Příšerná kvalita originálních CD

CD, SACD, HDCD, DVD, DVDAudio, BluRay, streamovaní, formáty, média, online služby, playery, digitální knižnice a vše kolem digitálu
Odpovědět
Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Příšerná kvalita originálních CD

Příspěvek od Antony »

Dark side of the moon píše:
08 črc 2020 13:46
Antony: Souhlas. Nutno hledat informace o konkrétním vydání, někdy se člověk přesto spálí, ale jde to. A kupovat.
Ano, je to neustálé hledání. Cesta pokus-omyl..

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

Podle mě to naplno vypuklo v polovině devadesátých let.

Pamatuju si jak jsem koupil album Ultra od DM a všeho bylo nějak víc, ačkoliv v kapele bylo o klíčového člena míň. Tehdy jsem o loudness war neměl vůbec potuchy, poslouchal jsem na klasické HiFi věži s aktivovanými všemi "kurvítky", kterými disponovala a vlastně mě to nijak zvlášť netrápilo. Sváděl jsem to na "není Wilder, nejsou stejní Depeche Mode".

Pak přišla triphopová vlna a Massive Attack, Morcheeba, Portishead, všechno skvělý desky, ale všechno najednou stejně nahlas jako ta Ultra. Myslel jsem si, že je to pokrokem technologie a začal shánět podobně hlasitý remastery :)

Že je něco špatně, mi došlo až u kámoše, který poslouchal z vinylu a moje oblíbené desky tam zněly tak nějak kultivovaněji, bylo v nich víc emocí, muzika jakoby dostávala nový rozměr a dávala smysl. Samozřejmě ani tehdy mě nic jako ořezaný DR nenapadlo a sváděl jsem to na kouzlo vinylu. Byl jsem skálopevně přesvědčen, že by přeci nikdo nemohl chtít něco úmyslně kazit.

Jo, byl jsem ukrutně naivní :)
Nadral reprosoustavy

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

Timu kanadskych archeologov sa po vyskume trvajucom niekolko desatroci podarilo rozlustit hieroglyfy z Horneho Egypta slavny "trubkovy obelisk", pochadzajuci z obdobia druhej dynastie Starej Rise.

Preklad:
"O pri Slnku, ktore kazdy den vychadza z utrob boha Ra, prichadza cas temna, kdeze su lahodne lutny z prvej dynastie, ktorych spev naplnal srdce radostou. Pekelne truby ovladli mladez a svet sa ruti do papule krokodila temnoty"

P.S.

Mam takmer 900 LP z obdobia rokov 1958 - 1982, starostlivo vyberane kusky, vzhladom na kvalitu hudby, ziadne Bezinky a Jirka Korn. Medzi nami, tak cca 80% z toho je zvukovo priemerne, az slabe. Napr. Rolling Stones nikdy nebol ziadny zvukovy zazrak.
Cize nejake nariekanie nad starymi casmi, je take trochu zbytocne. Zvukovo dobre aj horsie veci boli vzdy, takisto sa neda povazovat DSOTM za uplny standard, aj v case vydania to bol mimoriadny pocin.

Ja mam ovela vacsi problem, z tym ze nova muzika su proste nudne sr...ky. To ze to ma DR6 je uz uplne jedno. Nejaky utrapeny pseudo-floyd-neo-prog moze mat DR 35 a pocuvat to nebudem.
Asi to je dan za pristupnost, co chcete, ked kazdy si doma v pivnici urobi "studio", mixuju to v Starbuckse na notebooku. To iste, ako kazdy magor co ani nevie nakrajat cibulu je "foodblogger". to niekedy sa Miles Davis 10 rokov motal po zahulenych kluboch, aby si ho niekto vsimol a mat moznost nahravat, to uz chcelo nieco vediet, stalo to vela penazi a tak sa snazili to robit dobre. Nastroje boli limitovane a tak z nich vedeli vytiahnut 110%>

Dnes bucha bubenik pol sekundy na takt mimo rytmu, tak ho doladia ProTools a ide sa dalej...

P.P.S - SPotify - 286 milioov uzivatelov, Tidal 1.3M realnych platiacich .....

lechos
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od lechos »

Koukněte. v našem menším městě byly tři prodejny hudebních CD, pár raritek jsem po plyšáku sehnat tam: Zappa, Lucufer´s friend, Alice Cooper, Jethro Tull...také ovšem v nedalekém Polsku. nezůstala ani jedna. not one. I to vypovídá o preferencích klienta.
PS. na "západ" nejezdím situaci tamní neznám

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Ještě k tomu poslechu v autě.
I v luxusní limuzíně bude při dodržení dálničního limitu hladina hluku přes 60 dB. Takže reálně máme k dispozici tak maximálně 30 dB na dynamiku vlastní nahrávky. Jinak je to o sluch.
Jasně že můžu poslouchat album s DR 13 - 16 pokud se jedná o dynamicky méně náročné skladby a tato hodnota se vyskytuje pouze v krátkých časových úsecích (typicky např. doznívání skladby versus úder do bicích).
Dire Straits takto lze, pokud je celá skladba tichá zesílím ji.
Meddle, Wish You Were Here, DSOTM v autě nedávám, The Wall jakž-takž.

Přijde mi, že reálně mezi tím co píše fb_mirek a Antony není rozpor, jen se liší reakce - je to:
- já alba s nízkým DR nikdy neposlouchám
- já je taky nemám rád, ale při poslechu v nevhodném (hlučném) nižší DR může být (a reálně u dynamicky komplikovaných skladeb je) výhodou a já chci poslouchat i v takovém prostředí

Bazi 36
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi 36 »

Dark side of the moon píše:
08 črc 2020 13:35
Myslím si, že tady není žádný spor.
To co psal ve svém příspěvku "fb_mirek" je to, že valná většina hudby je dnes poslouchána na přenosných zařízeních v nevhodném hlučném prostředí (vč. dopravních prostředků). A tam se skladby s vysokým DR dobře poslouchat nedají - buď neslyšíte tiché pasáže nebo "ohluchnete" při hlasitých částech. Asi většina z nás tímto způsobem neposlouchá (já tedy ne, s výjimkou auta při dlouhých cestách), ale samozřejmě zejména mladší generace ano. Tak to prostě je a ani my jsme nebyli jiní, jen si vzpomeňte na éru Walkmenů.
To se změnit nedá, ale přesto si myslím, že určitý tlak na produkci nekomprimovaných záznamů tu je (i díky osvětě ohledně "Loudness War), což je samozřejmě dobře. Jiná cesta než osvěta a podpoření dobrých nahrávek jejich koupí ale asi neexistuje. Jestli požaduji kvalitní zboží, nemůžu o tom jen mluvit ale musím ho kupovat.
Proto nemam tyhle poeticko teoretický, servilní vlakna rad, protoze ty's zalozil vloni vlakno v "prave posloucham", tusim "reedice, remastery, blablablabla". Tam jsi se do krve zhádal zrovna s uzivatelem Antony a pricinou bylo, co jiného, nez kvalita zvuku. Prosazoval's tam prave ta modernejsi pojeti, vylepsena o "bum cink" bonus. Tak o jakou kvalitu ti teda jde, vsak si to precti zpetne. Me teda remastery nevadi, ale alespoň tady teda o tu puvodni kvalitu nežebram. Ty sis šel na půl roku někam lehnout, nebylo o tobě ani vidu ani slechu a teďs sem vtrhnul názorově komplet překopanej. Kdes byl? Ňáká mozkovymejvárna, ju :lol: .

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

Fidji99: Já bych řekl, že dobré muziky vychází pořád dost.

Otázka je, jak moc se v průběhu času redefinoval pojem mainstream. Kdo je pravověrný rocker, ten asi tu změnu může vnímat objektivněji. Pro takový, co se nikdy žánrově nevyhrazovali, občas podlehli trendům, to je ale složitější. Pro mě může být a svým způsobem o je dobrá třeba Billie Eilish, kterou poslouchají miliony teens a je to naprosto trendy záležitost. Za mě talentovaná holka, ať už je tým za ní jakkoliv širokej. Má prodeje, přesah jako kráva a nahrávky přesto (nebo právě proto?) naprosto šílený. Je to tím, že je ve vleku obřích vydavatelství, která už by neměla mít zdaleka takový vliv jako dřív a přesto mají? Nebo je jí to prostě fuk?

Nicméně dobrá muzika vzniká pořád a pořád je tam podobně úzký průsečík mezi dobrá a dobře prodávaná.
Nadral reprosoustavy

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Opakuji, už jsem to psal výše, existují degradující prostředí, kde je jedno, v jaké zvukové kvalitě posloucháš. Jestli mp3 128 DR5, nebo Hi-Res 24BIT/192kHz DR15. Nic to na rozdílu kvality zvuku nemění, jen se mění schopnost vnímání posluchače. Je otázkou, na kolik má smysl v takovém prostředí hudbu poslouchat. Horší ale je, že existuje docela početná skupina uživatelů (zdráhám se napsat posluchačů), kteří si rozdíl neuvědomí ani v klidném poslechovém prostoru. To je už hlavně problém v hlavě.
Auto je specifické prostředí. Člověk by řekl, že se tam dá poslouchat muzika typu CCR & spol. A měl by svoji pravdu, dobře se při tom řídí. Ale já si strašně rád v autě pouštím například Philipa Glasse - The Hours.. Naprostá nádhera. A tak podobně. Vysoké DR nevadí nikde, naopak.

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

@ Herrer,

jasne, skor som myslel, ze ani v roku 1969 nevyhadzala len super muzika z DR 15.

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

@Antony - v aute len ticho, hovorene slovo, alebo dobry heay metal ;-)

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Herrer
Ano, zcela souhlasím.
Dobrá muzika vzniká pořád, jen si ji najít. Dá to práci, ale to snad není na závadu.
Pojem mainstream se velice rozšířil a redefinoval. Současně je dobré vidět, jak se mnozí posluchači dokázali také redefinovat, a jiní setrvali na poměrně polarizovaném vnímání hudby.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Fidji99 píše:
08 črc 2020 14:56
@Antony - v aute len ticho, hovorene slovo, alebo dobry heay metal ;-)
Kterákoli ze tří zmíněných věcí je skvělá volba!

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Fidji99 píše:
08 črc 2020 14:03
Medzi nami, tak cca 80% z toho je zvukovo priemerne, az slabe. Napr. Rolling Stones nikdy nebol ziadny zvukovy zazrak.
Cize nejake nariekanie nad starymi casmi, je take trochu zbytocne. Zvukovo dobre aj horsie veci boli vzdy, takisto sa neda povazovat DSOTM za uplny standard, aj v case vydania to bol mimoriadny pocin.
Konkrétně za tohle jsem velmi rád, že jsi napsal. Historický optimizmus skutečně není na místě, a je to tak, jak píšeš. Vždycky existovala dobrá i špatná muzika, dobrý i špatný zvuk. Nebylo tomu jinak nikdy, není tomu jinak ani dnes.

Věřím, že i v současné muzice najdeš svoje koně.

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Bazi 36:
Zbytečně popuzená reakce.
Já se samozřejmě s Antonym na většině věcí naprosto neshodnu, každý máme jiný názor zejména na reedice a remastery, ale pokud se v něčem názory protnou, tak přeci nebudu uměle hledat konflikt, kde není (u DR v zásadě není, v úpravách původních záznamů je).
Na tomto fóru mi obecně vadí právě ty vzájemné výpady, kdy často už nejde o skutečný rozdíl v názorech, ale právě jen o ten konflikt.
Však i v tomto vláknu souhlasím jen s něčím, stejně tak v jiných aktuálně běžících.
Přijde mi, že těch konfliktů všude kolem je až dost. Na druhou stranu, občas z takového hnoje vypadne perla, kterou se vyplatí se zabývat.

P.S.:
V posledním zhruba půl roce jsem byl sice dost zaneprázdněný (a taky tu bylo celkem mrtvo), ale na konzistenci mých názorů to rozhodně vliv nemělo. Osobně si myslím, že po 50 se už nikdo nezmění, maximálně tak může ubrat - v tom lepším přídě - z radikálnosti svých názorů. Kéž by.

Herrer
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Herrer »

Fidji99: Skoro stopro souhlas, ale zase... Do těch starých věcí se často promítala atmosféra doby, resp. úrovně tehdejších technologií a to může a leckdy i dodá celku nenapodobitelný kouzlo. Když si dneska poslechnu původní soundtrack ke skvělýmu filmu Easy Rider, tak se i přes všechnu tu špínu dokážu báječně bavit. Na druhou stranu, jak jsi psal, tak třeba Stouni jsou i pro mě ve většině případů těžko kousatelní a přitom muzika výborná. Je to tím, že je ta muzika vícevrstevná a ta šmodrchanice je pak těžko k rozpletení, nebo už tehdy byli zvukaři těch největších vydavatelství trochu debilové? :-)

Ale tohle všechno by ještě šlo... EBM, synthpop, Dark electro... Tam aspoň netušíme, jak to má znít správně a mozek si to buď vyhodnotí tak, že se baví a nebo ho to sere, což je OK. Průšvih ale je, když k vám přijde tzv. audiofil, nastražuje uši jako netopýr, čeká na každý brknkutí, na každý detail a spokojeně si podupává u nesmyslně nahlas puštěnýho soundtracku Whiplash, kterej je sám o sobě tak do*ebanej, že pro mě naprostej průšvih i potichu.

Jo, zažil jsem to :-)
Nadral reprosoustavy

Odpovědět