Audiophile Linux - http://www.ap-linux.com/

Rune Audio - http://www.runeaudio.com/

RaspyFi - http://www.raspyfi.com/

Volumio - http://volumio.org/

Daphile - http://www.daphile.com/

Až na Audiophile Linux mají jedno společné - jsou to síťové přehrávače, kde stačí (například) napsat http: // raspyfi / ve vašem prohlížeči. Poté můžete procházet hudební knihovnou, ovládat přehrávání a playlist, prostě hrát.
Nemusíte je ale nutně ovládat z jiného PC, stačí k tomu i chytrý telefon a máte vystaráno - prostě jen hudba a nic jiného, žádné www stránky, žádný Excel, e-mail, Word...
Nyní se podíváme na velikost jednotlivých variant audiofilního Linuxu, shrnutí je v tabulce.

Poznámka: Systémy Rune Audio, RaspyFi a Volumio i Daphile jsou specializované na tzv. bezhlavé počítače například Raspberry Pi, Cubox, Udoo, Beaglebone Black a jiné. Je zajímavé, že jsou schopny zpracovat bezproblémově i HD formáty zvuku a přitom mají výpočetní výkon asi jako 300 MHz Pentium II. Tak nějak mi to nejde do souladu s názorem jednoho z odborníků na HTPC ze Slovanetu na Intel Atom, ale s jeho závěrem ano, a na konci článku uvidíme proč.
" Nikdy som sa netajil tym, ze Atom ako riesenie pre audio neuznavam. Fungovat to funguje, ale zrovna pri pouziti USB DACu by som dal radsej vacsiu rezervu na vykon. Zalezi od konkretneho DACu a ovladacov, ale Win je pri obsluhe USB zariadni krepy a pokial nie je system cisty, tak to zvykne na slabych masinach robit blbosti. Riesenie je pravdepodobne Ubuntu, kde tento problem nie je. Spolu s XBMC by bola splnena aj poziadavka na ovladanie cez iPad / iPhone."
Vraťme se ale k přehrávačům:
Největší naděje jsou vkládány do Daphile, který je ze všech nejmenší - v současnosti je o něm na http://www.diyaudio.com/forums/pc-based ... er-os.html cca 88 stran příspěvků a další přibývají. Prakticky neexistuje fórum, kde by se o něm nediskutovalo.
Audiophile Linux se příliš nerozšířil, mám pocit že vznikl na základě http://www.audiofaidate.org/forum/viewt ... =22&t=8633 - S Linuxem na cestě cMP².
Přehrávání ze sítě nebo po síti není doménou jen Linuxu, již v dřevních dobách XP bylo síťové přehrávání v systému cMP2 běžné, viz. http://cmp2.zz.mu/ (ПРОЕКТ CMP2) Sergeje Michajlova který použil dálkové ovládání pomocí Ultra VNC http://www.uvnc.com/.

a data byla uložena na WD My Book Live pomocí WD SmartWare Pro.

Šlapalo to dobře, bezproblémově a jediný nedostatek který jsem pociťoval bylo zpoždění po zapnutí přehrávače.
Nyní se podíváme na nejpoužívanější SW přehrávače woken:
Nepoužívanější mezi PC nadšenci je bezesporu Foobar2000: http://www.foobar2000.org/

například jeho audiofilní varianta: http://audiophilesoft.ru/load/audiophil ... e/3-1-0-56 - foobar2000 by Audiophile

přehrávající skoro všechno. Na těchto stránkách je též popsáno kompletní nastavení jak Foobaru, tak počítače, zvukové karty, USB DACu a podobně, prostě zhovadilosti co naši počítačoví audiofilové nepotřebují, neb jsou nad věcí protože mají na konci asynchronní DAC s buferem který vše zachrání. Dokáže přehrát snad všechno, ale vždy je něco za něco - z původních 3,7 MB se nám rozroste až na 25,4 MB.
Abych někoho neurazil zastaralým OS, tak zde cMP2 blíže představovat nebudu,

je naprosto lehce dohledatelný na nettu. O jeho autorovi se tvrdí, že je i autorem HQPlayeru, viz. http://www.signalyst.com/consumer.html

který je v očích italských fanoušků počítačového přehrávání hudby velice úspěšným nástupcem nástupcem cMP2 na platformě Windows 7/8 - http://www.nexthardware.com/forum/cmp2- ... ndice.html
Dalším často uživaným, ale multimediálním playerem je JRiver Media Center - http://www.jriver.com/index.html

který sám používám na přehrávání multiformátu na Windows 7 Home Premium 64 bit.
Neméně známý je jeho soupeř JPlay - http://jplay.eu/, určený opět jen pro hudbu. Podle informací jej lze použít jako službu ve Windows, ale nezkoušel jsem. Stejně jako cPlay je jej lze použít v součinnosti nejen s Foobarem, ale též i JRiver Media Centrem, ale ověřeno to opět nemám.

Velikost přehrávačů (při stahování) je opět v tabulce:

Jestliže z linuxových přehrávačů pouze Audiophile Linux potřeboval OS o velikosti 1,2 GB, softwarové přehrávače v oknech jej potřebují všechny. Čím novější Windows, tím větší požadavky. Ve variantě 64 bit musíme připočítat i něco navíc, doporučeny jsou 4 GB.

Takto například vypadají nejjednodušší 64 bitové Windows Home Premium:

Oproti OS potřebného pro Audiophile Linux je tedy asi 15,4 x větší !
Máme tedy ve Windows 7 celkem 18,7 - 1,2 = 17,3 GB balastu který nemá s audiofilním přehráváním hudby na počítači nic společného a je potřeba jej minimalizovat, zakázat či odstranit. Jde o můj osobní názor a nikomu jej nevnucuji, sám Windows používám a jsem s nimi spokojen, na PC je mám dokonce 3x:
