Nastavení gramofonu

Prostor pro milovníky poslechu LP
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Nastavení gramofonu

Příspěvek od Rowing »

Nedávno jsem sepsal článeček o nastavení gramofonu. Je ke stažení zde: Gramofon a jeho nastavení

V tomto vlákně budu odpovídat na Vaše případné dotazy.

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Rowing »

Zdá se, že dost častým problémem při poslechu LP u mnohých je nárust zkreslení a zhoršení sykavek při poslechu, když se přenoska blíží ke středu LP.
Dotazy co s tím se celkem často opakují. Co s tím je v celku jednoduché - dobře nastavit gramofon :lol:
Ne vážně, zkopíruji svůj příspěvek ze Slovanetu:
Rowing píše: Nechodím sem moc často, takže odpovídám trochu se zpožděním. :oops:
Ty sykavky a zkreslení na konci desky občas bývají problém.

Osobně bych to řešil postupně (dle složitosti a nároků na finance) takto:
1.
Za prvé bych si poslechl více LP-ček, je-li problém slyšitelný na všech nebo jen na konkrétních deskách. Pokud jen na některých, připisoval bych to opravdu kvalitě lisování a nahrávky.

2.
Zkontroloval bych nastavení offsetového úhlu dle šablony, zejména sedí-li nastavení ve vnitřním a zároveň ve vnějším nullpointu dle Baerwalda. Např. šablona z mého článku je pro to vhodná. Píšeš, že jsi to udělal a je to OK.

3.
U zkreslení ne, ale sykavkám by mohla pomoct změna VTF, tedy přítlaku na hrot. Zkusil bych ji trochu zvednout (zvýšit přítlak). Ideální na tyto změny je digitální váha přímo pod hrot. S její pomocí jsem například zjistil, že stupnice na raménku mého P-J přesně nesedí a musím vždy malinko přidat, abych dosáhl požadovaného přítlaku. (Abych měl na váze např. 1,5 gramu musím mít na stupnici raménka 1,6-1,7g a to mám rovnovážnou polohu naprosto přesně).

Když by to nepomohlo byl by další krok tento:
4.
Kontrola opotřebení hrotu přenosky lupou nebo lépe mikroskopem. Samozřejmě pokud již hrot chvějky nemá tvar jaký má mít, jsou tyto problémy logickým vyústěním. Pak je potřeba vyměnit přenosku.

5.
Pokud je i hrot OK a konec desky stále hraje proti začátku rozdílně zkusil bych nastavení hrotu né dle Baerwalda, ale dle Stevensona. Používá se hlavně u klasiky a právě proto, že na konci desky kde dílo často graduje má nulové zkreslení. Tedy nullpoint je posunut proti Baerwaldovi mnohem více dovnitř. Loefgrena nemá cenu zkoušet. Nastavení přenosky v nullpointech dle Loefgrena má sice v průměru ještě menší zkreslení jak Baerwald, ale situaci na začátku a zejména na konci desky naopak zhorší. Nebudu se tady o tom více rozepisovat. Pokud by byl zájem, mohu to individuálně prokonzultovat např. mailem.

6.
Pokud by zvuk stále nevyhovoval, tak se další kroky již neobejdou bez investic. Nejdříve bych zkusil jiný model přenosky ať už stejného nebo spíše jiného výrobce. Jednotliví výrobci se charakterem zvuku liší a jiný Vám může sedět více. Pokud to phono předzesilovač umožňuje pak můžeme experimentovat i místo MM s MC přenoskami.

7.
Změna phono předzesilovače např. za lampový již je opravdu spíše o charakteru zvuku, detailech, dynamice, náladě podání atd. atd. atd.
a se zkreslením na konci desky nemá moc společného, ale jako poslední krok je potřeba jej uvést. Vlastně mě napadlo že, kdybych měl být úplný, tak jako poslední krok by asi byla výměna gramofonu :-P

Pokud budou ještě nějaké dotazy přímo na mě, je lépe je směřovat na naše české fórum (viz. patička) kde se vyskytuji pravidelně. Hochovi z f-sportu bohužel neporadím, neb tam mám BAN.
Jelikož je tento problém zdá se celkem častý, otevřu problém zkreslení na konci desky i u nás. Snad se vyjádří další stoupenci analogu s většími zkušenostmi jak já, kteří se u nás také častěji vyskytují - Renown, efičák, pipis či mnozí další s vlastními zkušenostmi atd. Sem zdá se moc nechodí.

Zdraví Rowing
Jaké máte vlastní zkušenosti s řešením tohoto problému :?:
Byl bych rád, kdyby mě někdo doplnil nebo opravil, pokud tvrdím nějaké nesmysly ;)

efičák
Příspěvky: 1887
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od efičák »

Precizní a vyčerpávající souhrn všech možností.
Zrovna jsem s kamarádem po telefonu opravil zdůrazněný praskot na jeho Pro-Ject RPM-1 s Ortofon Alpha.
Snížil svislý přítlak na přenosku z 2g na 1,75g. A vše je křišťálově čisté.
Kamarád si zcela sám nastavil chybový úhel, podle Rowingovy šablony. Kompenzaci dostředivé síly - antiskating, řeší RPM-1 sám magnetem.
Dále dodám, že má přenoska s pohyblivým magnetem Goldring 1012gx, měla velmi dlouho plechový charakter na výškách. Měl jsem to za záměr anglického výrobce. Obvykle se tyto přenosky rozehrají už po 20 hodinách provozu. Víme, že přenosky s pohyblivou cívkou, potřebují i 100 hodin provozu pro plnou kondici a odstranění hubeného charakteru na středech. 1012 získala pleťové středy až po 60 hodinách provozu. Díky tomu, ji můžu poslouchat přes přesnější a dynamičtější Pro-Ject Phono Box SE II. Elektronkový je zábavnější a podporuje emoce a náladu pro poslech klasické hudby.
Plně tranzistorový, SMD provedený Phono Box, má dynamiku blížící mi LP více k skutečnému provedení díly při záznamu. Je na barvách neutrální a po citlivém nastavení doporučené zátěže přenosky s kabeláží, pohladí uši spojitým plynulým charakterem v celém zesíleném pásmu. To považuji pro poslech hudby, nikoli zvuku za velmi důležité.
Rozvinutí internetových diskuzí považuji za největší přínos pro renesanci analogu v našich zemích.
Rowingův článek mě osobně pomohl velmi.

boxer

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od boxer »

Zajímavé a praktické doplňky pro příznivce vinylů
audio + video / high fidelity 6.6.2008 Stanislav Malý
*2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup* *2thumbsup*
Jistě jste si všimli, že v posledních letech stále vzrůstá zájem audiofilů o reprodukci LP, prodej desek též stoupá. Například v sousedním Německu se minulý rok prodalo 700 tisíc LP, což je 3 x více, než disků DVD-Audio a SACD dohromady. Proto přibývají nejen nové gramofony a přenosky, ale objevuje se nejrůznější příslušenství a další věci.


Kromě různých praček desek, speciálních stojanů, nebo časopisu s lapidárním názvem LP, se mj. objevila i kniha (290 str., 59 Eur) o slavných gramofonech Thorens (foto najdete na http://www.audio.de/news+wissen, do okénka Volltextsuche napište Thorens a vyhledavač nabídne několik odkazů, klikněte na ně a pak na fotku SWISS PRECISION, bude pak větší). Neocenitelnou pomoc představuje nový program na přesné nastavení gramofonu a přenosky, stojí jen zlomek legendárního měřícího počítače Ortofon TC-3000 (pamětníci věrné reprodukce před érou CD, tedy před 25 lety, ho možná znají).
Vyhodnotí nejen otáčky a jejich kolísání, nýbrž také azimut snímacího diamantu, přeslechy mezi kanály, samozřejmě frekvenční charakteristiku přenosky, její zkreslení a dokonce frekvenci rezonance sestavy raménka plus přenosky. V ceně 200 Eur je zahrnuta i měřící deska, nezbytně nutná pro laboratorně přesnou úroveň výsledků. Program podrobně uživateli vše vysvětlí, naměřené hodnoty uloží a exportuje ve formátu PDF.
Více informací na adrese http://www.adjustplus.de
Obrázek
Další věc je vlastně paradox: návod pro optimální reprodukci gramofonu, jako videozáznam na DVD! Jde o výborný a chvályhodný počin, DVD s názornými video ukázkami, jak správně, optimálně nastavit gramofon /přenosku, aby se dosáhlo co nejvyšší kvality reprodukce. Nápad dostal Američan Michal Fremer, redaktor známého časopisu Stereophile. Vzpomněl si na starou poučku, že obraz je 100 x výmluvnější a jednoznačnější než psaný text. Možná jste už několikrát četli, jak správně nastavit azimut, ideální umístění přenosky na raménku (s pomocí šablony) nebo anti-skating, ale ani po přečtení podrobných popisů neměli odvahu to zkusit. A právě obavy nezkušených milovníků vinylu chce DVD odstranit. Má výmluvný název: 21st Century Vinyl, obsahuje přes 3 hodiny různých ukázek a po velkém úspěchu v USA se objevilo i v německé verzi, disk seženete zhruba za 40 Eur. Bonusem jsou na DVD textové soubory (PDF), kde se lze dočíst mnoho podrobných informací na téma seřizování, rozhovor s mastering-engineerem i podrobný popis + fotky řezacího stroje Neumann (udělá tzv. matrici, prvotní záznam na desku, která po dalším zpracování slouží pro lisování). Za požadovanou cenu získáte skutečně mnoho praktických a užitečných informací. Byla by přeci škoda „nevymáčknout“ z gramofonu nejlepší možnou úroveň reprodukce, když to – po správném nastavení - jde. Více informací viz http://www.dacapo-records.com/shopa do okénka hledání stačí napsat jen 21st.

Toužíte-li vyrábět vlastní LPíčka, pak vám můžeme doporučit například řezací stroj Vestax VRX-2000. Více na http://www.vestax.com.
Obrázek
Řezačka Vestax VRX-2000 stojí cca 8 tisíc dolarů :)

Renown
Příspěvky: 2315
Registrován: 18 dub 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Renown »

Ano a budeme na ní řezat nové LP a jako zdroj signálu požijeme remasterované CD placky viz příspěvek Boxera o dynamice atd. to srovnání těch Jethro Tull.

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení přesahu na RPM 10

Příspěvek od Rowing »

Nastavení přesahu (efektivní délky) raménka.
Na mé univerzální šabloně se dá přesah změřit na stupnici u středového trnu talíře, když vyznačenou rysku nasměrujete na osu otáčení raménka.
Ovšem mechanika raménka musí umožnit jeho otočení až do této polohy, což u mého gramofonu problém není.
Pokud má raménko omezený rozsah pohybu jen plus mínus nějaký ten milimetr pouze v oblasti, kde je na LP záznam - přibližně rádiusy od 146 mm do 60 mm a blíže ke středu se již nedostane, je třeba si pomoci jinak.

Pro gramofon RPM 10 s deseti palcovým raménkem (efektivní délka 254 mm) jsem připravil šablonu pro nastavení přesahu.

V PDF si ji můžete stáhnout zde: http://www.hifinazory.cz/clanky/sablona_pro_RPM10.pdf

Při tisku opět pozor na změnu měřítka. Je potřeba nastavit Page scaling na None. Pak je výtisk ve správném měřítku.
Ověření měřítka výtisku je možné pomocí zelených úseček. Návod na nastavení je uveden přímo na šabloně.
Doufám, že je to jasné. Byl jsem o tuto šablonu jedním členem požádán, tak jsem ji dnes vytvořil. Nemohu ji ale prakticky zatím vyzkoušet a otestovat, neboť RPM 10 nemám.
Myslím ale, že je vše OK, jsem zvědav na feedbacky od uživatelů RPM 10.

Uživatelský avatar
Filip Kolinsky
Příspěvky: 424
Registrován: 18 dub 2008 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Rowing píše:...jsem zvědav na feedbacky od uživatelů RPM 10.
*thumbs up*

Jak kluk jsem sledoval soutěž "Deset stupňů ke zlaté". :mrgreen:
1. stupeň: vytisknout nastavení .... 10. stupeň: maximál blaženost poslechu *2thumbsup*

Uživatelský avatar
Filip Kolinsky
Příspěvky: 424
Registrován: 18 dub 2008 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Večera včerejšího jsem si proměřil přesah podle této Rowingovo šablony, ale nejpřesnější závěr nemám. Vzpoměněl jsem si na to až kolem 23. hodiny, čímž jsem neměl ideální světelné podmínky, přesto si myslím, že mimo průsečíkové body jsem maximálně nějakou tu desetinku mm. Za denního světla dubu vidět lépe, lampičky, žárovky pořád dávají nějaký ten stín.

efičák
Příspěvky: 1887
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od efičák »

A nyní zkusíme první dvanáctipalcové rameno Ortofon, na Thorens 550.
Zkusíš se podívat na šablonu?

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Rowing »

eficak píše:A nyní zkusíme první dvanáctipalcové rameno Ortofon, na Thorens 550.
Zkusíš se podívat na šablonu?
Byla by nějaká data o tom raménku Ortofon? Napiš mi je do mailu, nebo dej link na netu, potřebuji zéjména přesně efektivní délku.
Dvanáctipalcové raménko by mělo mít 304,8 mm, ale raději mrknu přesně do konkrétního datasheetu k raménku, může se to drobně lišit.
Pak můžu připravit šablonu. Nicméně má univerzální šablona z článku je pro nastavení offsetového úhlu použitelná i pro 12'' raménka.
Šablonu na přesah můžu připravit, pokud se raménko nedostane až ke středovému trnu, kde se na univerzální šabloně dá přesah změřit.
Stejně jak jsem udělal šablonu pro měření přesahu RPM 10.

efičák
Příspěvky: 1887
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od efičák »

Rowing píše:
eficak píše:A nyní zkusíme první dvanáctipalcové rameno Ortofon, na Thorens 550.
Zkusíš se podívat na šablonu?
Byla by nějaká data o tom raménku Ortofon? Napiš mi je do mailu, nebo dej link na netu, potřebuji zéjména přesně efektivní délku.
Dvanáctipalcové raménko by mělo mít 304,8 mm, ale raději mrknu přesně do konkrétního datasheetu k raménku, může se to drobně lišit.
Pak můžu připravit šablonu. Nicméně má univerzální šablona z článku je pro nastavení offsetového úhlu použitelná i pro 12'' raménka.
Šablonu na přesah můžu připravit, pokud se raménko nedostane až ke středovému trnu, kde se na univerzální šabloně dá přesah změřit.
Koukám, že to pro dánský Ortofon dělají Japonci.
Ortofon 309S, má :
efektivní délku 311mm
cosi 326mm, asi montážní vzdálenost...
přesah přes spindl, 15mm, podrobnosti máš v poště.

Rad_hifi potřebuje zvládnout závaží, které zasahuje do krytu, když je rameno na konci LP.
Bude to piplačka spíše pro tebe. Doufám, že alespoň azimut bude napevno.

efičák
Příspěvky: 1887
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od efičák »

Obrázek

Vypadá zajímavě.
No a nejjednodušeji je to tady:

Obrázek

silvan
Příspěvky: 24
Registrován: 17 dub 2008 15:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od silvan »

Vážení prosím o radu ohledně použitelné váhy pro zjištění přítlaku na hrot....
Musí to být nějaká extra na gramo (předpokládám extra drahá:-), nebo používáte nějaké jiné normální digiváhy např. z aukra či z jiných zdrojů?
Na co si dát v tomto případě pozor? Vážící ploška (tvar, povrch, materiál), výška váhy apod.?
Díky

Uživatelský avatar
Rowing
Příspěvky: 613
Registrován: 17 dub 2008 05:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od Rowing »

Používám tuto digitální váhu od Roksanu:
Manual - http://www.hifinazory.cz/obrazky/vyrobk ... n_vaha.pdf
Obrázek

Váží od 0 do 5 gramů s rozlišením 0,001 gramu - záměrně nepíši s přesností 0,001 gramu, protože to nemám ověřeno a potvrzeno ;)
Nicméně pro nastavení přítlaku podle mě stačí přesnost 0,05 gramu.
Digitální váha od Clearaudia co má Peer má na displeji rozlišení 0,1 gramu a pro nastavení to stačí také.

Jediným malým problémem může být to, že při položení váhy na talíř je dosedací ploška pro hrot mírně výše (asi 1 mm) než výška standardní LP.
Většinou to řeším tak, že z talíře odeberu podložku která má většinou kolem 1-2 mm a váhu pokládám na holý talíř.
Když podložka není a deska se pokládá přímo na vinylový talíř - Michell Orbe apod. tak to holt neřeším a vážím.
né že by to mělo nějaký zásadní vliv na přesnost, ale problém by mohl být pokud má raménko velmi malý zdvih nad LP - např. SME V. Ve zdviženém stavu se tak akorát dostal nad měřící plošku bez dotyku.
Takže na toto si dej pozor když budeš kupovat nějakou váhu, která není na přítlak přenosky přímo určena. Její výška bude většinou moc velká.

boxer

Re: Nastavení gramofonu

Příspěvek od boxer »

Pokud někdi nechce drahou váhu a stačí dílek 0,1g tak třeba zde se dá vybrat mezi 500-800 Kč.

http://www.kuracke-potreby.cz/index.php ... Path=46_48

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti