JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od FS »

Teoretické úvahy o tom, že asynchronní rozhraní z digitálního transportu na DAC prostě musí z logiky věci být to nejlepší, mne před léty vedly k tomu, že jsem se rozhodl budovat svůj systém kolem "audio PC".

CD přehrávače jsou předražené a že když si své PC postavím sám, tak ušetřím a ještě to bude ve výsledku lepší! To vše se ukázalo na mnoho let jako teorie, která se nepotvrdila. A věřte mi, že pokud jde o psyoakustiku (tu nikdy nepodceňuji), tak jsem si opravdu chtěl namlouvat, že "moje PC" hraje lépe než CD transport :D

Problém začal už s výběrem USB DAC, kdy jsem zjistil, že některé jinak pro mne slušně hrající DAC přes koaxiální vstup z CD transportu hrál výrazně lépe než přes svůj asynchronní USB vstup. Zkusil jsem pár "USB -> SPDIF" krabiček v cenové relaci do cca 10 tisíc a všechno to byla "kurvítka". Upjal jsem se na myšlenku, že když už jsme se vydal na cestu Audio PC, tak prostě musím najít vyhovující USB DAC. Možná jsem měl tehdy odepsat investici do audio PC a cestu přehodnotit, ale to se holt nestalo. Nakonec jsem vybral ke své spokojenosti SACD/DAC (TAD D1000mk2), který se mi při hraní přes USB vstup zdál dostatečně dobrý - musel jsem ovšem sáhnout mnohem hlouběji do kapsy, než jsem plánoval.

Mohlo by se zdát, že s luxusním USB DACem už další výdaje na straně PC nebudou potřeba - vše přece řeší kouzelné slůvko "asynchronní"! Opět, bohužel, planá teorie. S kvalitnějším DAC se ukázalo, že záleží na tom, co je připojeno na druhém konci USB kabelu. Přes všechna možná tunění PC mi pořád hrají fyzická média lépe, ale ten rozdíl není zásadní a už bych neměnil. Audio PC má své výhody a já používám mechaniku jen výjimečně pro přehrávání těch několika SACD disků, co mám ve sbírce.

Nedávná zkušenost s Metronome mi potvrdila, že nakonec může být asynchronní USB opravdu tím nejlepším vstupem (...a v důsledku toho je teď můj TAD D1000mk2 na prodej). Co se naopak vůbec nepotvrdilo je to, že na PC nezáleží.

PS: Holt, teorie jsou teoriemi proto, abychom je mohli testovat. Spekulovat o nich je taky fajn, ale nikam to obvykle nevede.

irotam
Kontaktovat uživatele:

Re: JITTER - je rozdíl mezi přehráváním z CD a digitálních souborů z NAS a fleshky?

Příspěvek od irotam »

Dík chlapi za rozšíření obzorů. Poznatky z praxe jsou nezaplatitelné. Teorie naštudováná do detailu = ????

PavelDosko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PavelDosko »

jo audioPC neni levna cesta, ale snad uz ji mam dokoncenou

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

FS aký (ak použivaš USB kábel ) máš ten USB 2.0, A-B kábel. Značka,typ, dlžka.

A aké si mal možnosť vyskušať a porovnať iné a rozdiel bol? Kludne aj do SS.

Dík.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Zdravím všechny diskutující a díky za názory a zkušenosti.

Původní problematika jitteru se nám samovolně rozšířila na audioPC a přehrávání digitálních audio souborů (USB, ethernet). Skoro by si to zasloužilo samostatné téma, ale asi je škoda přerušovat dobře rozběhlou diskuzi, tak pokračuji.

Já sám mám CD přehrávač už taky uložený rok ve skříni, spolu se všemi CD (ty ale nikdy nevyhodím). Ripy jsou na NASce a z ní hraju.

V PC se dost vyznám, několik jsem jich také postavil, a proto jsem se nakonec rozhodl ho ze svého audio řetězce vyloučit. Zvolil jsem NAS a síťové (ethernetové) připojení. Jasně, NASka je v podstatě taky Linuxový počítač, ale jednoúčelový a tím pádem principiálně technicky jednodušší. Jen doručí data, toť vše.

Ale rozhodně netvrdím, že hraní z PC přes USB je horší – vůbec ne, vždyť je to aktuálně řešení umožňující přehrávání Hi-Res souborů s nejvyšším rozlišením. A je to také nejflexibilnější cesta umožňující postupné upgrady. Jen je to zároveň komplikovanější a náročnější na vyladění.

Jak jsem psal ve svém předchozím příspěvku, pozorovaná odlišná kvalita zvuku při připojení koaxem, USB nebo ethernetem bude asi dána technickým a kvalitativním řešením jednotlivých vstupů do DAC a to může být u každého konkrétního výrobku jinak. Je také možné, že starší DACy primárně počítaly s koaxiálním připojením a USB a ethernet měli jen jako doplněk. S tím ale osobní zkušenost nemám.
U nových výrobků jsem horší kvalitu USB a ethernetového připojení oproti koaxu rozhodně nepozoroval, naopak. Viz. také příspěvek FS a jeho aktuální zkušenost s Metronome.

Má někdo další konkrétní poznatky?

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

HDMI - po něm nejde připojit ani NAS ani jiné externí úložiště (flash, HDD).
Výstup ze zvukovky z počítače ano, kvalita ve srovnání s USB PC propojením nevím - jak jsem psal audioPC neprovozuji.

Ohledně porovnání propojení CD (tedy spíše Blu-ray) přehrávače koaxiálem (optikou) a HDMI by si tipnul, že to bude identické, samozřejmě s výjimkou multikanálu a audio souborů ve vyšším rozlišení, to koax neumí.

irotam
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od irotam »

Zajímalo by mne jak je kvalita připojení HDMI závislá na kvalitě kabelu 1,4 2,0 2,1. Má někdo praktické odzkoušení.

svartenatt - ten článek je velmi dobrý , dík

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

jimmi píše:
20 črc 2019 10:18
FS aký (ak použivaš USB kábel ) máš ten USB 2.0, A-B kábel. Značka,typ, dlžka.

A aké si mal možnosť vyskušať a porovnať iné a rozdiel bol? Kludne aj do SS.

Dík.
"Jitter", "kabely", "NAS" ... jsme na hranici tématu vlákna, ale budiž, odpovím, protože je tu možná zrnko přenositelné zkušenosti.

Používám délku 1m, jiné jsem nezkoušel, takže k diskusi i minimální délce digitálního kabelu nepřispěji. Můj první lepší USB kabel byl JCAT Reference, který jsem koupil naslepo na základě oslavných ód z internetu. Při zapojení do USB ze základní desky PC představoval sympatické zlepšení projevu (neřeším, zda adekvátní své 500 EUR cenovce, to je na každém, aby si to přebral) - co si pamatuji, tak mne zaujalo vyhlazení zvuku, zklidnění.

Pak jsem si ještě objednal doplňkovou PCIe USB kartu https://jcat.eu/featured/usb-card-femto/ se samostaným lineárním napájením (HDPlex) - tu za sebe doporučuji jako druhý nejdůležitější upgrade PC :D

O něco později se mi dostal do ruky USB kabel Nordost Heimdall2 (v té době levnější než JCAT) a měl jsem možnost přímého srovnání s JCAT, který jsem nově vlastnil (schválně můžete hádat, jaký výsledek srovnání jsem si přál). Heimdall2 byl nečekaně (nižší cena, jen jeden kabel místo rozděleného) výrazně lepší, když jsem pro výstup z PC použil USB na JCAT kartě. V tomto porovnání se ukázalo, že ono příjemné vyznění JCAT kabelu je jen "zapatlání" zvuku, které milosrdně zahladilo drsnost zvuku při přehrávání z běžného USB výstupu. S Heimdall2 připojeným do běžného USB výstupu se jasněji vykreslila drsnost projevu (pronikající rušení???) neošetřeného USB výstupu a to se pak JCAT falešně jevil jako lepší.
Dále jsem měl možnost ve svém systému slyšet DIY USB kabel a tam byla míra zapatlanosti zvuku neúnosná, nemá cenu se více zmiňovat.
Nakonec jsme se dostal k USB Nordost Tyr2. Při porovnání s Heimdall2 jsem považoval ve svém tehdejším systému posun v kvalitě z Heimdall2 na Tyr2 za velice malý, ale víceméně na základě jinak dobré zkušenosti s řadou Tyr2 jsem si jej nakonec v systému ponechal s vírou, že je to investice do budoucna (takže už to rozhodně porovnávat nechci :roll: ).

Pro sebe jsem si z toho udělal závěr: USB kabel sice zvuk systému nezlepší, ale dokáže ho úspěšně "zapatlat". Takže pozor na pozlátko, kterým může být líbivější přednes po zapojení alternativního USB kabelu - i když tohle platí asi o každém prvku v systému. Líbivost IMHO musí jít ruku v ruce s vyšším rozlišení, jinak je to jen záplata místo řešení.

jimmi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jimmi »

Skušal si aj SROLL USB kábel ? Ak nie skus zapožičať rozohraný a vyskušaj. Potom napíš.
Ja viem nič Ta asi nenuti ked máš USB Nordost Tyr2 ale to by bolo práve preto zaujímave pre ostatných to porovnať. 8-)

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

svartenatt, irotam:
Ten zmiňovaný článek je skutečně zajímavý, nicméně už výchozí podmínky provedeného testu jsou nastaveny tak, že podle mého nejde o porovnání kvality propojení HDMI versus S/PDIF (coax), ale ve skutečnosti o porovnání "klasického" digitálního propojení PCM (v tomto testu kabelem HDMI) a asynchronního propojení přes USB Audio (v tomto testu se zařazeným převodníkem USB S/PDIF - protože použité DACy nemají přímý USB vstup).

A takové porovnání je pro toto vlákno vlastně mnohem zajímavější, než kdyby šlo jen o test kabelů HDMI versus S/PDIF (coax), protože nám dává odpověď na ty mé původní otázky ohledně jitteru.

V testu použité propojení kabelem HDMI posílá audio data v PCM přes výstup z grafické/zvukové karty a tím pádem jsou použity jak "hodiny" v počítači (jejich kvalita, zde tedy spíše nekvalita, je pro vznik jitteru rozhodující), tak "hodiny" na straně příjmu, tedy v DAC.
Druhý způsob propojení - přes USB (s vřazeným vysoce kvalitním Berkeley Audio Designs Alpha USB převodníkem) - je asynchronní propojení a tím pádem nepoužívá "hodiny" v počítači.
A výsledky tomu odpovídají - v případě asynchronního USB propojení je jitter výrazně eliminován, v podstatě na neslyšitelné hodnoty.

A to potvrzuje závěry, ke kterým jsme v tomto tématu došli.

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Díky Dark side of the moon za shrnutí. Nejde o kabely, natož o nějaké porovnávání jejich kvalit, jak se to někteří snažili rozvinout. Jde o technologický princip přenosu.
BVa měl prostě pravdu:
Najlepšie asi DAC s asynchrónnym USB vstupom na dáta z počítača.
.

skypi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skypi »

No, než se zase vyrojí nějaká "kabelo-individua" s jejich "zkušenostma"...

Odpovědět