Cabasse THE PEARL SUB

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 224
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Cabasse THE PEARL SUB

Příspěvek od pixel »

Víc než jen subwoofer.
4. 2. 2021

Francouzská značka z bretaňského Plouzané na sklonku minulého roku rozšířila řadu aktivních sférických reprosoustav THE PEARL o aktivní subwoofer THE PEARL SUB (za 84 990 Kč), který svou nadstandardní výbavou včetně síťového přehrávače i dvoukanálového výkonového zesilovače vychází vstříc také pasivním reprosoustavám ze sérií Baltic, Riga a iO, jež spojuje oblíbený kulový tvar ozvučnic. Novinka svými rozměry i konstrukčně a obvodově vychází z největší soustavy THE PEARL, jež absolvovala premiéru předloni na výstavě High End v Mnichově. Obě provedení (černé, bílé) lze barevně vyladit se všemi firemními modely, ale musíme vzít na vědomí, že šestivrstvý matný lak postrádá metalické tóny, které jsou vlastní jak oběma starším modelům ze série THE PEARL, tak i dvoupásmovým satelitům Riga 2. U subwooferu však zřejmě nikdo neočekává, že by měl povrchovou úpravou příliš upoutávat pozornost.
Obrázek

Hluboká zvuková sféra
Kulovou uzavřenou ozvučnici o průměru 320 mm (několik centimetrů do výšky i hloubky jde na vrub stojanu, resp. terminálů) tvoří přesně slícované díly z kompozitního materiálu i lakovaného hliníku. Kabinet je akusticky víceméně netečný, subwoofer s hmotností 20 kg působí důvěryhodně. Firemní hlubokotónový reproduktor HELD o průměru 250 mm, jehož vypouklou membránu z uhlíkových vláken pohání silný neodymový magnet, vyzařuje kolmo k zemi, když potřebný odstup od země i stabilitu zajišťuje robustní chromovaný kovový profil. Trojici výkonových zesilovačů, jež pracují v nelineární třídě D, převzal konstrukční tým z aktivní třípásmové soustavy THE PEARL, což ostatně naznačuje i celkový instalovaný výkon 1600 W (pro zátěž 8 ohmů), ale tady už samozřejmě nejde o žádné tri-ampingové buzení. Woofer má k dispozici výstupní výkon 1000 W (v dynamických špičkách až dvojnásobný), zbývající dva kanály nabízejí 2x 300 W pro pasivní reprosoustavy, s nimiž THE PEARL SUB vytvoří autonomní audio systém s podporou síťových funkcí; charakteristická citlivost firemních sférických soustav nikdy neklesá pod solidní standard (relativně nejdostupnější dvoupásmové satelity iO3, jež v provedení se stojany stojí 64 990 Kč, nabízejí při výkonu 1 W dokonce nadprůměrnou citlivost 93 dB/m), takže výkonová rezerva je opravdu dostatečná. Kmitočtový rozsah 14 – 180 Hz pokrývá beze zbytku tóny z nejhlubších oktáv a v basech dokonce přesahuje akustické spektrum, což má samozřejmě význam pouze při laboratorním měření, protože „infrazvukové rázy“ v digitálním záznamu chybí. Celkové harmonické zkreslení nepřevýší 0,2 %, což si v basech zasluhuje respekt, v domácích podmínkách pak sotva využijeme maximální akustický tlak až 112 dB.

THE PEARL SUB je uživatelsky přívětivý, stejně jako obě starší Perly disponuje digitálním signálovým procesorem Analog Devices SHARC (dále DSP) a nabízí tak automatickou kalibraci CRCS (Cabasse Room Compensation System), jež prostřednictvím vestavěného měřicího mikrofonu „propískne“ akustické podmínky v místnosti a následně přizpůsobí odezvu měniče. Majitelé firemních reprosoustav ze sérií iO, Riga a Baltic mohou využít ještě technologii DEAP (Digital Enhanced Acoustical Performance), které optimalizuje nastavení jejich dolního dělicího kmitočtu, protože DSP zároveň plní úkoly aktivní elektrické výhybky.
Obrázek

Snadné ovládání v režii aplikace
Základní funkce jsou dostupné z robustního dálkového ovladače ve tvaru disku, pracujícího na platformě Bluetooth Low Energy, která se od běžného komunikačního standardu Bluetooth liší a knoflíkové baterii CR-2450 zajišťuje mimořádnou výdrž: kromě čtyř tlačítek s nízkým zdvihem nabídka zahrnuje navíc otočné mezikruží po obvodu, kterým „dálka“reguluje hlasitost. Detailní nastavení, komfortnější obsluhu i začlenění komponentu do multiroomového systému umožňuje až chytrý telefon či ještě lépe tablet s instalovanou stabilní, přehledně uspořádanou aplikací Cabasse StreamCONTROL, která je volně dostupná ve verzích pro operační systémy Android a iOS.

D/A převodník s japonským obvodem Asahi Kasei AK4490 už na vstupu podporuje také jednobitové streamy DSD po DSD128 (5,6 MHz). Značka rozšířila rovněž formátovou kompatibilitu u signálů PCM (do rozlišení 192 kHz/24 bitů), jež kromě AAC, AIFF, ALAC, FLAC, MP3, a WMA po posledních aktualizacích firmwaru zahrnuje i OGG Vorbis a WMA Lossless. Restem, žel, stále zůstává nekomprimovaný bezeztrátový WAV, který patří mezi časté distribuční formáty audia ve vysokém rozlišení. S certifikací DLNA 1.5 umožňuje THE PEARL SUB prostřednictvím serveru vTuner poslech internetových rádií a podcastů, přímou podporu mají účty u streamovacích služeb Tidal, Deezer a Spotify.

Zadní panel soustřeďuje tři vstupy (analogový linkový, digitální optický a ethernetový LAN), port USB-A pro přehrávání z flashek či externích pevných disků a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel ve společnosti kolébkového vypínače. Konektivita dále zahrnuje dvě bezdrátová rozhraní, duální Wi-Fi a Bluetooth, které ze zvukových kodeků podporuje jen SBC. Zbývá zmínit dvě tlačítka, „záložní“ pro případ, že párování s kompatibilními komponenty neproběhne automaticky, a malé, hlouběji zapuštěné, jež umožňuje resetování subwooferu do továrního nastavení. Ze zadních přípojek jsou nejlépe přístupné dva páry výstupních výkonových terminálů s robustními těly, jež zpevňují uhlíková vlákna, která umožňují připojit reproduktorové kabely zakončené holými vodiči větších průřezů, banánky i vidličkami.
Obrázek

Basy, které mají styl
Subwoofer THE PEARL SUB jsem testoval v sestavě s párem aktivních třípásmových reprosoustav THE PEARL v poslechové místnosti showroomu společnosti BSS Praha v Libni, kde byly všechny tři komponenty Cabasse připojené k síti datovými kabely přes vstupy LAN. Zdrojem signálu byl vyšší tarif služby Tidal HiFi, který standardně odpovídá CD kvalitě (44,1 kHz/16 bitů). Skladby ke kritickému poslechu jsem vybíral hlavně z alb Avishai Cohen: Duende (EMI France, 2012), Mussorgsky: Pictures At An Exhibition / Wiener Philharmoniker, dir. Gustavo Dudamel (Deutsche Grammophon, 2016), Sting & Shaggy: 44/876 (A&M, 2018) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Zatímco ve spojení se satelity či menšími sloupky kromě pokrytí reprodukce tónů z nejhlubších oktáv subwoofer slyšitelně uleví středobasovým měničům a zpřesní tím reprodukci pásma středních kmitočtů, se dvěma soustavami THE PEARL, jež pokrývají celé akustické spektrum, má úkol docela jiný. Přes instalovaný výkon ve zvuku vítězí kvalita nad kvantitou. THE PEARL SUB nijak nepředvádí svoje „svaly“, což je nešvar, který se nevyhýbá ani dražším subwooferům zavedených značek s katalogem profilovaným na domácí kina. Francouzský subwoofer basy, které dostávají fyzický rozměr víceméně bez ohledu na nastavenou hlasitost, celkově zpevní. Jejich „dobarvení“ překvapivě zpřesní i lokalizaci nahrávky, protože hlouběji laděné nástroje tak dostávají tělo a s ním i zřetelné kontury ve zvukovém obrazu. Kmitočty v pásmu pod 180 Hz se sice na směrovém slyšení nepodílejí, ale je zřetelné, že nástroje v orchestru či menší skupině jsou na svém místě. Každá soustava THE PEARL je aktivní s tri-ampingovým buzením, takže dva „záložní“ výkonové zesilovače v subwooferu zůstávají nevyužité, ale pokud si spočítáme, že cena tří soustav Cabasse (THE PEARL stojí 74 990 Kč), která i s kabeláží nepřevýší čtvrt milionu korun, zjistíme, že srovnatelný zvuk bychom z konvenčních komponentů nepořídili.

Pavel Víšek


Výrobce: Cabasse
Distributor: Audio Center Czech s.r.o.
Zapůjčil: BSS Praha s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, RODEL - AUDIO, Art Audio Video, Cabasse Acoustic Center, ElektroNet, Hi-Fi Studio FM, Hifi Hejhal, Hifi Morava, HIFI Opava, HiFi Studio, PP HiFi Studio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů