Výměna reprobeden za VMA II

Dotazy a žádosti o radu co nakoupit, vylepšit, změnit ve vašich sestavách, ...
Odpovědět
DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna reprobeden za VMA II

Příspěvek od DenyKr »

PítrsPraha píše:Mě osobně žádné B&W nikdy zvukově neoslovily. Mám rád transparentní rychlý zvuk, ale bévéčka mi vždycky přišly hrozně suchý a bez života. A to včetně nejvyšších.
Díval bych se po nějakých Aurum Cantus - teď jsou na bazaru M-102, ale jsou nad tvůj rozpočet.
Klidně i sloupy Focal řad Chorus nebo lépe Electra.
Sonus Faber.
...a co AC řady 103? Jsou to jen dvoupásma, což mě trošku znervózňuje, stejně jako výškáč, bojím se, aby to nebylo moc kousavé:

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... ody-m-103/

Odar

Příspěvek od Odar »

DenyKr píše:EQ bych také nerad používal, je to další negativní vlastnost VMA beden
To nie je vlastnost bedni.

Vsak si daj postavit (hoci u Martina) bedne na mieru pre tvoju miesnost. Resp. dalo by sa to riesit cez DSP pomocou software. Takto vlastne len strielas od boku a pokusas sa kupit naslepo bednu, ktora ti do miestnosti lepsie sadne. Martinove reprosustavy su v principe "rovne". Ked su niektore frekvencie zvyraznene, je to dame miestnostou, v ktorej su umiestnene.

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

Odare, vždyť tak to bylo pro mou starou místnost a píšu, že ani tam to nebylo úplně takové, jaké bych chtěl, bez EQ pro mě opět nepoužitelné. Nechat si od Martina stavět bedny, v tomto případě VMA I, budu mít opět něco obdobného a to za 60 tisíc. Když seženu kvalitní reprobedny, vhodné do místností třeba do 40m2, jak to často bývá, mám vyšší pravděpodobnost úspěchu. Nejlepší by byl poslech, jenže nenajdu poslech ke každému kusu, je to trošku střílení na slepo, to uznávám, od mnohých značek nevím, co mám čekat, no..

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

..případně jaké máte zkušenosti s KEF:

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... ktni-stav/

? Na mě tak nějak působí hodně chladně a sterilně, očekávám ostřejší kontrast ve zvuku, ale zase je to spíše domněnka :)

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S499_1023 »

To jako hodnotíš podle pohledu nebo jak?

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

Vlastnost projevu? Spíše jen dle zkušeností s bednami s kovovými membránami v tomto případě. Ten zvuk mi vždy přišel studený a ostrý.

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

Zes 100W do 4Ohmu na bedny 106W do 6Ohm s 86dB ... Nemuže tady být příčina slabšího "bláto" basu? :shock:
Nebylo by lepší jit do nějakých budek/citlivých repro s nižší impedancí a mít spíš naopak rezervu?
Ty Elektry nebo Chorusy, to by pak případně mohlo být ještě horší.. Mně od tech chorusů odradil můj int.zes a to mám 200W/4 Ohm, 100/8Ohm.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

U Hypa 10 bych se toho nebal. I sam vyrobce zesilovace jako vhodny bedny uvadi VMA II s (ano, vim, ze s Vitvarem spolupracujou). Ale je to dostatecne stabilni zes nez aby s nim elektricky nijak narocny bedny mavaly az natolik.
Tzn. vykon samozrejme hraje roli, ale je to i o stabilite (damping factor).

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

Já si osobně myslím totéž. Měl jsem předtím i silnější zesilovače (Onkyo, H/K, Denon) a mohu říct, že po přechodu na HYPA 10 to byl sakra rozdíl i v podání bas. Třeba Onkyo neumí hrát odspodu a nepříjemně hučí, H/K zase hrozně zkresluje zvuk a má potřebu pořád dunět. HYPA podává basy dost jasně, ostře a čistě, ostatně jako celý zvuk. Rozdíl ve zvuku je především v síle a průzračnosti podání. Určitě jsou lepší stroje, ale minimálně pro začátek k novým bednám bude HYPA myslím stačit *palec*

koudy42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od koudy42 »

Teda Deny ty se v tom pěkně koupěš, už si byl něco poslechnout? Střílíš všechno podle obrázků od všech možných značek. Určitě bych zkusil Aurum Cantus M103, byl jsem je poslechnout minulý víkend a super zvuk za daný peníz, až jsem tomu nechtěl uvěřit, co jde komerčně vyrobit v této cenové relaci, holt hodně lidí haní čínskou produkci, ale zpracování je opravdu nádherné a ohledně páskáčů bych rozhodně neměl strach nějakého řezání, spíše naopak znějí velmi příjemně a AC je mají povedené. Z druhé strany, jestli chceš pořádné bedny, tak dej na Odara a vem JBL 5000, velmi neurální plnotučná 3pásma a není problém je rozehrát s citlivostí 90dB. Můj 150W/8ohm integráč jsem nedal víc jak na 20/60 volume a to už o poslechu věděl i sousední panelák ;), jen to chce mít pořešenou tolikrát zmíněnu akustiku místnosti. Možností je hodně, ale zrovna nějakým řadám BéWé 60x bych se obloukem vyhnul, ještě si pohoršíš než polepšíš :). Co používáš jako předek k HYPA10, zesiluješ přímo v PC? Držím palce při výběru.
Primaluna - Reference3A - Pioneer - Denon - DH Labs - ViaBlue - konvolut elektronek :)

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

Máš pravdu, Koudy :)
Tedy upřímně, já spíše zatím spekuluji, momentálně na to finanční prostor není, časový vlastně taky ne a vše by taky záleželo na prodeji VMA - kdy, za kolik a zda vůbec.. Je to spíše tak, že jsem se nadchl pro to, nad čím přemýšlím už dlouho a postupně zase chladnu :)
Ono je to obecně těžko. Jednak s poslechem - najít vytipované typy je docela náročné, mj. i časově a minimálně za cestu finančně, teď to prostě nestíhám. Jednak tím, že stejně je nejlepší slyšet bedny u sebe, což se mi nepovede. A jednak i konečným výběrem. Někdo tvrdí to, někdo zase něco jiného, pro někoho je VMA II plečka, pro jiného super bedny. Martin Vitvar, s nímž problematiku taky řeším, zase třeba dost drahé Aurum Cantus označil za předražené plečky, které mají hrozný zvuk a basové pásmo slabé asi jako VMA II se žlutým basákem (můj případ). Jenže i když je Martin fajn a zkušený, je to také obchodník a kde mám vzít jistotu, že nechce jen lákat na nové řady, nebo minimálně na upgrade basáku + ty Boomkillery pro úpravu akustiky? Nevím, čemu a komu věřit, ale i kdybych si bedny někde (třeba u Špalíčka v Ostravě) poslechl, když už bych našel něco, co hledám, stejně mi to nic neřekne, protože v akusticky dokonalých místnostech to bude znít zcela jinak, než u mě doma. Potřeboval bych porovnání VMA II vs. jiné bedny 1:1, abych znal odpověď a to se mi nepodaří. Proto nevím, zda toto řešit, neupgradovat někdy ten basák, až bude více peněz nazbyt a pak, až prostory dokončím, jen dořešit akustiku..

koudy42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od koudy42 »

Máš samozřejmě pravdu a stejně tak sis odpověděl, jak bys měl postupovat a že vybírat dle obrázků a recenzí je zcestné. Upgrade na VMA II s lepším basákem bych určitě zvážil, pokud by tvé hledání mělo mít delšího trvání, nevím jak to vychází finančně. To srovnávání 1:1 je stejně ošemetné, protože chce nechat poslech "uležet" řekněmě 14 dní, než si zvykneš. Další věc jak jsi psal, jíná poslechovka, řetězec atd.Ideál je HYPA10 pod paži a vyrazit do terénu, vynaložený čas a finance do paliva se ti mnohanásobně vyplatí, než nějaký výstřel nahlucho. Kdybys měl cestu kolem Olomouce, klidně se stav na poslech ;).
Primaluna - Reference3A - Pioneer - Denon - DH Labs - ViaBlue - konvolut elektronek :)

Prospero
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Prospero »

DenyKr píše:Já dával dotaz schválně jinam, aby se teď do toho akustika nemíchala. Samozřejmě akustikou vše začíná i končí, nyní mi jde ale o čistě striktní porovnání beden někým, kdo má zkušenost *palec*
Reproduktory VMA II sice neznám, dovolim si ale (s mírným zpozdením :) ), napsat neco málo z mé zkusenosti.

Canton „Digital 2.1“ je výborný reproduktor a jeho „rídící jednotka“ dokáze úcinne potlacit nekteré nedostatky místnosti, bez základních akustických úprav nebude ale zvuk uspokojivý ze zádné sestavy a reproduktoru tohoto sveta.
A to nemluvím o speciálních „matracích“, basových „pastech“ ap., mám na mysli napríklad „jen“ velký koberec, dostatek nábytku (sedacka, regály s knihami, CD nebo LP) a také rostlin versích rozmeru, nejlépe ve vsech koutech.
Ale pozor, ta „krabicka“ pro pripojeni vyzaduje moznost rozdelení zesilovace na predzesilovac a konec („pre out /main in“) nebo alespon funkci „tape monitor“.

Také KEF „Q 700“ je, vzhledem k cene, velmi dobrá volba a tech kovových reproduktoru není treba se bát. Celkové „vyladení“ bych popsal jako pomerne neutralní, „cisté a rychlé“, rozhodne ale ne plechové nebo ujecené.
Správne umístené (v rozumne upavené mistnosti) dokází KEFy velmi potesit a díky stredovýskovému koaxiálnímu reproduktoru „UniQ“ vykouzlí úzasný prostor.

A poucení?
At uz chces a nebo ne, akustika dané místnosti je A i Z kazdého poslechu a nabízí spoustu prostoru pro „experimenty“.

Preji hodne zábavy. ;)

DenyKr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DenyKr »

@Koudy: Děkuji, co vlastně prosím máš?

@Prospero: Děkuji za zkušenosti, jsem za každou podobnou radu rád *palec* Co se akustiky týče, určitě nějaké dodatečné úpravy ještě budou a další neplánované, jako třeba poličky, aj., není problém nějak vkusně dodělat, pokud budu vědět, že to má smysl. Koberec je, tedy ne celoplošně, ale je a schválně z přírodních vláken, které mimo kvalitu snad i lépe pohltí zvuk, než nějaké plastové náhražky, pohovka a křeslo už také, stejně jako další čalouněné židle.

Obecně mi jde nyní hlavně o to sbírat tipy a poznatky. Je tady spousta nadšenců, kteří váží cestu i daleko pro poslech něčeho, co je zajímá, spousta zkušených lidí, kteří mají, či měli už mnoho reprobeden a mají přehled. Jde mi spíše o obecné tipy v takovém smyslu, že třeba každý ví, že nějaké levné bedny značky ELAC hrají dobře leda tak pro někoho, kdo nemá hudební sluch. Ale někdo bude mít dobrou zkušenost třeba s Aurum Cantus, jiný to potvrdí. Někdo zase bude mít srovnání s vícero modely a značkami a tak mi doporučí třeba ten Canton, atd.. Jde mi o to najít dle zkušeností doporučení na více značek a modelů tak, abych věděl, na co se nejlépe zaměřit. Samozřejmě každý má pak jiné požadavky a barvu, či "teplotu" zvuku nemá smysl řešit, jen neberu-li ježdění po finanční stránce, což je vždy řešitelné, jde o čas, hodně špatně v poslední době stíhám pracovně i soukromě a kvůli všemu jezdit nemohu. Když budu mít užší výběr řekněme 5 reprobeden dle potvrzování zkušeností lidí, to už je zvládnutelné a určitě by to bez poslechu nedávalo smysl. ;)

Co se ještě @Koudy týče toho upgrade basáku na VMA II, vychází to asi na 8 tisíc vč. úpravy výhybky, na což si netroufám, abych měl jistotu, že je to správně. To není moc, spíše trošku spekuluji kvůli pochybnostem, bedny pro tyto měniče nebyly dělány a nevím, zda bude rozdíl fakt takový, aby se to vyplatilo. Ale je dost dobře možné, že po upgrade budu natolik spokojen, že přestanu spekulovat. Četl jsem názory, že je basové pásmo nesrovnatelné, středy čistější a výšky jemnější, původní VMA II je mají totiž bez použití EQ vůči ostatním pásmům docela uřvané..

kychtax
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od kychtax »

Ještě si zkus zacpat bassreflex.. Zkoušel jsi ? (mají ho docela pořádný)
;)

Odpovědět