Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 861
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Tomáš »

Wharfedale vyladili své reprosoustavy na poslechovou vzdálenost
co to je za nesmyslnou formulaci
Ale bas se v reálných podmínkách dostává až pod 40 Hz
u 130 mm středobasu ? ha ha ha...to tak -15 dB

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Oldear »

Chlapci nefantazírujte. Tomáš je realista - pod 40 Hz, no zlatý voči. Takové zázraky za pár peněz se nedějí. Dostat tam právě ty nenižší basy je největší a nejnákladnější technické řešení.

.... "" v 25m2 s bednama úplně v rozích to bude basový masakr "". Co Tě to napadlo člověče, Ty jsi vyznavač "hučák-bučák", tohle nikomu neraď.

berry_76

Kup si bedny na jaký máš, udělej alespoň základní akustické úpravy v poslechovce a přečti si něco o umístění reprobeden, popř. laboruj.
Kvalita a umístění reprobeden je zcela zásadní a má na zvuk největší vliv.

Hodně štěstí.

Liamee
Příspěvky: 440
Registrován: 16 kvě 2023 18:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Liamee »

.... "" v 25m2 s bednama úplně v rozích to bude basový masakr "". Co Tě to napadlo člověče, Ty jsi vyznavač "hučák-bučák", tohle nikomu neraď.
On mu to neradí, varuje ho před tím. Nejdřív chápat psanej text, až pak dělat "chytrýho."

Fidji99
Příspěvky: 1147
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Fidji99 »

dadaft píše:
23 srp 2023 12:24


I v těch Březinových recenzích, jako i v jiných, se vyloženě píše o Tesi 561, že "bylo rozhodně cítit, že Tesi 561 (basu) ještě přidávají, zvuku je v hlubokých oktávách opravdu, opravdu dost..." a "velmi výrazný akcent na spodku pásma, zejména v menším prostoru".
Diamond 12.3 zase všichni charakterizují jako mimořádně vyrovnané, harmonické a zkrátka audiofilské. Já je slyšel, jsou to parádně hrající bedny na dlouhý, neúnavný, audiofilský poslech...
Tolik k blafání.
Brezina musi mat uplne sialenu akustiku, alebo su tie wharfedaly hraju mimo osu uplne priserne.
Musi byt strasne zabavne, ked ti jedna oktava hra zlava a ta dalsia sprava ... Uprimne, toto sa ani neda nazvat hifi posluch.

Tak by som aj tu Brezinovu lyrizovanu prozu asi bral.
wharfedale.JPG

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 972
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od RedBaron »

Indiana Line Tesi - z grafu znovu zřejmé zoufale snaživé bučení na 100Hz, žádný opravdový bas se opět nekoná. Když se k tomu přidá nějaký výrazný a nezkorigovaný mód místnosti, musí to být fakt utrpení.

Ideální, dlouhodobě neseroucí a plnohodnotný zvuk chtě nechtě vychází z Harmanovy křivky. Tak, že hrají aspoň od 30Hz bez výrazného poklesu, od 60Hz ke 100 mírný pokles, mírnější k 1k Hz, ještě mírnější k 10kHz a pak rovně aby se nevytrácela brilance výšek. Nemusí to být ultra stejné, ale mělo by se tomu co nejvíc podobat. Od té doby co mám na tohle nakalibrovanou místnost, už jsem do zvuku nikdy nehrábnul a panuje naprostá spokojenost, včetně ostatních členů domácnosti. Nikdo si nestěžuje že mu sykavky, trubka nebo činely rvou uši, bas bučí nebo že jsou slabé efekty ve filmech. Všeho akorát.
obrázek_2023-08-24_150945704.png

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 861
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Tomáš »

Ono jseš RedBarone trochu vedle.Jak sám na Hifi-voice,odkaď jsou oba ty grafy,píše Březina,měření je hodnověrné až od cca 200 Hz,v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnost.A v tomto pásmu se grafy obou měření dost přibližují,tak tam p.Březina nějaké akustické mody v oblasti 50-100 Hz mít bude,
A ty jsi u sebe tu Harmanovu křivku nastavil na ekvalizéru? A myslíš si,že když to změříš mikrofonem,že ta křivka bude stejná ? No,jen se pochlub :D

Fidji99
Příspěvky: 1147
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Fidji99 »

RedBaron píše:
24 srp 2023 15:13
Indiana Line Tesi - z grafu znovu zřejmé zoufale snaživé bučení na 100Hz, žádný opravdový bas se opět nekoná. Když se k tomu přidá nějaký výrazný a nezkorigovaný mód místnosti, musí to být fakt utrpení.

Ideální, dlouhodobě neseroucí a plnohodnotný zvuk chtě nechtě vychází z Harmanovy křivky. Tak, že hrají aspoň od 30Hz bez výrazného poklesu, od 60Hz ke 100 mírný pokles, mírnější k 1k Hz, ještě mírnější k 10kHz a pak rovně aby se nevytrácela brilance výšek. Nemusí to být ultra stejné, ale mělo by se tomu co nejvíc podobat. Od té doby co mám na tohle nakalibrovanou místnost, už jsem do zvuku nikdy nehrábnul a panuje naprostá spokojenost, včetně ostatních členů domácnosti. Nikdo si nestěžuje že mu sykavky, trubka nebo činely rvou uši, bas bučí nebo že jsou slabé efekty ve filmech. Všeho akorát.
obrázek_2023-08-24_150945704.png
Len nadviazem - ta klasicka agresivna -12dB slope Harman krivka sa uz moc nepouziva.

Null point [0dB[ referencia sa zvykne udavat na 1kHz - napriklad su aj novsie vyskumy, a jedna s kriviek, co by si mohol vyskusat, tak je toto - je to tak zivsie ale celkovy pokles je len 7dB
MUsical.jpg

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 972
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od RedBaron »

Fidji, dík, vím že v tom jedeš vážně hodně, ale myslím že jsem se s targety jeden čas nalaboroval víc než dost a tohle mi dlouhodobě funguje, po "velkém vrtání" už jsem neměl nikdy potřebu se k tomu vracet. Rozhodně tam nechci pokles po 10k který to otupuje, ale ten zdvih mi tam taky neseděl, i když mi to logicky dávalo smysl, potlačit ty nepříjemné zvuky a sykavky na 5-8k a nahoře to zase trochu nacinkat. Pouštět jen dobře nahranou muziku z poslední doby, tak bych asi stahoval i na basu, ale vzhledem k obrovskému rozpětí frekvenčního mixu v nahrávkách z různých let jsem se vždycky nakonec vrátil ke klasice. Stačí si pustit album "Them" od Kinga Diamonda a bude jasný o čem je řeč :D

Tomáš: Ta křivka je target. Tedy zprůměrovaná cílovka po kalibraci na 4 místa na pohovce a 3 na hlavu jednotlivce sedícího přímo v poslechovém místě na středu sterea. Shodou okolností už o tom asi něco věděli v devadesátkách, protože ty bedny kmitočtovým průběhem klasickou harmanovku prakticky kopírují, DRC prakticky jen sklepne velký mód na 36 a menší na 72 Hz a vypočtená ekvalizace která řešila milión dalších vlnek do 0.6dB, už byla spíš kontraproduktivní, nic navíc mi to nepřineslo.

Dark side of the moon
Příspěvky: 902
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Dark side of the moon »

Za sebe bych řekl, že ta strmější křivka je OK pro starší nahrávky, pro nové dobře nahrané věci je vhodnější ta méně strmá.
Tedy vlastně souhlas s RedBaron i Fidji.
Zdvih okolo 10k je asi trochu i věcí stavu sluchového aparátu, preference následného poklesu nebo rovného průběhu vyšších frekvencí u mě dost záleží na konkrétní nahrávce. Což je subjektivní hledisko, ale prostě to tak mám.
A samozřejmě vždy záleží na poslechové hlasitosti. Takže jedna extra křivka pro tichý poslech se hodí.

Oldear
Příspěvky: 1550
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Oldear »

LUK ( Liamee ) nezklamal. Asi fakt nerozumím psanému textu ve smyslu slova "masakr" zde použitého. Pokud jej v Hifi používám tak ve smyslu dobrý, výborný, super a masakr.
Dadaft psal masakr a z jeho vyjádření nelze poznat, zda to vidí na dobrý, či špatný zvuk. Obecně 100% platí, že bedny, ať už jakékoliv do rohu neeee. Měl mu poradit v tomto smyslu. Ovšem někteří jedinci toto používájí pro "více" basů, ale ty basy by pak žádný hifista ani audiofil slyšet nechtěl. To už nejsou basy, ale hlasitý chumel něčeho slitého.

Každý však podle svého gusta.

Pro tazatele: raději menší levné sloupky a hlavně někam do prostoru, aby to bylo poslouchatelné. Prostor kolem reprobeden je bezpodmínečný pro poslech sterea. Pro poslech DK pak vyhoví "bedničky" i na zeď, ale s kvalitním subem.

Uživatelský avatar
dadaft
Příspěvky: 6701
Registrován: 24 dub 2008 09:50
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od dadaft »

Poláci u těch Diamondů naměřili 42 - 20k Hz + - 3dB, a -6 dB na 39 Hz.
Ale o ty čáry vůbec nejde.
Mám doma Infinity Line Diva 262, a je to úplně ta samá škola jako Tesi --- extrémně nabasovaný "bassreflexový" bas a katastrofální ozvučnice, která citelně vibruje na pohmat.
Diamondy jsou mnohem těžší, mají hrubší stěny, komora je menší s výztuhama a dobrým tlumením, o výhybce nemluvě....... jsou to mnohem lepší bedny a hrajou prostě dobře.

Nevím na kolik kdo znáte levné hi-fi, já celkem jo a většinou hraje jako levné hi-fi. Ale existují výjimky. Nicméně za 25k se stream/dac/zes/sloupky prostě nedá pořídit, aby to nebylo výrazně znát na zvuku.

Za sebe bych navrhl, aby to bylo fakt dobré hi-fi:

SLOUPKY:
Wharfedale Diamond 12.3 --- na dané použití ideální, 15cm od zadní budou mít suprovní basy, ale jejich síla je jinde
Wilson EL-8 --- před časem se o nich tady taky dost mluvilo (a vlastně podobné jako 12.3)
(oboje cca 20k)

ZESÍK: Cambridge CXA61 --- charakterem maximální neutralita, měřením nejméně zkreslující Cambridge, ale to asi není to důležité::: má v sobě totiž mimořádné kouzlo snadného poslechu, hraje "to" samo a přesně tak, jak má ........... nesmírně těžko popsat, ale každý přechod zpět na CXA61 z jiných, i dost dražších zesilovačů, je prostě úleva. (a zase -- je spousta lepších zesů, ale za hodně víc)
(cca 18k momentálně)

Níž s cenou prostě jít nelze, aspoň já neznám dobré levnější komponenty. CXA61 ale nemá gram. předzesák. A stream pro začátek z telefonu přes bluetooth. Takže s dopravou ne 25, ale cca 40k.

Časem pak dokoupit nějaký dobrý čínský streamer/dac, třeba EverSolo DMP-A6.

Lemon
Příspěvky: 677
Registrován: 30 led 2016 22:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Lemon »

Já v ložnici pořídil sestavu co hraje famózně a stála komplet s renovací celkem 15 tisíc. Přehraje nové za násobky tisíc.
Receiver Kenwood KR-4140 z roku 1970 ( famózní zvuk, který tyto nové zesilovače kolem 20 tisíc prostě nezahrají)
Uzavřené třípásmové regálovky Canton GLE 60 ( super zvuk s velkým prostorem a mužeš je dát kamkoliv i ke zdi a hrají jako z praku)
Zdrojem zvuku je YAMAHA WXAD-10 - zvukově také výborná. Navíc pohodlí ovládání hlasitosti přímo z PC nebo mobilu.
Dnes už se neprodává. Dá se nahradit ve stejné ceně WiiM Pro Plus.

berry_76
Příspěvky: 5
Registrován: 19 srp 2023 16:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od berry_76 »

Pánové všem děkuji za informace, sice se to trochu zvrhlo, ale rozpočet je jasný, víc do toho obětovat nemůžu. Nakonec jsem si to byl v Praze poslechnout a pořídil jsem zesilovač Denon DRA-800H + repro Dynavoice Magic F-7. Nejspíš budete hejtovat, ale každý vnímá jinak a mě přišly tyhle bedny pro hudbu co budu poslouchat celkem příjemný. Ty Tesi hrály výborně, zvuk podle mě vyrovnaný ve všech pásmech, bas mě celkem překvapil, za mě až "moc přesné" - pro někoho určitě výhoda. Já jsem zvolil ty Dynavoice, přišly mi vzhledem k hudbě co hodlám poslouchat takový muzikálnější a víc univerzální (nevím jak to popsat), zvukově neutrální - ničeho málo, ničeho moc.

Celý víkend jsem jsem stěhoval a předělával obývák, abych dopřál bednám prostoru *headbang*. Bedny jsem umístil dle vašich rad, jak nejlépe to bylo možné, v rozích nejsou. Resp. jedna jo, ale tak, aby měla kolem sebe prostor - cca 35cm od zadní stěny (ještě je prostor je posunout dopředu) a do boků mají cca 30 - 50 cm místa. Každopádně líp už to nepůjde.
1693233170081.jpg
Ale ještě jedna otázka vzhledem k akustice. Nějaké studie a články jsem si přečetl, ale jedná se o běžný panelákový obývák, kde vzhledem k dispozicím není možné vytvořit nějakou rozumnou akustiku. Vlevo okno přes celou místnost a vpravo dveře a další skříň. Otázka zní, má třeba nějaký smysl dávat akustický materiál na stěnu alespoň za reproduktory nebo to v tomto případě je totální zbytečnost. Spíš mi jde o eliminaci šíření zvuků do stěny, kdy je to pak do jiných pater. Nicméně bedny se zatím rozehrávají, tak nevím, zda nepočkat, až co ukáže čas, abych ty panely pak nemusel strhávat.

Jarda69
Příspěvky: 2657
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od Jarda69 »

Je nějaky duvod, proc nejsou až u tech bilych supliku az u koberce? Uplne se to nabizi i esteticky. Za bedny na zed cokoliv aby nezustala hola. Treba policky s kytkama nebo plysakama.

berry_76
Příspěvky: 5
Registrován: 19 srp 2023 16:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu jaký zesilovač + repro

Příspěvek od berry_76 »

U koberce jsou, je to blbě vidět, navíc koberce je teď ještě posunutý, takže teoreticky můžou ještě kousek od zdi. Z fotky to klame, ale ty bedny mají cca do všech stran stejně prostoru, bylo mi doporučeno, aby nebyl zastavěné mezi nábytkem a měly dostatečný prostor. Kvůli tomu jsem spoustu skříněk přesunul. Teď mi nejde ani tak o estetiku, ale o funkci. Je to tedy funkčně špatně? Naživo to vypadá líp než na fotce. Poličky nemám, plánoval jsem v případě potřeby nalepit klasickou akustickou pěnu, např.: https://www.muziker.cz/mega-acoustic-pa ... light-gray nebo něco podobného za každým repro 100x50cm

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], BVa a 5 hostů