Cambridge Audio Alva TT V2

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Cambridge Audio Alva TT V2

Příspěvek od pixel »

Zahraj to znovu, Edisone!
8. 1. 2023

Renesance gramofonových desek v minulé dekádě inspirovala i anglickou značku Cambridge Audio, která na jaře roku 2019 uvedla na trh gramofon Alva TT, s vysokoúrovňovou MC přenoskou typického zástupce střední třídy. Jeho jméno si v Londýně stylově vypůjčili od amerického vynálezce Thomase Alvy Edisona, jemuž patří primát v mechanickém záznamu zvuku na voskový váleček. Gramofon s přímým náhonem nabídl ve výbavě ojedinělé rozhraní Bluetooth s podporou zvukového kodeku aptX HD, umožňující využít v jednoduché sestavě dražší bezdrátová sluchátka (namátkou circumaurální Bowers & Wilkins Px7 S2), ale jako debutant své kategorie v katalogu trpěl i lehkou „dětskou nemocí“: široký okruh zájemců sice uvítal vestavěný kvalitní phono předzesilovač, ale ten nešel vypnout, což nekonvenovalo pokročilým diskofilům, zvyklým „ladit“ podle svých osobních preferencí dráhu signálu přenoskou počínaje a jejím korekčním předzesilovačem konče. Tato v řadě recenzí vytýkaná drobnost u nové inkarnace Alva TT V2, která byla uvedená do distribuce s levnějším gramofonem Alva ST loni v létě, zmizela. Důležitější jsou samozřejmě nové raménko a další vylepšení. Jediné provedení je tónované do lunární šedé, která barevně spojuje všechny mladší komponenty Cambridge Audio.
Obrázek

Nejenom nové raménko
Základna ze silné MDF desky „trůní“ na dvou páscích z mechové pryže, které efektivně omezují přenos kročejového hluku na citlivou přenosku. Tu nahoře zpevňuje plát z pískovaného masivního hliníku o tloušťce 6 mm, oddělený měkkou a pružnou vrstvou etylenvinylacetátu, který patří do skupiny kopolymerů a pohlcuje už tak minimální vibrace základny. Těžký talíř o průměru 305 mm, zesílený ve střední části diskem z masivního hliníku, váží 2,2 kg a je vyrobený z polyoxymetylénu (známého též jako polyacetalu) – termoplastu, který se pro svou vysokou tuhost, životnost a rozměrovou stabilitu užívá pro výrobu přesných dílů.

Talíř je nasazený na hřídeli krystalem řízeného pomaluběžného osmipólového bezkomutátorového motoru. Díky přesnému řízení otáček dosahuje hodnota jejich kolísání pouhých 0,06 %. Přímý náhon talíře, který jinak využívají hlavně profesionální gramofony pro DJs, vylučuje nejenom riziko přetržení pryžového řemínku, zprostředkujícího u většiny přístrojů pohon (sub)talíř praskne, ale také mnohem záludnější stárnutí pryže, která časem víceméně povolí a rychlost otáčení vykazuje v reprodukci slyšitelné nepřesnosti.

Nové tuhé přímé raménko s efektivní délkou 221,5 mm, vyrobené z jediného kusu masivního hliníku, se základnou spojuje mechanismus na bázi kardanova závěsu, opatřený přesnými ložisky. Oproti modelu Alva TT raménko disponuje odnímatelnou hlavicí z tlakově litého hliníku se standardním půlpalcovým uchycením, kterou aretuje bajonetový mechanismus. Hlavice je z výroby osazena vysokoúrovňovou přenoskou s pohyblivými cívkami Alva MC, kterou si anglická značka nechává vyrábět na zakázku. Má hliníkové tělo, eliptický diamantový hrot a výstupním napětím 2 mV si příliš nezadá s nejrozšířenějšími MM přenoskami. Z doporučené svislé síly na hrot 20 mN (resp. 2 g) je zřejmé, že vykazuje žádoucí malou boční tuhost. Protizávaží v zadní části raménka má už sice stupnici, ale ta není ocejchovaná a při nastavení svislé síly na hrot je tak nadále nezbytná plastová mechanická vážka Ortofon z příslušenství. Pružinový antiskating, který kompenzuje dostředivou sílu raménka, reguluje „točítko“ poblíž kloubového mechanismu, kde najdeme rovněž páčku hydraulicky tlumeného zvedáčku.

Gramofon včetně odklopného protiprachového krytu z transparentního plastu má rozměry 435 x 139 x 368 mm a váží 10,9 kg.
Obrázek

Promyšlenější obsluha
Kromě zmíněného zvedáčku raménka u ručně ovládaného dvourychlostního gramofonu zvyšuje uživatelský komfort elektronická volba rychlostí. Obsluha je jednoduchá – ovládací tlačítka (33 a 45) s indikačními bílými LED diodami konstrukční tým umístil do levého předního rohu, hned vedle většího tlačítkového vypínače s centrální integrovanou kontrolkou, který slouží také k zastavení pohonu talíře, aktivovanému jinak stiskem jednoho z tlačítek pro volbu rychlosti. Gramofon obsahuje korekční předzesilovač s obvody z firemního modelu Alva Duo (jako samostatný komponent vyjde na 7 990 Kč); vykazuje zisk 42 dB a odstup signálu od šumu větší než 90 dB.

Ani u druhé generace přístroje nechybí Bluetooth, který nad rámec standardu SBC podporuje zvukové kodeky aptX a aptX HD z portfolia technologické společnosti Qualcomm. U náročnějších zájemců obstojí zvláště ten druhý, který u signálu s rozlišením 48 kHz/24 bitů pracuje s datovým tokem 576 kb/s. Alva TT V2 má tentokrát na zadním panelu více ovládacích prvků. U páru pozlacených zdířek pro konektory cinch lze volit posuvným přepínačem mezi signály z MC přenosky a z phono předzesilovače. K párování na platformě Bluetooth slouží malé tlačítko ve společnosti modré kontrolky, kterou lze vypnout, protože při večerních poslechu v potemnělé místnosti vytváří balastní iluminaci. Nově lze Bluetooth jako potenciální zdroj nežádoucích interferencí vypnout. Na zadním panelu už zbývá zmínit pouze zemnící svorku a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel spínaného zdroje. V příslušenství nechybí metrový signálový kabel s masivními pozlacenými konektory cinch, opatřený houževnatou izolací.
Obrázek

Perspektivní přístroj
Gramofon doplnily integrovaný zesilovač Cambridge Audio Azur 851A a třípásmové sloupy Harangi Sound Spinus, připojené reproduktorovými kabely XSymphony Omega Hybrid. Signálový kabel pocházel z příslušenství gramofonu. Testovací skladby jsem vybral z LP desek Lenka Dusilová: Řeka (Animal Music, 2020), W. A. Mozart: Double Concerto / Friedrich Gulda, Chick Corea, Concertgebouw Orchestra, dir. Nikolaus Harnocourt (Teldec, 1984), Jan P. Muchow: The Antagonist (Supraphon, 2017), V.A.: Reference Sound Check (in-akustik, 2014) a Jan Spálený: Asi v tom bude nějakej háček (Supraphon, reed. 2022).

Gramofon splňuje oba hlavní požadavky: přesně otáčí talířem a jeho pohon o sobě prakticky nedává vědět, což lze snadno ověřit u volné drážky při sluchátkovém poslechu. Výchozí podmínky pro „high-output“ přenosku Alva MC jsou tak optimální, s vyšším výstupním napětím vykazuje velmi dobrý odstup signál/šum, aniž by přitom ztrácela výhody konstrukce s pohyblivými cívkami. Její čistý vyrovnaný zvuk s „teplým“ analogovým charakterem vychází z přesných basů v akurátním objemu, jež plynule přecházejí do filigránsky prokresleného středního pásma. Výšky jsou čisté, u neškolených hlasů nezatěžují poslech výraznějšími sykavkami. Prostor nahrávek je zobrazený výtečně a na velmi dobré úrovni je také dynamika.

Pavel Víšek


Výrobce: Cambridge Audio
Zapůjčil: Hi-Fi studio TYKON s.r.o.
Hi-Fi studia: HI-FI studio TYKON, AVcenter.cz, Cinema Shop, RODEL - AUDIO, Audiofriend, Avitsmart, EXCELIA HIFI, Hi-Fi Studio FM, Hifi Hejhal, HIFI Opava, HiFi Safír Olomouc, HifiSound Studio, Melodie, PP HiFi Studio, RothAudio, Studio BRITEK, Studio Eso, Studio Luxusní elektronika, TELSAT Benešov

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti