kychtax

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
Oldear
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od Oldear » 26 črc 2018 12:18

Sice už toto forum je z hlediska hifi naprosto nezajímavé a "ujeté", ale nedá mi to. Chlapi, proč už si konečně nedáte pokoj. Vždyť je to úplně jednoduché, co se kabelů týká. Buď změnu slyším a líbí se mi - tak si kabel třeba koupím, pokud změnu neslyším, tak jej nezaplatím a obejdu se bez něho. Co je na tom nepochopitelného. Proč však různí technokrati a další pomatenci musí pořád někomu jinému vnucovat svoji tzv. vlastní pravdu typu, já to neslyším a já to nezměřím, tak to nemůžeš slyšet ani Ty. Proč se takto někteří z Vás chovají, osobně se divím Kychtaxovi, že už to tady nezarazil.
Hifi se věnuji přes 40 let a zažil už jsem lecos, včetně testovaní všemožných kabelů. Ano i jám mám vyměněné původní kabely za tzv. "lepší", které mně vyhovují a hlavně proti origo jsou navíc stíněné. Dovolím si napsat, že na superkvalitní aparatuře, to vylepšilo podání výšek a ještě více zpřesnilo bass a to je nejem můj dojem a zkušenost, ale i názor několika mých skutečných hifi kamarádů. I oni mají na svých kvalitních aparaturách takto vyřešeny kabely. Zdůraňuji, jedná se o zkušené hifisty, kteří toho mají spoustu naposloucháno a na rozdíl od některých "joudů" přítomných na tomto foru, kteří tvrdí, že MP3 a CD hraje stejně, mají určitou rozpoznávací schopnost.
Přece nelze nikomu nic vnucovat - proč to tzv. kabeloskeptici nechápete. Nejsem však zastánce např. tuplovaného, či trojitého stínění, různých superpodložek a dalšího "vůdů", pokud je potřeba zlepšit zvuk, tak aparátem i třídu výš, popř. jiné konstrukce a pod.

Jako bývalý prof. hudebník si dovolím jeden příklad pro technokraty, zastánce různých tzv. ABX a další pokusů.
Jako příklad použiji housle - jasný akustický nástroj. Existují housle za bůra ( jako ty DACky, některých z Vás ) a také housle za půl mega a více. Na ladění houslí se dnes již nepoužívá foukací "čtyřtrubička", ale digitální ladička snímající frekvenci daného tonu. Z tohoto pohledu jsou oboje housle za bura i za půl mega naladěny přesně stejně na stejný kmitočet a pro technokraty - to při případném měření také naměříte. Avšak, když na ty housle bude hrát stejný virtuos, stejnou skladbu, ve stejném prostředí, tak bude výsledný zvuk mít různé zabarvení a dá se říci, že i nepatrně jiný tón, ikdyž knitočet je neprosto stejný a stejně přesně naladěný. Toto je důvod, že zkušený virtuos si koupí ty housle s vyšší cenovkou, protože mu hrají na jeho ucho lépe a příjemněji. Chcete mu tvrdit, že vyhodil spoustu peněz, protože stejný zvuk a podle měření absolutně stejný, mu zahrají ty housle za bura, které jsou tak, tak dobré pro začátečníka?
Na toto rozlišení zvuku houslí dokonce stačí tzv. relativní hudební sluch a není potřeba ani ten absolutní. Smutné je, že na zdejším foru je většina diskutujících bez hudebního sluchu zcela, pouze čučí na displej měřáku.

Pánové chce to více tolerance a pokory, ve smyslu - nejde změřit, či neslyším já na mé aparatuře, tak nemůže existovat, či nemůže to slyšet někdo jiný na jeho např. o řády kvalitnější aparatuře, popř. se skutečným hudebním sluchem.

BTW: analýzu svého hifi chápání tady např. BVa něchtěně již zveřejnil v jiné diskusi, kdy na mně reagoval po té, co jsem zveřejnil můj postup rešení problému kmitočtové křivky s využitím DG 58, po té co zjistil cenovku toho přístroje, to jen okraj. V tomto duchu se tady odvíjí i nikdy nekončící diskuse o kabelech. Proč to nemůže být v rozsahu: slyším, libí, jsem ochoten zaplatit - tak koupím a poslouchám, ale nikomu to nenutím, pouze sděluji svou zkušenost a na druhé straně: neslyším, či nechci zaplatit, nebo nevěřím, či nezměřím - tak nekoupím a poslouchám co mám, ale také nikomu nevnucuji tento můj postoj s tím, že utrácí za nesmysly.

Účel tohoto tzv. HIFI fóra, už tady byl dávno zmařen a proto sem už skuteční hifisti až na vyjímky nechoděj.

Ať Vám to všem alespoň dobře hraje v rámci Vašich představ.

Oldear
Naposledy upravil(a) Oldear dne 26 črc 2018 12:29, celkem upraveno 1 x.

merhaut

Příspěvek od merhaut » 26 črc 2018 12:25

Naposledy upravil(a) merhaut dne 26 črc 2018 12:38, celkem upraveno 1 x.

Oldear
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 26 črc 2018 12:36

merhaut
Ty nezasluhuješ reakci, ale udělám vyjímku. Ten článek přece nikomu nic nezakazuje, ani nenutí nazory typu - nemůžeš slyšet, pouze poukazuje na různé preference různých hudebníků a to je přece v pořádku.

Jinak přesně jsi potvrdil tendence tohoto fora: žádné vlastní zkušenosti, pouze "záhy" vygůglené elaboráty a o tom je to tady celé - hlavně v případě kabelů. Já jsem starý praktik a zajímá mně hlavně osobní praktická zkušenost.

Tak hlavně světu mír.

Dodatek: merhaut - a oni v některém tom článku píší, že to změřili, či nezměřili, nebo dokonce, že nemohli změřit? Nebo je to pouze o preferenci barvy zvuku, jak jsem psal. Ach jooooo.

Poreferuj!
Naposledy upravil(a) Oldear dne 26 črc 2018 12:41, celkem upraveno 1 x.

merhaut

Příspěvek od merhaut » 26 črc 2018 12:41

Ano, ABX je vysoce praktický test, zkus jej osobně, starý praktiku.
Naposledy upravil(a) merhaut dne 26 črc 2018 12:56, celkem upraveno 1 x.

Oldear
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 26 črc 2018 12:43

merhaut
Bohužel jsi nepochopil základní myšlenku a s tím nemohu nic dělat.
HOWGH

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa » 26 črc 2018 13:09

Dodatek: merhaut - a oni v některém tom článku píší, že to změřili, či nezměřili, nebo dokonce, že nemohli změřit? Nebo je to pouze o preferenci barvy zvuku, jak jsem psal. Ach jooooo.
O preferencii niečoho sa dá zodpovedne hovoriť až vtedy, keď vieš rozlíšiť čo je čo. To je základná myšlienka. Potom môžeš preferovať. Nič proti tomu. Ale dovtedy sú to reči..
Apropo, tie husle môžu byť presne rovnako naladené(výška tónu), ale farba (harmonické, zloženie spektra...) nebude určite rovnaké. Výška tónu (kmitočet) je len jeden vytrhnutý parameter.
BVaudio, výroba a predaj

merhaut

Příspěvek od merhaut » 26 črc 2018 13:27

Tak to dopadá, když někdo vytáhne ve "svatém" tažení proti ABX na scénu housle a zkušeného virtuosa - co si prý koupí housle s vyšší cenovkou, protože mu hrají na jeho ucho lépe a příjemněji - a naběhne si tím na vlastní vidle, protože se slepým testem dokázalo, že je tomu přesně naopak, a ještě se napíchnutý cuká. Sadomaso hadr:-)

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 26 črc 2018 13:56

K tem houslim.. Kamarad houslista rika, ze i kazdy smycec hraje jinak. A i kdyz se ten oblibeny poskodi a opravi, uz to je temer vzdycky poznat.
Hraje cely zivot, verim mu to (a obdivuji, jak muze nekdo zvladnout takhle tezky nastroj).
A pak i test sestavy u nej je zajimavy (a presvedcivy) Pusti housle na sestave, pak je vezme z gauce a zahraje.
Nevim jestli takhle nekdo zdejsi testuje. ;-)

merhaut

Příspěvek od merhaut » 26 črc 2018 14:36

Zvuk z audio řetězce je jinou disciplínou než zvuk nástroje "naživo".

Oldear
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 26 črc 2018 15:12

kychtax
No konečně. Samozřejmě, testovat jen na akustický nástroj ( jen ten je možno považovat za "zvukové dogma" ), již jsem to tady psal několikrát. Ano, já nastavuji aparaturu na akustické nástroje, možná mám výhodu, že jsem se houslím a později i viole, léta aktivně věnoval a snad to mám ještě naposlouchané.

Ramones
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Ramones » 26 črc 2018 17:18

...tak, já také pár let šudlal na housle (konzervatoř jsem odmítl, neb mě klasika nikdy nebrala), ale ten příměr barvy tónu houslí byl v kontextu s nějakým drátem k bednám, řek bych ... nepovedený. Tělo nástroje zvuk dotváří jako ozvučnice, drát ne e ...

Ramones
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Ramones » 26 črc 2018 17:54

kychtax píše:
26 črc 2018 13:56
K tem houslim.. Kamarad houslista rika, ze i kazdy smycec hraje jinak. A i kdyz se ten oblibeny poskodi a opravi, uz to je temer vzdycky poznat.
Hraje cely zivot, verim mu to (a obdivuji, jak muze nekdo zvladnout takhle tezky nastroj).
A pak i test sestavy u nej je zajimavy (a presvedcivy) Pusti housle na sestave, pak je vezme z gauce a zahraje.
Nevim jestli takhle nekdo zdejsi testuje. ;-)
Promiňte, kolego, ale pokud to ten pán opravdu takhle dělá, pak je diskuze o ladění hi-fi sestavy s ním zbytečná.
Musí přece vědět, že zvuk vycházející 10 cm od levého ucha bude vždy jinak znějící než zvuk z X metrů vzdálených reprobeden.
Ono by to přibližně šlo, ale muselo by se jednat o identickou nahrávku těch samých houslí (mono), hrát by na ně musel kolega z orchestru ;) a hlavně by musel být ve stejné vzdálenosti jako bedny a nejlépe také ve stejné výšce středového repra ... a pak by onen pán, mohl posuzovat, co a jak zní *palec*

Oldear
Vybavení

Příspěvek od Oldear » 26 črc 2018 18:07

Ramones
Chlape, už mně to tady nebaví. Samozřejmě máš pravdu s tou ozvučnicí, takovej d...l snad nejsem, ale jde o to, ať ta ozvučnice, či např. jiný smyčec ten zvuk jakkoliv zabarví, tak "naši měřitelé" se svými měřáky změří pořád stejný kmitočet tónu. Tys to vůbec nepochopil, to je demonstrace toho, že né vše se dá změřit. Podobné je to u těch nešťastných kabelů. Džízas.

Poznámka k reakci na kychtaxe.
Milý skorokolego, na housle nemůže hrát sám posluchač. Ten musí sedět v poslechovém místě a hrát mezi bednami musí někdo úplně jiný. Dokonce někdo, kdo má "nějaký" ten hudební sluch a řadu zkušeností - třeba hrou v symfoňáku, to může mít naposlouchaný a žádného houslaře tam nepotřebuje, protože ví jak mají housle znít. Resumé je to, že nastavovat aparaturu by se mělo na akustické nástroje. Není potřeba se v tom takto šťourat.

Je také nutné si uvědomit, že pokud se tady bavíme o vlivu kabelů - tak ano jsou, ale v řádu jednotek procent pomyslné kvality, kdežto novodobé výtvory ( právě kromě té klasiky ) rádoby umělců u mixáku, jsou zprzněny v řádu desítek procent.

merhaut

Příspěvek od merhaut » 26 črc 2018 18:13

Nejpřirozenějším a nejrozšířenějším hudebním nástrojem je lidský hlas.

merhaut

Příspěvek od merhaut » 26 črc 2018 18:48

Sisyfos: dvojitě slepý experiment umožní dospět k objektivním výsledkům, nezkresleným vědomím účastníků experimentu.

Odpovědět