AVM INSPIRATION CS 2.3

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

AVM INSPIRATION CS 2.3

Příspěvek od pixel »

Lifestylová hudební skříňka.
1. 9. 2022

Německá společnost AVM Audio Video Manufaktur z města Malsch nedaleko Karlsruhe od roku 1986 vybudovala rozsáhlý katalog, zahrnující jak zesilovače, tak i zdroje signálu včetně síťových přehrávačů na vlastní platformě AVM X-Stream. Integrace vybraných přístrojů do jednoho šasi se tak nabízí. Kvarteto all-in-one systémů (chcete-li streamovacích CD receiverů) otevírá model INSPIRATION CS 2.3 (za 139 990 Kč), který vloni vystřídal verzi CS 2.2. Celokovové šasi z kartáčovaných hliníkových profilů a desek nejenom dobře vypadá, ale stíní také obvody a chladí balastní teplo koncových stupňů, i když ty pracují ve vysoce účinné třídě D, takže v tomto ohledu moc práce nemá. Standardní čtyři provedení (anodizované do přírodní barvy kovu, černé, modré i tmavě červené) doplňuje za příplatek 10 000 Kč ještě chromovaná verze s přívlastkem Cellini.

Dobře vybavený, uživatelsky přívětivý
Čisté linie hudební skříňky se kromě čelního panelu, do něhož je zapuštěný velký knoflík elektronické regulace hlasitosti (manipulaci usnadňuje důlek pro ukazováček či palec), vyhýbají hranám. Designový prvek tvoří jen zaoblení levé dolní hrany šasi. Na rozdíl od vyšších firemních all-on-one systémů EVOLUTION a OVATION s typickou stolní bází 43 cm ušetří model INSPIRATION s rozměry 34 x 9,2 x 32,5 cm v domácnosti více místo. Kompaktní komponent, který váží jen 7,1 kg, za tenhle bonus vděčí pečlivě odrušenému spínanému napájecímu zdroji, který se obejde bez velkého síťového transformátoru, a koncovému stupni, osazenému dvěma výkonovými moduly U-PRO2 dánské značky Pascal Audio, které pracují ve zmíněné třídě D, využívající patentovanou firemní technologii UMAC.
Obrázek
Pro čtyřohmové reprosoustavy je tak trvale k dispozici výstupní výkon 2x 140 W. Kmitočtový rozsah zesilovače 5 až 80 000 Hz je vztažený k poměrně širokému pásmu -3 dB, ale výraznější pokles lze očekávat u krajních hodnot, tedy mimo akustické spektrum. Celkové harmonické zkreslení nikdy nepřevýší 0,005 %. Menší nároky na vnitřní prostor má i centrální japonská CD mechanika TEAC CD-SN250 s praktičtějším slotem na vkládání disků, který se na rozdíl od rozšířenějších (obvykle plastových) podavačů disků nepotýká s rezonancemi.

D/A převodník s obvodem ESS Technology ES9038Q2M podporuje na digitálních vstupech signály PCM do rozlišení 192 kHz/24 bitů, více nabízí asynchronní port USB, který limitují až vzorkovací frekvence 384 kHz a hloubka 32 bitů, navíc si poradí i s jednobitovými streamy DSD, až po DSD128. U digitálního filtru lze navíc volit ze dvou křivek – Steep a Smooth. Podporovaných formátů se nabízí dostatek, z bezeztrátových AIFF, ALAC, FLAC a WAV, ze ztrátových pak AAC, MP3, Ogg Vorbis a WMA, zvláštní kapitolou je samozřejmě už zmíněný DSD.

Výbava přístroje dále zahrnuje sluchátkový zesilovač a korekční předzesilovač pro gramofony s přenoskami typu MM i MC (vstupní kapacitanci přenosky lze nastavit v menu, úpravu vstupní impedance umožňují tři páry adaptérů s odpory 100, 200 a 1000 Ω, jež se připojují do zdířek pro konektory RCA).

Čelní panel je uspořádaný až minimalisticky, ale obsluha je pohodlná i bez dálkového ovladače z příslušenství. U zapuštěného knoflíku regulace hlasitosti registrujeme trojici malých tlačítek (CD, BT a IN), jež slouží k aktivaci CD přehrávače, párování na platformě Bluetooth a volbě některého z pěti vstupů (phono, dvou linkových a dvou digitálních). Na sloupek tlačítek dole vizuálně navazuje zdířka sluchátkového výstupu pro 3,5mm jack. Další ovládací prvky tvoří pět dotykových senzorů pod monochromatický OLED displejem s bodovou matricí, které „obslouží“ základní funkce přehrávání a pohyb v menu.
Obrázek
Větší uživatelský komfort samozřejmě nabízí chytrý telefon s instalovanou aplikací AVM RC X, která je dostupná pro ve verzích pro operační systémy Android a iOS. Aplikace je jinak nezastupitelná při obsluze síťového přehrávače. Na obrazovkách nemohou chybět ani obaly přehrávaných alb, na jejichž zobrazení nemá displej na čelním panelu potřebnou barevnost ani kapacitu. V režimu Settings lze dále nastavit tónové korekce basů a výšek, vyvážení kanálů, popřípadě aktivovat fyziologickou regulaci hlasitosti (Loudness). Přehrávat lze hudbu uloženou v domácí síti, dále můžeme poslouchat hudbu z internetových rádií a přímou podporu mají rovněž účty u streamovacích služeb Tidal, Qobuzu a Spotify. Připravenost na placenou platformu Roon hlásí certifikace Roon Ready. Pro nové majitele jsou určeny unikátní kódy, umožňující na čtvrt roku bezplatně vyzkoušet Tidal i Qobuz a na dva měsíce také Roon. Pro bezdrátové připojení k síti je k dispozici duální Wi-Fi, ale značka AVM preferuje stabilnější alternativu přes ethernetový vstup LAN. Bluetooth ve specifikaci 4.2 je u highendového komponentu spíše do počtu, ze zvukových kodeků podporuje jen standard SBC. Efektivní konektivitu zajišťují přípojky soustředěné vesměs na zadním panelu. Největší zastoupení zde mají vstupy: čtyři analogové (phono, dva linkové, vysokoúrovňový), dva digitální (koaxiální, optický), port USB-A pro přehrávání audia z externích paměťových médií, ethernetový LAN i HDMI se zpětným kanálem (ARC). Ve skromnější sekci výstupů napočítáme dva analogové (linkový, pre-out) a dva digitální (koaxiální, optický). Čtyři výstupní terminály mají omezený „apetit“, takže reproduktorové kabely zakončené banánky budou nejčastější volbou. Výčet prvků na zadním panelu uzavírají dvě směrovatelné anténky bezdrátových rozhraní, síťový vypínač a zásuvka pro napájecí kabel.
Obrázek

Oběma nohama ve střední třídě
Komponent doplnily dvoupásmové sloupové reprosoustavy AQ Canto 5 a router O2 Smart Box. Kabely byly digitální AudioQuest Ethernet Cinnamon, reproduktorové XSymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z CD Jeff Beck: Emotion & Commotion (ATCO, 2010), Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Magdalena Kožená: Lamento / Musica Antiqua Köln, dir. Reinhard Goebel (Deutsche Grammophon, 2005), Brad Mehldau: Jacob’s Ladder (Nonesuch, 2022) a z vyššího tarifu HiFi Plus streamovací služby TIDAL Georg Friedrich Händel: Messiah / Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), Dave Holland: Prism (OKeh Records, 2013) a Bobby McFerrin: Spirityouall (Sony Music, 2013).

AVM Inspiration CS 2.3 nabízí komplexní vyvážený zvuk s velmi dobře kontrolovanými plnými basy. Leckoho možná mile překvapí jeho teplejší charakter, který si jinak spojujeme spíše se zesilovači třídy AB. Naopak výtečná dynamika, která si výborně rozumí s muzikálním projevem napříč hudebními žánry, nezapře zesilovače tříd D, mezi jejichž devizy patří právě rychlost. Analytické schopnosti sice komponent nepostrádá, ale jemné detaily dávkuje v akurátním objemu. Široká hudební scéna zasahuje už také do hloubky, což jen přispívá k přehledné lokalizaci nástrojů. Zvukový obraz si zachovává zřetelné kontury i při vyšších hladinách hlasitosti a k hudebním žánrům se kompaktní „sdruženář“ nechová nijak elitářsky, se ctí si poradí s nahrávkami vážné hudby stejně jako rocku či elektrického jazzu.

Pavel Víšek


Výrobce: AVM Audio Video Manufaktur GmbH
Zapůjčil: Hi-Fi Studio TYKON s.r.o.
Hi-Fi studia: HI-FI studio TYKON, MAREKA AUDIO

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host