Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
BVa
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistka a rozvodný síťový kabel pro audio

Příspěvek od BVa »

Pokud se budeme bavit o třetí možnosti, prosím poraďte, CO a případně JAK by se dalo změřit, aby se člověk mohl rozhodnout o smysluplnosti nějakých úprav napájení doma?
Jedna vec je merať (nejaké hodnoty), druhá zistiť príčinu počuteľných problémov spôsobených napájaním alebo iným rušením.
Prvý krok asi zohnať nejaké testovacie CD alebo si "vyrobiť" wav súbor, na začiatok stačí pre "uchometriu" len digitálna nula, teda ticho. Prehrávať tento záznam na používanej zostave a počúvať, či ide z boxov niečo počuteľné (okrem slabého šumu s uchom blízko výškového reproduktora), nejaké cvrlikanie, pískanie, cvakanie, brum, proste nejaké nepatričné pazvuky. Ak áno, postupne odpájať všetky doma zapojené spotrebiče a pokúsiť sa identifikovať zdroj rušení. Ak sa nájde, skúsiť zapojiť zostavu do druhej zásuvky (iný okruh), pre overenie či ide rušenie po napájaní alebo "vzduchom"(napr. rušenie od nejakého wifi alebo vysielača mobilného operátora), možno problém nezmizne, ale sa trochu zmenší. Ak problém pretrváva, bude zdroj rušení v samotnej zostave,prípadne je mimoriadne citlivá aj na dnes "normálne" úrovne vf smogu, alebo ide rušenie po sieti zvonku, teda mimo bytu.
Druhý krok bude potom skúška od konca.. Len samotný koniec, vstup skratovať , potom pripojiť skratovaný vstupný kábel konca na zem výstup preampu (vypnutého, potom preamp zapnúť.).. Potom normálne pripojiť preamp so skratovaným vstupom, potom zdroj signálu... Proste postupovať systematicky a nájsť zdroj problému (rušenie, brum od zemnej slučky, hluk transformátorov od DC zložky v sieti- obvykle sa mení v priebehu dňa...) . Nedá sa dať 100% platný univerzálny návod.Podľa toho kde ten problém vzniká sa dá povedať či má zmena sieťového prívodu význam alebo nie. Samozrejme zámena starého dvojvodičového Al rozvodu za nový trojvodičový v medi určite neuškodí, alebo minimálne kontrola všetkých spojov v inštalácii .
Iná vec je potom nejaké amatérske meranie napr. zvukovkou na výstupe zostavy, ale to je na samostatnú tému a už sa to na iných fórach x krát riešilo
BVaudio, výroba a predaj

WaVe_99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od WaVe_99 »

zabiny007 píše:
WaVe_99 píše: Vymen to OBJEKTIVNE za SUBJEKTIVNE a bude to zcela spravne :-)
Přečti si můj post výše a pochopíš, že slovo objektivně je zde na místě. U původního, i když samostatného, přívodu po zapnutí LED lampy v ložnici bylo v bednách slyšet "bzučení" (omlouvám se technikům, nejsem schopen to přesně specifikovat), takže jsem nemohl poslouchat hudbu v obýváku, když si manželka chtěla v ložnici číst. Po výše uvedené výměně přívodního kapelu, odpojovače a zásuvky toto bzučení zmizelo. Podle mne je to dosti objektivní zkušenost, nebo potřebuješ dobrozdání celé rodiny, že to také předtím slyšeli a potom už ne?
Každopádně nutno podotknout, že nemohu na 100% tvrdit, že tato změna proběhla kabelem. Mohlo to být klidně jen zásuvkou, nebo odpojovačem. To fakt nevím, možná by technici mohli přijít s nějakou teorií. Koneckonců - taky je dost možné, že to zmizelo jen proto, že elektrikář musel přeorganizovat kabely v rozvaděči a "něco" zapojil jinak... Ale víte co - je mi úplně jedno, proč to zmizelo. Důležité je, že máme doma pohodu a žena si může číst, když já chci poslouchat... A že se i zlepšil zvuk? To už je moje subjektivní zkušenost, o kterou se dělit nemíním, nestojí mi to za to, na to si každý musí přijít sám.
Ahoj, díky, to s tím bzučením jsem přehlédl, moje chyba. Zkousel jsem u nasich (Primare PRE + koncak, Tannoy D700, zadna filtrace) zapojit do psa na hifi lampu s regulovatelnym manualnim stmivacem jasu, coz je podle me totalni nejvetsi prasarna, ktera se da do site zapojit. Moc casu jsem tomu nedal, nicmene, rozdily jsem neslysel. Takze to asi z me strany muzu uzavrit s tim, ze jsem hluchej a nemusim se zbytecne trapit s podobnejma vecma, jako je samostatny privod hifi a podobne :-) Mam to tedy jednodussi, nez zbytek diskutujicich...

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

@BVA: Děkuji za odpověď - určitě je dobré řešit nejprve známé problémy a vyloučit jejich příčiny.
První krok myslím zvládne i technický analfabet jako já :)

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Tak odpojovač/pojistka i kabel Lapp 5G x 4 jsou doma. Konstrukce kabelu je důkladná a poctivá.

Jen k tomu mám jednu (lamerskou) otázku. Nechám zapojit fázi a nulák ve dvou žilách, zem v jedné, tedy 2x8 mm + 4 mm. Kam ale zapojit stínění (oplet) kabelu, na jaké straně? Na straně zásuvek nebo rozvaděče? Pocitově bych se přikládal ke straně zásuvek pro prodloužení země přístrojů. Zem má ale vyvedenu jen zesilovač, tak než na své pocity dám na fakta a zkušenosti.

Jinak do zásuvek půjde zesilovač (síťová šňůra 3kolík), CD přehrávač (2kolík) a sub (2kolík).

Obrázek

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Prosím poraďte s tím zapojením stínění přívodního kabelu. O víkendu budu na stavbě mít elektrikáře, tak bych ho to rád nechal zapojit.

Jak jej máte zapojené vy, kdo jste to už řešili?

Děkuju

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

edit: že se vůbec obtěžuju....
Naposledy upravil(a) Jarda69 dne 05 kvě 2017 22:23, celkem upraveno 1 x.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Parkrat tu (v diskusich) zaznel i opak, proto se na to ptam (lidi veci znalych a zkusenych).

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Třeba se ti někdo takový ozve. Musíš vydržet.

terahera
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od terahera »

Já to mám na straně rozvaděče,podle rady člena,který to má také tak.

zabiny007

Příspěvek od zabiny007 »

terahera píše:Já to mám na straně rozvaděče,podle rady člena,který to má také tak.
U mne to stejné - kabel LAPPKABEL 110 CY 7G 1.5, stínění připojeno na doporučení u rozvaděče.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Kdybych to dělal, tak natáhnu kroucenou 2x4

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Jardo, diky za snahu, ale cti prosim me prispevky. Potrebuju 3kabel, nikoli 2, jak radis.

Vsem ostatnim, kdo psali smysluplne k veci at uz do vlakna nebo v SZ, dekuju za sdileni zkusenosti. Necham stineni zapojit na strane rozvadece.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

Rozvaděč jsem ti psal, ale asi ti to přišlo málo odborné. Takže nemáš za co, rádo se stalo.
Zkus číst pozorněji. Nepíšu čím to máš zapojit ty, ale jak bych to udělal já. To jenom pro upřesnění. Vůbec jsi na to nemusel reagovat. Ale díky za snahu.

Jarda69
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda69 »

tmwatch L+N od rozvadeče do nějakého filtru se zásuvkou, případně do holé zásuvky. PE normálním tvrdým 2.5 (do filtru klidně zase licna 4)

Odpovědět