HD

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od Hellboy »

Tak 600Hz televize mají tak moc nikoli proto, že by 600Hz bylo lepší než třeba 287Hz, ale protože 600 je dělitelný všema jinejma refresh rate, takže nikdy nemusí dojít k tomu nepřijemnému pull downu a cukání obrazu kvůli přidání snímku. Když pustíte film v 24 na 25Hz televizi, tak vám prostě jednou za sekundu nepatrně cukne, protože tam chybí jeden snímek a obraz se na zlomek sekundy vlastně zastaví zobrazením jednoho snímku dvakrát, což je vidět při pomalých plynulých pohybech kamery.

Co se týče 100Hz u CRT a LCD tak tam se nejedná o žádný dopočítávání. U CRT se vykresloval obraz odshora dolu a při tom tak nějak blikal, když se zvýšila rychlost překreslování, tak blikal míň a nebolely z toho oči, zatímco moderní LCD si načtou obraz pár snímků dopředu a než je vykreslí, tak dopočítávají snímky tak, aby jich vykreslili opravdu 100 za sekundu, místo zdroje signálu, kterej má 50, nebo 25. Prostě vezmou dva obrázky a zmorfují je do sebe, čímž vznikne mezi snímek. S rozlišením to nemá nic společnýho. I když je to něco, co si to LCD vymyslí, tak je výsledek poměrně dobrý. Někdy to vypadá líp, ale u filmů se tím docílí dost zvláštní neobvyklé plynulosti a většího množství detailů. Díky trvání studií na 24Hz byl filmový obraz doposud tak trochu nepřirozená iluze a filmový obraz prostě vypadal filmově a jinak než TV. Jakmile se to zvýší, začne to vypadat víc jako televizní obraz natočený kamerou na 50Hz a jediné co film odlišuje od TV je lepší hloubka ostrosti, díky rozdílné velikosti filmového políčka a snimače starších TV kamer. Někomu prostě vadí (mě určitě), že při koukání na starý film vypadá obraz jako kvalitně natočené zprávy :)

Uživatelský avatar
samoT
Příspěvky: 339
Registrován: 03 srp 2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od samoT »

Promazáno.

Pokud chce Merhaut upozornit na technické nesrovnalosti, může, ale doloží to taky argumenty proč tomu tak je, či není.

merhaut

Re: HD

Příspěvek od merhaut »

"jediné co film odlišuje od TV je lepší hloubka ostrosti, díky rozdílné velikosti filmového políčka a snimače starších TV kamer." To není pravda, film od tv toho odlišuje víc a z vícera důvodů.

merhaut

Re: HD

Příspěvek od merhaut »

"24fps je rychlost, při který nám obraz už nepůsobí trhaně" vesrsus "Jde spíš o to, že podle mě se tím trháním po 24fps ztratí detaily, protože oko to mezi sebou rozmazává a když se dopočítají, nebo natočí nové snímky, celé to získá i větší ostrost a najednou je i starý film překvapivě ostrý, zmizí z něj taková ta patina, objeví se detaily" Autor si protiřečí, navíc se plete detaily s pseudodetaily, jinými slovy pojmy s dojmy. Pseudodetaily, coby produkt zkreslení, známe i z audia. Někteří je dokonce zbožňují...

merhaut

Re: HD

Příspěvek od merhaut »

"Když pustíte film v 24 na 25Hz televizi, tak vám prostě jednou za sekundu nepatrně cukne" Filmy se v tv vysílání jednoduše přehrávají rychleji, tempem 25 snímků/sec, namísto 24. Cukat to může akorát někomu, kdo si neumí nastavit hw/sw.

merhaut

Re: HD

Příspěvek od merhaut »

Kontrolní otázka: jaké HD rozlišení je ekvivalentní 70mm filmu?
Doplňující otázka: Je tu někdo, kdo viděl projekci 70mm filmu?

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od Hellboy »

Add 1 JÁ
Add 2 Každý kdo byl někdy v IMAXU a dalších podobných kinech, protože IMAX je na 70mm filmu

A jen tak pro upřesnění - FullHD je určeno především pro domácí projekce a TV. Je celá řada mnohem vyšších rozlišení a displejů, které je dokážou zobrazit, stejně jako kamer, které je dokáží zaznamenat. U filmu se přechází na záznam ve 4K a dokonce i větších.

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od Hellboy »

Add 1 znova :) 35mm film je někde okolo 3K, kopie do distribuce jsou srovnatelné s fullHD, protože při kopírování se degraduje kvalita. 70mm je v praxi srovnatelné s 4k, nebo spíš 6K, což znamená 6000 bodů horizontálně.

merhaut

Re: HD

Příspěvek od merhaut »

Skoro všechno špatně, řek bych za 4-. Imax je ekvivalentem 70K HD, 35 cca 10-15K HD (profesionálně se 35mm skenuje s rozlišením i 7200 bodů na palec, což v přepočtu na 1 okénko 24×36 vychází rozlišení 70K, pročpak asi?). Dva roky jsem promítal (papíry do 35mm) v kině ve Varech, byť Dvorech:-)

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od Hellboy »

Merhaute. Plátno v Imaxu má 25 metrů, to je 2500 centimetrů. Když na takhle extrémně obrovské plátno promítneš film ve FullHD, tak tak jeden pixel bude velký cca 1.3cm. Opravdu mi chceš říct, že to ze vzdálenosti třeba deseti metrů budeš schopen vnímat jako negativní a potřebuješ proto 35x větší rozlišení? To za prvé.

Za druhé moc nechápu jak jsi dospěl k výpočtu, že skenování na 7200dpi se při přepočtu na 36mm změní na 70 tisíc bodů. Jeden palec má cca 25mm, to znamená, že při skenování na 7200dpi má 35mm film 10.000 bodů a ne sedmdesát tisíc.

Nevím kde si přišel k těm číslům, kdybys mohl blíže specifikovat zdroj, tak by to bylo docela hezký. Běžný skenery na FILM ne na FOTKY totiž skenují do 4K, což znamená nějakejch 4000x2000 bodů. A to, že skener umí skenovat 7200dpi ještě neznamená, že ten film sám o sobě má takový dpi.

Hvězdný války točil Lucas ve FullHD, stejně tak spoustu dalšch filmů. Vzhledem k tomu, že ani v Imaxu není pixel velkej deset centimetrů, docela tu změnu přežiju.

Jinak teda dík Samotovi, že to tady promazal tak, že se ztratila i půlka úplně normálních věcí. Toho jsem se přesně bál.

merhaut

Re: HD

Příspěvek od merhaut »

Pokud to počítáš jednorozměrově, tak Imax je v horizontálu 10000 bodů, filmový skener na 35mm taky 10000 bodů. Já to přepočítával na rozdíly v ploše.

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od Hellboy »

Tvými slovy dojmy a pojmy. 4K znamená 4000 bodů horizontálně. Pleteš si to s megapixely, které jsou násobek horizontálního a vertikálního rozlišení. 8K znamená 8000 bodů horizontálně. To je na 25m plátně v Imaxu 3mm na pixel. Viděl jsem první hvězdné války v IMAXU v Universal Studios v LA den po premiéře (to říkám proto, že to nejspíš byla lepší kopie, než to co se promítá v Praze po měsíci a ano, skutečně jsem tam tehdy byl). Ty ještě byly točené na film. Viděl jsem druhé točené digitálně ve full hd taky v Imaxu. Nepřišlo mi, že by to byla změna k horšímu. Protože ze dvaceti metrů je centimetrová kostička naprosto nepatrná tečka.

Opět říkám, že čísla cos tu uvedl jsou vycucané z prstu. Nikdo se nemůže pořádně dohodnout na tom jak digitál a celuloid srovnat. Navíc při kopírování celuloidu dochází k obrovské degradaci a k další dochází při promítání. Většina moderních trikových filmů točených na digitál je točená jen ve FullHD čili 2K a vzhledem k tomu, že mají ještě širší formát než 16:9 tak většinou na výšku nemají ani 1000 pixelů. Avatar, což je asi největší výkřik moderní filmové technologie je 2K. Výhodou digitálu taky je, že nešumí, nepoškrábe se a nezrní. To je v kině docela důležitý detail.

Ale nepochybně teď udělám všem velkou radost, když to tady rozseknu jednou a provždy, protože jsem našel skutečnou perlu. Nějakej maník měl stejnej problém jako my a tak nelenil a napsal do IMAXU jak to je. Překvapivě mu odpověděl víceprezident pro technologie a napsal mu toto:

Nejmenší velikost zrna negativu je 6 mikronů. To znamená, že limitující rozlišení 35mm filmu je okolo 3700x2700 pixelů.

Dovolím si doplnit, že to je číslo čistě virtuální za ideálních podmínek u ORIGINÁLNÍHO negativu, který se dále kopíruje a samozřejmě ve skutečnosti zrno neznamená pixel, ale spíš šum. Pán to taky hned potvrzuje:

Poslední dokumenty Society of Motion Picture and Television Engineers dokládají, že reálné rozlišení, které může vidět divák v kině u vysoce kvalitního 35mm filmu je asi 1600x850...
Teoretická limitní hodnota u Imaxu je 12000 bodů horizontálně... Odhadujeme, že divák nedokáže rozeznat více než 4500 řádků z kvalitní kopie IMAX...(to znamená 6,120 × 4,500)


Inu, co dodat? Snad jen originál pro angličtináře...

A málem bych zapomněl. Taky bych očekával, že se mi Merhaute omluvíš za všechny urážky a uznáš, že ses naprosto pletl :twisted:

The smallest resolve power of neg film is about 6 microns. As a result, the limiting resolution on a 35mm negative frame is around 3700×2700 pixels. This means a maximum of 2000 lines of vertical resolution for an image with a 1.85 aspect ratio and even less for a 2.35:1 aspect ratio (1570 lines).

The resolution on a 35mm release print is much lower due to MTF generation loss in the film process. A recent paper from SMPTE journal reported that the real resolution that audience can discern in a high-quality 35mm cinema is about 1600 horizontal pixels, which translates to about 850 lines for 1:85 and less than 700 lines for 2.35. Most 35mm cinemas fair even worse than those numbers.

Similarly, an IMAX 15/70 frame has a limiting resolution of close to 12,000 horizontal pixels. For an aspect ratio of 1.36:1, there are about 8700 lines of vertical resolution on each 15/70 negative frame. Because the release print for a typical IMAX documentary is printed directly from the negative, the geneartion MTF loss will be reduced. It is estimated that audience can discern no less than 4500 lines of vertical resolution from a good IMAX release print. So as you can see there exists quite a difference between the image quality of an IMAX image vs that of a 35mm image.

Best Regards,

Brian Bonnick
_________________________________________
Brian Bonnick, P.Eng.
Sr. Vice President, Technology

merhaut

Re: HD

Příspěvek od merhaut »

Nic mého není vycucané z prstu. Naopak, cos citoval ty, je jen jeden názor z mnoha.
Malý důkaz: Scanner RPS-7200 Professionnel = 7 200 x 7 200 bodů na palec (http://www.filmscanner.info/en/ReflectaRPS7200.html).
Nic nerozseknuls, to je jen tvá naivní představa netechnika, "objevitele" nových dopočítaných detailů:-)

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od Hellboy »

Pokud někomu nestačí vyjádření jednoho z nejvyšších představitelů pravděpodobně technicky nejdokonalejších kin na světě a dokonce ani dokumenty Asociace filmových a televizních inženýrů, pravděpodobně je to marný boj. Jinak, pokud se ti na té věci ke skenování diáků z dovolené za čtyřista euro podaří naskenovat celovečerní film, tak tě začnu obdivovat.

Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 614
Registrován: 18 led 2010 23:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: HD

Příspěvek od Hellboy »

Kdybys chtěl náhodou vidět jak vypadá profi skenr na film, tak to je třeba tohle - http://www.cintel.co.uk/Products/2
Najdi pět rozdílů...

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host