Renovace NZC 431

Prostor pro milovníky poslechu LP
Odpovědět
cybern
Kontaktovat uživatele:

Renovace NZC 431

Příspěvek od cybern »

Zdravím vespolek,

trochu se chci pochlubit a poprosit o pár rad. Od otce jsem získal Teslu NZC 431, která nahradila můj první vlastní gramofon Pioneer PL-990. Mám k ní nostalgický vztah, protože tomuhle přístroji (a dobré výchově ;) vděčím za svou lásku k černým plackám a hudbě vůbec. Chci ji tedy uvést do plně funkčního stavu, k čemuž nemá daleko, ale pár drobností ještě chybí. Už se mi podařilo získat nové plastové víko, osadil jsem ji novou přenoskou AT95e a zbavil nánosů nikotinu ;)
Nejvíce mě trápí to, že hlasitost levého repráku je proti pravému znatelně nižší - asi o 10-15 dB. Problém není v bednách - to jsem vyloučil zapojením jiných - takže bude někde v cestě od přenosky k výstupu. Dost šustil i potenciometr u regulace hlasitosti - ten jsem dnes lehce očistil technickým benzinem a šustění z velké míry zmizelo, jen v obou krajních polohách je to ještě trochu slyšet.
S potenciometrem souvisí i další trable - občas, když s ním zatočím, vypadne pravý reprák a je potřeba na knoflík trochu zatlačit a reprák zase naskočí. Napadlo mě, jestli ta rozdílná hlasitost tedy nesouvisí se špatným potenciometrem a jestli by než čištění nebyla lepší výměna. S pájkou jsem nikdy nedělal (to by asi nebyl velký problém, úplně levý nejsem), ale nikde jsem ten správný potenciometr nenašel. Nevíte tedy, jestli existuje nějaká náhrada, případně kde sehnat ten původní?
A druhá věc - chtěl bych přesně seřídit pozici přenosky podle Rowingova návodu, ale nikde jsem nenašel informaci, jaká hodnota přesahu raménka je pro NZC 431 správná. Neznáte ji někdo? Vím že to můžu odnést někam do servisu, ale raději bych si to dal dohromady vlastnoručně.
Také jsem uvažoval o překopání výstupů na cinche, ale rozhodl jsem se sehnat si ke gramofonu zesilovač AZS 223, který se připojuje pětikolíky, takže od toho jsem prozatím upustil. Je ten zesilovač pro tenhle gramofon optimální? Vím, že nejde o žádný výstřelek moderního hi-fi, ale chci tak nějak ctít značku, i když je to spíš romantické než racionální rozhodnutí ;)

Díky za případné tipy!

Gramofon
Obrázek
Obrázek

Potenciometr (zlobí ten levý - hlasitost)
Obrázek
Obrázek

liboraudiotechnika
Kontaktovat uživatele:

Re: Renovace NZC 431

Příspěvek od liboraudiotechnika »

AZS223 NE! Zvukově si pohoršíš, je to jeden z nejhůř hrajících zesilovačů od Tesly. Sežeň si AZS217, bude pod to přesně pasovat a hrát bude také líp. Ale osobně bych to spíše opravil/nechal opravit...

S499_1023
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od S499_1023 »

Teďka nějak nepobírám, proč si má sehnat AZS 217, když ten gramofon je osazen právě a konkrétně AZS 217?

liboraudiotechnika
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od liboraudiotechnika »

Já vím, ale když chce mocí mermo koupit zesák a ne opravovat tenhle... :-) Jinak tě zdravím :-)

cybern
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cybern »

No ono toho na tom zesilovači na opravování moc není, podle mě asi jen ten potenciometr - pokud to nechci kompletně předělávat. Což nechci, jelikož to funguje a přijde mi zbytečné do toho teď víc zasahovat. Po té 223 jsem se díval, protože bych to chtěl doplnit dalším kouskem techniky a zlepšit zvuk, ale pokud by ve výsledku měl být stejný nebo dokonce horší, vzdám se svých představ a mrknu i po něčem jiném, než po Tesle. Bedny k tomu mám ARS 9206-10.

lidumil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lidumil »

A proč chceš k tomuhle gramu se zesilovačem kupovat další zesilovač, když máš jen problém s potenciometrem?

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

Vyměň ten potencák Volume, bývá nejvíc opotřebený a všechny elyty vč. zdrojových, budou mít kapacitu zlomkovou proti původním hodnotám, nic nemusíš měřit, nastavovat, zvuk by se měl citelně zlepšit.

Odpovědět