Přidání subwooferu / Stereo 2.0 na 2.1

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
maxfli
Kontaktovat uživatele:

Přidání subwooferu / Stereo 2.0 na 2.1

Příspěvek od maxfli »

Ahoj
PC mám propojené s AVR přes optiku.
Sestavu mám 5.1 (Polk a subwoofer Magnat Alpha RS 12 / Receiver DENON AVR-X1600H DAB)
Vše je v pořádku a funguje jak má ( filmy, zvuk 5.1/ Stereo / atd ), ale chtěl bych si uložit v AVR zvukový profil, kde mi bude hrát stereo 2.0 se subwooferem 2.1
Rozšíření stereo zvuku o subwoofer. Přidat si ke stereu podporu hodně nízkých tónů přes subwoofer.

Jak docílit, aby mi WinAmp produkoval stereo nahrávky 2.0 (MP3,WMA,FLAC,atd) v 2.1 (se subwooferem) ?
Našel jsem jen WinAmp plugin Matrix Mixer, ale ten nemá ve výběru konfiguraci repro 2.1 viz screenshot dole, když použiju v Matrix Mixeru konfiguraci 5.1, tak subwoofer není aktivní viz ten screenshot, když zaškrtnu políčko Use SPDIF, tak je subwoofer v Matrix Mixeru sice aktivní -zelený sloupek, ale ze subwooferu jako takového nejdou žádné tóny, je mrtvý.
Zkoušel jsem také Aimp a též mi subwoofer u stereo nahrávek nešel.
Díky

Obrázek

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Přidání subwooferu / Stereo 2.0 na 2.1

Příspěvek od Fidji99 »

A preco to chces riesit vo Winampe.
Signal je bud stereo alebo multikanal.

To ci ti bude hrat 2.0, 2.1, 2.2, alebo 3.1, 4.0 je funkcia receivera/preampu. Tam si nastav, ako chces aby ti to hralo.

maxfli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maxfli »

Budu se opakovat:
Chci stereo rozšířit z předních sloupových repro také na subwoofer.
Nechci žádný pseudo multikanál (center, zadní repro), jen přední sloupy + subwoofer.
A na AVR to nastavit nejde, aby mi hrálo stereo pouze do předních + subwoofer.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

Nevim co a jak mas nastaveno v AVR, ale jednim z reseni je pripojit sub pres high level input.

Nicmene co jsem kdy nastavoval nejaky AVR, vzdy slo nastavit sub ke stereu. Tvuj AVR ale neznam.

maxfli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maxfli »

DENON AVR-X1600H DAB
Magnat Alpha RS12

Obrázek
Obrázek

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Ve WinAmpu není potřeba nic řešit. Ten musí jen poslat stereo signál do AVR.
AVR nastavit normálně na stereo.
AVR pak stereo signál pošle do předních beden a subwooferu (pokud je zapojen a detekován). Rozdělení signálu mezi hlavní bedny a subwoofer (dělící frekvence) navrhne automatická kalibrace Audyssey, ale hodnotu dělící frekvence je možné upravit i manuálně.
Subwoofer se normálně připojí na AVR do výstupu Pre-out (Subwoofer 1) a na subu do vstupu Line In.
Před spuštěním automatické kalibrace se hlasitost na subu nastaví na polovinu a frekvence na maximum.

maxfli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maxfli »

A není to náhodou tak, že bych měl přední sloupy nastavit na front speakers SMALL ? A subwoofer LFE + MAIN ?
Nyní mám přední sloupy nastaveny na LARGE a subwoofer pouze na LFE.

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

Ak su to plnorozsahove bedne, tak nie.
Ak su fronty nejake 2 pasma, tak ano.

LARGE/SMALL je rozdiel ci AVR posiela plny rozsah alebo ma high pass filter. By oko - ked mas repro co hra aspon do 35hz, daj na Large, ked od 50Hz tak daj na Small

maxfli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maxfli »

Chceš říci, že sloupy Polk Audio T50, které mají frekvenci 38 Hz - 24 000 Hz, mám nastavit na SMALL ? :?

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

od maxfli » dnes, 11:43
"A není to náhodou tak, že bych měl přední sloupy nastavit na front speakers SMALL ? A subwoofer LFE + MAIN ?
Nyní mám přední sloupy nastaveny na LARGE a subwoofer pouze na LFE."

Přesně tak, tvoje aktuální nastavení posílá při stereu signál pouze do hlavních beden, které jsou detekovány jako plnorozsahové (LARGE). Do do subwooferu jde pouze zvuk z kanálu LFE což je speciální kanál pro nízkofrekvenční efekty u multikanálového zvuku.
Pokud chceš subwoofer používat i pro stereo, je nutné hlavní bedny nastavit na SMALL a subwoofer na LFE + MAIN.
Pak je nutné si pohrát s nastavením dělící frekvence (automatika ji nastaví někde mezi 50 - 90 Hz). Cokoliv bude pod ní, bude hrát pouze subwoofer a nepůjde do hlavních beden. Jakkoliv ty Polk Audio T50 mají deklarovaný rozsah od 38 Hz, tak u těch nejnižších frekvencí už bude nějaký pokles (3 - 6 dB) a basové reproduktory už nebudou hrát v pro ně optimálním pásmu. A samozřejmě si na basech vezmou i část výkonu koncových stupňů AVR.
Takže zařazení subwooferu může mít pozitivní vliv.

maxfli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maxfli »

Dark side of the moon:
Jaké nejoptimálnější dělící frekvence by jsi mi tedy doporučil ? (hlavně tedy ty přední Polk Audio a subwoofer) , beru v potaz, že nastavím přední Polk audio na SMALL a subwoofer nastavím na LFE+MAIN.
Nyní mám vše na 80Hz včetně centru a zadních surround.

elMuerte:
Ty mě docela mateš.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

To nelze takto bez poslechu říct. Rozhoduje kvalita beden (jejich basové části), kvalita subwooferu (reproduktor a zesilovač) i kvalita a výkon koncových stupňů AVR. Plus další vlivy jako je uzavřená / bassreflexová ozvučnice, umístění beden a subu v místnosti, ...
Moje zkušenost je, že Audyssey navrhuje dělící frekvenci o něco níže než bych ji nastavil já, vlastně na straně "bezpečnosti" - nechává hrát co nejvíce bedny a sub zapojuje až na frekvencích, se kterými bedny již mají zjevné potíže. Prostě použije sub pro rozšíření frekvenčního rozsahu směrem dolů, tam kde bedny již nehrají nebo hrají s velkým poklesem.
Pro mě je při nastavování dělící frekvence rozhodující vliv na přesnost a konkrétnost basů a tak jsem dělící frekvenci z Audyssey navrhovaných 60 Hz posunul na 80 (90 Hz) Hz. To proto, že sice nám třípásmové bedny, ale "regálovky" a pod 80 Hz už u nich hraje bassreflex a to já moc nemám rád (basy jsou méně konkrétní) a taky je v případě hrajícího bassreflexu mít bedny dál od stěny, což je většinou problém. Horním limitem dělící frekvence je pro mě 100 Hz, do této hodnoty se s rezervou nedá rozpoznat (vzhledem k vlnové délce zvukových vln) umístění subwooferu, resp. místo odkud basy vycházejí.

maxfli
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od maxfli »

Tak jsem si s tím hrál asi 2 hodiny.
Děkuji za veškeré informace, které se vždy hodí.
Ale nakonec jsem usoudil, že pro mě vlastně subwoofer při stereu nemá smysl, ty přední sloupy zvládají vše perfektně, hlavně ty basy. Jsou úplně jiné než ze subu a pro mě příjemnější na poslech. Takže mám původní dělící frekvence všech repro na 80Hz a sub nastavený pouze na LFE a ten si zase plně užívám při sledování filmů.
JEŠTĚ JEDNOU DÍKY.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

U ladění subu je pro výsledný zvuk naprosto nejzákladnější a nejpodstatnější jeho správné umístění v poslechovce a potom naladění. Když jsem to dělal poprvý, celý proces do výsledné finální spokojenosti trval cca jeden měsíc:

- najití ideální pozice subu asi 2 hodiny
- bohužel to vyšlo na nejfrekventovanější průchod obývákem, takže další hledání s kompromisem zvuk vs překážení. To dalo cca další 2 hodiny
- druhý den celé odpoledne hraní si s vyladěním bezešvé přechodové frekvence sloupy / sub, strmosti low pass filtru a hrubé nastavení hlasitosti subu vůči hlavním repro
- třetí den doladění hlasitosti a jemný úpravy polohy subu a přechodové frekvence
- zbytek času poslech všeho možného a jemné doladění tak, aby sub nevyčníval, ale měl smysl

Takže bez urážky, vzhledem k tvým zkušenostem jsi to myslím zabalil mnohem dřív, než jsi vlastně pořádně začal a než jsi stačil pochopit, o čem všem vlastně sub je. Ale nemyslím to ve zlém. Neochota se s tím sr@t je relevantní důvod, proč se s tím nesr@t :-). Zvlášť pokud jsi s basama z hlavních repro spokojený.

Odpovědět