Jaká přenoska na hodně jeté desky?

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
zabiny007

Jaká přenoska na hodně jeté desky?

Příspěvek od zabiny007 »

Rád prolézám bazary s vinyly a nakupuji za pár korun neznámé desky, slibující zajímavý hudební žážitek... Většinou se jedná o staré jazzové či swingové nahrávky, které jsou ale často hodně jeté, plné praskotu a šumu. Pokud to však muzikantům pořádně šlape a je z nich cítit energie a radost z hraní, tak mne takové desky baví víc, než některé technicky dokonalé "audiofilní" nahrávky... Některé zajímavé se mi pak podaří sehnat v lepším stavu, u jiných se ale musím spokojit s původním "úlovkem".
Doporučíte mi nějakou přenosku, která bude k ohoblovaným deskám, plných vlásečnic a drobných povrchových škrabanců tolerantní? Klidně i za cenu menšího rozlišení či úbytku detailů. Cenově si dovedu představit přenosku jak za pár stokurun, tak i třeba za desítku, pokud to bude "ta pravá"...

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Jaká přenoska na hodně jeté desky?

Příspěvek od lechos »

No a to jako šelakové standartky na 78 ot/min nebo LP mikrodrážka stereo (mono) 33.3 ot/min ?

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

lechos píše:No a to jako šelakové standartky na 78 ot/min nebo LP mikrodrážka stereo (mono) 33.3 ot/min ?
Dotaz se týká LP stereo 33,3.
Šelak mám vyřešen přes OM78, mono zatím speciální přenoskou neřeším, i když o ní výhledově uvažuji.

dekac
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dekac »

Já hraju na Dynavector DV 20x2H a paráda.To co kdysi zkreslovalo jako prase,tak hraje v pohodě.A navíc s PJ RS si velice dobře rozumí *2thumbsup*

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

dekac píše:Já hraju na Dynavector DV 20x2H a paráda.To co kdysi zkreslovalo jako prase,tak hraje v pohodě.A navíc s PJ RS si velice dobře rozumí *2thumbsup*
Mám DV 17D3 a mírně jetý desky jsou v pohodě. Ale u těch fakt hodně jetých, o které mi v tomto dotazu jde, to poslouchat moc nejde. Většinou jsou to desky za ze 60-70let, které někdo 40-50 let přede mnou hobloval "kdovínačem"... Nemluvě o tom, že je mi mé jehly líto...

DRACK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRACK »

zabiny007 píše:Rád prolézám bazary s vinyly a nakupuji za pár korun neznámé desky, slibující zajímavý hudební žážitek... Většinou se jedná o staré jazzové či swingové nahrávky, které jsou ale často hodně jeté, plné praskotu a šumu. Pokud to však muzikantům pořádně šlape a je z nich cítit energie a radost z hraní, tak mne takové desky baví víc, než některé technicky dokonalé "audiofilní" nahrávky... Některé zajímavé se mi pak podaří sehnat v lepším stavu, u jiných se ale musím spokojit s původním "úlovkem".
Doporučíte mi nějakou přenosku, která bude k ohoblovaným deskám, plných vlásečnic a drobných povrchových škrabanců tolerantní? Klidně i za cenu menšího rozlišení či úbytku detailů. Cenově si dovedu představit přenosku jak za pár stokurun, tak i třeba za desítku, pokud to bude "ta pravá"...
shure 44 , to je takovy standard za par korun na ty vojety desky

Patmann
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patmann »

Shure 44 na gramofon Pro-Ject Xtension 9S, to nevím teda :-).
Zkus jak jsem ti psal v sz tu Ortofon Quintet Black, s Phono Boxem RS si parádně rozumí a staré desky hraje díky hrotu nude shibata parádně ;-)

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Patmann píše:Zkus jak jsem ti psal v sz tu Ortofon Quintet Black, s Phono Boxem RS si parádně rozumí a staré desky hraje díky hrotu nude shibata parádně ;-)
Já vím, ale pro účely jaké chci je to už moc... Jde mi o desky, které vypadají a hrají, jako by je někdo přejel brusným papírem... Ale jejich obsah je pro mne natolik zajímavý, že kvalitu zkousnu a poslechu si je s radostí... Naposled mám z kategorie těchto desek třeba tento úlovek:

Obrázek

Ukázka viz https://youtu.be/hj1FRUOn_us

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

Tak tam vlož Sanyo MG09, 1/2" MM, jedna z nejlevnějších na trhu a není ji až tolik škoda.

Patmann
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patmann »

Anebo dva gramofony, pokud máš ještě tu NC450,tam dát nějakou MMku na ty staré kousky a na nový gramofon něco spešl ;-)

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Patmann píše:Anebo dva gramofony, pokud máš ještě tu NC450,tam dát nějakou MMku na ty staré kousky a na nový gramofon něco spešl ;-)
Tak jsem to praktikoval ještě nedávno, ale právě upgradem sestavy chci zůstat už jen u jednoho gramce a řešit to jednoduchou výměnou headshellu :-). Mimochodem - byl to i jeden z mých obhajovacích argumentů doma: "když koupím nový gramec, už nebudeme muset mít v obýváku dva" ;-)

Patmann
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patmann »

Tak proti gustu, já bych s každou deskou headshell asi neměnil, to spíš ty dva gramce bych bral ;-)

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

Patmann píše:Tak proti gustu, já bych s každou deskou headshell asi neměnil, to spíš ty dva gramce bych bral ;-)
Dva gramce znamená přehazovat káblíky v předzesu a přehodit i uzemnění, takže komfort nic moc (pokud nemáš předzesy dva, nebo předzes se dvěma vstupy). To když máš headshel s "vedlejší" přenoskou nastaven tak, aby váha i VTA odpovídalo "headshellu s hlavní přenoskou", je prohození mnohem komfortnější. Mám to na sobě ověřeno...
Každopádně - o tom dotaz není, to přehazování opravdu není podstatné a dva gramce doma aktuálně nechci, nemám je ani kam dát, protože místo po druhém gramci zabralo phono RS a druhý zesák...
Podstatný je dotaz: "která přenoska vytáhne i z hodně poškozených desek maximum hudby a přitom minimum lupanců, pukanců a kdoví čeho ještě..." ;)

nstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nstar »

Grado prestige black ale kludne aj vyssiu...

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

Na staré desky mám nejlepší zkušenost s 2M Black

Odpovědět