Cambridge Audio Edge A

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 157
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Cambridge Audio Edge A

Příspěvek od pixel » 28 led 2019 09:02

Nová štika v highendových vodách.
28. 1. 2019

Abrahámoviny loni oslavila anglická značka ve velkém stylu. Na mnichovské výstavě High End Show představila ve světové premiéře komponenty z řady Edge, u níž si však rozběh sériové výroby vyžádal více času, než v Londýně původně očekávali. Na vánoční trh stačil tak tak dorazit alespoň klíčový integrovaný zesilovač Edge A s ambicemi „pořádně zatopit“ konkurenci zvučných značek okolo 5000 EUR. Než se dostaneme k vlastnímu testu, nebude od věci vysvětlit, proč se přístroje z referenční série jmenují právě Edge. S hranami ani okraji nemají nic společného, vysvětlení je prozaické. Profesor Gordon Edge byl konstruktérem integrovaného zesilovače P40, jemuž patří dva primáty: v roce 1968 šlo nejenom o premiéru společnosti Cambridge Audio, ale současně také o první zesilovač, jehož napájecí zdroj byl osazený síťovým toroidním transformátorem. S inovacemi v metropoli na Temži započali už před půlstoletím, ale dodnes jim není konec – potvrzuje to ostatně také Edge A.
Obrázek
Hodinářská práce
Ještě před zapnutím zesilovače, který si hmotností bezmála 25 kg říká o fortelný hudební nábytek, zaujme výrazný, do nejmenších detailů promyšlený design. Čelo zesilovače a zadní panel tvoří po stranách zaoblené masivní profily z taženého hliníku, jejichž jemně pískovaný povrch dostal finální úpravu anodizováním do odstínu „lunární“ šedé. Namísto bočnic využívá Edge A hustě žebrované chladiče, které jsou už pragmaticky černě eloxované, protože tak výrazně vzrůstá účinnost chlazení (neupravený přírodní hliník s lesklým povrchem se totiž vyznačuje nízkou emisivitou: parametrem, určujícím vyzařování tepla sáláním). Oba chladiče se směrem ke středu komponentu svažují, aby zapuštěná horní deska ani o milimetr nepřevyšovala čelní panel: zapadá do čtyř mechanických zámků, jež aretují dva imbusové šrouby na zadním panelu.

Po odkrytování přístroje nelze přehlédnout dva velké toroidní transformátory, které mají primární vinutí uspořádané „proti sobě“, což eliminuje rozptylové magnetické pole (o pečlivosti svědčí, že oba transformátory mají nadto stínící kryt). K filtraci usměrněného napětí slouží osm válcových elektrolytických kondenzátorů s nadstandardní celkovou kapacitou 80 000 μF. Koncepci dual mono potvrzují kromě napájecího zdroje i dva monobloky v symetrickém uspořádání po stranách šasi, kde se o každý chladicí profil dělí deset výkonových tranzistorů Sanken, vždy pět párovaných komplementárních dvojic (výstupní impedance je proto minimální a činitel tlumení vysoký).
Obrázek
Zesilovač pracuje ve „firemní“ třídě XA, vycházející ze třídy XD, která byla doménou o něco starších zesilovačů Cambridge Audio včetně svého času nejvyššího modelu azur 851A. Toto zapojení koncového stupně u signálů s nízkou úrovní pomáhá eliminovat přechodové zkreslení a skýtá výhody minimálního zkreslení třídy A i vysoké účinnosti třídy B. Z hlediska topologie stojí za zmínku co možná nejkratší proudové dráhy signálu a vypíchnout si u zesilovače zaslouží přímé stejnosměrné navázání jeho jednotlivých stupňů s úplným vyloučením vazebních kondenzátorů. Edge A do osmiohmových reprosoustav umí trvale dodávat výstupní výkon až 2x 100 W, v případě poloviční zátěže jde o 2x 200 W. Kmitočtový rozsah 3-80 000 Hz odpovídá tolerančnímu pásmu ±1 dB, harmonické zkreslení v plném akustickém pásmu nikdy nepřevyšuje hodnotu 0,02 %. Za minimalistické uspořádání čelní panel vděčí multifunkčnímu soustřednému ovladači z leteckého duralu (ten tvoří dohromady 31 dílů), jehož zapuštěným menším knoflíkem regulujeme hlasitost a zdrsněným mezikružím po obvodu zase volíme z devíti vstupů (resp. zdrojů signálu). Vpředu už dále najdeme jen malý tlačítkový vypínač s vestavěnou kontrolkou uprostřed a výstup sluchátkového zesilovače pro 6,35mm jack, který vybudí víceméně libovolná sluchátka se jmenovitou impedancí 12 až 600 ohmů.

Připravený na analog i digitál
Zesilovač nabízí mimořádně širokou konektivitu, která pomíjí snad pouze gramofonový vstup Phono, ale to je u zesilovačů této třídy poměrně časté. Digitální přípojky mají zázemí v D/A převodníku, o jehož osazení však značka mlčí. Tři digitální vstupy (dva optické a koaxiální S/PDIF) podporují signály PCM do 96 kHz/24 bitů, ale port USB-B pro připojení osobního počítače „dosáhne“ ve vysokém rozlišení podstatně výš: zvládá přehrávat signály PCM do 384 kHz/32 bitů a jednobitové streamy DSD po DSD256 (11,2 MHz), takže je zřejmé, že tady budou typického audiofila limitovat spíše parametry nahrávek z domácí fonotéky. Vedle nejočekávanějších analogových vstupů (symetrického a dvou nesymetrických) nechybí ani Bluetooth ve verzi 4.1, jehož nasazení u komponentu vyšší střední třídy vysvětluje podpora kodeku aptX HD (umožňuje bezdrátový přenos audia nad kvalitu CD do 48 kHz/24 bitů), a trochu překvapivě také vstup HDMI s podporou zpětného kanálu (ARC), jehož přítomnost ocení majitelé televizorů. Sériové digitální rozhraní RS-232C pak umožňuje začlenění přístroje do systémů chytrých domácností a nejspíš slouží i autorizovanému servisu. Kromě dvou párů šroubovacích izolovaných terminálů na zadním panelu zbývá zmínit ještě šroubovací zdířku pro anténku rozhraní Bluetooth a zásuvku pro napájecí kabel. Veškeré přípojky odpovídají třídě zesilovače, zdířky pro masivní highendové konektory cinch mají delší „krčky“ a všechny kontaktní plošky včetně pinů velkých konektorů XLR jsou pozlacené, což platí trochu překvapivě i pro počítačový port USB-B a sériové rozhraní RS-232C.
Obrázek
Plnokrevný „allrounder“
Test se uskutečnil v Ostravě, v poslechové místnosti distribuční společnosti TYKON, kde zesilovač doplňovaly podlahové třípásmovky Estelon YB a dělený SACD/CD přehrávač emm Labs TX2/DA2, veškerá kabeláž byla značky Acrolink. Edge A charakterizuje mimořádně čistý, živý zvuk s dokonalou kontrolou basů. Jeho hudební scéna upoutá svou šířkou a hloubkou i přesnou lokalizací jednotlivých nástrojů. U důvěrně známých nahrávek lze registrovat jindy neslýchané jemné nuance, zesilovač přitom neunavuje chladnou analytičností, hraje přirozeně a s lehkostí. I když v Ostravě k eurórii z výsostného zvuku značným dílem přispívaly rovněž výjimečné „sloupky“ Estelon, je třeba současně dodat, že s nižší charakteristickou citlivostí mají z celého katalogu vyhlášené značky z estonského Tallinu na spolupracující zesilovač vůbec nejvyšší nároky. V hudebních žánrech nemá Edge A žádné preference, poradí si s komorním akustickým jazzem, stejně jako s energickým rockem nebo symfonickou hudbou. Mistrovská je především reprodukce členitých nahrávek, u nichž žádné noty „nespadnou pod stůl“. Brilantně si poradí i s takovým prubířským kamenem, jaký představuje i pro nejednu kvalitní sestavu suita ze Stravinského baletu Pták Ohnivák, využívající plný dynamický rozsah Chicagského symfonického orchestru pod taktovkou Pierra Bouleze (Deutsche Grammophon, 1993), ale zážitek zprostředkuje i ve zvukově subtilnějším recitálu Lux feminæ 900 - 1600 (Alia Vox, 2006), kde katalánskou sopranistku Montserrat Figueras v předklasickém repertoáru doprovázejí hudebníci z okruhu ansámblu Hespèrion XXI virtuóza na violu di gamba Jordiho Savalla. To jsou však krajní polohy ze světa vážné hudby. Nahrávky postavené na elektrickém instrumentáři vyznívají stejně přesvědčivě.

Pavel Víšek


Výrobce: Cambridge Audio
Distributor: HI-FI studio TYKON s.r.o.
Hi-Fi studia: HI-FI studio TYKON, Avitsmart, EXCELIA HIFI, HifiSound Studio, Navratil Audio, TELSAT Benešov

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti