Gramofon - lehké probíjení?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
luksa
Příspěvky: 12
Registrován: 29 lis 2018 11:42
Kontaktovat uživatele:

Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od luksa »

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s následující situací. Již téměř dva roky používám následující sestavu: gramofon pro-ject 2experience - předzesilovač pro-ject phono box - zesilovač pro-ject stereo box rs - xavian perla (+ mám na zesilovač napojený sluchátkový předzesilovač pro-ject head box). Gramofon je s předzesilovačem propojen přes cinch a uzemněn na obou koncích, cinch je použit rovněž pro propojení předzesilovače a zesilovače, repro je připojeno banánky.

Nedávno jsme se stěhovali do novostavby, tudíž sestava rozpojena a opět připojena na novém místě. Od samého začátku se pak začala dít poněkud zvláštní věc, kdy mě raménko gramofonu (karbonové) začalo lehce "kopat", jakoby lehce probíjelo. Totéž se dělo i v situaci, kdy byl gramofon odpojen od zdroje a byl zapojen pouze do sestavy. Gramofon testován v aut. servise a vše v pořádku. Zásuvky rovněž v pořádku.

Ještě možná doplním, že na šasi zesilovače cítím lehké brnění (podobné jako u např. macbooku zapojeného přes dvoukolík), což jsem pochopil, že se snad jedná o jakési indukční napětí a neměl by to být problém.

Neřešil někdo z vás podobný problém? Nevím, jestli se nemůže jednat např. o zemní smyčku nebo nějakou koncentraci napětí v sestavě (nejsem elektřikář).

Za jakékoliv postřehy budu rád.

Díky!

Bazi 36
Příspěvky: 1083
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od Bazi 36 »

S tim lehouckym brnenim na kovovych castech si hlavu delat opravdu nemusis,me a spouste jinym to delaji vsechny komponenty,dokonce i kovova lampa(dvojkolíky). Vzhledem k tomu,zes celou sestavu rozpojoval,bych nevyloucil spatne dotazene uzemneni,nebo poskozeny propojovaci zemnici kabel,vymenit,vyzkouset.

TRANSIWATT
Příspěvky: 468
Registrován: 27 lis 2013 17:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od TRANSIWATT »

Pozor na to ! Ono "lehké probíjení" může být klidně i plná fáze na kostře. V obyváku kde je izolovaná podlaha, případně koberec, takhle působí i dotek na fázový vodič. Až když se pak člověk náhodou druhou rukou dotkne něčeho řádně uzemněného, tak to už může mít fatální následky pro jeho zdraví a hifi kariéru.
Nejlepší je pozvat si revizního technika, ten na to má přístroje a stanoví jejich bezpečnost , lokalizuje zdroj závady. Nestojí to moc. Hlavně ať prověří externí napájecí zdroje !
Pokud je zesilovač připojen k síti třížilovým vodičem a další komponenty propojeny zemnicím kabelem, tak by k podobnému jevu nemělo docházet, pak je někde chyba. Pokud není, doporučuji tuto úpravu provést. (to uvádím jako všeobecnou radu, tvůj případ to nebude, ty to máš napájeno z ext.zdrojů)
Když se tak dívám na ty komponenty Project, tak všechny jsou III.třídy, to jest napájeny bezpečným malým napětím přes externí zdroje. U takové kombinace by k tomu jevu nemělo docházet !!! Nejvíce podezírám ty malé zdroje k napájení phono a headboxu. Nejsem zcela přesvědčen o tom, že je v nich použit transformátor v bezpečnostním provedení. Viděl jsem několik rozebraných takových zdrojů a byla to to pěkná prasárna. Třeba sekundární vinutí zařezáno do primárního bez jakékoli spolehlivé izolace. Spínané zdroječky jsou ještě větší svinstvo. Zaměř se na revizi napájecích zdrojů, případně je vyměň nebo nech si udělat nové , každopádně doporučuji navzájem propojené zemnicí kablíky z jednoho bodu vyvést na ochranný vodič sítě.
Já bych rozhodně nemohl žít se sluchátky , u kterých než si je nasadím na hlavu tak pociťuji lehké brnění na jejich kovových částech. Pud sebezáchovy mám silnější.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od lechos »

)...Gramofon je s předzesilovačem propojen přes cinch a uzemněn na obou koncích ? a co se stane když jeden konec zemnění odpojíš ?

luksa
Příspěvky: 12
Registrován: 29 lis 2018 11:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od luksa »

to Bazi 36: souhlas, tohle mi potvrdilo již více lidí, nicméně zrovna 2x příjemné to není ...

to Lechos:

Nejsem si úplně jistý, ale celé "to" začalo podle mě až po řádném uzemnění svorky na gramofonu. Když jsem sestavu znovu zapojil, byl v repro slyšet příliš velký šum, což bylo evidentně způsobeno špatným dotažením svorky u gramofonu. Ale je to jenom momentální dojem ...

to TRANSIWATT:

Revizního technika určitě pozvu. Zesilovač je do sítě zapojen rovněž pouze vidlicí. Od trafa do těla zesilovače pak vede xlr kabel (doufám, že to píšu dobře). Bavil jsem se o tom dnes i s člověkem, který se dříve zabýval audio/video servisem a byl poměrně překvapený, že celá sestava není nijak uzemněna přes kolík. Současně na první dobrou zmiňoval špatný zdroj od předzesilovače, resp. celý předzesilovač. Říkal něco o případném galvanickém oddělovači, resp. uzemnění celé sestavy (volně přeloženo, tady fakt nejsem doma, ale možná je to tebou zmíněné vyvedení zemnícího kablíku na síť), musí se na to přijet podívat. Trošku jsem pak dneska procházel i zahraniční fóra a stejný problém tam byl skutečně řešen s tím, že "probíjelo" nejen raménko ale i předzesilovač (způsob řešení jsem úplně nepochopil, nicméně tomu člověku nakonec nějak vyhořel gramofon). Se sluchátky souhlasím - nijak sice nevybrují, nicméně ta důvěra vůči nim (ale vůbec celé sestavě) tak nějak chybí.

Jinak se omlouvám za případné chyby nebo nepřesnosti ohledně popisu - muzika mě hodně baví, ale žádný odborník na elektroniku nejsem. Sestavu jsem volil ideálně od jednoho výrobce a pokud možno jednodušše.

Bazi 36
Příspěvky: 1083
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od Bazi 36 »

To probijeni ramenka zkus skutecne vyresit vymenou zemniciho kabelu. Je to nejlevnejsi reseni,pokud je k.o.
A to brneni vsech spotrebicu s kovovým šasím jsem mel vzdy a v kazdem byte(domě). Opravdu se nejedna o nic nebezpecneho(jinak by musel mit takovy spotrebic bezpecnostni zastrcku typu varna konvice). A na kovovem moste sluchatek beyer dt 880 opravdu nic nebrni,to tedy ani nahodou. Toto uz by psychicky vadilo i me.

123456789
Příspěvky: 167
Registrován: 18 lis 2018 23:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od 123456789 »

Pro začátek bych změřil napětí té kovové kostry přístroje kde to brní, proti ochrannému kolíku v zásuvce a potom proti něčemu co má pravděpodobně dobrou zem ( topení, PEN sběrnice v rozvaděči....)
Když tam nenaměříš nic, nebo řádově jednotky V, tak s vysokou pravděpodobností tě bude kopat jenom statika. Když tam naměříš řádově desítky V, tak bych do příchodu nějakého schopného elektrikáře na nic nesahal a vypnul to.

Pesi
Příspěvky: 450
Registrován: 28 čer 2008 00:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od Pesi »

asi tak co psal 12345578910. a pokud to brni, tak to není žádná statika. Jestli to chceš provozovat než to zmeris, tak si vem tlustý pantofle když na to budeš sahat

tombas
Příspěvky: 371
Registrován: 30 pro 2008 15:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od tombas »

Žádné brnění na kostře není běžná věc, ale vždy chyba v zapojení, probíjení zdroje apod.
Pokud to dělá v novém baráku, může se jednat o chybu v elektroinstalaci a krom úrazu proudem to taky může skončit např. požárem.
Takže okamžitě zavolat revizáka, ale skutečného, co to proměří a ne jen orazítkuje papír.
Taky už jsem na vlastní kůži zažil, že nějaký umělec připojil drát od zemnícího kolíku na fázi.

123456789
Příspěvky: 167
Registrován: 18 lis 2018 23:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od 123456789 »

luksa píše:
29 lis 2018 11:56
Dobrý den,
potřeboval bych poradit s následující situací. .....................
Kde bydlíš?

luksa
Příspěvky: 12
Registrován: 29 lis 2018 11:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od luksa »

Příští pátek tady budu mít člověka z nejpovolanějších, bývalého děkana fakulty elektrotechnické, současně člověka, který se audio/video živil. Dle mého má pravdu TRANSIWATT a bude se jednat o chybu v napájení některého komponentu. Současně souhlasím s Bazi 36, že víbrace (resp. jakási kapacitní vazba, indukční napětí) je, bohužel, běžnou věcí. Sám nechápu, že je to možné, ale pokud zapojíte macbook přes vidličku do zásuvky (téměř kdekoliv), tak na dotek brní. Stejně tak naše sony bravia. Doposud jsme ji měli na zdi, teď stojí na stojánku. Elektrikář změřil na šasi 90 v. Všechny tyhle věci jsou hodně řešené, a jak apple, tak sony to nijak nepopírají a de facto radí nevšímat si toho. Na druhou stranu říkám, že kdybych věděl, že to ta televize dělá, tak jí nekupuju. V jiném pokoji máme samsung, a je to bez problémů ....

Pokud se ukáže, že problém je v některém ze před/zesilovačů, tak s Pro-jectem končím. Moje zkušenost je následující. Začínal jsem s gramo pro-ject debu carbon s integrovaným předzesilovačem. Cca po půl roce předzesilovač odešel (reklamace uznána). Zesilovač stereo box rs - cca po týdnu provozu přestal fungovat jeden terminál na repro = reklamace uznána. Říká se 3x a dost.

Jinak nejsem elektrikář, ale chápu, že problém spotřebičů II. třídy nemůže spočívat v kolíku. I tak jsem nechal měřit zásuvky (včetně jejich zapojení) a všechno OK.

Samozřejmě dám vědět, jak to dopadlo.

Bazi 36
Příspěvky: 1083
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od Bazi 36 »

No,hlavne dej vedet,jak nazval to nase "brneni" pan ingeneer. Zadny z elektrotechniku se zatim neshodl na tom,zda se jedna u indukci,zbytek kapacity,statiku atp. Treba na to bude mit jednoznacny nazor. Ja treba elektrotechnik jsem,mimochodem jsem delal za mych mladych let revize kolesovych rypadel a zakladačů. Stejny problem jsme meli na rypadle. Vse kovove brnelo. Bagrovy elektrikar byl tehdy samozrejme letitý,zkuseny s praxi min. 20let. A nebyl tam s el. vzdeláním sám. Vsichni se vzdy shodli na tom,ze je to normální.

BVa
Příspěvky: 2523
Registrován: 11 srp 2008 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od BVa »

Pri dvojvodičovom sieťovom prívode je určitý "prienik" cez parazitné kapacity zdroja normálny. Je to tzv. mäkké napätie, nie je nebezpečné, len nepríjemné.. Najlepšie je porozpájať jednotlivé komponenty (odpojiť všetky signálne káble), a pri každom komponente zmerať (striedavé, AC) napätie medzi jeho šasi (kovová krabica alebo zem RCA konektorov, pri gramofóne napr. tým ramienkom) a kolíkom v zásuvke, otočiť vidlicu v zásuvke a zase zmerať. Použiť polohu, kedy je napätie nižšie, môže to byť 10 aj 150 V AC . Toto zopakovať pri všetkých (dvojvodičových..) komponentoch v zostave. Ak je to aj potom rovnaké, tak je to práca pre revízneho technika.
BVaudio, výroba a predaj

luksa
Příspěvky: 12
Registrován: 29 lis 2018 11:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od luksa »

to 123456789:

Momentálně (a snad finálně) bydlíme v rodinném domě, cca 200-250 m od pole, kde jsou dráty. Vytápění čerpadlo/podlaha. Snad to nemá nějaký vliv ...

Bazi 36
Příspěvky: 1083
Registrován: 04 lis 2017 16:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon - lehké probíjení?

Příspěvek od Bazi 36 »

Lukso,tvuj problem je opravdu jen ten gramec,pokud kope. Na to brneni se fakt vykasli,vyskytuje se to ve vetsine domacnosti,on jen nema kazdy doma spotrebic s kovovymi castmi šasí,takze ho nic netrapi.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti