Project Debut Carbon, zesilovač, repro

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
lumiro
Kontaktovat uživatele:

Project Debut Carbon, zesilovač, repro

Příspěvek od lumiro »

Ahoj, rád bych vás poprosil o radu.
chci si koupil gramofon, zesilovač a repro. Jsem fanoušek-začátečník, takže se úplně nevyznám. Nemám schopnosti si komponenty kupovat z druhé ruky a ještě je dolaďovat. Rád bych si koupil pár entry kousků a časem se možná posunul dál.
Můj finanční strop je 30 000,-Kč. Poslouchám folk, jazz, downtempo, elektro. Velikost místnosti je cca 5x5 metrů.

Do oka mi padnul Project Debut Carbon. K jeho výběru mám pár dotazů:
- stačí si koupit obyčejný Debut Carbon nebo si radši připlatit a koupit si verzi s akrylátovým talířem Esprit? Četl jsem, že kvůli prachu je lepší akrylátová verze, Jak je to ale se zvukem? Má na něj materiál talíře také vliv?
- Dá se instalace gramofonu od Projectu zvládnout? Na Youtubu jsem se díval na krátké manuály a složitě to nevypadalo. Na fóru jsem ale četl, že s tím občas můžou být problémy.

Jaký zesilovač by pro Debut Carbon byl optimální? (je mi jasný, že hodně záleží na bednách).
-obecně mi jde o to, jestli jít do krabiček od Projectu nebo si radši koupit něco většího. (zvažoval bych Marantz PM6004 nebo Yamahu AS-500)
-u Projectu bych zvažoval Pro-Ject Stereo Box DS nebo PRO-JECT AMP BOX S a Phono Box. U DSka by mě mimo jiné zajímal USB vstup pro eventuální připojení k počítači. Hraje pak počítač přes něj? Co je ale důležitější-obecně by mě zajímalo, jak na tom jsou tyhle krabičky ohledně zvuku. Vizuálně a na místo jsou určitě fajn, ale co se týče zvuku, nečetl jsem na ně žádné extra skvělé ohlasy (u novinky DS jsem se díval na recenze starších verzí).

K reproduktorům: Bral bych nějaké s předním (nebo štěrbinovým) Basreflexem:
Xaviany Bonbonus, Wharfedale 122 nebo AQ Tango 85.

Je mi jasný, že uvedený kousky jsou tak trochu střelba od boku. Rád si ale nechám poradit dobrou a třeba úplně jinou kombinaci. Jde jen o to aby to bylo v rámci mých finančních a uživatelských možností:)

Díky za radu.

tujatuja
Kontaktovat uživatele:

Re: Project Debut Carbon, zesilovač, repro

Příspěvek od tujatuja »

Pro-Ject Debut Carbon je určitě slušný výrobek – dokonce získal nějaké oficiální ocenění .
Možná by akryl. talíř opravdu stál za úvahu. Měl jsem od Pro-Jectu jiný gramofon s lakovaným talířem a ten lak po čase v místě styku s gumovým řemínkem se vyleptal.
Nevím, do jaké míry může mít vliv na zvuk samotný materiál talíře, případné použití podložky pod deskou má vliv zcela určitě. Rovněž tak použití tzv. clampu.
Instalaci relativně jednoduchého gramofonu může začátečník zvládnout, ale předem si musí prostudovat základy – doporučuji zde na fóru http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.ph ... ofonu#p746
Zmiňované zesilovače a reprobedny neznám.
V každém případě doporučuji udělat si cestu do nejbližšího hifi studia, které prodává výrobky Pro-Jectu, kde by měli poradit a předvést doporučované výrobky.

Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Renown »

to tujatuja :
Pro-Ject Debut Carbon je určitě slušný výrobek – dokonce získal nějaké oficiální ocenění .
Nebylo to nějaké ocenění, byla to EISA za rok 2012 *thumbs up*

Co se týká talíře, asi bych koupil akrylový, především proto, že Debut má jinak ocelový talíř a ten nelze použít pouze ve spojení s MM přenoskou, což vylučuje případné budoucí použití MC.
Instalace a nastevení Debutu je velmi jednoduché.

Project Stereo Box DS je integrovaný zesilovač se čtyřmi analogovými vstupy. Pátý vstup je USB s adaptivním přenosem dat. Lze jej tedy připojit k PC. Výkon zesilovače je 2 x 60W/4ohmů.
Budeš potřebovat ještě phono předzesilovač, tam bych šel do Phono Box S a reprobedny bych k tomu doporučil Project Speaker 5, poměr cena/kvalita je nedostižný.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Ahoj, kouknem se na to spolu. Já modře. :arrow:
lumiro píše:Ahoj, rád bych vás poprosil o radu.
chci si koupil gramofon, zesilovač a repro. Jsem fanoušek-začátečník, takže se úplně nevyznám. Nemám schopnosti si komponenty kupovat z druhé ruky a ještě je dolaďovat. Rád bych si koupil pár entry kousků a časem se možná posunul dál.
Můj finanční strop je 30 000,-Kč. Poslouchám folk, jazz, downtempo, elektro. Velikost místnosti je cca 5x5 metrů.
*sunglases*
Folk - Jazz jsou žánry, náročné na barvu hlasu a středů celkem. Tudy bych se vydal pro co nejhladší charakter analogově plných nižších středů. A muzika jako celek, ne mikrodetaily, spíš harmonie - akordy.
5 x 5 metrů chce sloupy a lehce větší plochu měničů. Více basů neuškodí naopak...

Do oka mi padnul Project Debut Carbon. K jeho výběru mám pár dotazů:
- stačí si koupit obyčejný Debut Carbon nebo si radši připlatit a koupit si verzi s akrylátovým talířem Esprit? Četl jsem, že kvůli prachu je lepší akrylátová verze, Jak je to ale se zvukem? Má na něj materiál talíře také vliv?
*sunglases*
Ano akryl má lepší tlumení než plech. Totéž jde docílit zatlumením plechu tlumením mnoha způsoby s malým příplatkem.
Též holý akrylový talíř má také svůj zvuk , myslím že mnohem lepší je kožený slipmat nebo samolepící folie Technosound.
Akryl se snadno utře a třeba ti jeho charakter nebude vadit.
Já na Emperoru na akrylu hrát nemohu, slyším ho... Používám Blue Horizont podložku. Plech MMce nevadí a o MC přenosce bych se rozhodl po pečlivém uvážení, jak je četná sbírka LP a jak moc Tě to chytí. Je tu pár členů co byli docela rozjetí a pak se rozmysleli na digitál.
Pořád je na Debutu motorek lehce slyšet do reprodukce, tohle se MCčkem zesílí.
RPM 1.3 Genie je gramo pro MC přenosky. Provedení a zvuk mi přijde nad jeho cenu velmi výhodný. Takové uspokojení zvukem sem neměl ani z Goldring GR1 / Rega. A to je povedený gramofon.
Přenosku obdivuju povedenou Ortofon 2M Red. Má vynikající zvuk a umí schovat nedostatky gramce.
Pro plnější bas Ortofon 2M Blue.

Pro větší rozlišení a více detailů, povedená Pro-Ject Pick it MC1 která je low output, pro MC phono. Musíš mít MC phono pro ni a já mám potíž, že potřebuji hodně kvalitní = drahé, nebo vintage kousek

- Dá se instalace gramofonu od Projectu zvládnout? Na Youtubu jsem se díval na krátké manuály a složitě to nevypadalo. Na fóru jsem ale četl, že s tím občas můžou být problémy.
*sunglases*
No problema

Jaký zesilovač by pro Debut Carbon byl optimální? (je mi jasný, že hodně záleží na bednách).
-obecně mi jde o to, jestli jít do krabiček od Projectu nebo si radši koupit něco většího. (zvažoval bych Marantz PM6004 nebo Yamahu AS-500)
*sunglases*
Dobrá volba já ještě doplním PIONEER A-A6-J. Jeho charakter je velmi harmonicky znělý, pro Jazz lepší než syrovější přesné mašiny s jakoby neutrálním charakterem...
Hodně dobrý zesilovač s phonem, na hodně dlouhou dobu, třeba... i furt.

Obrázek

-u Projectu bych zvažoval Pro-Ject Stereo Box DS nebo PRO-JECT AMP BOX S a Phono Box. U DSka by mě mimo jiné zajímal USB vstup pro eventuální připojení k počítači. Hraje pak počítač přes něj? Co je ale důležitější-obecně by mě zajímalo, jak na tom jsou tyhle krabičky ohledně zvuku. Vizuálně a na místo jsou určitě fajn, ale co se týče zvuku, nečetl jsem na ně žádné extra skvělé ohlasy (u novinky DS jsem se díval na recenze starších verzí).
*sunglases*
Na digi nejsu oprávněn, velmi se mi líbil Pro-Ject Head Box DS, D/A converter & headphone amplifier z PC na sluchátka, výborný.

K reproduktorům: Bral bych nějaké s předním (nebo štěrbinovým) Basreflexem:
Xaviany Bonbonus, Wharfedale 122 nebo AQ Tango 85.
*sunglases*
Do beden sem udělaný, české Bonbonus jsou na tak velký pokoj asi malé, zahrajou líp na přímý poslech nebo blíž. Nenáročné na zesilovač, povrchovka v nábytkářském vosku, čili se dají kdykoli rozleštit. Výhoda oproti laku.
Sloupové Delizia jsou osazeny italskýma reprákama jako Bonbonus, ale v zapojení d´apollito dvouma středobasama. Jsou hloub a dynamičtěji. Do velkého pokoje lepší.
4 Ohmmy a 87 dB citlivost ladí se slabším zesilovačem.

Je mi jasný, že uvedený kousky jsou tak trochu střelba od boku. Rád si ale nechám poradit dobrou a třeba úplně jinou kombinaci. Jde jen o to aby to bylo v rámci mých finančních a uživatelských možností:)
*sunglases*
Rád. Není zač.

Díky za radu.

Prospero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prospero »

@ Renown:

( *offtopic* )
S tvrzenim, ze kovovy talir vylucuje pouziti MC prenosky si dovolim nesouhlasit. Sam jsem neco pres rok "sjizdel" Ortofon MC Nr.2 na Projectu 1-2 a bylo to bez nejmensich problemu. :P Ten filcovy slipmat odstinil v pohode vsechny negativni vlivy a nebyt toho, ze jsem "presedlal" na Clearaudio, zustalo by to tak asi dodnes. :D
Jinak jsem ale take presvedcen o tom, ze je Acryl, jako material pro talir gramofonu, podstatne lepsi. ;)

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Dneska se kolegovi seřizoval RPM 1.3 Genie Piano lack. Krásný kousek.

MDF jako materiál talíře je výborný. Ložisko velmi kvalitní, dobře točí, netrpí vůlí.
Ramínko je prostě vydařené, ohlá 8,6" maká bezchybně.
Dnes použitá Ortofon OM20 ve výborném stavu hrotu.

Kontrola seřizovací deskou Stereofonie 2. dopadla na výbornou.

@ Prospero určitě to hrálo jasně. Jen silný magnet cívky přenosky přitahoval ramínko k talíři. Vzniklý přítlak je nejistý.
Možná to pomáhalo hezky tlumit rezonance a zlepšovalo tlumení podobně jako dynamický přítlak u ramene Ortofon 309D.
Rowing používal u Debutu SE Dynavector Carat.
Ta si s ocelovým talířem vyloženě nerozuměla. Stejně tak s ocelovýma šroubkama na uchycení k ramenu.
Filc neodstíní magnetické pole.
Jen zatlumí zvonění plechu.

nstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nstar »

Eficak *palec*
Pridam aj ja dotaz pretoze to zrovna riesim chcem Carbon Esprit ale ak ma byt lepsi Genie tak to uvazim. Udajne je karbonove ramienko lepsie ako kovove a ten Genie ho ma kovovy a je bez akrylatu...
inak hluk loziska alebo motorceku, teda gramca bude lepsi ako na NC 420? Pretoze ani na tej som ten hluk nepostrehol a to som jej nedal ziaden repas a hrala s OMb5 aj s Grado black. Mozno mam slabsi aparat alebo co ale je na druhej strane ine vady ako napr skladba pred koncom platne su pocut.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

nstar píše:Eficak *palec*
Pridam aj ja dotaz pretoze to zrovna riesim chcem Carbon Esprit ale ak ma byt lepsi Genie tak to uvazim. Udajne je karbonove ramienko lepsie ako kovove a ten Genie ho ma kovovy a je bez akrylatu...
inak hluk loziska alebo motorceku, teda gramca bude lepsi ako na NC 420? Pretoze ani na tej som ten hluk nepostrehol a to som jej nedal ziaden repas a hrala s OMb5 aj s Grado black. Mozno mam slabsi aparat alebo co ale je na druhej strane ine vady ako napr skladba pred koncom platne su pocut.
nstar jestli je pro Tebe Debut Carbon ten pravý, vem si srdečník.

NC420 bývá hlučnější. Překvapuje mne že pohon neslyšíš.Já měl NC440 i HC-16 a zasahovalo to dost do muziky.
Zkreslení na konci LP je taky dané buď nastavením přenosky nebo ramínkem.
Prý se v Tesle moc nezabývali správným osazením přesahu a efektivní délky.

nstar
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nstar »

diky za odpoved, teraz prave rozmyslam kde sa mi ten hluk moze stratit...
Je to cele na zvazenie a preto si hovorim, ze to v sebe necham cele dozriet, pretoze ten gramofon si chcem kupit navzdy, ja nerad menim veci ako ponozky, pretoze ceske gramofony boli vzdy urobene navzdy tak idem do Projectu. Dokonca aj farba je pre mna otazna lebo sa mi pacia vsetky ale ako som hovoril klobuk dolu pred takym vyrobcom gramo v dnesnych casoch, ktory mi da moznost vyberat a teda ma chrani pred nakupom od pofidernych priekupnikov z internetu.
Takze dam si cas a uz tym, ze to cele riesim si robim radost. Este keby tak mali tolko dealerov ako Skodovka tak by to bolo *2thumbsup*

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

nstar autosalon - gramosalon je Ketos !

Podle té akce "souboj formátů", kde jsem si poslechl 3 špičkově vyladěné gramofony tam nastavení přenosky rozumí.

Excelentní zvukem a zaplatitelná Ortofon Rondo Red a phono Elekctrocompaniet
luxus MC ClearAudio s Audioresearch
Ortofon Cadenza Black už nevím s čím

K Debut Carbon, Tvůj oblíbenec, je uživatelsky jednodušší než highendově pojatá RPM 1.3.
A když si koupíš rovnou osazenou přenosku Ortofon 2M Red, budeš velmi spokojen.

Marien
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Marien »

Včera jsem zjistil, že ve vedlejší dědině je showroom prodejce Luxusní elektronika a teď tam jdu na výzvědy. Hlavně si chci poslechnout model Pro-Ject 2 Xperience Basic +, který tam má skladem. Je zvláštní, že jsem o této prodejně nikdy předtím neslyšel a je přitom vzdušnou čarou od mého domku nějakých 500m. Prodejce dokonce na základě vlastních návrhů dodává i plexi kryt k tomuto modelu, který se jinak prodává bez něj. Nad gramem firmy project přemýšlím již delší dobu (za to může Renown ;) ), jen se bojím, že jestli do toho půjdu, budu muset přehodnotit svou současnou hifi sestavu...

BTW údajně to k tomuto modelu měl být i topik http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... =12&t=6784 , ale vlákno neexistuje...

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Marien v každé vesnici by mohl být hifiobchod. Ideální.

Vlákno založ, určitě se přidáme.

Basic+ byl původně s výbornou vintage Ortofon MC20e.

Je možné, že tohle už je jiná verze s uhlíkovým 9" ramenem.
To taky bylo původně unipivotní 8,6" z modelů Pro-Ject Essential. Celokovové provedení hraje trošku jinak než karbonové.
Ale víc to ovlivní seřízení a typ přenosky.
Unipivoty bez magnetického vyrovnáváni azimutu ramínka, nejsou na manipulaci 2 x příjemné.
Osobně beru raději běžný kardan 9cc.

LOW OUTPUT přenoska s eliptickým hrotem, váha v parametry podobné Ortofon Rondo Red.
Přesto si myslím, že pro začátek je Ortofon 2M Red vynikající.
MC LO kvalita není pro každého, charakter je jiný, více podrobný, jiný. Jsou kolegové co dávají přednost plynulosti MM.

Obrázek

Největší skok ve kvalitě Basicu vidím v uložení motorku odděleně mimo korpus dortu. :-)
Šasi si drží ložisko a jinak není ničím obtěžováno.

gloom
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gloom »

Sice je to už postarší téma, ale za zeptání nic nedám.
Asi týden mi doma leží nový PJ Debut Carbon, o víkendu bych si měl jet pro repro PJ Speaker box 5 a než naspořím na něco lepšího od stejného výrobce, rád bych k této sestavě nějaký zesilovač a jelikož se tu objevil pioneer A-A6-J, byla by to "dobrá" pro speaker box 5?

Případně ještě zvažuju nad:

CAMBRIDGE AUDIO Topaz AM10 nebo DENON PMA-520AE

Co bude menší zlo? :-D Nejsem žádný hifi guru, tak mě prosím omluvte.

Děkuji

Dinosaurjr
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dinosaurjr »

Speaker Box 5 jsou takové základní reprobedny za friendly cenu a hrají bezva (za tu cenu!) - Lze doporučit.
Pioneer A-A6-J je na začátek hodně povedený zesilovač ! //Je jasné, že A-A6 MkII na tom bude lépe v detailech a A9 i A9 MkII ještě lépe.// Ale A6 lze v klidu doporučit. Na kolik přijde ?

gloom
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gloom »

Právě že speaker boxy tady pár lidi chválilo a ty jsem sehnal za 4tis. Ten pioneer jsem našel za 6500,- s roční zárukou. Bude to hrát v paneláku v místnosti 5x3,5m tak by to mohlo stačit. Jinak díky moc za radu. :)

Odpovědět