kychtax

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
BVa
Příspěvky: 2675
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: kychtax

Příspěvek od BVa »

PMA-píšeš-....kabely, které byly na poslech "jiné",....,to znamená že rozdíl byl poslechehm odhalitelný?
Ano, pri "debilných" kábloch , tzv "smerových", s tienením pripojeným na jednej strane, prípadne všelijakých skrúcaných exotoch bez (slušného) tienenia. Skrátka kábel/anténa pre vf rušenie. A v spojitosti s blbo konštruovaným prístrojom (špatné zemnenie, slabá odolnosť na vf..) je "muzikálny" zvuk na svete. Názorný extrémny prejav je "cvrlikanie" pri aktivite mobilu v blízkosti aparatúry..Nie je to inherentná vlastnosť kábla, ale kombinácia blbo konštruovaného kábla a prístroja. Však to PMA napísal..
Dopadlo to tak, že kabely, které byly na poslech "jiné", měly téměř bez výjimky ve VF oblasti mizerné chování a úroveň naindukovaných rušivých napětí byl na nich nejvyšší.
2 NA
Je z podivem, že nikdo stále nepřichází s těmi případy testů metodikou ABX ve kterých šlo rozpoznat a přiřadit X. A jestli takové neexistují tak jak se stále může tvrdit, že je to nanejvýše spolehlivá metoda pro zjištění jestli je slyšitelný rozdíl mezi A a B, když to v ABX nejde ani u velmi kvalitativně rozdílných vzorků.
Však si taký urob..
Nahraj si vzorku A s čistým tónom 1000H, vzorku B s dvojtónom 1000+2000Hz s rovnakou amplitúdou (skreslenie 2. harmonickou 100%). Na 100% ich v ABX poznáš, nepochybuj.. Potom tú druhú nahraď dvojtónom, kde bude tých 2000Hz o 80-90 dB nižšie ako 1000Hz (skreslenie 0,01-0,003%). A nepoznáš ani "prd". Ide o úroveň tých rozdielov..A tí, čo "počujú", inak bezpečne rozlišujú rádovo nižšie rozdiely. A také sa testovali...Tak ako to je??
Je to "zaujímavá" logika, že test, ktorý nedá "želaný" výsledok je apriori metodicky špatný..
BVaudio, výroba a predaj

Oldear
Příspěvky: 1028
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od Oldear »

BVa
Jak si Tě vážím jako konstruktéra, tak si Tě nevážím jako hifisty. Ty jsi normální technokratický demagog - bez urážky.
Tak jestli chceš v tom Vašem slavném ABX testu porovnávat kombajn a autíčko na setrvačník, tak to hej - to funguje. Stejně jako 1 kilo a 2 kila, to je test pro tupce.
Rozdíly v kabelech jsou v řádu jednotek procent. Dám Tě velkou toleranci a budeš tedy v ABX testu schopen rozpoznat 1000Hz a 1009Hz?
Protože, když si je nahraješ např. na placku, či flešku a při přehrávání je budeš přepínat tzv. za jízdy, tak to jasně poznáš. Dokážeš to X specifikovat a přiřadit jako A, či B v ABX testu? Toto je rozsah jako u kabelů a nikoliv kilo a kilo+2kila. Tímto si dal najevo jaké jsou Tvoje rozpoznávací schonosti, nebo rozpoznávací schopnosti aparatury na které posloucháš. Nebo kterou vyrábíš?
Promiň, ale už mně tady nebavíš, hudebně budeš zcela bez sluchu a rozpoznávací schopnosti se u Tebe budou limitně blížit 0. Posloucháš očima - pohledem na měřák. Promiň a neber to osobně. Někdy bych se s tebou chtěl někde setkat v poslechovce s kvalitní aparaturou a testnout si Tvoje schopnosti bez měřáku.
Buď tolerantní a každému dopřej jeho názor a vlastní zkušenosti. Ty Tvoje zkušenosti nejsou generální a zvukovým dogmatem pro všechny hifisty.

FS
Příspěvky: 1079
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od FS »

@BVa: Mám tedy tomu rozumět tak, že pronikání VF signálu do audio řetězce je slyšet a že na to není žádné voodoo? Pokud tomu tak je, pak by mne zajímalo, zda jste to měřil a jak velký rozdíl oproti vstupnímu signálu se Vám podařilo naměřit (například na zesilovači)?

merhaut

Re: kychtax

Příspěvek od merhaut »

Houslisto Oldeare, povídej nám ještě chvíli o tom, jak kabel dokáže měnit výšku tónu:-)

Oldear
Příspěvky: 1028
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od Oldear »

merhaut
Již jsem to zařídil.

merhaut

Re: kychtax

Příspěvek od merhaut »

Houslisto Oldeare, nestyď se, poděl se o své myšlenkové pochody:-)

BVa
Příspěvky: 2675
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: kychtax

Příspěvek od BVa »

2 Oldear
Rozdíly v kabelech jsou v řádu jednotek procent. Dám Tě velkou toleranci a budeš tedy v ABX testu schopen rozpoznat 1000Hz a 1009Hz?
Neviem, neskúšal som, dúfam že ano ;) Ale ABX by to ukázal jasne. A aj ABX umožňuje prepínať ako chceš a koľkokrát chceš..
Ale je ti (dúfam..) jasné, že žiadny kábel nezmení kmitočet. A to podčiarknuté si nadhodnotil asi 10000 x. Lebo inak je každá debata zbytočná, nebude to nič vecné.
A nebudeš veriť , uši mám, používam ich na počúvanie hudby (ale nie na meranie), dokonca som bol "v mladosti" (cca-40rokov..) aj amatérsky muzikant, aj hudobný sluch ešte mám. Ale na overenie kvality prenosu hudobného signálu vždy použijem prístroje, pretože potrebujem zistiť rozdiely pod 0,001%. Tam sa asi pohybujem.. A nechci, aby som napísal, aké tvoje schopnosti sa "limitne blížia k nule".
Názor bez problémov doprajem každému, ale nie vydávanie názoru za neotrasiteľný fakt. To sa musí (objektívne) dokázať.
To obrazné porovnanie autíčka a kombajnu ukáže čo je"reálne" rozlíšiteľné, však si " zmenši kombajn na kladivo" a test zopakuj.... Že je to (schopnosť rozlíšiť) rádovo iné, ako si niektorí myslia (domýšľajú..), nie je chyba testu..
2 FS
@BVa: Mám tedy tomu rozumět tak, že pronikání VF signálu do audio řetězce je slyšet a že na to není žádné voodoo? Pokud tomu tak je, pak by mne zajímalo, zda jste to měřil a jak velký rozdíl oproti vstupnímu signálu se Vám podařilo naměřit
Záleží na úrovni rušenia a kvalite prístroja (odolnosti), v extrémnych prípadoch určite ano (napr. ten mobil položený napr. na DACe, alebo blízko signálového kábla..), existujú určité limity, normy. Dokonalé nie je nič, ani "nerozbitné " lietadlá nikto nevyrába.
Namerať sa to dá ale (skoro) vždy, žiadny prístroj nie je z tohto hľadiska ideálny. U "slušných" prístrojov je vplyv rušenia merateľný na nových "produktoch"spektra v audiopásme niekde pod -100-110dB. Je to to "smetí" na obrázkoch spektra, čo trčí tesne nad šumovým dnom (rozlíšením merania). Alebo sa zdvihne to šumové dno..Ale to už (reálne..) nikto počuť nebude ani náhodou.
BVaudio, výroba a predaj

Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 1917
Registrován: 23 úno 2009 10:47
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od PMA »


Jak si Tě vážím jako konstruktéra, tak si Tě nevážím jako hifisty.
No to je gól! :D :D

Jsou debaty (a je jich skoro většina), kterých je nejlépe účastnit se v co nejmenší míře. Platí v nich taky beze zbytku exponenciální zákon ;)
Pavel Macura Audio

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6384
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od dadaft »

PMA píše:
27 črc 2018 11:53
...... Kabely se dost liší až ve VF pásmu, od stovek kHz až jednotek MHz. Liší se taky jejich odolnost vůči vnějšímu rušivému VF poli...........
PMA
Dobře.
Co když mám digitální zesák, který na výstupu vše nad 50kHz uřeže? To na kabely nachytané VF rušení se tedy do zesáku nedostane a nijak jeho zvuk neovlivní. Pro bedny to nachytané VF rušení taky nic neznamená, stovky a tisíce kHz nemají čím vyzářit, je to zcela mimo jejich frekvenční rozsah. Navíc to rušení musí být vůči signálu úplně stopové...
Hotovo fertig vyřešeno, vliv repro kabelů nula?

merhaut

Re: kychtax

Příspěvek od merhaut »

Dostanou se tam ale slyšitelné relikty interferenčního zkreslení, rozdílové složky, kdy platí že vf1 minus vf2 rovná se slyšitelný nf. K iniciaci stačí i malé vf složky na vstupu špatně vyřešeného digitálního zesilovače. Však to Pavel u jakéhosi nedávno odhalil, nečetl jsi?

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6384
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od dadaft »

Ne.
Osobní pocit z mého digitálu je, že všechny kabely s nějakým normálním průřezem hrají stejně,,,,,,, jako by nebyly. Neslyším ani hovno, natož zkreslení. Jediné limity jsou zesák (když to hraje moc potichu, nestíhá) a bedny (ty zas se svou cenovkou a konstrukcí nehrají v koncertních hlasitostech). Jinak je to v poho a zdvojený Kimber KWIK 16 je prostě super suprovní. *sunglases*
Tranzistorové zesáky podle mě na repro-kabely reagují mnohem víc...

Ale nezapomínal bych, že už jen tím, že bedny postavíme do uzavřené místnosti, vyrobíme parádní hřebenový filtr, když hrajou,,,,,,,, :o

merhaut

Re: kychtax

Příspěvek od merhaut »

Je to na hififorum.sk v tématu: Poznáte poslechem zvukovou signaturu class D zesilovačů?

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6384
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od dadaft »

Popravdě nemám moc šajn, o čem se tam baví -- jestli jsem to dobře pochopil, cough je přesvědčený, že UcD má zvukovou signaturu, PMA o tom není přesvědčený. Problém vidí, pokud k digitálnímu zesáku s Hypexem připojíš zdroj signálu s výraznou rušivou VF složkou (typicky když připojíš analogově běžný PC) - to se pak přes součtové a rozdílové frekvence tohle rušení nějak dostane k výškáčům a je slyšitelné.
Řekl bych, že to tak je, špatný počítač, připojený analogově přes zvukovku, to je koncert sám o sobě, ani nemusíš pouštět hudbu --- pííííp, dzzz, trrrrrr, vrrrrr, neuvěřitelné zvuky se linou z beden, když je dáš nahlas. A když zapneš prohlížeč a začneš surfovat po netu, je to fakt úplný koncert rušivých signálů.... :lol:
Nicméně dobře postavený počítač slyšet není.
A i u toho špatného velmi pomůže, když digitální zesák použiju jako dac-amp - pak můžu volume vyšroubovat na max a je ticho, když je v hudbě ticho.
A při připojení dobrého analogového zdroje, který žádný VF bordel do signálu nepřidává, např. CD960, to hraje jako z praku.

A jestli slyším nějakou signaturu Déčka?
Pokud jde o barvu nástrojů, tak ne. Zdá se mi ale, že dobré Déčko vždy "šlape", muzika má drajv.
Ve vyšších cenovkách je to asi jiné, ale na dolním konci už dnes takový NAD D3020, 30W malá krabička k PC a regálovkám, zvukově převálcuje nižší ABčkové řady zesáků různých výrobců...

Ale základ jsou bedny a místnost.
Navíc já už jsem mnohem víc audiofil, než hifista.

Takže vlastně nic. :P

Uživatelský avatar
NA
Příspěvky: 1266
Registrován: 11 čer 2008 12:29
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od NA »

Kychtax neprotestuje proti využití jeho vlákna pro toto téma tak si dovolím pokračovat zde.

BVa, PMA, merhaut, davidhighend…
Znáte ten pocit, když přejdete z jedné místnosti do druhé a cítíte, že došlo ke změně teploty?
Všimli jste si toho někdy, a víte o tom, že ten rozdíl který je člověk spolehlivě schopen cítit je jen 1-2 stupně?
Noble Audio - výroba a prodej

BVa
Příspěvky: 2675
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: kychtax

Příspěvek od BVa »

Copak tím chtěl básník říci?
Že ak príde k zmene teploty (objektívny fakt) sme to schopní rozlíšiť? Tak nejako to je aj pri zvuku, rozlíšenie bude asi rovnaké, zmena o 1-2% (ak uvažujeme rozsah rozlíšenia vnímanej teploty napr -40 až +60). To si sa ale "strelil do nohy" s takým argumentom...To čo sa tu často prezentuje ako fakt, je obdoba tvrdenia že teplota v miestnosti sa znížila, pričom na stene vidíš nový obraz zasnežených Álp..Zvesíš obraz, a zmena teploty je fuč. :)Teplomer sa nepohne ani o +-0,01st. A subjekt vyhlási, "teplomer je nanič, ja to cítim!"
Naposledy upravil(a) BVa dne 28 črc 2018 19:20, celkem upraveno 1 x.
BVaudio, výroba a predaj

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host