Subwoofer k domácímu kinu do 45.000,-

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Subwoofer k domácímu kinu do 45.000,-

Příspěvek od PítrsPraha »

Lilian:
Basy nejsou smerove, takze v tomhle ohledu je to jedno.

Renown:
Diky za odkaz, proctu si to. Po prvotnim nahlidnuti me napadlo, ze predni bedny (jejich basova cast) by se dala uspesne povazovat za dva suby.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

renown
skvělé. díky. to je ono!
pítrs má co číst a zde si ušetříme místo
:-)

sekal

Příspěvek od sekal »

Zajímavou volbou by mohl evtl. být i nějaký model wooferu z nabídky fy. VMAudio.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

gibosl
pokud použiješ pouze 1 ks hrombedny, pak:
- by měl stát mezi repro L+R
- jeho vzdálenost by od obou repro měla být podobná. nejde o 10 cm. jen pozor, aby nestál např. v rohu jedné strany.
- v poslechovém místě bys ho neměl jakoby "slyšet". při jeho vypnutí bys měl mít pocit, že zmizela velikost zvuku.
- šetři na 2. kus. vážně je blbost hrát jen na 1. 3 ks by byl ideál.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Tak Pítrs přečetl a závěry rozhodně nejsou tak absolutně jednoznačné, jak tady lachim a renown tvrdí.

Smyslem je mít vyrovnanou frekvenční charakteristiku v místě poslechu. Ta je největší měrou daná charakteristikou místnosti, beden a umístěním beden. Dobře umístěný a naladěný sub má dvě funkce: prohloubit rozsah beden a vyrovnat peaky a propady na basech. To druhé se může skvěle podařit i s jedním subem. Pokud se to i při vší péči nepodaří, může pomoci druhý sub. Ideální nastavení dvou subů bude ale z podstaty věci výrazně náročnější než u jednoho subu. Vlna ovlivňuje vlnu a laborování s umístěním a nastavením dvou subů bude peklo, pokud se nespokojíme jen s "nějakým" výsledkem.

Paušální doporučení na striktní umístění subu mezi přední repro neplatí. Třeba Katz při hledání toho pravého místa pro sub správně doporučuje umístit sub nejdřív do poslechového místa a v místnosti pak hledat oblast, kde basy znějí / měří nejlíp. Tam je pak vhodné sub umístit. Výrazně se tím pomůže dosáhnout vyrovnanou charakteristiku v místě poslechu.

A abych se vrátil k tématu vlákna. Při ladění zvuku sestavy je vždy potřeba brát v potaz celý řetězec a snažit se mít jej zvukově co nejvyrovnanější. Dát 90 nebo dokonce 135 tisíc jen za basovou část, když zbytek sestavy je, jaký je, by byl naprosto nesmyslný overkill. Použít tu částku na upgrade celku by ve výsledku dalo celkově lepší zvuk.
Skálopevně tvrdit, že 2 suby by u gibosla hrály samozřejmě líp než jeden (resp. 4 lépe než 3, vzhledem k jeho 12'' basákům v hlavních bednách) bez znalosti frekvenční odezvy jeho místnosti bez subu a s jedním subem, je čirá dojmologie.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

pítr praha
cílem mého snažení zde není debata s tebou. chtěl jsem, na základě vlastníh x hodin testů, poradit něco zásadního.
gibosl snad promine 4 dotazy na tebe (offtopic):
1. kolik máš doma, ve svém DK, zapojených wooferů ty?
2.kolik by stály 3 kusy renownem doporučených AQ 422?
3. prošel jsi vlastním vývojem od 1 wooferu (např.elac) ke 4 kusům (např. 2 x xavian cuore II a 2 x rel) ?
4. můžeš zde poradit na základě praktických zkušeností nebo jen z "vyčteného"?
:-)

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

S čím z toho, co jsem napsal, nesouhlasíš? A z jakých konkrétních důvodů? Tak by měla vypadat věcná debata. Ne jako "mám 4 suby, takže mám pravdu".
Je možný, že ty ve své poslechovce a se svým umístěním subu mezi předníma bednama potřebuješ subů víc... Jako všeobjímající pravidlo to však brát nelze, důvody viz můj minulý příspěvek.

paolo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od paolo »

PitrsPraha
ono je těžké se bavit s někým, kdo si tím vším prošel a strávil stovky hodin zkoušením a hledáním vhodného. A pak je také těžké se bavit s lidmi, kteří vůbec nechtějí zkoušet a hledají jen rady na internetu.
Rothaudio

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Mám rád diskusi založenou na věcných a relevantních argumentech jdoucích k podstatě věci. Proto píšu, co píšu. Bohužel ne každý to tak má a proto pak vytahuje "zásluhy" a měření pinďourů.

Místo toho, aby se tu vedla diskuse o konkrétní sestavě, potřebách tazatele, tzn. o tom kde a jak má umístěný hlavní bedny, jaký jsou zvukový parametry místnosti, jak se zvuk změní přidáním subu, kde ho má umístěný a jaký varianty zkoušel, co přesně se v poslechovym místě děje se subem a bez atd. atd., tak se bez elementární znalosti konkrétního problému hned vyslovujou absolutiskický "pravdy".

Je to jako by se někdo ptal "jaký auto si mám koupit" a někdo mu odpověděl "jedině oktávku 4x4 s dýzlovym motorem" a jako argument proč právě tohle by řekl "protože jsem se výběru auta věnoval dlouho".

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

Sekal
Ten woofer od checka vypadá impozantne, ze?!
Rozhodne skvěle doporučení.
Moc jsem ho chtěl půjčit na test, ale nějak jsme se k tomu nedostali. Chtěl jsem jimi nahradit cuore.

Odpovědět