kychtax

Představení jednotlivých členů fóra, jejich aparatur, oblíbené muziky atd.
Odpovědět
PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: kychtax

Příspěvek od PítrsPraha » 11 dub 2017 23:50

Minimální přijatelná poslechová vzdálenost podle mě souvisí se dvěma věcma:

1) S akustikou - Je žádoucí, abys se k uchu dostal co největší podíl přímého zvuku, ne odraženého. Odrazy zhoršujou stereobázi, prostorovost, detaily, mikrodynamiku.
2) Se schopností beden znít jako homogenní celek - u některých beden je nutný nějaký odstup, aby se zvuk spojil, aby nebyla roztržená stereobáze.

S mýma předchozíma regálovkama Shan jsem poslech v blízkym poli měl rád (cca 1.5 m od beden). S nynějšíma Electrama to nejde, zvuk je zblízka rozpadlej, chce to aspoň 2.5 metru či víc - uslyšíš ve čtvrtek ;-).

RedBaron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od RedBaron » 12 dub 2017 08:28

Funguje to výborně, já když všichni vypadnou, vytáhnu repra až za polovinu místnosti, natočím je 45° dovnitř, posadím se na pohovku, přes konf.stolek hodím tlustou chlupatou deku a pustím smažbu. Potom teprve slyším co umí a prostor, který je s reprama u stěny zabitý místností, basy jsou rovnoměrné a vyvážené, je to super. Ten "prostor" co všichni v nahrávce popisují, je stejně nějaká haluz ovlivněná místností, když je takhle vytáhnu k sobě, prostor se celý posune dozadu a celá hudební scéna se odehrává na zdi naproti mě, nikdy dál...

terahera
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od terahera » 12 dub 2017 09:06

Já,když jsem laboroval s bednama,tak jsem samozřejmě taky skoušel rovnoramenný trojůhelník,ale nakonec se mi nejvíc osvedčilo,mít vzdálenost od zadní stěny a boční stěny stejnou.mám to teď 1.2 m a rozestup beden mezi sebou asi 2metry.Poslouchám asi 2.5 metru od beden a je to asi nejlepší ze všech mých pokusů

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder » 12 dub 2017 09:16

Rovnostranný poslechový trojúhelník je ideál, který souvisí nejvíce s místností a akustikou v ní. Ruku na srdce, kdo z nás má ideální poslechový prostor? My, co hrajeme v obývácích musíme laborovat s rozmístěním beden a poslechovou pozicí neustále. Když už se zdá, že je to ok, přijde nový (jiný) kousek nábytku a už to není ono. To je holt úděl absence separátní poslechovky - tedy pokud již někdo od začátku neplánoval stavět obývák pro tyto účely. Já osobně jsem musel na 3pásmovky posunout poslechové místo o metr dozadu (bedny mám na šířku místnosti), kde se mi basy jeví jako nejpřesnější a podání hudby nejvyváženější - a bedny vytahuji pro poslech cca o půl metru více ode zdi.
Honzo, ty máš prostor pěkný, ale také nepravidelný a nesouměrný, proto laborujeme. Hýbání s bednami má u mě doma mnohem větší efekt než hrátky s kabely. U tebe asi také, ne?

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 12 dub 2017 09:32

Krychtax...nemám moc místa, tak mám rozestup výškáčů 110cm a od beden jsem 130cm. To už se dá považovat za nearfield :)
Ale není problém mít ve větší místnosti trojuhelník 4m. I tak to hrálo parádně, pro mě i lépe než z 1.5m
Co tvoje pokusy s kablíky, nějaký závěr? Máme něco zkusit napodobit?

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 12 dub 2017 10:39

Redbaron takhle jsem to dělal asi rok - vytahoval bedny se stojanem víc do prostoru. Dole jsem měl gumy, abych tím nešoupal po zemi. Ale zvuk neskutečně trpí. Pochopil jsem, když jsem je dal na hroty a kámen (přírodní kámen z OBI za 130kč/ks :) ). To už bych teď raději udělal nějaký malinký kouteček, jen abych tam mohl mít bedny stabilně a nemusel s nimi hýbat.
Michal overgrounder. Nepravidelné a neošetřené akusticky. Na druhou stranu moc s tím dělat nechci. Závěsy, víc nábytku, možná nějaký difuzor. Spíš ne moc zatlumenou místnost, kde to trochu lítá a je vzdušnější. Hlavně budu muset vyházet ty molitany (ak. pěnu). Ženě už s nimi dochází trpělivost. :)

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od overgrounder » 12 dub 2017 11:24

Hm, ty molitany prostě vzhledné nejsou, to si nemusíme nic namlouvat.
Já jsem to šoupání bednami vyřešil tak, že pod 3cm kámen jsem dal starý zátěžový koberec o rozměrech kamene a otočil chlupem k podlaze. Jen takto to klouže a dá se s tím dobře manipulovat. I když jsou bedny na hrotech a mnou vyrobených miskových podložkách (sendvičová konstrukce: miska s důlkem pro hrot, okroužek o síle 5mm, který odděluje vrchní misku od spodní), je to stabilní a kámen po té spodní straně koberce neklouže! Na podlaze mám přesnou míru, kam je mám vysunout (podle lamel podlahy), takže příprava k poslechu zabere asi tak minutu. V mých podmínkách je to jediná možnost.
OT: jestli bych si spíš neměl založit svoje vlákno :roll:

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 12 dub 2017 11:28

Jarda. S kabely je to tady permanentní změna *2thumbsup*
Teď jsem se přesunul na reprokabel.
Reprokabel od Paola. Hybrid, solid core. Výborný v detailu, prostoru. *thumbs up*.
Ale vybrat k němu napájecí kabel před filtr, je docela úkol. :lol:
Mám tu 5 a s každým to hraje jinak, překvapivě dobrý je 7-žil Lappkabel s fake koncovkami Oyaide.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 12 dub 2017 13:33

Zkus někoho požádat, aby ti vyrobil kroucený kabel 2x2.5 a jako PEN použít masivní stínění, alespoň 4mm2. Třeba se ti to jako napájecí zalíbí. S 2.5 se mi povedl závit na cca 4cm.
Ten repro je z kolika žil?

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax » 12 dub 2017 15:03

To uz je tak na hrane, jestli se ten napajec jako diycko vyplati, kdyz ten lapp se mi zda opravdu povedena metraz a nestoji ani moc.
Ten reprokablik je 16zil solidcore.

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PavelDosko » 12 dub 2017 15:04

jako u vseho je to individualni dle prostoru, bedny mam cca 3,5 m od zdi, cca 3 m od sebe a posloucham tak ze 6m, jo je to dane tim "hangarem" kde to mam pichnute. Hlavni je aby byl dany postizeny jedinec spokojeny :-)

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 » 12 dub 2017 15:15

Krychta...tak ještě zkusit solid core 16-20 kroucených párů. Třeba se ti bude líbit víc.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim » 12 dub 2017 20:29

kychtax
od určité úrovně sestavy už nemá smysl nic motat "na koleně".
bez špičkové metráže a kvalitních konektorů se dál neposuneš.
dalším problémem/otázkou je kam/jak se za pár let "prooxidují" doma pájené konektory na drahé metráži a jaký to má vliv na poslech.
(jestli nebylo lepší koupit rovnou originál kabel z profi mašiny)
pomalé změny si nijak nevšimneš. časem to hce všechny kablíky zkrátit a znovu osadit.
kamarád testoval 2 power kabely valhalla. originál 2m versus krácenku 2m z dlouhého káblu. krácenka osazená oyaide
oba "hrají" jinak.
hodně zdaru nejprve při hledání zesilovače!

koudy42
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od koudy42 » 12 dub 2017 20:35

Pro trpělivé povahy speaker cabel z UTP: https://www.venhaus1.com/diycatfivecables.html :lol:. Posun regálovek na stojanech mě čeká, ale zároveň se nechci vzdát kamenný desek pod stojany. Uvažuji nad kobercem nebo jiným "posouvatelným, hladkým" materiálem pod stojanama. Máš zkušenost po výměně gumových nožek z kamenný podklad? Molitany se dají maskovat, záleží na umístění. Já mám jeden v rohu částečně za závěsem a další u skříně a žena nemá námitek, ale každá má asi jinak nastavený stress hifi-factor :).

Odpovědět