Bluesound POWERNODE EDGE

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Bluesound POWERNODE EDGE

Příspěvek od pixel »

Silný uzel v síti.
1. 11. 2022

Digitální distribuce hudby pozměnila zažité představy o domácí dvoukanálové aparatuře. Po renesanci gramofonových desek už sice začaly „chytat druhý dech“ i kompaktní disky, ale se stabilním připojením k Internetu a účtem u některé z velkých síťových služeb jsou další zdroje hudebního signálu zbytné. Počet komponentů ve zvukovém řetězci se redukuje na nezbytné minimum – streamovací zesilovač (kombinace streameru a zesilovače), k němuž stačí připojit pár reprosoustav.

V této kategorii přístrojů patří mezi průkopníky kanadská společnost Bluesound, jež patří do stejné skupiny jako značky NAD Electronics a PSB Speakers. Mezi čerstvé přírůstky katalogu patří POWERNODE EDGE (stojí 17 490 Kč), dostupnější verze zavedeného komponentu POWERNODE, který aktuálně na trhu figuruje už ve třetí generaci: za vyšší výstupní výkon i sofistikovanější amplifikaci si ovšem zájemci musí 7500 Kč připlatit, což v případě menší místnosti a citlivějších reprosoustav není nutné. Mladší „sourozenec“ však nabízí v malém těle za dobrou cenu velký zvuk. S rozměry 219 x 45 x 193 mm a hmotností 1,37 kg, které jdou na vrub výkonového zesilovače ve třídě D a spínaného napájecího zdroje, se pro kompaktní komponent najde místo prakticky všude. Šasi se zaoblenými bočními rohy má nadčasový design. Jeho zešikmená horní hrana obsahuje centrální panel s dotykovými senzory základních funkcí a pětibarevnou kontrolkou, která minimalisticky supluje obligátní displej. Komponent lze vybírat ve dvou polomatných provedeních (černém, bílém), jež barevně spojuje černá zmíněného panelu i navazující větrací mřížky, odvádějící do okolí minimální tepelné ztráty, jež v koncovém stupni zesilovače vznikají.
Obrázek

Osvědčená digitální platforma
Výkonový zesilovač s diskrétně osazenými moduly UcD (Universal class D) v licenci nizozemské firmy Hypex pracuje v nelineární třídě D a do osmiohmových reprosoustav dodává trvalý výstupní výkon 2x 40 W, který v dynamických špičkách vzrůstá na 50 W (a v případě poloviční zátěže až na 80 W). Digitální předzesilovač s D/A převodníkem využívají platfomu DirectDigital, kterou kanadská značka poprvé představila v roce 2009 v zesilovači M2 (de facto „praotci“ referenční řady Masters), ale dnes už si druhdy převratná technologie našla cestu do podstatně dostupnějších komponentů. Vstupní signál přepočítává firemní algoritmus pro další zpracování na hloubku 35 bitů, umožňující zároveň digitální korekci chyb (zpětná vazba je zavedena z výstupu digitálního filtru do modulátoru, kde dochází ke srovnání s referenčním PWM signálem). D/A převodník na vstupu podporuje signály PCM do vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubky 24 bitů. Jeho zapojení nezapře, že slouží primárně potřebám síťového přehrávače, s jednobitovými streamy DSD sice nepochodíme, ale dekóduje soubory MQA s nahrávkami ve vysokém rozlišení zvuku, což umožňuje naplno využít možnosti vyššího tarifu síťové služby TIDAL HiFi Plus, resp. jeho nadstavbu TIDAL Masters, jež na kodeku MQA staví. Formátová kompatibilita je jinak dostatečně široká, z bezeztrátových připomeňme AIFF, ALAC, FLAC či WAV, ze ztrátových alespoň OGG Vorbis.

Z bezdrátových rozhraní jsou k dispozici jak duální Wi-Fi, tak Bluetooth v mladší specifikaci 5.0, který ze zvukových kodeků kromě archaického standardu SBC podporuje i zvukově zajímavější aptX HD. Solidní odezvu systému zajišťuje čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A53 pracující na frekvenci 1,8 GHz. Tradiční devízu u síťových komponentů Bluesound představuje stabilní aplikace BluOS Controller, dostupná ve verzích pro operační systémy Android, iOS, Windows a dokonce také Kindle. K intuitivní obsluze přispívá rovněž nepříliš běžná lokalizace v češtině. Podpoře se jinak těší účty u všech velkých síťových služeb: TIDAL, Spotify a mnoha dalších. Streamování usnadňuje podpora mladší verze protokolu AirPlay 2, kterou už využijí nejen majitelé strojků Apple. S certifikací Roon Ready lze využít rovněž oblíbenou placenou platformu Roon. Obsluhu dokáží zjednodušit také nejfrekventovanější hlasoví asistenti (Amazon Alexa, Apple Siri a Google Voice). Komponent lze integrovat také do systémů chytrých domácností (Creston, Control4, RTI apod.).
Obrázek

Stabilní aplikace je základ
To základní obsloužíme díky čtyřem podsvíceným dotykovým senzorům na čelním panelu: postranní s ikonkami malých bodů slouží elektronické regulaci hlasitosti, další pár označený šipkami umožňuje přechod na následující či předchozí skladbu. Centrální kontrolka indikuje pěti barvami různé provozní stavy. Během první inicializaci komponentu registrujeme víceméně jen zelenou, která při připojování k síti bliká a když svítí trvale, POWERNODE EDGE pracuje jako hotspot k bezdrátovému připojení chytrého telefonu (či tabletu) s instalovanou aplikací. Připravenost k akci signalizuje trvalým svitem modrá. BluOS Controller je univerzálním dálkovým ovladačem pro veškeré přístroje na platformě BluOS, využívané ještě značkami NAD Electronics, Bluesound Professional i DALI, multiroomové ambice této aplikace jsou zřejmé.

Veškeré přípojky soustřeďuje zadní panel. Škoda jen, že oproti vyššímu modelu POWERNODE chybí čelní sluchátkový výstup, ale to je snad jediná slabina jinak dostatečně efektivní konektivity. Kombinovaný vstup slouží standardně jako analogový s linkovou úrovní, ale s přibalenou redukcí se nabízí snadná konverze na digitální optický. Majitelé televizorů ocení vstup HDMI s implementovanou funkcí eARC, která představuje mladší generaci zpětného kanálu ARC. Klíčovou přípojku tvoří ethernetový vstup LAN pro stabilnější připojení k síti po kabelu, naopak portu USB-A v jeho bezprostřední blízkosti si nemusíme příliš všímat, protože slouží pouze k ojedinělé ruční aktualizaci firmwaru. Izolované šroubovací terminály (po nezbytném „odzátkování“) akceptují i banánky, které lze pro zakončení reproduktorových kabelů jen doporučit, protože na holé vodiče větších průřezů nejsou terminály dimenzované. Sekce výstupů dále počítá ještě s aktivním subwooferem. Výčet přípojek uzavírají vstup externí jednotky dálkového ovládání a dvoupólová zásuvka pro napájecí kabel.
Obrázek

Šikovná stereo centrála
POWERNODE EDGE doplnily dvouapůlpásmové sloupové soustavy Acoustic Energy AE309 (se jmenovitou impedancí 6 ohmů a charakteristickou citlivostí 89 dB/m při 2,83 V), připojené kabely XSymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z vyššího tarifu streamovací služby TIDAL HiFi Plus z alb Jeff Beck: Emotion & Commotion (ATCO, 2010), Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski, John Scofield: Hudson (Motema Music, 2017), Garbage: Beautiful Garbage (Mushroom, 2001), Kronos Quartet: Folk Songs (Nonesuch, 2017) a John Williams: The Berlin Concert / Berliner Philharmoniker (Deutsche Grammophon, 2022).

Streamovací zesilovač nabízí vyvážený, posluchačsky atraktivní zvuk. Basy jsou plné, dostatečně pevné a mají až překvapivou energii, ale nijak „neutlačují“ náležitě prokreslené střední pásmo, klíčové zvláště pro verifikaci akustických nástrojů. Výšky jsou zřetelné, hladké a čisté. Široká hudební scéna už částečně zasahuje také do hloubky, je celkově přehledná. Muzikální projev, jemuž vychází vstříc velmi dobrá dynamika, má navrch nad analytičností, poslech nahrávek napříč hudebními nepřestává bavit. Komponent, který je malou, ale plnohodnotnou dvoukanálovou audio centrálou, patří do nižší střední třídy, v jejímž rámci není zvuku co vytknout. Poměr výkon/cena je mimořádný.

Pavel Víšek


Výrobce: Bluesound
Zapůjčil: AV Integra CZ s.r.o.
Hi-Fi studia: Cinema Shop, RODEL - AUDIO, VOIX Audio & Cinema, Audio Pragma, AUDIO-VISUAL TECHNOLOGY, Avitsmart, Hifi Hejhal, Hifi Morava, HiFi Studio, Hifi Studio Panský Dvůr, hifion.cz, HIFIpartner, HifiSound Studio, Melodie, PP HiFi Studio, Studio Luxusní elektronika, Studio Špalíček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů