomuto zariadeniu som si nejaký bližší vzťah nevybudoval aj keď som ho dosť používal. Mali sme na tom také poklady ako Kryl nahratý z rádia aj s rušením, nejaké Queeny a pod. .
O niečo neskôr som dostal mono kazeťák Panasonic RQ-2106 ktorý mám ešte stále v šuplíku.
Potom som prišiel k prvému stereo „rádiokazeťáku“ Sanyo, čo mi poslal strýko zo Singapuru (bola to jeho oblúbená značka a v Singapure sa dalo lacno nakúpiť). Dodnes nám hrá v kuchyni. Lenže pásky bolo treba kopírovať, tak prišila dvojkazetová Aiwa. Tú vystriedal ďalší dvojkazeťák, tiež Aiwa, ale už s odpojitelnými reprákmi (teraz ho majú v izbe deti). Pribudol aj tuzexový walkman Sharp (trojpásmový ekvalizér).
Po vojne som si zaobstaral už prvú „akože vážnejšiu“ HiFi aparatúru – zosík Unitra, nejaký plastový gramofón Tesla a k tomu akési teslácke uzavreté dvojpásmové regálovky. K tomu som mal cez sluchátkový výstup pripojenú aj tú Aiwu kvôli rádiu a kazetám. Keď začala éra CD, tak som od kamaráta kúpil prehrávač Samsung (ten je teraz u detí pripojený na tú Aiwu). Niekdy v tej dobe som si zaobstaral aj prvé „velké“ slúchadlá Watson, ale s tými som moc spokojný nebol – skončili u švagra. Túto zostavu (aj keď z dnešného pohladu dosť o ničom) som si celkom užíval. Keď sa Unitra pokazila tak som dal zbytok zostavy synovcovi a nahradil to mikrosystémom Onkyo (CDreciever + repro) s ktorým som doteraz velmi spokojný. Na spálňové pomery je to super.

Len v obývačke bolo pusto a na nejakej výstave ma oslovilo domáce kino, tak som postupne na splátky pozliepal kino (to bolo tuším niekedy v rokoch 1988 – 2000). Mono VHS prehrávač Funai (ešte tuzexový) vystiedal kvôli stereu VHS rekordér Panasonic (funguje dodnes). Ako reciever som zvoli Yamahu (vtedy to bol najnižší model, iba s dekodérom ProLogic). K tomu mám aj deck a CD prehrávač (s technológiou Pro-bit). Všetko funguje viacmenej bezproblémovo dodnes len ten prehrávač mal od začiatku problém s niektorými pálenými CDčkami a v poslednom čase občas nevysunie mechaniku a prvý pokus. Hlavné repárky boli regálové Mission 701 + center 70c1. Ako efektové nejaké lacné Jamo Studio. Samozrejme ako by to vyzeralo bez gramca – od kamaráta som si doniesol Sony (midi rozmer). Na to prišli konečne poriadne slúchadlá – AKG K66, ktoré po niekolkých rokoch vystriedali ďalšie AKG K530. Tie 66ky skončili pri počítači. Pribudol DVD-SACD prehrávač Pioneer. Ten soňácky kvázigramec vystriedal Project1 z druhej ruky. Prenoska bola AT95, ale decká zlikvidovali ihlu a náhradnú som u nás nikde nezohnal, tak som dal vymeniť celú prenosku za OM5.
Najnovšia zmena nastala v reprákoch – neodolal som výpredaju za polovičné ceny a teraz splácam Chario Premium 2000.
Missiony skončili na chalupe, kde som k nim kúpil starý zosilňovač + tuner Technics (neskôr som k tomu pridal aj nejaký starý deck Yamaha) a velmi im to tam teraz sluší. V inej akustike s iným kŕmením akoby omladli.

Čiže súčasný stav:
Obývačka – reciever + deck + CD prehrávač Yamaha, DVD-SACD Pioneer, gramo Project, repro Chario, skúchadlá AKG.
Spálňa – mikrosystém Onkyo.
Detská izba – CD Samsung + rádiomagnetofón Aiwa.
Chalupa – zosiňovač + tuner Technics, deck Yamaha, repro Mission.
Práca – genius SP-HF500A.

Predstava do budúcnosti – časom vymeniť starý 5.1 reciever za nejaké stereo, vyhliadnutý mám zatial stereo reciever Yamaha R-S700, možná je aj alternatíva zosilňovač A-S500 + nejaký bazárový tuner (ale tu by som mal trochu problém s umiestnením). Kedy to bude netuším, peňazí moc nie je, a hlavne najprv musím splatiť repárky. Takže zrejme skôr ako o 2 roky to nebude. Snáď sa mi do tej doby nič nepokazí. No a niekedy až nebudem vedieť čo s peniazmi a budem mať vyriešené dôležitejšie veci, tak by som rád vymenil aj gramec za nejaký automat, prípadne aspoň poloautomat.

O mojich hudobných referenciách niekedy nabudúce.

Uživatelský avatar
drfish
Příspěvky: 1405
Registrován: 17 pro 2012 17:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od drfish »

Hezky pěkně *2thumbsup*

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od JV »

drfish píše:Hezky pěkně *2thumbsup*
Ďakujem. Trochu som sa bál či sa ten sloh bude chcieť niekomu čítať. :)

Tak snáď ešte niečo k tomu čo počúvam. Asi by bolo kratšie napísať čo nepočúvam - v podstate nemám rád moderné TUC-TUC štýly, kadejaké repové záležitosti, hip hop, elektroniku a oblbováky typu Senzus. Samozrejme že aj v týchto vodách sa občas nájde niečo čo ma zaujme. Také Run DMC majú zopár vecí čo mám rád, z elektroniky napr. taký Art of noise. Potom sa tak isto nechytám na americký soul (či čo je to za hudbu). Proste niečo ala W. Houston, C. Dion a pod. Nie že by dámy nespievali pekne, len ma to nudí.

Inak nie som nijak zvlášť vyhranený.

Mám rád klasiku od rannej renesancie, cez baroko až po modernu. Zvlášť mi z novších čias učarili ruský skladatelia ako Prokofiev, či Rimsky Kozakov, ale poteší aj Debussy, Ravell. Z našich nových mám rád Godára, od severných susedov je fajn napríklad taký Preisner. Je toho vela.

Popri tom stíham byť aj rocker, tu mám celkom slušné zbierky od YES, Jethro Tull, Pink Floyd, Queen, King Crimson, Dire straits, ELO. To len tak na rýchlo čo som si spomenul. Nepohrdnem sem tam ani tvrdšími žánrami - celkom ma napríklad baví taká Metallica, Ozzy Osbourne, AC/DC, Deep purple. Ale skôr uprednostňujem akustickejšie veci. Asi by som nemal vynechať Beatles, Santanu, Oldfielda, Eagles, Nazareth. S punku mám velmi rád Clash. Nejdem to proste všetko vymenovávať. Zaujímavé že sa mi nikdy nepodarilo si nájsť cestu k Rolling stones, zopár pesničiek sa mi samozrejme páči, ale ako celok to nejako neviem stráviť.

Ďalej mi nedá nespomenúť jazz a blues. Tu mám veci od už klasickej D. Krall, cez Milesa Davisa, Armstonga, cez Sinatru, po E. Fitzgerald a Ellingtona. Mám rád komorné zoskupenia ako aj pulzujúcu energiu bigbandov. Zaujali ma aj modernejšie poňaté veci napríklad od Coreu. Samozrejme z našich poteší klasik Peťo Lipa a velmi rád si občas pustím Lasicu s Bratislava hot serenaders. Len tak pomimo - kto vie že Pražský ýber začínal z jazzom?
Z bluesových CD dosť točím Boboša, Jána Spáleného. A samozrejme klasika Claptona a pod. Mám pocit že v tomto žánri mám zatial najväčšie resty.

Potom som aj folkáč - samozrejme Nohavica, Navarová, Kryll, Plíhal, Ebenovci, atď. .... Nepohrdnem ani country a trampskou hudbou od Plavcov, cez Nedvedov po Tučného. Väčšinou sú to faj pesničky. Aj keď uznávam že trochu naivné.

Nasleduje world music - tam snáď nemôžem začať inak ako pri Dead can dance, či Loreene, cez Clanad, Värtina až po našich po maďarsky spievajúcich Ghýmes. Martu a Tenu s ich gréckymi pesničkami si tu niekto pamätá? Do tejto kategórie by som snáď mohol zaradiť aj Čechomor, aj keď to je už dosť folklór, ale nehodí sa mi to moc ani medzi folkáčov, tak hádam patria sem.

Trochu popíku občas tiež neuškodí - mám rám Abbu, Boney M, celkom ma baví LPčko Bacarra.

No a z našich luhov a hájov okrem vyššie spomenutých nesmiem zabudnúť na klasiku ako Olympic, Pražský výber, Ursínyho, Fermátu, Hamella, Collegium musicum, Žbirku. Z novších mám rád napríklad Buty. Trochu sa pristavím pri Eláne - ich prvé dva-tri albumy boli skvelé, točil som ich dokola, učil som sa niektoré piesne na gitare, ale potom sa niečo zlomilo a teraz už na nich nemám vôbec chuť.

Teraz pozerám že moje predsavzatie byť stručný nejako nevyšlo. A to som určite nespomenul kopu vecí ktoré by za zmienku isto stáli, len ma teraz na rýchlo nenapadli. Mám to ťažké keď mám taký široký záber. ;)

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: JV

Příspěvek od efičák »

Pěkné .
Líbí se mi jak se hifi nezbavuješ. Vše se upotřebí v rodině. *palec*

Seznam poslouchané muziky mě oslnil. Máš tam toho fakt moc a s Elánama souhlasím.

Chario má velmi málo členů, přitom to jsou ušlechtilé evropské bedny s vytříbeným zvukem pro labužníky.Prodávají se velmi málo v bazaru, dobře se s nimi bydlí.

Hodně radosti ze zvuku i muziky přeju JV.

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od JV »

Díky.

Keďže som obrazne povedané "bežcom na dlhé trate", tak je dosť pravdepodobné že tie Chariá sú už možno aj definitíva. Ešte, ako som písal, keď budú nejaké volné peniaze, tak poriešim kvalitnejšie kŕmenie. Trochu ma hnevá akustika v obývačke - mierne zvýrazňuje a zneprehladňuje basy, ale nie je to tragické a hlavne s tým momentálne nemám moc čo spraviť. Uvidím časom. Umiestnenie bední tiež nie je celkom ideálne. Ale ak si chcem niečo excelentné naozaj vychutnať, tak ich stačí vytiahnuť viac do priestoru a dať ich ďalej od seba a odvďačia sa fajným priestorom a lokalizáciou, tak isto sa tak neprejavujú neduhy miestnosti a bas sa pekne sprehladní.
Celkom by ma zaujímalo prečo je táto značka v hifistickej verejnosti pomerne málo rozšírená. Iste že má svoje špecifiká, ale asi preto je na svete tolko výrobcov, aby si každý svojou jedinečnosťou našiel svoj okruh uživatelov. A pokial som mal možnosť čítať recenzie na Chariá, tak sa k nim takmer vždy vyjadrovali kladne, a to neplatilo iba o top modeloch (ktoré sú okrem iného aj dizajnovou lahôdkou).

Uživatelský avatar
DRVOŠTĚP
Příspěvky: 937
Registrován: 27 bře 2010 19:02
Kontaktovat uživatele:

Re: JV

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Taky Tě vítám a vydrž *2thumbsup*

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: JV

Příspěvek od efičák »

Problém s basem z Chario, se může zlepšit dobrým zesilovačem.
Receiver je neutáhne.
Asi nechceš starý integráč, který by kvalitou za malou cenu pomohl s ukočírováním repráků.
Alespoň se můžeš těšit na vylepšení novým zesilovačem po splacení těch Chario.
*thumbs up*

Mám integráč po odborné repasi za srandovní 3 litry. Hraje jak drak a ještě má dálku...
Předchozí dělený zesilovač měl jemnější detail a vyšší výkon, ale stál opravdu hodně.


Na začátku devadesátých jsem pořizoval sloupové třípásma, Chario byly na mém žebříčku velmi vysoko.
Poslechl jsem "rádce" ze studia a připravil se o radost a dlouhá léta spokojeného užívání povedených Chario.
Něco mi prostě řeklo že to není úplná špica, byl jsem ještě nevyposlouchaný a dal jsem se oslnit nějakým parametrem technických údajů jako že jsou lepší bedny.
Nebyly...

Mě se v Mnichově dokonce líbily i ty nejlevnější Piccolo, naopak nepotřebují silný zesilovač a hrají pěkně.
Vzhled je parádní.

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od JV »

eficak píše:Problém s basem z Chario, se může zlepšit dobrým zesilovačem.
Receiver je neutáhne.
Iste že ten reciever má svoje limity, ale nie je to zase až taký prúser - dokonca pri niektorých žánroch som dokonale spokojný, hlavne tam kde prevažujú akustické nástroje a nie je ich vela. Trochu sa to začne zlievať pri väčších telesách či divokejších žánroch. Tam predpokladám že lepší zosík by mal byť prínosom. Čo sa týka tých basov, tak tam je problém hlavne v obývačke a umiestnení bedničiek. Ako som už písal, tak ich iným rozostavením sa problém minimalizuje.
eficak píše:Asi nechceš starý integráč, který by kvalitou za malou cenu pomohl s ukočírováním repráků.
Mám integráč po odborné repasi za srandovní 3 litry. Hraje jak drak a ještě má dálku...
Předchozí dělený zesilovač měl jemnější detail a vyšší výkon, ale stál opravdu hodně.
V postate sa nebránim ani bazáru, snažím sa nikdy nehovoriť nikdy. :lol:
O nových strojoch uvažujem viac menej z dôvodu, že ich chcem na dlho (v mojom prípe kludne aj nastálo, keďže moc nepodlieham potrebám stále niečo meniť a nebažím po nových formátoch) a pri starých mašinkách je už tá životnosť predsa len trochu skrátená (aj keď verím že niektoré určite prežijú tie nové). Takže uvidím aká bude momentálna situácia keď na to príde.
O aký zosík konkrétne ide?

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od JV »

Cítim potrebu napísať ešte niečo k tým Chariám. Keď som ich kupoval, tak som bol presvedčený že sú to bedne stvorené hlavne na klasiku a akustickejšie žánre. Niekde som to tu myslím že aj písal. Ale už dlhšie pozorujem že mi stále častejšie hrá rádio "Rocková republika". Mám pocit že postupným rozohrávaním (mám ich asi 8 mesiacov) sa stávajú čoraz univerzálnejšími. Zrejme sa viac otvorilo stredné pásmo a elektrické gitary dostali patričnú živosť. Zo začiatku boli trochu zastreté, teraz pekne "režú". Má to život. A ku podivu tie neduhy akustiky čo som spomínal vyššie tomu dávajú aj primeraný drajv na spodkoch - dobre nahratý kopák je už cítiť. Samozrejme záleží aj na vhodnej hlasitosti. Výšky majú stále svoj "nežnejší charakter" takže to nemá sklony k agresivite. Včera práve dávali Hells Bells a to ma tak nadchlo, že kvôli tomu píšem tento príspevok. Dokonca sa pristavila a chvílu počúvala moja 80 ročná matka, ktorá inak bežne frfle že mi to strašne hučí. :lol:
Takže hlásim narastajúcu spokojnosť. Začína byť uspokojené aj moje rockerské ja.

Neviem si predstaviť čo by to bol za nárez mať vtedy 1000 eur na tieto Pegasy:
Obrázek


P.S. Dnes ráno na rádiu Devín dávali nejaké skladby v podaní sólo harfy. Mňam, mňam, mňam.

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: JV

Příspěvek od efičák »

Jo jo jo. Chario je noblesní značka s rodokmenem, jsou starší než SF a zůstali italští.
Řemeslo a neopakovatelný design, výborná práce s měničema, bezvadný spodek, neagresivní výšky, bedna na dlouhá léta.
Nevidím je v inzerci jako jiné značky, necháváme si je, neměníme.

Bedna se dá udělat celkem rychle, ale léta trvá, než se přijde na to, jak ji udělat, aby s námi bydlela, aby byl majitel spokojený , na poslech se těšil jako gurmán na čerstvého lososa s novozélandským Sauvignonem.

Fortel a cit.

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od JV »

Tuto kolega NIN ma inšpiroval k zamysleniu nad nejakým svojím TOP albumovým rebríčkom. No a musím povedať že je to úloha dosť ťažká. Hlavne pri niektorých interpretoch je naozaj ťažké vybrať jeden konkrétny album. Pri niektorých interpretoch mám iba mnou vytvorenú kompiláciu z viacerých albumov. No ale keď už som si dal takúto domácu úlohu, tak skúsim zo seba niečo vydolovať. Idem po pamäti, bez toho aby som sa pozeral na CD, či platne, takže je možné že niečo môžem vynechať. Začnem s hudbou z našich luhov a hájov. Poradie je čisto náhodné – tak ako mi to práve prišlo na rozum.

- Jan Spálený: Best of
- Buty: vlastný výber
- Richard Müller: Müllenium live
- Abraxas: Manéž
- Jiří Pavlica: Chvění
- Progress Organozation: Barnodaj
- Nohavica – tu je naozaj ťažké rozhodovanie, ale asi najviac púšťam Divné století
- Bratři Nedvědové: Balady
- Olympic: Prázdniny na zemi
- Pavol Hamel – zase problém s konkrétnym albumom, tak snáď Zelená pošta, prípadne jeho album s Hladíkom - Déja vu
- Dežo Ursíny – tu by som asi dal na prvé miesto Momentky, potom Zelená a Pevnina detstva
- Na skle malované
- Čechomor: Proměny
- Pražský výběr: Pražský výběr
- Slobodná Európa: Unavení a zničení
- Karel Kryl: asi prvé dva albumy a celkom mám rád kuriozitku Dvě půle lunety aneb rebelant o lásce (hudbu do pozadia skladal Varga)
- Dan Bárta: Illustratosphere, Dan Bárta &…
- Zuzana Homolová: Homolová & Stivín, Slovenské balady
- Dagmar Andrtová-Voňková: Dagmar Andrtová-Voňková, Živá voda
- Sluneční orchestr: Song Meets Sun
- Plavci: Chvála písni
- Michal Tučný: vlastný výber na MC
- Miroslav Žbirka: Symphonic album, Sezónne lásky
- Peter Lipa: Gold, Lipa spieva Lasicu, Neúprosné ráno
- Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders: Ja som optimista, Celý svet sa mračí
- Katka Koščová: Nebotrasenie, Uspávanky
- Zuzana Navarová: Smutkům na kabát
- Elán: Ôsmy svetadiel

Je toho samozrejme ďaleko viac, ale momentálne ma už nič nenapadá, tak to nateraz uzavriem.
Niekedy nabudúce skúsim spraviť nejaké moje TOP s klasiky, rocku, jazzu a iných žánrov.

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od JV »

Zabudol som na jednu skupinu a ich CD čo ma v poslednomčase dosť dostali - Mňága a Žďorp: Furt rovně! a Nic složitýho.

Uživatelský avatar
Hans1983
Příspěvky: 475
Registrován: 08 úno 2013 19:52
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od Hans1983 »

Tak i já Tě tu dodatečně vítám!
Máš dost široký záběr poslechu, asi něco jako já. :) (třeba Bacarra LPčko mám taky :P )
A vybavení zjevně na vysoké úrovni *thumbs up*

JV
Příspěvky: 1359
Registrován: 08 říj 2008 07:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od JV »

Hans1983 píše:A vybavení zjevně na vysoké úrovni *thumbs up*
Teraz neviem nakolko to bolo myslené ironicky. :lol:
Fakt je ten že v technike mám ešte nejaké resty, ale snáď sa dožijem nejakého progresu. Zatial musím byť spokojný s tým čo je.

Teraz vidím že páchať takéto rebríčky iba z hlavy, je ťažké. Zabudol som napríklad na jednu z mojich najoblúbenejších LPčiek - Waldemar Matuška: Suvenýr a taký poklad akou je Bobošove CD Sytra achra.
Budem tomu nabudúce venovať trochu viac pozornosti než sem niečo zavesím. :)

Uživatelský avatar
Hans1983
Příspěvky: 475
Registrován: 08 úno 2013 19:52
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JV

Příspěvek od Hans1983 »

Ne ne žádná ironie v tom být neměla akorát to tak špatně vyznělo.
Byla to pochvala.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti