Clearaudio Concept MC

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 151
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Clearaudio Concept MC

Příspěvek od pixel » 02 lis 2018 10:16

Gramofon, který má koncept.
2. 11. 2018

Vinyly v posledních letech procházejí renesancí a gramofony vrací do svých výrobních programů stále více velkých značek. Proč se tedy při výběru, po všech stránkách vyváženého komponentu, neinspirovat u německé společnosti s českou stopou – Clearaudio Electronic, u jejíhož vzniku stál v roce 1978 krajánek Peter Suchy. Za čtyři desítky let existence nebyla vůči analogové audiotechnice nikdy malověrná a kontinuita je ve zvuku slyšet. Těžiště katalogu s vlajkovou lodí Statement (od čtyř milionů korun výše) sice tvoří gramofony, jejichž korunová cena se pohybuje ve statisících, ale pozornost si zaslouží hned „startovní“ model Concept MM, který s firemní MM přenoskou Concept zahajuje na ceně 35 990 Kč. V nabídce však figurují ještě verze Concept MC (za 47 990 Kč) s firemní přenoskou s pohyblivými cívkami, jež byla také předmětem testu, a Concept MM Active (stojí 51 990 Kč), vybavená phono předzesilovačem se dvěma výstupy: klasickým linkovým výstupem i neméně kvalitním sluchátkovým. Vybírat lze ze čtyř různých provedení, u nichž je základna „opásaná“ anodizovaným hliníkovým profilem (černým, v přírodní barvě kovu) nebo silnou dýhou (ve světlém nebo tmavém dřevu). Výrobce vychází vstříc také začínajícím audiofilům, kteří ke gramofonům cítí přílišný respekt: všechny verze ze série Concept jsou totiž z výrobního závodu v bavorském Erlangenu expedovány sestavené i seřízené. Není od věci ještě připomenout, že na trhu je už druhá technická generace gramofonů, když ta předchozí získala řadu prestižních ocenění, namátkou třeba produkt roku mezi gramofony ve výroční anketě britského měsíčníku What Hi-Fi? z roku 2009.
Obrázek
Raménko levituje
Jediným úkolem gramofonu je vytvoření optimálních podmínek pro vlastní přenosku. Rychlost otáčení talíře musí být konstantní a bez výraznější odchylky, kterou by audiofilové s absolutním sluchem registrovali jako odchylku od správného ladění. Nepřípustné jsou samozřejmě jakékoli vibrace, jež by se přenášely na snímací systém. Základnu proto tvoří sendvičová konstrukce ze silné dřevovláknité desky lisované pod velkým tlakem, „obložené“ vrstvami speciálního tuhého plastu (nahoře) a hliníku (dole). Podmínku jejího vodorovného umístění pomáhá splnit uložení na třech kovových odhmotňovacích hrotech, z nichž oba přední jsou výškově polohovatelné. Pružně uložený a mimořádně tichý stejnosměrný motorek s elektronickou regulací otáček pohání prostřednictvím pryžového řemínku subtalíř, jehož středový hřídel je umístěný v přesném masivním bronzovém pouzdře ložiska, jež budí důvěru v dlouhou trvanlivost. Materiál robustního hlavního talíře o průměru 300 mm a výšce 30 mm tvoří polyacetal (POM), krystalický termoplast, charakterizovaný vysokou mechanickou pevností i tuhostí. Uchycení přímého hliníkového raménka s atypickou hlavicí s obvyklým půlpalcovým uchycením (s roztečí 12,7 mm), defaultně osazenou (v případě testovaného vzorku) MC přenoskou Concept, eliminuje sebemenší tření. Na rozdíl od obvyklých modifikací kardanova kloubu, totiž využívá „závěs“ dvou párů opačně orientovaných silných magnetů, takže fakticky levituje ve vzduchu. Osou tohoto nestandardního uchycení prochází jednak tenký kablík, kterým je vyvedený signál z přenosky, a vlákno mechanického („torzního“) antiskatingu, kompenzujícího dostředivou sílu raménka. Zmíněný signálový kablík, který tvoří čtyři vodiče, tvoří vnitřní jádro černého kabelu, který vychází z raménka. Jedná se o aplikaci firemní technologie Directwire, kdy tenké „drátky“ vedou od přenosky až po výstupní přípojky, bez pájení či jiného spojování, takže charakter zvuku nenarušují žádné přechodové odpory, jež můžou negativně působit zvláště u citlivých MC přenosek. Svislá síla na hrot a další parametry (VTA, azimut nebo vzdálenost osy raménka od středu desky) jsou nastavené na správné hodnoty už z výroby, a zbývá tedy pouze nasadit talíř, což zvládne i technický antitalent.
Obrázek
Clearaudio Concept je typický ručně ovládaný přístroj, jehož ovládací komfort zajišťují vpravo od raménka páčka hydraulicky tlumeného zvedáčku a v levém předním rohu otočný čtyřpolohový přepínač elektronické regulace otáček. Gramofon je třírychlostní (33 1/3, 45 a 78 otáček/minutu), nulová poloha odpovídá vypnutému motorku. Výstup z přenosky je vyvedený vzadu na pár pozlacených zdířek pro konektory cinch (RCA), kterým sekunduje zemnící svorka. Jemné „doladění“ otáček umožňuje trojice odporových trimrů, umístěných o kousek vedle. Preciznost firmy Clearaudio Electronic jen potvrzuje stroboskopická deska pro nastavení otáček, ke které se dodává vysílač světelného signálu 300 Hz, který pracuje s šestinásobnou přesností proti světelnému zdroji využívajícímu síťový kmitočet 50 Hz. Poslední přípojku vzadu představuje zdířka pro kabel externího napájecího zdroje, jenž zaručuje potřebný odstup rušivých napětí. Puristickou konstrukci jen potvrzuje protiprachový akrylátový kryt, který je pouze volitelným příslušenstvím a svou funkcí připomíná spíše skleněný poklop z lahůdkářství.
Obrázek
Zvukově vyvážená reference
Test probíhal v poslechové místnosti distribuční společnosti High-End Audio Studio v Praze na Vinohradech, kde gramofon doplňovaly integrovaný zesilovač Perreaux 255i, MC/MM phono předzesilovač Clearaudio Balance + a stojanové reprosoustavy Diapason Adamantes III 25th v alternaci s dostupnějšími dvoupásmovkami SVS Ultra Bookshelf. Kromě signálového kabelu gramofonu, byla veškerá další kabeláž značky van den Hul. Zmínku si ještě zaslouží volba verze Concept MC, které lépe odpovídá vyvážené konfiguraci: zjednodušeně (i s mírnou nadsázkou) řečeno se o kvalitu zvuku dělí gramofon s přenoskou rovným dílem „půl na půl“, k čemuž má více nakročeno citlivější přenoska MC Concept (samotná se prodává za 19 990 Kč), nežli standardní „magnetka“ MM Concept (za 5 490 Kč). Při testu jsem využíval LP desky Beastie Boys: Licensed To Ill (Def Jam/Island, 1986, reed. 2000), Dead Can Dance: Spiritchaser (4AD, 1996), Diana Krall: Quiet Nights (Verve, 2009) a Oregon: Out Of The Woods (reed. Discovery, 1992, původně Elektra, 1978).
Obrázek
Gramofon nabízí kmitočtově vyvážený zvuk, který má oporu v přesně definovaných basech. U dynamických nahrávek, jež obvykle nemilosrdně odhalí nedostatky ve snímavosti přenosky (případně i limity v přebuditelnosti phono předzesilovače), se nevyskytne sebemenší problém, zvuk zůstává čistý. Přeslechy i čitelnost jemných detailů jsou vynikající. Značnou boční poddajnost přenosky potvrzují vokály, u nichž sykavky neruší ani při reprodukci neškolených hlasů. Široká hudební scéna i ukázkové oddělení nástrojů umocňují poslech snímků s převahou akustických nástrojů, zvláště u komorně obsazeného komba nechybí pocit, že si na jednotlivé muzikanty můžeme skoro sáhnout. Clearaudio Concept ve své třídě představuje referenci, které může konkurovat snad pouze americký gramofon MoFi Electronics UltraDeck+M, ale ten už také stojí o sedmnáct tisíc více.

Pavel Víšek


Výrobce: Clearaudio
Distributor: High-End Audio Studio s.r.o.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host